Epické drama v Kolíně, propadák Beksy

Pěti zápasy dvanáctého kola pokračoval na svatomartinskou sobotu program Kooperativa NBL. V očekávaném duelu mezi Brnem a USK se radoval domácí celek, téměř nekonečnou a neuvěřitelně dramatickou bitvu v Kolíně zvládl domácí tým s Ústím až po druhém prodloužení. Nymburk si doma snadno poradil s Olomouckem, Děčín neměl problémy v Pardubicích a mistr až po boji zdolal doma Novou huť.

Opava nakonec zlomila vzdor NH

Ostrava vstoupila do druhého regionálního derby v sezoně nebojácně a hned první čtvrtinu vyhrála díky kolektivnímu výkonu na obou polovinách a navzdory absence jednoho z klíčových amerických křídelníků Weavera 19:13. Mistr, který v úvodní desetiminutovce ztratil osm míčů, se nutil do těžších střel a naopak složitě hledal jednoduché příležitosti ke skórování. Především poslední tři minuty od stavu 11:11 ztratil čtyři míče a jediný koš z pole obstaral pivot Adam Pecháček.

Obecně se hrál na Žižkově ulici vyrovnaný basketbal i ve druhé a třetí části a dá se říct, že klíčová byla v duelu až domácí šňůra 10:0, kterou necelé tři minuty před koncem korunoval před nadšeným žlutým peklem důrazným tipdunkem Jakub Mokráň. NH se ještě v poslední půlminutě díky trojkám Svobody a Rhodese dokázala přiblížit na šest bodů, na víc už však dvanáctý celek tabulky nenašel síly.

Domácí skvadra si udržela střelbu přes 51 procent, naopak soupeře dokázala přitáhnout na 44, ačkoli mu povolila 11 trojek. Dalšími výraznějšími rozdíly byly body laviček, kde domácí vládli 42:24, a také body z vymezeného území, kde Ostravany přehráli 38:28. Duel provázel vysoký počet ztrát (21:20) i nižší procento šestek (15/24 – 15/15), hosté navíc spáchali o šest osobních chyb více. Opavané v lize uspěli potřetí v řadě a upravili si bilanci na 9-3, poražení zůstávají poslední (1-10).

Vítěze táhl s 15 body (trojky 3/3) Luděk Jurečka nebo se 14 body a šesti doskoky Šimon Puršl. Obvyklý lídr Jakub Šiřina zůstal na devíti bodech a sedmi asistencích, 11 bodů přidal Mokráň a 10 Pecháček. Smutným hrdinou byl naopak rozehrávač NH Matej Majerčák, jenž k 18 bodům přidal osm finálních pasů s nejvyšší osobní užitečností v sezoně (24). Sekundovali mu Elyjah Williams s 15 body a devíti doskočenými míči (ale šesti ztrátami), 13 bodů přidal Jarrid Rhodes a 11 z lavičky Štěpán Svoboda.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
 „Důležité vítězství, které se nerodilo lehce. Ostrava využila naší nekoncentrovanosti v úvodu a šla do mírného náskoku. Opět se potvrdilo, že derby má jiný náboj než běžná ligová utkání. Soupeř hrál v užší rotaci a to se projevilo na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy jim začaly docházet síly. V závěru sice ještě několika šťastnými trojkami náš náskok snížili, ale my jsme zkušeně dotáhli utkání do vítězného konce. Děkujeme divákům za úžasnou podporu po celé utkání.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „No to je derby, které popírá favority. Těžké utkání, které jsme rozhodli až v závěru větší týmovou hrou a zkušenostmi. Ostrava byla na nás dobře připravena a když se jim dařila střelba za tři body, tak nám byla vyrovnaným soupeřem. Za první poločas jsme vyrobili čtrnáct ztrát a to je strašné číslo. Nebylo vůbec poznat, kdo je na jakém místě v tabulce.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Gratuluji domácím k zasloužené výhře. Když nám nezahrají nejdůležitější hráči na sto procent, nemůžeme vyhrávat. Opava sice měla o jednu ztrátu více než my, ale to číslo dvacet je hrozivé a s tím tak zkušený tým domácích nemůžeme porazit.”

Kevin Týml (křídlo NH Ostrava): „Nezačali jsme vůbec špatně, dokázali jsme pokrýt Jakuba Šiřinu a dlouho jsme byli v mírném náskoku. Ve druhé půli jsme vyrobili příliš ztrát a to nás stálo vítězství. V závěru jsme sahali po senzaci, ale nepovedlo se. Opava je příliš zkušený tým.”

Krutá válečnická odplata

Ráz utkání vicemistra proti zraněními zdecimované sestavě Beksy určila hned první desetiminutovka, již sice domácí prohráli jen 14:19, nicméně tristní trojková úspěšnost 0/12 velké vyhlídky na úspěch nedávala. Ačkoli se domácím nedá upřít snaha, bez Šafarčíka, klíčového pivota Brunka i rezervního guarda Burdy jim zkrátka střelba nepadala, a také proto nabrali už do poločasu deficit 17 bodů.

Největší rozdíl byl patrný právě v palbě, kde Pardubičtí drželi pouze 30procentní úspěšnost, hosté se navíc dokázali dostat na 51. Tentokrát tak hostům ani příliš nescházel zraněný kapitán Pomikálek, neboť jeden z nejlepších výkonů v dresu Severočechů vytáhl úřadující MVP ligy AJ Walton, který zaznamenal 33 bodů (střelba 10/16, trojky 8/12), k nimž i desetkrát asistoval a přidal pět zisků.

Děčín celkově trefil 14 z 27 trojek, zaznamenal 25 asistencí ku 12 soupeře a na body z protiútoku vládl 29 ku šesti. K Waltonovi se solidním výkonem přidal Matěj Svoboda, který nastřádal 20 bodů, dalších 13 bodů a šest doskoků přidal Myles Carter a 10 bodů zaknihoval Filip Kroutil. ARMEX se důležitou výhrou posunul na osmou příčku v tabulce právě před Beksu, přičemž oba celky drží bilanci 5-6.

Pouze devět mužů pardubické sestavy, kteří trefili jen dvě trojky z 32, ale zase přeskákali soupeře 48 ku 43, táhli Jure Škifič s 11 body a osmi doskoky či David Pekárek s double double za 11 bodů a 11 doskočených míčů. Na 11 bodů dosáhl také Bryce Alford, trefil ovšem pouze čtyři ze 17 pokusů a ani jednu střelů z 11 zpoza oblouku. Zkušený Kamil Švrdlík nasbíral devět bodů a doskočil šest míčů.

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
 „Gratuluji Děčínu k vítězství. Dnešní zápas se mi nehodnotí dobře. Děčín je velmi dobrý tým, hraje hodně fyzicky, má výbornou přechodovou fázi, ale to všechno víme. Z naší strany byl dnešní zápas realistickým obrazem toho, jak na tom jsme, ať už z pohledu zraněných hráčů, nebo toho, jak hráči dokážou ukázat na palubovce svou tvář. Celé hodnocení je hlavně o tom, že jsme neukázali charakter.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Z naší strany to bylo trapné, ostudné, nekolektivní. Je mi fakt trapně, být tady v hale po takovém zápase... Tohle jsem ještě neviděl. Od nás to bylo strašně nekolektivní, ať v obraně, nebo v útoku, to říká všechno. Víc k tomu asi nemám žádný komentář.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas hrály dva týmy, které se v tuhle chvíli nenacházejí v nejlepším rozpoložení. Jeli jsme sem s tím, že to prostě zkušíme, protože naše forma není na takové úrovni, kde by měla být. Pardubice to mají velmi podobné. Mají problémy se zraněnými hráči, což se jednoznačně projevuje. Výsledek je pro Pardubice možná až trošku krutý, ale nám spadlo do koše to, co nám normálně nepadá, což se na výsledku projevilo. Nemůžeme být nic jiného než spokojeni, za výhru jsme samozřejmě rádi. Klíčový byl první poločas - to, že jsme Pardubice přehráli poměrem 17:2 na body z rychlého protiútoku, to určilo ráz zápasu.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „Zápas hodnotím z našeho pohledu pozitivně. Domácí byli v oslabené sestavě, neměli Brunka, Šafarčíka a Burdu, tím pádem jsme se snažili toho co nejvíc využít. Zápas jsme kontrolovali skoro od první minuty. Domácím nepomohla ani jejich střelecká bilance, moc jim to tam nepadalo, u nás to takový problém nebyl. Chtěl bych vyzvednout výkon A.J. Waltona, dal 33 bodů, což je super.”

Epické drama pro Medvědy

Číž králem Kolína! A hned několikrát. Ale popořádku…

Poté, co ze stejného místa nedávno popravil mistra z Opavy, dnes kapitán GEOSANU téměř z totožné pozice a znovu po stepbacku téměř pomohl k triumfu nad silnou SLUNETOU. Rozdílem byl ovšem fakt, že Čížova trojka za stavu 83:83 tentokrát přišla 38 sekund před koncem čtvrté části, hosté tak stále měli čas reagovat. Po neproměněném pokusu Pecky a dalších dvou šestkách kolínské hvězdy trojkou kontroval Autrey (88:86), poté další šestkou odpovídal Číž. S klaksonem ovšem vytáhl největší eso z rukávu Ty Nichols, který z velké dálky zařídil pro hostující celek prodloužení (89:89)!

Stejný střelec měl na konci prvního prodloužení na ruce vítězný pokus, jeho odskok s klaksonem ale tentokrát cestu do koše nenašel. I tentokrát předcházel finální akci Adam Číž, který proměnil tři šestky (105:105) dvanáct sekund před sirénou po faulu Ladislava Pecky. Narvaná hala SOU Spojů bouřila. Ale to nebylo nic oproti tomu, jak diváci zůstali na nohou nejprve po trojce 1:11 před koncem druhého prodloužení, díky čemuž šli domácí do vedení 109:106, ale hlavně devět sekund před úplným koncem utkání, kdy lídr Kolínských trefil další těžký pokus z perimetru a rozhodl o triumfu 112:108.

Hrdina dne nakonec skončil na 32 bodech, když proměnil sedm ze 14 trojek, navrch pak přidal sedm asistencí a hned desetkrát byl obětí soupeřovy osobní chyby. S 23 body a šesti doskoky sekundoval Filip Halada, po 13 bodech přidali Jakub Petráš a Adam Goga (první i 13 doskoků) a 12 bodů nasbíral Lukáš Stegbauer. Kolín těžil ze solidní střelby trojek, kde trefil 17 z 39 pokusů (42 procent).

Hosté, již za dva body proměnili skvělých 31 ze 47 střel, spoléhali na Tye Nicholse s 33 body a osmi finálními pasy – lídr SLUNETY byl navíc faulován hned jedenáctkrát. Dalších 22 bodů, šest doskoků i asistencí nastřádal Lamb Autrey, 16 bodů a 11 doskočených míčů přidal Ladislav Pecka a 12 body přispěl František Váňa. Oba týmy příliš nezdobila úspěšnost šestek (17/29 – 16/27).

Filip Halada (křídlo BC GEOSAN Kolín):
„Jsem velmi rád, že jsme vyhráli i po takovém dramatickým zápase, něco pro fanoušky, nějaký infarkty možná už byly a já jsem velmi rád za celý tým, jak jsme bojovali. Ukázali jsme obrovský charakter, obrovské srdce jít po vítězství a děkujeme i fanouškům, že nás hnali dopředu. Tohle vítězství je pro ně a jedeme dál. Je vidět, že v týmu je dobrá chemie a zatím to tak funguje a nesmím polevit a myslím si, že tenhle rok můžeme ukázat dobrý výsledek.”

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): Byl to těžký zápas, jeli jsme sem určité s tím, že chceme vyhrát, upřímně jsme potřebovali to vítězství. Byl to dobrý souboj, nevím co víc k tomu mám říct, dvě prodloužení, tam jsme bojovali, chtěli jsme vyhrát, ale oni bohužel trefili těžké střely a vyhráli. My se musíme připravit na náš další zápas.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Bylo to hrozně napínavé utkání, vyrovnané až do konce, dvě prodloužení, co na to říct. Diváci se určitě, ale my trenéři na lavičce tolik ne. Vyhráli jsme zaslouženě, ale pokud by Ústí vyhrálo, tak by to taky bylo zasloužené. Oba týmy podaly dobré výkony. Já to říkám vždycky - v basketbalu musí vyhrát jeden, pro nás díky Bohu, pro Ústí bohužel. Ale chci poděkovat klukům, že jsme odehráli výborný zápas, bojovný, v útoku v obraně, že jsme se nevzdávali. Ukázali charakter, že mají na to, i bez Smithe. Klobouk dolů před nimi, odehráli to fantasticky.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Gratulace Kolínu, myslím si, že si dneska zasloužil vyhrát. Nebylo to ani tak o tom prodloužení, kde samozřejmě už tady jsme měli obrovský štěstí, že jsme se do toho prodloužení dostali, pak Kolín měl velké štěstí, že se dostal do toho 2. prodloužení, ale my jsme prohráli v základní hrací době. Podali jsme jeden z nejhorších výkonů za poslední měsíc, nebyli jsme koncentrovaní, disciplinovaní, vlastně začali jsme hrát, až když nám teklo do bot, a to už bylo pozdě, prohrávali jsme už o nějakých 16, 15 bodů, a to se pak těžko dotahuje. Pak jsme dotáhli, dostali jsme se do prodloužení a tam už to bylo vabank, 50 na 50. Mě mrzí naše základní hrací doba, kdy jsme sem přijeli tak, že se tady nemůže nic stát. Nedisciplinovanost, nekoncentrovanost, ale třeba to pro nás bude facka a probudí nás to. Musíme makat dál a v dalším kole máme doma Opavu a tam si budeme chtít spravit náladu.”

Snadná šestá v řadě pro Nymburk

Vedoucí tým tabulky si na domácí půdě smlsnul na oslabených Hanácích (bez Škrance, McBrayera), když díky dvěma úderným vlnám už do půle založil na svou šestou výhru v řadě (95-71).

Nymburk v první čtvrtině z 12-12 odskočil v poslední tříminutovce na 24-14, když uspěl z trojek, zpod koše i z šestek. A v druhém dějství hosty dorazil únikem z 32-24 na 40-24, který táhl ve hře Polabanů stále výraznější guard Collins. Zbytek zápasu se už jen dohrával a Olomoucko muselo skousnout už pátou porážku ze šesti posledních zápasů.

Vyrovnané střelecké pole vítězů zastupovali Gordon (13), Tůma (12), Sehnal (11), Bell, Svejcar a Kovář (po 10). Za soupeře korigovali Shaver (15+8 doskoků a 6 asistencí), Bailey (14+8 doskoků), Adamu (13) a Hemphill (11). Nymburk dominoval zpod koše (50-36), z brejků (26-12), z trojek (9-5), z útočných doskoků (22-10, body z nich 22-6) i ve ztrátách (10-18), přičemž měl o 19 střel z pole víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
 „Olomoucko ukázalo, že jde herně nahoru a už to není snadný soupeř. Dnes jim ale chyběli hráči, měli úzkou rotaci a my toho využili. Předvedli jsme solidní výkon, každý se na tom podílel, rozložili jsme síly. Dnes bylo hlavní vyhrát, připsat si body do tabulky a rozvíjet naše návyky. A to se povedlo. Byla to od hráčů dobře odvedená práce. máme široký kádr a musíme toho využít. Já plně důvěřuji všem našim hráčům. Třeba dnes byl Jakub Tůma možná nejlepší hráč zápasu. Není to o tom, že by hrál jen českou ligu a v Evropě nedostal prostor. Já se vždy rozhoduji podle potřeb týmu. Dnes dostal šanci v základní sestavě Luboš Kovář, protože jsme mu chtěli pomoci získat sebevědomí. A také proto, že dnes musel na čtyřce zaskakovat Jaromír Bohačík a toho jsem tam chtěl poslat se Sukem Mathonem. Mám to privilegium, že si mohu dovolit změnit sestavu, protože vím, že ať tam pošlu kohokoli, tak svou práci odvede.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Olomoucko přijelo bez dvou hráčů, ale to nijak nesnižuje náš výkon. My jsme zase zapojovali do rotace hráče, kteří tolik minut zatím nedostávali. Jako třeba mě. Nymburk se vždy prezentoval, že má 12 hráčů, kteří mohou do zápasu kdykoliv nastoupit. Díky tomu jsme pošetřili stěžejní hráče na středeční zápase ve FIBA Europe Cupu. Celý zápas jsme měli pod kontrolou. Na bodech jednotlivých hráčů, na počtu asistencí se zase ukázalo nymburské týmové pojetí. Nemáme mezi sebou někoho, kdo by se chtěl v takových zápasech předvádět, že dokáže nastřílet 30 bodů. Na Aminovi Adamu bylo vidět, že proti nám má velkou motivaci. Je to podobné, jako v jiných zápasech, kdy do Nymburka přijel hráč, který tady hrál. Většinou se mu dařilo, byl vidět, takže mě ani nepřekvapilo, že to dnes nebylo jinak.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Nymburk a jeho trenéři odvádějí dobrou práci. Vědí, co je potřeba, aby vyhráli zápas. Hrají extrémně tvrdě a je těžké se tomu vyrovnat. Zvláště když nám dva důležití hráči chyběli. Ale já jsem hrdý na naše hráče, jak dnes bojovali. Mladí hráči dnes získali cenné zkušenosti. Podíváme se na video a na věci, co jsme dnes nedělali správně, ale hlavní je, že dnes bojovali a hráli tvrdě. Vznikla tu zajímavá situace, že Adamu nastoupil proti týmu, kde začínal sezonu. Když se ukázalo, že ho Nymburk uvolnil, hned jsme si ho vzali. A jsem za to rád, protože Amin je skvělý člověk a přináší nám to, co jsme hledali. A dnes ukázal, co v něm je.”

Amin Adamu (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): „Nevím, jestli to byl můj zatím nejlepší zápas za Olomoucka, ale určitě pro mě bylo zajímavé se vrátit zpět do Nymburka, kde jsem sezonu začínal. Zase se tu se všemi vidět, všichni mě tu přivítali a soupeřit s klukama, se kterými jsem ještě nedávno byl v šatně, bylo zajímavé. Dnes jsme měli malou rotaci a to je s Nymburkem těžké, protože hrají opravdu náročný basketbal a to je důvod, proč jsou nejlepším týmem v lize. My jsme stále v procesu hledání naší identity a souhry. Máme ale dobré tréninky a jdeme nahoru. Každým zápasem jsme lepší a lepší.”

Brňané zavřeli Sovy na 63! Mají čtvrtou z pěti

Tým vedený ligovým trenérským zelenáčem Martinem Vaňkem dál roste. V souboji páté s druhou obranou ligy zkoncentrovalo Brno všechny své zdroje do zteče podkošového prostoru, kde Sovy nemají ani zdaleka srovnatelný arzenál, a ničivou 52bodovou silou tria svých věží Zdanavičiuse (24), Brown-Soarese (17, nejlepší výkon od příchodu do týmu) a Leeho (11) s podporou desítky od dirigenta Viktora Půlpána zlomilo doma Pražany 75-63, a to týmu stále chybí další podkošový muž Krakovič. Jeho celek získal už čtvrté vítězství z pěti posledních utkání.

Domácí poprvé unikli z 12-11 na 17-12 v závěru úvodní čtvrtiny, samozřejmě z ataků podkošového území. Sovy kontrovaly na startu druhé čtvrtiny obratem na 19-22, ovšem vzápětí znovu zabralo Brno, které Půlpán s Brown-Soaresem odloučili na 31-24. Sovy na úsvitu druhé půle ještě jednou přirazily (35-34), ale závěr třetí čtvrtiny už patřil Brown-Soaresovi, který trojkou a dalšími čtyřmi body rozpoutal na vlnce dvou ztrát hostů klíčový trhák na 51-41. Znovu on byl i v prvních minutách poslední čtvrtiny u rozdmýchání ještě mohutnějšího odskoku (domácí tu šli z 53-47 šňůrou 11-0 na 64-47) a tam už v ofenzivě přeskromný USK neměl čím konkurovat.

V utkání, v němž mu chyběl power forward Baker, měl jen dva dvojciferné střelce Matta Johnsona (16) a Vlka (11), nově pořízený americký guard Faulkner stihl 4 body za 14 minut. Z pole přesnější Brno (v procentech 51-39) si výrazně víc pomohlo zpod koše (42-28), víc mělo i z brejků (12-6) a na doskoku (38-26, útočné 11-5, body z nich 11-3).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„Měli jsme těžký týden. Prohráli jsme v koncovce s rumunským týmem Voluntari a nebylo vůbec jednoduché se namotivovat na dnešní zápas. Řekli jsme si, že jestli dnes chceme vyhrát, tak musíme makat v obraně. Už první zápas, který jsme s USK hráli naznačil, že bude hodně o obraně. Dnes jsme se trochu trápili v útoku, ale hlavně ve druhém poločase jsme USK odřízli od jejich hry. Velmi důležitý byl konec třetí čtvrtiny, kdy jsme dostali to sebevědomí a v poslední části nám už vycházelo všechno.”

Tomas Zdanavičius (power forward Basket Brno): „Věděli jsme, že to opět bude těžké utkání, protože v této lize nemáte jednoduchého soupeře. USK má skvělý tým, což vidíte i když se podíváte na tabulku. Nedali nám dnes nic zadarmo, ale my máme taky dobrý tým. Máme za sebou několik těžkých zápasů a těsných proher. Musíme ukázat na hřišti to, že se pořád zlepšujeme a chceme v tabulce stoupat.”

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Brno je velmi kvalitní tým plný talentu, který dnes zahrál velmi dobře. Tři čtvrtiny jsme dokázali s Brnem držet krok, ale ta poslední čtvrtina už patřila domácímu útoku. Musím dát kredit domácí obraně, která nás dnes donutila ke spoustě ztrát.”

Dalibor Vlk (forward USK Praha): „Naše největší slabina byla dnes doskok a nepohlídaní jejich pivotů, kteří nás dnes trestali. Celý zápas jsme se drželi, ale pak se Brno v poslední čtvrtině rozstřílelo a my jsme už neměli šanci.”