34

13
10

Přestřelku na Hané řídil král Wiggins

V divácky atraktivním startovním duelu ligy Hanáci ve své nové domácí tvrzi v olomoucké Čajkaréně dokázali reagovat na rychlý start z bloků v podání nováčka z Jindřichova Hradce a po obratu později zvládli i závěrečnou dramatizaci předehrávky prvního kola. Ta jim nakonec patřila v poměru 100-92, když o přední místa v ligových hodnoceních si hned na úvod řekl nový pivot Olomoucka Demajeo Wiggins coby autor 25 bodů a 15 doskoků.

V barvách domácích jej v zápase s výbornou kulisou doháněli rozehrávač Carpenter (20+9 asistencí a 6 doskoků), křídelník Halada (19+7 doskoků), power forward Vučkovič (13) a playmaker Feštr (10). U hostů vládl průbojný guard Dorn (30+6 asistencí), následován Novotným (18, trojky 15/5), Steerem (14) a Gregorym (11). Domácí v obraně nepevného soupeře zničili zpod koše 54-40, k tomu dali více šestek (17-9) a také lépe doskakovali.

Jihočeši REDSTONE zaskočili úvodní smrští bleskových kontrů, z nichž bez váhání zakončovali i po obdrženém koši a místy i v útocích do postavené obrany, kde domácí už v úvodu využívali zóny. Po čtyřech trojkách, z nichž některé byly zcela otevřené, tak hosté vedli 11-18, když svou sílu v brejcích ukazoval lídr týmu Dorn, který ale také už do půle nabral tři fauly.

Olomoucko ovšem v těžké chvíli podržel nový centr Wiggins, který za stavu 20-23 měl na kontě už 12 bodů. Jeho tým sice v první čtvrtině nedal ani bod z brejků či trojek a navíc ztratil čtyři míče, ale 16 body zpod koše nedovolil soupeři větší než osmibodový trhák.

Po páté trojce hostů na 26-33 děj utkání nabral docela jiný kurz, domácí se z brejků přiblížili, postupně se adaptovali na rychlost hostů, vypomáhali si na jejich nájezdy a nutili soupeře do ztrát, kterých ve druhé čtvrtině bylo hned sedm. GBA už navíc ve druhé čtvrtině neskórovala z protiútoků. A o zbytek se postarala aktivní hra domácích do koše (do půle 32 bodů plus 12 šestek), v půli tak vedli 55-44.

Ve třetí čtvrtině Dorn zavelel k návratu hostů z minus 13 na 70-65, domácím však alespoň minimální náskok nadále hýčkal kolem koše nezastavitelný Wiggins. Čtvrtá čtvrtina se přesto změnila v drama, když hosté díky útočným doskokům, trojkám Novotného a také s pomocí ztrát domácích přirazili na 95-91 a opět Novotný měl zcela otevřenou trojku na snížení na bod. 90 sekund do konce však minul, načež domácí Carpenter floaterem a dlouhou dvojkou zápas definitivně zavřel. A daroval tak hned v prvním kole premiérovou výhru v NBL v roli kouče novému trenérovi týmu Robertu Skibniewskimu.

Robert Skibniewski (kouč BK Redstone Olomoucko):
”Odehráli jsme nejlepší zápas od začátku přípravy, tak to má být. Začátek se nám úplně nepovedl, ale umím to pochopit. Hráli jsme poprvé v novém složení mistrovský zápas v nové domácí hale před fanoušky. Rychle jsme se však dokázali vrátit do utkání a ve druhé čtvrtině otočili výsledek. To ukazuje, jaký má tým charakter. Z vítězství mám pochopitelně radost, je pro nás hodně důležité. Psychicky to bylo nesmírně obtížné střetnutí, proto má velkou cenu.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka Jindřichův Hradec): ”Chtěli jsme co nejvíce sázet na naši ofenzivu a to se nám dlouho dařilo. Přes respekt k soupeři jsme chtěli dát co nejvíce bodů, tomu odpovídá i konečný výsledek. Rozhodující okamžiky zápasu přišly v průběhu třetí čtvrtiny, kdy se nám nepodařilo uhlídat doskok Olomoucka. I tak šlo utkání do vyrovnané koncovky. Hráči bojovali, toho si cením. Věřím, že v takovém trendu budeme pokračovat v celém dalším pokračování soutěže.”

• šíře kádru

Úderem 17. hodiny se dnes rozjede 30. ročník Kooperativa NBL, jehož úvodní duel obstará zajímavá předehrávka prvního kola. V novém domácím prostředí olomoucké Čajkarény (hala Gymnázia Čajkovského), s novým trenérem, novým názvem i majiteli a také s takřka novým týmem se představí BK REDSTONE Olomoucko, jež prověří připravenost nováčka GBA Fio banka Jindřichův Hradec, který se do ligy vrací po třech letech, a to se sestavou plnou neznámého talentu z celého světa.

Jihočeši, jež povede Gilbert Abraham, kouč připravující v létě desítky borců z NBA, v generálce sice vysoko padli v Ústí (69-101) a hned na úvod počítají i některé absence, ale to při jistě i nervózním startu soutěže nemusí nic znamenat. Tým ze známějších Čechů získal forwarda Lukáše Stegbauera, který v klubu působil už dříve, a rozehrávače Marka Welsche, jenž v minulosti hrál pro změnu za GBA, s níž se Lions spojili. Do ligového oběhu se v dresu Fio banky vrací i forward Lukáš Linhart, který v NBL naposledy působil v Děčíně.

Ze zahraničních hráčů přicházejících z univerzit i různých evropských týmů, by asi nejúdernějším hráčem měl být guard Torin Dorn, který si udělal jméno svým posledním angažmá ve Wroclavi.

V Olomoucku, jedenáctém celku minulého ročníku, ve srovnání s kádrem z uplynulé sezony nezůstal prakticky kámen na kameni, když z opěrných hráčů pokračuje jen rozehrávač Lukáš Feštr, a větší minuty už pak v minulé sezoně dostávali jen dvojčata Klepačové a power forward Dominik Štěpán. Nový kouč Robert Skibniewski, bývalý polský reprezentant a také bývalý prostějovský Orel, který má z NBL bronz a stříbro z let 2009 a 2010, hodlá ovšem z polské ligy, kde naposledy působil, přinést důraz na defenzivu a s novým zahraničním triem Wiggins (centr), Carpenter (rozehrávač), Vučkovič (power forward) i s bodovou podporou na jaře výtečného křídelníka Halady má v plánu osnovat překvapivé výsledky. Leccos už ostatně naznačily šedesátibodová skore z posledních utkání týmu ve Federálním poháru proti Interu Bratislava a Kolínu.

Absence Jindřichova Hradce: centr Bzonek (lehce podvrtnuté koleno z přípravného zápasu, měl by se vrátit během dvou týdnů, guard Ngatse (před začátkem přípravy podstoupil operaci kolena, měl by být k dispozici rovněž do dvou týdnů)

Robert Skibniewski (trenér Olomoucka): ”Na začátek sezony se pochopitelně těšíme. O soupeři jsme se snažili získat co nejvíce informací. Přípravné zápasy ale úplný obrázek nenabídnou. Musíme se soustředit na vlastní výkon, tím se chceme prosadit. Hrát naplno od první do poslední minuty. To je recept na úspěch. Jindřichův Hradec složil zajímavou sestavu, ve které jsou vedle mladíků i zkušení hráči. Nebude to snadné, přesto věřím, že vyhrajeme. Musíme být připraveni na snahu hostů o rychlý přechod do útoku. Bude třeba ofenzivní snahy GBA vždy co nejrychleji zastavit a odvést dobrou práci pod vlastním košem.”

Gilbert Abraham (trenér Jindřichova Hradce): ”Věřím, že naše dva nejbližší zápasy proti Olomoucku a Brnu budou vyrovnané a plné života. Znám oba kluby a očekávám, že jak naši soupeři, tak my předvedeme to nejlepší, co v nás je. Těším se, až s oběma kluby změříme síly. V obou zápasech se budeme pravděpodobně muset obejít bez Ikoungy Ngatseho a Roberta Bzonka, kteří rehabilitují a měli by být brzy k dispozici.”