3.0
#1
5.0

Mistr ustál kolínské trojkobití

Kolínští Medvědi se na palubovce obhájce trofeje plně spolehli na svůj ničivý trojkostroj a ten je dovedl až k nadějnému stavu 80-78 8:20 do konce. Pak ale udeřil 11 body domácí snajpr Palyza a nakopl nový nástup šířeji rotujícího mistra na 96-80 po 35 minutách. Číž s Petrášem ještě zvládli snížení na osm, ale to už autor 32 bodů domácích Hruban vedl svou družinu ke 43. ligové výhře za sebou a také k už 221. domácímu vítězství v NBL v nepřerušené řadě (108-93).

Hosty trio Jelínek, Číž a Mareš 42 body výtečně provedlo dokonce vítěznou první půlí (49-51), v níž byl Kolín o 12 procent lepší z pole a především vládl v trojkách (17/4 - 14/8).

Při absenci Hardinga (a nadále i Gibbse) pak bylo na domácím kapitánu Hrubanovi, aby favorita tou dobou už 25 body vytáhl k vedení 72-60. Jenže soupeř odpověděl šesti tříbodovými akcemi v řadě a snížením na 80-78, ač domácí nedávali ani dýchat lídrovi Medvědů Čížovi.

Nymburk vedle kapitána dvojciferně potáhli i Ross (20), Palyza (19) a Kovář (10), u hostů byli stejně výkonní Číž (25+7 asistencí, trojky 12/6), Mareš (18, trojky 8/4), Jelínek (17+12 doskoků), Novotný (11) a Lošonský (10). Domácí manko z trojek (31/12 - 37/16) přebili šestkami (20-11), body zpod koše (52-30) a z brejků (23-7) a také doskoky (46-34).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Proti Kolínským se vždy hraje těžce. Mají hodně hráčů, kteří umí střílet a jsou sehraní. Ale důležité bylo, že máme širší lavičku a mohli jsme využít více hráčů. Také jsme na konci mnohem lépe bránili. Je ale třeba dát kredit Kolínu, protože skvěle stříleli a trefovali i těžké střely. Pro nás je to skvělá výzva, když nás někdo donutí hrát nejlépe, než jsme schopni. Jen to nám pomůže se zlepšovat. Vojta Hruban je skvělý hráč a hraje úžasně. Ale není to jen o něm, dnes zahráli dobře i další hráči. Když jsme to ale potřebovali, Vojta vystoupil a předvedl několik skvělých akcí.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
”Rozhodla širší rotace Nymburka a jejich individuální kvalita, to rozhodně. První poločas byl hezký basket, pak ve třetí čtvrtině to nějakými zásahy, které nechci komentovat, byl ošklivý basket. My jsme vzdorovali a je velká škoda, že pak přijde určitý zásah, Nymburk odskočí a není to dramatické až do koncovky. Po tom špatném vstupu do sezony jsme se vzchopili a i dnes jsme bojovali a vzdorovali. Na půdě Nymburka jsme dokázali několikrát srovnat krok a chtěli jsme vyhrát. Ale vyhrál lepší.“

Vojta Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Vzhledem k tomu, že dnes nehrál Jerrick Harding, tak bylo jasné, že si budu muset vzít více střel. Ale nemyslím si, že jsme zápas rozhodl. V té klíčové chvíli to byl Lukáš Palyza, který trefil tři trojky v řadě a zlomil zápas. Druhý poločas byl z naší strany lepší týmový výkon. V tom prvním jsme sice dali 50 bodů, ale nebylo to ideální. Ve druhém jsme si vytvářeli lepší střely. Výhra je výhra, i když se nerodila lehce. Dneska se hrálo hodně rychle, padalo hodně bodů, tak to se pak body sbírají jednodušeji. Kluci mě i dobře hledali. V poločase jsme si něco řekli, ale to hlavní jsme sami věděli. Nechceme prohrát a bylo jasné, že výkon z prvního poločasu by nám nestačil a že musíme přidat, trochu hosty utahat a snažit se snížit jejich úspěšnost trojek, kterou měli celý zápas výbornou.“

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Rozhodlo, že na začátku třetí čtvrtiny jsme neproměnili nějaké střely i ty zpod koše. Nymburk toho využil a utekl na 10 bodů a my už pak museli hrát vabank. Nehráli jsme s takovým přehledem jako v prvním poločase. Nebyl to od nás špatný zápas, hlavně první poločas byl výborný. nakonec to je o 15 bodů, ale určitě rozdíl mohl být menší. Stejně jako u nás to vzal na sebe Vojta Hruban. Kdyby na konci nehráli Češi, tak to určitě mohlo být vyrovnanější.“

• trojková palba

Další atrakcí sobotního programu je duel obhájce trofeje s bronzovými Medvědy, kteří v prvním souboji doma v závěru vedli, než se favorit nadechl k rozhodnému náporu. Hosté mají po zlepšení formy na kontě už 5 výher ze 6 posledních utkání, ale to není nic proti číslům domácích. Ti vyhráli posledních 42 ligových zápasů a doma neprohráli už 220 zápasů v řadě.

Půjde o souboj dvou ze tří nejofenzivnějších týmů ligy. Nymburk dává v průměru 99 bodů, Kolín 90. Nymburk a Kolín také nejlépe střílejí za tři body, když GEOSAN dává v průměru 12,4 trojky, a ERA 11,6. V posledním kole navíc 18 zásahy stanovila nové maximum sezony.

Kolín dosud vyhrál jediné vzájemné utkání a to v semifinále play-off 2012. Zbylých 54 zápasů ovládl Nymburk, z toho 34 v řadě.

Výsledek prvního vzájemného utkání: 91-86

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Kolín má formu. Už v našem prvním vzájemném utkání ukázal, že ho nelze podceňovat. Hru má založenou na střelbě z dálky, a když se trefuje, je nebezpečným protivníkem pro každého. Proto se musíme maximálně soustředit na zápas a nemyslet na úterní duel Ligy mistrů.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): ”První zápas s Kolínem byl těžký a čekám, že i v odvetě nám to bude chtít co nejvíce ztížit. Tým Kolína nabral slušnou formu, opírá se o střelbu z dálky, kterou má po nás druhou nejlepší. Na to si musíme dát pozor. Měl by to být hezký ofenzivní basketbal.“

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Do utkání s Nymburkem si chceme přenést herní pohodu z posledních zápasů. V prvním utkání jsme Nymburk dokázali na domácí palubovce potrápit a odehrát velmi dobré utkání, a tak doufám, že tomu tak bude i tentokrát. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, musíme včas a chytře zastavovat přechodovou fázi a rychlý protiútok Nymburka a také znepříjemnit každé zakončení dvojici Harding - Hruban.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o tiskárnu dodanou firmou Flamy Pardubice.