Monstr obrat s Šiškovým výkonem snů

ECHO ČTYŘ DUELŮ 9. KOLA Obrovské drama severu s obratem Děčína z minus 13 bodů ve čtvrté čtvrtině a 32bodovým válečnickým hrdinou Ondřejem Šiškou, který dal v závěru SLUNETĚ šach mat trojkou s faulem na konečných 88-87. Nemenší thriller nabídli Medvědi se Sokoli, kde opět lépe finišoval domácí celek, jehož nejzkušenější muž David Machač proměnil minutu před koncem dvojku na kolínskou výhru 95-93.

Tuři si řekli o teprve druhé vítězství sezony (86-96) až rozhodnou šňůrou v posledních minutách, vedeni svým dirigentem Romanem Markem. A Opava má za sebou další běžný den v úřadu, kdy brzkými 6 trojkami rychle stanovila ráz zápasu s Beksou, jejž doma ovládla 85-69. Takový byl kvartet pondělních bitev 9. kola Kooperativa NBL, jež pokračuje dnešním soubojem Brna s USK Praha (17:00).

Tuři koncovkou vyšli z temna

I v kompletním složení měli Tuři na Hané co dělat, aby zlomili sérii porážek a zanechali pod košem oslabeného soupeře (nadále bez Bezbradici, Šantelja a Vašáta) na dně ligy i s jeho sedmou porážkou v řadě. Nakonec ale mistrovsky zvládnutým závěrem ukořistili druhou výhru sezony. Za stavu 81-81 rozehrávač Roman Marko vystřílel 8 bodů včetně dvou trojek, přidal jednu asistenci a byl tak strůjcem rozhodné šňůry 2-15, jež založila na vítězství 86-96. Slovenský playmaker se pod něj podepsal 21 body, 7 asistencemi a 6 doskoky, následován Matějem Svobodou (20+10 doskoků), Slezákem (16) a Proletou (13).

Hosté si připsali první trhák utkání, když třemi trojkami v závěru úvodní čtvrtiny odskočili na 19-27 a soustavou dalších distančních projektilů (do půle 8 trojek) i bodů z druhých šancí (16) náskok ve druhé části vysunuli až na 36-51.

Jenže ve třetí části se karta začala obracet a při chybujícím útoku Turů zejména trojkomet Palyzy místy málem celé manko domácích vymazal. Při neexistující produkci zkušených rozehrávačů se ve čtvrté části k lídrovi přidali i doprovodní hráči na čele se Sychrou a finišující domácí se 4 minuty před koncem dotáhli na remízu. Tam však jejich naděje také skončily.

Střelecké pole Olomoucka vedli Palyza (29, trojky 10/6), Váňa (16), Pekárek (14) a Sychra (13). Domácí tým fatálně zaostal na útočném doskoku (8-22, body z druhých šancí 12-30 a hosté +17 střel), což umožnilo soupeři i trojkovou velestřelnici (46/14, domácí 25/10).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Náš největší problém byl pod vlastním košem, kde se soupeř propracoval ke 22 opakovaným střeleckým pokusům. Opět jsme hráli v úzké rotaci, to nám pochopitelně také nepomohlo. Navíc to z naší strany nebylo ideální ani na útočné polovině, kde jsme neproměnili několik hodně snadných střel. Napočítal jsem jich osm nebo deset, to je opravdu hodně.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Špatně jsme bránili clonu na míč, nechali jsme rozstřílet Palyzu a s tím jsem nemohl být spokojený. Na konci jsme ale trošku změnili obranu a díky tomu jsme se dopracovali k vítězství, ke kterému hráčům gratuluju. Mám radost, že jsme po dlouhé době zažili radost z výhry. Hodně nás držely nad vodou útočné doskoky, kterých bylo dvaadvacet. To byl klíč k úspěchu.“

Čížova kariérní noc

V lize už něco pamatuje. Až do dneška však Adam Číž za svých tucet ligových sezon nesesměroval do obruče víc než pět trojek v jednom utkání. V lesích kolem Kolína ale v korona pauze zřejmě našel životní formu, neboť po 19 bodech v Nymburce sestřelil doma Hradec sedmi trojkovými projektily z 15 pokusů a celkem 25 body (vedle 9 asistencí a 6 získaných faulů) za plných 40 minut se nejvíc zasloužil o vydřený triumf Medvědů 95-93.

Hned v přestřelce první čtvrtiny trefil trojky tři a 11 body táhl spolu se Skinnerem domácí útok. A protože střelecké orgie pokračovaly v neztenčené míře i ve druhé desítce, odcházeli Sokoli v poločase do kabin s vedením 51-58 a 10 trojkami ze 14 pokusů (domácí 8) na kontě!

Jenže po změně stran jako by se jejich zbraně zadřely, přidali už jen jediný obloukový zásah a stihli skromných 35 bodů. I to jim ale stačilo na dramatickou koncovku. Dirigent Stamenkovič totiž svými asistencemi zařídil ve třetí čtvrtině až 11bodový náskok, na nějž teprve přišla odezva Medvědů. Ti spustili vlastní trojkostroj a i pomocí útočných doskoků se přisouvali stále blíž do týla nepřítele. Ve čtvrté čtvrtině však museli k dorovnání skore použít hned čtyři trojky. Tou úplně poslední hrdina večera Číž uzmul 80 sekund do konce vedení 93-92, aby Stamenkovič jednou šestkou srovnal. A minutu do konce Číž asistencí vyzval ke krátké dvojce kolegu Machače. Ta nakonec rozhodla, neboť hosté už pak nevyužili dvou zakončení zpod koše.

Druhým dvacetibodovým střelcem vítězů (opět bez Wallace) byl Novotný (24+7 asistencí a 7 doskoků za 40 minut) a třetím Skinner (23+10 doskoků). Za Sokoly kontrovali Lošonský (20+9 doskoků), Ondřej Peterka (16), Sedmák (14), Halada (12) a autor dokonce 16 asistencí Stamenkovič (11). Téměř neztrácející domácí (3-10) přestříleli Hradec především z trojek (40/15 – 24/11).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Za výhru jsme nesmírně rádi, byla určitě velice vydřená. Soupeř skoro celý zápas vedl, my jsme měli problém s jeho doskokem a s úspěšností, hlavně v prvním poločase, trojek. Bohužel jsme nedostali více hráčů do hry. Věřím tomu, že kluci si odpočinou a ve středu budeme schopni podat alespoň takovýto výkon.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Jsme velmi rádi, že jsme zápas zvládli, protože nebylo vůbec jednoduché vyhrát o dva body. Zápas jsme nezačali vůbec dobře. Vlastně celý první poločas, kdy jsme od soupeře dostali okolo 60 bodů, což není vůbec dobrá vizitka. Nicméně na konci jsme to i přes úzkou rotaci zvládli, a to spíš bojovností, než basketbalovými dovednostmi.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Domácím ke šťastnému vítězství pomohlo, že hráli dobře v pátek s Nymburkem. My jsme měli po dlouhé době první zápas a ukázalo se, že v obraně trošku plaveme, dostali jsme 95 bodů a to mě mrzí.“

Lukáš Brožek (rozehrávač Královští sokoli): „Do zápasu jsme vstoupili slušně. Drželi jsme se plánu, který jsme měli od trenéra. Podařilo se nám trefit docela dost trojkových střel, bohužel ve druhém poločase to převzal Kolín a Adam Číž, který nás potrestal svou klasickou hrou z tříbodové čáry, a poté se to přehouplo na stranu domácích.“

Drtivý finiš fantoma Šišky!

Podle zvyklostí kouče Pištěckého bude zřejmě v úterý za kuropění čekat na jeho Pandy trestný trénink, anebo minimálně povinné sledování záznamu utkání. Prohrát totiž z vedení o třináct 8:20 do konce (a o 11 pět minut do konce), to nevidí rád žádný basketbalový trenér. Naneštěstí pro Ústí hrál severní derby i nikdy se nevzdávající rozehrávač Děčína Ondřej Šiška. Ten zařídil 14 z posledních 23 bodů týmu včetně tří trojek a celkem 32 body s obloukovou bilancí 9/6 dovedl Válečníky i k nevídanému comebacku a triumfu 88-87. Šiška na konci 39. minuty jednou trojkou nejprve snížil na 84-87 a druhou s faulem Svejcara už srovnal, aby dodatkovým trestným hodem rozhodl o nejtěsnější výhře, neboť v poslední minutě už nikdo neskóroval.

Válečníci tak urvali druhou sezonní výhru v zápase, v němž doma po první čtvrtině vedli díky trojkám 27-20. Jenže hosté si přivlastnili poslední čtyřminutovku první půle, k útočným doskokům přidali i trojky a z minus 8 tu otočili na 47-48. A z obratu těžili i dál, když ve třetím dějství dál přitápěli trojkami, zvedli i obranu a ve 32. minutě vedli 65-78. Krutý konec však již číhal za rohem.

Za Šiškou byli jedinými dalšími dvojcifery Děčína Ježek s Kotáskem (po 12). U hostů se nad 10 dostali Pecka (18), Fait (16), Svejcar (15), Šotnar (11) a Karlovský (10). Děčín soupeře přestřílel trojkami (24/12 – 29/10), šestkami (23/18 – 17/11) i body z brejků (15-5).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Bylo to rozjeté na výhru, ale v Děčíně už klasicky domácí vsadili v poslední čtvrtině na agresivní obranu, těžké střely a chození za útočným doskokem, což jim nakonec vyšlo. Nám bohužel nestačilo ani třináctibodové vedení, protože jsme sice bodovali, ale také jsme nechali několikrát bodovat Děčín a tím jsme nezatloukli ten pomyslný hřebík do jejich rakve. Navíc domácí měli Ondru Šišku a dnes to nebyl zápas Děčín - Ústí, ale Šiška - Ústí. Nenašli jsme jediného hráče, který by byl schopen Ondru ubránit. Nemám problém s tím, když promění trojku přes natažené paže obránce, ale dnes jsme dělali chyby v obraně a on to měl jako dvojtaktové cvičení. Tím získal sebedůvěru a na konci nás potrestal. Při vší úctě k Děčínu, my máme papírově silnější sestavu a měli jsme zde potvrdit roli favorita. Jenže jsme to nezvládli a selhali jsme. A nemá smysl se vymlouvat na nějakou herní pauzu nebo na (brzké) zranění pivota Rakočeviče.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Po utkání jsem byl na hráče v kabině trochu ostřejší, protože náš výkon byl chvílemi vynikající, ale chvílemi i velmi špatný. A to špatné pramenilo z toho, že nebyli koncentrováni na utkání. Kotásek, Žikla i Kroutil by měli převzít minuty cizinců a nebudu se na ně zlobit, když podají špatný výkon, ale budu se zlobit, když nejsou připraveni na zápas. Tohle akceptovat nebudu. To ať raději odejdou a přijdou jiní. Naopak Šiška, Ježek a Pomikálek odvedli maximum, jsou nejstarší, zkušení a vědí, že hrát se musí do poslední vteřiny. A to, myslím, byl dnes důvod toho, že jsme to otočili. A také to, že Ústí to v závěru trochu podcenilo.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Po třetí čtvrtině to vypadalo, že jsme hodně na koni, že nám bude už jen stačit bránit. Ale pak jsme nebyli schopni zastavit Šišku, což byl hlavní úkol, který jsme si před zápasem dali. Dal 32 bodů, z toho spoustu jednoduchých nájezdů, v závěru pak přidal trojky. A to rozhodlo. Nebyli jsme schopni ho zastavit, když nás objížděl jeden na jednoho a dával jednoduché koše. Osobně jsem cítil, že jsme dlouho nehráli, ale na druhou stranu jsme měli týden, deset dní na to, dostat se zpět. Ale na tohle se vůbec nemůžeme vymlouvat. V poslední čtvrtině to bylo o bojovnosti, o obraně, ne o útoku.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nevím, jestli jsem dnes já porazil Ústí, vždy je to týmový výkon. My jsme dnes nehráli tak, jak bychom chtěli, a naše výhra byla spíš o štěstí. Na Ústí bylo znát, že hraje po dlouhé pauze, naopak my už máme zápas v Pardubicích za sebou, takže tohle byl faktor pro nás, ale myslím, že jsme z toho měli vytěžit víc. Za výhru jsme samozřejmě rádi, ale podobný výkon by nám ve Svitavách určitě nestačil.“

Beksa sfouknuta úvodní smrští

Měla to být atrakce, měl to být magnet. K němu ale musí každý soupeř mířící do Opavy předvést svůj áčkový výkon. Nebo se mu aspoň přiblížit. Beksa (bez Merešše a Michala Svobody) však po slibné druhé půli v pátek proti Děčínu neměla sílu a kvalitu dostatečně vzdorovat téměř trvalé agresi, tlaku i trojkovému přívalu z rukou Slezanů, kteří ukázali, že se zvládnou k hodnotnému představení vyšponovat i bez bouře svých fanoušků. A to není pro další oponenty nijak příznivá zpráva.

Opava (bez Klečky) k výhře 85-69 začala našlapovat brzy. Už za prvních šest a půl minuty trefila šest mnohdy otevřených trojek (autorem čtyř Švandrlík), kdy obrana hostů stála od střelců buď příliš daleko, nebo nestihla po předchozím systému domácích dorotovat k otevřenému snajprovi. Po této kanonádě, už v první čtvrtině (s celkem 16 trojkovými pokusy!) podpořené i převahou na útočném doskoku (4-0), si domácí sice vybudovali jen mírné vedení, hosté se však v závěsu, zprvu bez bodů lídra Vyorala, drželi jen s vypětím všech sil.

Sami navíc nechtěli téměř vůbec spoléhat na trojky a naopak se téměř ortodoxně hrnuli pod koš. Tam jim ale chyběly ostřejší lokty, větší odvaha i rychlost rozhodování při řešení zdvojení, v čemž naopak Opava díky nacvičeným automatismům vyniká.

Hned v úvodu druhého dějství Slezané odskočili na 30-19 a až na dva tři pardubické poryvy větru na této hladině drželi svůj náskok až do konce, byť se už po 25 minutách vyfauloval důležitý forward Zbránek.

Jeho tým střelecky vedli Švandrlík (19, trojky 12/5), na pick-and-rollu kralující Šiřina (18+12 asistencí a 8f+), dále Gniadek (13) a Kvapil (12). Hosty sytili Slanina (17+7 doskoků), Vyoral (16) a Švrdlík (16, 6 ztrát). Beksu zahubilo moře ztrát (7-20) i trojnásobné manko v trojkách (38/12 – 16/4), čtyřnásobné v brejkové produkci (16-4) a více než trojnásobné v bodech laviček (25-7).