Hanáci i po změnách padli. A Kříž is back

ECHO STŘEDY V NBL Ani dvojnásobné posílení nepomohlo Olomoucku k přerušení série porážek a v domácím duelu 11. kola s USK tak zapsalo už devátý neúspěch v řadě (85-104). Ve druhém utkání večera Nymburk doma rychle rozložil GBA (116-75) a jako bonus po více než půlroce vrátil do hry Martina Kříže.

Fénix Kříž se vrátil 12 minutami

Pro mistra a zejména jednoho jeho hráče byla v domácím duelu s GBA jedna skutečnost ještě o poznání důležitější než očekávaná 43. ligová výhra v řadě a dokonce 220. domácí vítězství v NBL v nepřerušené sérii. Už po šesti a půl měsících od dubnového přetržení křížových vazů pravého kolena se dokázal do zápasového procesu vrátit reprezentační forward Martin Kříž, který 12 minutami proti bankéřům od Vajgaru potvrdil, že se umí znovuzrozovat v rekordních časech i z těch nejtěžších zdravotních průšvihů.

V utkání sice neskóroval, a týmu navíc chyběli i guardi Gibbs s Hardingem, ale i tak obhájce trofeje vysázel 116 bodů a bez potíží zvítězil 116-75. Rozhodl už první čtvrtinou, v níž se kombinací čtyř trojek a přehršle podkošových zakončení s využitím pěti ztrát hostů vyhoupl do trháku 32-11. Už v poločase (60-27) měl pak na kontě deset trojkových zásahů ze skromných 19 pokusů.

Po 40 minutách vykázal šest dvojciferných střelců, a to Riverse (16), Gaka (15+9 doskoků), Rosse (14+7 asistencí), Hrubana, Tůmu (po 14) a Váňu (13). Za Jihočechy odpovídali Dorn (20), Novotný (13), Welsch a Gregory (po 12). Domácí kralovali na doskoku (54-27, útočné 24-16, body z nich 27-17), zpod koše (50-36) i v trojkách (37/18 - 22/6), hosté byli lepší z brejků (15-27) a ve ztrátách (20-14).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Jako každý zápas jsme se snažili dobře začít a jet po správných kolejích. A to bez ohledu na soupeře, protože všechny respektujeme. Je třeba hrát naplno každý zápas. Musíme prokazovat naší kvalitu a potvrzovat roli favorita. A to se dnes povedlo. Teď  máme před sebou výzvy znovu do týmu zapracovat Jakuba Tůmu a Martina Kříže. Martin je duše a srdce týmu a nemohli jsme se dočkat, až ho budeme mít zpátky. Díky dobrému týmovému duchu se ale jistě do hry začlení rychle. Jakub dnes dal nějaké střely, což po tom, čím si v minulých dnech musel projít, mu dodalo určitě pozitivní energii. Spoluhráči také poznali, že je zpět. Máme v týmu dobrou chemii, spoluhráči se podporují. A když někdo předvede něco speciálního, jako když Petr Benda dnes zasmečoval, tak si to náramně užijí.“

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio banka J. Hradec):
”Nymburk odvedl skvělou práci hlavně při střelbě z dálky. Vypracoval si hodně otevřených střel z rohu. Nakonec měli skoro padesátiprocentní úspěšnost z trojek. Pro náš tým je to velká lekce, že je třeba se zlepšit a lépe roh hřiště bránit. Dnes viděli, že před sebou máme ještě hodně práce. Byl to pro nás ale velmi dobrý test. Další velký rozdíl byl v doskocích. Prohráli jsme je o 30 doskoků, což také ukazuje, že na tom musíme hodně pracovat. Jsem rád, že jsme si mohli zahrát proti soupeři, který nás dělá lepšími. Oproti zápasu s Pardubicemi byl velký rozdíl hlavně v doskoku. Nebránili jsme špatně, ale pak jsme dali Nymburku další střely. To nás stálo zápas.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): ”Dneska jsem byl lehce nervózní. Přeci jen uplynula od mého posledního utkání dlouhá doba a zranění nebylo vůbec příjemné. Jsem rád, že jsem dneska zasáhl do hry a dokázal jsem si, že to jde. Teď musím ještě přehrát hlavu, abych do každé akce šel naplno. Věřím, že to bude lepší a lepší. Pravda, dneska jsem nedal ani bod, moc jsem nestřílel. To je asi pochopitelné. Člověk má určité obavy a potřebuje si na hřišti trochu navyknout. Pro mě není důležité, jestli jsem dal body, nebo nedal, já jsem byl rád, že jsem se dostal na dvanáct minut na hřiště. Mezi střídáními jsem využíval rotoped, abych udržel koleno zahřáté a myslím si, že to svůj účel splnilo.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): ”Zápas se hrál podle našich not. Vždy chceme hned na úvod vytvořit bodový náskok a rozložit pak minuty, aby si vytěžovanější hráči z Ligy mistrů více odpočinuli. Bylo příjemné, že jsem mohl já a Martin Kříž odehrát větší porci minut a dostat se do zápasového tempa. Všichni v týmu jsme rádi, že je Martin zpátky na hřišti. Všichni jsme si to užívali s ním a myslím, že i on měl velkou radost, že mohl zasáhnout do zápasu. I pro mě to byl výborný zápas, protože jsem po dlouhé době viděl jeden koš a ne dva (Jakub měl kvůli nemoci rozdvojené vidění, což se díky aktuální léčbě zlepšilo - pozn.). Musím říct, že se mi střílelo o dost lépe. Doufám, že mi střelecká fazona ještě nějakou dobu vydrží. Dneska to byl opravdu zvláštní zápas. Petr Benda zasmečoval! Když šel střídat, říkal, že to byl za poslední tři roky první dunk v zápase. Měl z toho strašnou radost a vybouchli jsme i my všichni na lavičce. Opravdu jsme si to užili. Mně přijde, že Petr je čím dál tím mladší, že jde proti času. Je pravda, že se docela rozskákal i na tréninku, ovšem je to i naší zásluhou, protože ho dobře motivujeme.“

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Utkání proti Nymburku se nám po výhře nad Pardubicemi hrálo lépe, než kdybychom v minulém kole prohráli. První výhra v sezoně nám určitě zvedla sebevědomí. Do prvního poločasu, který v podstatě rozhodl o celém utkání, jsme ale přišli až s příliš velkým respektem. Zdálo se mi, že domácí proměnili snad osmdesát procent volných střel, které měli k dispozici. To byl jeden rozdíl. K tomu se přidalo velké množství druhých šancí po útočném doskoku. V tomto statistickém údaji jsme prohráli obrovským rozdílem.“

Ani posily neodvrátily devátou porážku v řadě

Ještě ráno v den zápasu nefigurovali na soupisce Hanáků dva noví muži, kteří se už večer do domácí bitvy s USK měli významně obtisknout. Ne však natolik, aby změnili aktuální osud svého nového celku. REDSTONE, jemuž pod košem chyběl klíčový pilíř Vučkovič, celé utkání Sovy marně naháněl a porážce nakonec i přes výtečnou poločasovou produkci nezabránila ani srbská posila na centru Sreten Kněževič a nový americký guard Darrell Davis.

Právě Kněževič byl při absenci Vučkoviče velkým důvodem toho, že domácí i přes bídnou defenzivu uhráli poločas na sedmibodové manko (44-51). USK se tu opřel o 22 bodů guarda Westa a díky trojkové převaze (4/2 - 27/9) zaretušoval i manko zpod koše (30-18) a 12procentní deficit v úspěšnosti střelby.

Kněževič však po 19 bodech a 10 doskocích z první půle zůstal ve zbytku utkání velmi tichý (celkem 22+15 za 24 minut) a USK z rukou prakticky jen českých borců vystoupal 14 minut do konce do už rozhodného trháku 49-69, i díky téměř čtyřminutovému totálnímu vyhasnutí domácí ofenzivy.

Zejména křídelník Halada pak ještě rozdmýchával pokusy o stíhací jízdu Olomoucka, ale blíž než na deset bodů se jeho tým neprobil.

Pod už devátou porážku Hanáků v řadě (85-104) se v dresu Pražanů (bez Vyroubala) nejvíc podepsali West (28, trojky 14/6), Mangas (22), Štěrba (17+7 asistencí), Švec (11) a Kyzlink (10). Na straně hostů byly trojky (11/3 - 39/12), šestky (20/14 - 34/24), body z druhých šancí (13-21) i ztráty (16-11). Domácí kontrovali jen produkcí zpod koše (52-40). Vedle Kněževiče je dvojciferně sytili i Halada (15) a Carpenter (14), Davis ve své premiéře přidal 8 bodů, 6 doskoků a 3 asistence.

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Nejsme v ideální situaci, přišli noví hráči, další byli zranění. Přesto tým bojoval a chtěl uspět. Nevzdal se, což je pozitivní. Proti hodně našlapané sestavě soupeře to ale měl těžké především fyzicky a to se projevilo ve výsledku.”

Dominik Žák (power forward BK REDSTONE Olomoucko): ”Myslím, že jsme nepodali špatný výkon, i když to na úspěch nestačilo. Jsme bojovníci a věříme, že pokud budeme pokračovat v maximální práci, sezona se ještě otočí a začneme vyhrávat.”

Josh King (kouč USK Praha): ”Rozhodně to nebylo jednoduché utkání, soupeř je kvalitní, v jeho řadách nastoupili noví hráči. Olomoucko sice několik zápasů v řadě prohrálo, i tak to pro nás ale bylo hodně náročné a jsme rádi, že se nám podařilo na palubovce soupeře opět uspět.”

Ondřej Švec (guard USK Praha): ”Chtěli jsme se po minulé porážce vrátit na vítěznou vlnu, což se podařilo. Nebylo to ale snadné. Sice jsme si dokázali vypracovat několikrát větší náskok, domácí se ale vždy dokázali vrátit, a proto se rozhodovalo až v poslední čtvrtině.”