II. sokolí oslava, Děčín v nastavení a PalyDoug58

ECHO SOBOTY V NBL Oslabená Beksa bez nároku na palubovce Olomoucka, jež taženo 58bodovým duem Palyza – Douglas získalo v 16. ligovém dějství pátou výhru v řadě. Královští sokoli vsadili šťastná čísla v posilovací rozehrávačské loterii a po druhopoločasovém složení Kolína mají druhou výhru sezony ze 16 pokusů. Druhý triumf ze tří posledních zápasů pak počítá i nedávno instalovaný kouč Brna Chris Chougaz, jehož celek po domácím skolení USK stále dýchá na brány skupiny A1. SLUNETA se díky trojkám dlouho držela ve svém stánku proti mistrovi, osudným se jí pak stal přelom poločasů s odskokem favorita. A prodlouženou dávali v ostravském Tatranu, kde nakonec Autreym zachránění Válečníci dobyli výhru a Nové huti tak přitížili sedmou porážkou v řadě. Právě těmito událostmi skončilo v Kooperativa NBL poslední soutěžní kolo v nabitém roce 2018.

Bláznivý zápas kořistí Děčína

750 fanoušků sledovalo v ostravském Tatranu nevídanou houpačku. Hosté z Děčína po nekonečné cestě přes celou republiku vedli už po 15 minutách 25-39, aby 90 sekund před koncem 4. čtvrtiny mířili k hořkému konci za manka 85-79. Jenže Autrey vzápětí zaúřadoval čtyřmi body a asistencí a čtyři sekundy do konce tohoto dějství poslal zápas do prodloužení. V něm jeho tým ještě 50 sekund do konce vedl 94-97, aby domácí Zaharijevic 17 sekund do konce zpod koše zahodil šanci na obratových 98-97 a po dvou proměněných šestkách děčínského Feštra mohl ještě Boggs vynutit trojkou prodloužení. Minul však a jeho tým po výsledku 96-101 zapsal už sedmou porážku v řadě. Naopak energetici se udrželi na rozdíl výhry od druhého místa.

Po vyrovnané první čtvrtině vystřihli dechberoucí sekvenci guardi hostů Kroutil s Ježkem, kteří během pěti minut udělali ze stavu 23-20 trhák 25-39. První vyčaroval 5 asistencí, druhý trefil během pouhých dvou minut 4 trojky v řadě včetně jedné s faulem! Jenže pak se Severočeši zasekli na třech bodech za zbylých 5 minut poločasu a Boggs pěti body nakopl snížení NH na 35-42. Ve třetí části už byl spolu se Zaharijevicem u obratu a do koncovky se šlo prsa na prsa.

Hosty v posledních 5 minutách 4. části 11 body zachraňoval Autrey, který za manka 85-79 nejprve zpod koše snížil, vzápětí nabil na dunk Pomikálkovi a znovu zpod koše zařídil prodloužení. V něm už byl jeho tým i díky dvěma trojkám stále vpředu, ale za vedení 94-97 už jen marně pokoušel další distanční rány, Boggs ze šestek snížil a Zaharijevic pak zabil šanci na možnou výhru domácích.

Právě on vedl NH 20 body a 7 doskoky, Boggs přidal dalších 20 bodů, Stanojevič 17 s 11 asistencemi, Bažant 14 s 10 doskoky a Stojačič 14 s 8 doskoky. Hosty táhli Autrey (21+9 doskoků), Ježek (18, z toho 13 do půle, trojky 8/5), Carlson (14), Feštr (13) a Pomikálek (11). Děčín byl lepší z trojek (8-10), v bodech z brejků (17-29), v útočných doskocích (8-10) i bodech z nich (8-15), přičemž měl o 12 střel víc.

Duo Terminátorů opět ničilo

Očekávaná megabitva na Hané byla poznamenaná vyšší mocí alias zdravotními výpadky opěrné dvojice Beksy (rozehrávač Williams a křídlo Benjamin), což v součtu dalším drtivým představením dvou ligových top skórerů (Palyzy s Douglasem) a nejužitečnějších hráčů (Douglase s Palyzou) v dresu Olomoucka učinilo z duelu až příliš jednostrannou záležitost domácích (99-76), po páté výhře v řadě už zavěšených o jedinou výhru za druhými Svitavami.

Palyza vystřílel 30 bodů s bezchybnými trojkami (5/5) i šestkami (9/9), přidal 6 doskoků i 4 asistence a zapsal famózní rating 40, když nájezdy, trojkami i asistencemi zcela odvládl úvod utkání. Od začátku sezony ještě ani jednou nešel pod 14 bodů a posledních pět utkání neklesl pod 22, přičemž nejméně 20 dal osmkrát za posledních 9 zápasů. Douglas zazářil 28 body (trojky 4/3), kraloval na doskoku (16) a nesobecky přihodil i 6 asistencí, což mu vyneslo rating 39. Poslední tři zápasy měl pokaždé třicítkovou efektivitu a minimálně 27 bodů a 10 doskoků!

Domácí sice nedotáhli ke K.O. první nápor, neboť za stavu 15-7 ještě šesti body v řadě dokázal kontrovat pardubický Jackson. Ovšem ve druhé čtvrtině (32-19) už guardem Pelkem olejovaná mašina vytáhla do rozhodného trháku 48-30, kdy od ještě větřího propadu hosty zachraňovaly aspoň občasné protiútoky. Hanáci zejména díky Douglasovi váleli na obranném doskoku a v útoku jejich motor přidal už do půle 18 bodů. Palyza zajistil 16 a Mikulič 10, což byly klíčové příspěvky k až senzačnímu poločasovému vedení 56-38.

Ve třetí čtvrtině sice ještě snaživá a lehce podceněná legie pardubické omladiny (Půlpán, Potoček, Michal Svoboda) udělala z 20bodového manka desetibodové, ale víc kouč Olomoucka Benáček nedovolil. I díky tomu, že své osové trio Palyza – Douglas – Pelko držel ve hře přes 30 minut.

Ústřední duo olomouckých skórerů doplnil 15 body a 7 doskoky ještě centr Mikulič. Hosty výrazněji sytili jen Jackson (15), Kohout (12+7 doskoků) a Potoček (12). Domácí byli lepší z trojek (19/10 – 24/7), šestek (17-9) a bodů zpod koše (46-34).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Z úspěchu mám pochopitelně radost. Konečný výsledek je příjemný, neodpovídá ovšem reálné kvalitě Pardubic. Soupeři chyběli dva klíčoví hráči. S nimi by to byl jiný zápas. Citelných absencí se nám podařilo využít. Všichni hráči splnili úkoly, se kterými šli do hry. Dokázali jsme se vyrovnat i s některými zdravotními problémy. Pár hráčů nastoupilo bez předchozího tréninkového vytížení, přesto obstáli.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „V utkání jsme prakticky všechno udělali tak, jak jsme nechtěli. Rychle jsme dovolili soupeři získat náskok. Olomoucko se dostalo do pohody. S velkou úspěšností trefovali střely z dálky. Nepodařilo se nám zastavit Palyzu a Douglase. Právě oni táhli svůj tým za vítězstvím. Soupeř vyhrál zaslouženě. Nás po krátké pauze čeká v tréninku hodně práce.“

Stamenkovič řídil výhru No.2

Nový srbský playmaker Pedja Stamenkovič se nováčkovi začíná vyplácet. S Opavou to ještě nevyšlo, ale Medvědi už se v Hradci museli sklonit a po porážce 88-74 musejí děkovat Brňanům, že šest kol do konce základní části jsou stále jen výhru za skupinou A1. Na druhé straně Kingspan ve svém 16. zápase oslavil druhou výhru.

Kolín zkusil nezvyklý sestavový tah, když playmaker Walton přišel až po pěti minutách z druhé vlny, a to za vyrovnaného stavu. Ten hosté udrželi jen do konce 16. minuty. Pak už jim zápas začínal utíkat. Závěr poločasu prohráli 10-2, a když v úvodu třetí čtvrtiny Sedmák, Onřej Peterka a Canda natáhli trhák až na 60-41, osmiminutovka obepínající poločasovou přestávku ztracená v poměru 23-5 Medvědům srazila vaz, neboť pak už bylo maximem hostů Waltonem tažené snížení na 70-65 7:30 do konce.

Vítězové se opírali o Sedmáka (20+9 doskoků), Peterku, Canda (po 15), Lošonského (14+11 doskoků) a autora téměř triple doublu Stamenkoviče (11+10 asistencí a 8 doskoků). Kolín, který minul 10 šestek, drželi Thompson (19+7 doskoků), Walton (15), Pajovič (13+8 doskoků) a Číž (10), jen 16 minut s 2 body odehrál Šafarčík. Domácím patřily především trojky (25/9 – 30/4) a doskoky (50-40).

Mistra nezabrzdilo ani 19 ztrát

Desetibodová erupce křídelníka Šmída a hned 4 trojky týmu v úvodní čtvrtině založily v Ústí na výborný poločas domácích Pand proti mistrovi, jejž stejně jako v posledních třech utkáních tížily nánosy ztrát, jichž už do půle bylo 13 proti pouhým třem soupeře. Jenže na své straně měli Středočeši o patro vyšší úspěšnost z pole, do půle o 22 procent lepší té pandí. A když tak domácím od stavu 35-33 došla zásoba sedmi trojkových projektilů, vyhoupli se hosté za poslední tři minuty druhé čtvrtiny do dílčího poločasového trháku (35-41), který za první dvě a půl minuty třetího dějství vyostřili až na 37-50, což už pro SLUNETU byla nepřekročitelná propast, byť se v dalším průběhu ještě pokoušela obtesávat rozdíl k hraně deseti bodů. Nakonec před devíti stovkami fanoušků padla 80-92.

Nymburk, jejž nezastavilo ani 19 ztrát, vedlo dvojciferné trio Hruban (19), Jaromír Bohačík (16), Wright (11). Hosté soka předčili v úspěšnosti dvojek (36/18 – 35/25), v bodch zpod koše (24-36) a především na doskoku (24-42). Za domácí se činili Wallace (18), Šmíd (15), Pecka a Svejcar (po 13).

Oren Ariel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to zajímavý zápas pro fanoušky. My jsme měli pomalý start, po poločasové přestávce jsme ale kontrolovali průběh, protočili jsme celou lavičku, což je pro nás důležité, protože v následujících 25 dnech nás čeká zhruba 12 zápasů.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme utkání nezačali vůbec zle. Donutili jsme Nymburk vrátit na hřiště základní sestavu, protože kdykoli prostřídal, byl slabý na obraně pick-and-rollu i v dalších věcech. Prvních zhruba 17 minut bylo z naší strany dobrých, bohužel jsme nechytli konec první půle a začátek té druhé. Soupeř nám utekl na 20 bodů, nám slouží ke cti to, že jsme zápas nezabalili a dokázali jsme se dostat na nějakých deset bodů rozdílu. Hráli jsme dost vabank, nicméně Nymburk vyhrál zaslouženě. Já bych chtěl ale poděkovat hráčům za předvedený výkon, za takovou porážku se stydět určitě nemusíme. Zároveň bych chtěl poděkovat všem fanouškům, kteří si dnes našli na zápas cestu, bylo jich opravdu dost a věříme, že se sejdeme i v Novém roce v prvním domácím utkání proti Ostravě.“

Další Nehybova šestnáctka!

Chris Chougaz sklidil za poslední tři zápasy svou druhou výhru u kormidla Brna a pomalu vrací egoé na vítězný orbit, byť zatím v bitvách s nejbližšími sousedy v tabulce. Po přesvědčivém domácím skolení USK (87-69) se nejvíc musejí mít na pozoru právě Pražané, kteří jsou nyní na osmé příčce už pouhou výhru před Brnem.

Domácí se stejně jako při dobytí Ostravy mohli opřít o další 16bodovou erupci křídla Nehyby, který se v prosinci stal Ježíškem nosícím pod Špilberkem ty nejcennější dary. 24 bodů přidal Roby a 13 Geiger.

Hosty držel, seč mohl, rozehrávač Ondřej Sehnal, ale ani jeho 27 bodů s trojkami 12/6 Sovy nespasilo. Vukosavljevič s Whackem snesli týmu, který střílel jen za 35 procent a minul 10 šestek, po 11 bodech. Domácí vládli z dvojek (34/22 – 32/12), zpod koše (32-20), z brejků (17-9) i v produkci laviček (35-20).

Zápas díky erupci Robyho (15 bodů do půle) a několika trojkám začali lépe Brňané, ale brzdilo je 12 poločasových ztrát i 12 poločasových bodů Sehnala a jejich náskok se tak dlouho držel pod úrovní deseti bodů. Když však tři slepené trojky Sehnala srazily ve 3. čtvrtině rozdíl na 50-44, rozdmýchali Geiger s Robym nový nápor a při utichnutí Sehnala, který za posledních 15 minut utkání stihl už jen 6 bodů, už pro Sovy nebylo cesty zpět.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Je vidět, že nový trenér přinesl svěží vítr do tohoto klubu, do tohoto týmu. Hraje lépe a lépe a nyní je naším vážným soupeřem v boji o místo v první osmičce. Co se týče nás, poslední dvě nebo tři utkání hrajeme hůř a hůř. Myslím, že nadcházející pauza nám pomůže vzpamatovat se a možná i udělat nějaké změny do budoucna v našem kádru. Uvidíme, jak to dopadne. Nicméně všechno je to jen v našich rukou. Máme před sebou tři domácí utkání, takže uvidíme. Musíme na tento zápas co nejdřív zapomenout.“

Chris Chougaz (trenér egoé Basket Brno): „Bylo to pro nás velice důležité utkání. Navíc bylo speciální pro mě, protože USK je můj bývalý klub a první zkušenost v nejvyšší české lize. Rád jsem viděl své bývalé hráče. Jsem rád, že se jim daří – měli několik velmi dobrých utkání –, a mají teď dobrého trenéra. Věřím, že do konce sezony mohou v tabulce postoupit výš. Jsem velmi šťastný, protože hrajeme v obraně lépe a lépe. Snažím se hráčům vysvětlit, že neexistuje basketbal bez obrany. Také rád vidím, že dávají přednost týmu před svým egem. Stále více hráčů má chuť bojovat, pomoct týmu a začíná se jim tak dařit.“

Viktor Vašát (pivot egoé Basket Brno): „Myslím, že zápas rozhodla hlavně obrana. Snažili jsme se zastavit perimetrové hráče Mareše, Sehnala a Applebyho a to se nám víceméně podařilo. To byl hlavní důvod, proč jsme zápas dotáhli do vítězného konce.“