Nadstavba začala kolem obratů! Zářila Opava

ECHO 1. KOLA NADSTAVBY Velké obraty, návraty i houpačky ve skore. Takové bylo hned první kolo nadstavby v obou odděleních. Ve skupině A1 se Tuři dostali z úvodního 13bodového manka a v závěru byli jednu úspěšnou střelu od šance na prodloužení. Opava i bez svého velitele Šiřiny zlomila Pardubice o 14 bodů a zastavila je na 73 bodech. A Děčín jako domácí v poločase ztrácel s Olomouckem o 15, aby se vrátil skvělou třetí čtvrtinou, vyhranou o 21 bodů. Ve skupině A2 Ústí dobylo Kolín v prodloužení poté, co se dostalo z minus 18 bodů. Pražské Sovy v první půli zaostávaly u Vajgaru o 13, aby zvítězily o tři a na 10 výhrách už dorovnaly Kolín! A Ostrava doma přerušila sérii porážek v duelu s Brnem.

ECHO 1. KOLA NADSTAVBY Velké obraty, návraty i houpačky ve skore. Takové bylo hned první kolo nadstavby v obou odděleních. Ve skupině A1 se Tuři dostali z úvodního 13bodového manka a v závěru byli jednu úspěšnou střelu od šance na prodloužení. Opava i bez svého velitele Šiřiny zlomila Pardubice o 14 bodů a zastavila je na 73 bodech. A Děčín jako domácí v poločase ztrácel s Olomouckem o 15, aby se vrátil skvělou třetí čtvrtinou, vyhranou o 21 bodů. Ve skupině A2 Ústí dobylo Kolín v prodloužení poté, co se dostalo z minus 18 bodů. Pražské Sovy v první půli zaostávaly u Vajgaru o 13, aby zvítězily o tři a na 10 výhrách už dorovnaly Kolín. A Ostrava doma přerušila sérii porážek v duelu s Brnem.

SKUPINA A1

Žádný Šiřina, žádný problém!

Tak tohle se věru nečekalo! Opava doma i bez svého lídra a hlavního dirigenta Šiřiny přejela o 14 bodů (87-73) nyní našlápnuté a v podstatě kompletní Pardubice, když navíc útočně potentního soupeře udržela na téměř 70 bodech. Klíčem k úspěchu byli rozehrávač Klečka (25) a power forwad Bujnoch (22+12, 7F+), jež 13 body doplnil Kvapil. Jejich tým dvakrát méně ztrácel (7-16) a i díky skvělé obraně zničil hosty z brejků (25-9).

Za Beksu, jež byla z pole jen 38procentní, se dvojciferně neprosadil ani jeden hráč základu a střelecký prapor tak držel především Spearman (14). Výsledek znamená, že Opava dorovnala bilanci druhých Východočechů a odvrátila hrozbu situace, kdy v případě porážky by musela ve zbývajících 9 utkáních získat ke druhému místu po nadstavbě už o 3 výhry víc než Pardubice.

V utkání nasadila drtivé tempo už od prvních minut a ze zisků agresivní obrany vybudovala v závěru první čtvrtiny náskok 28-17, když hosté ztratili za poslední 3 minuty této části hned 4 míče. Čtyři minuty před poločasem domácí vedli už 38-25. Pak se ale sebrali hosté a vedeni Spearmanem přirazili před odchodem do šaten na 41-37.

Právě americký křídelník byl ale hlavním strůjcem bídné sekvence týmu ve třetí čtvrtině s novým trhákem Opavy na 54-40, u nějž byl klíčovým mužem Bujnoch, ještě více zaktivizovaný první reprezentační nominací. Beksa se pak ještě pokoušela dostat blíž, ale vážně už domácí neohrozila, zvlášť když Opava trefila v posledním dějství pět trojek.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád, že jsme dnes prolomili pardubické prokletí z minulých mnoha utkání. Zaznamenali jsme 25 bodů z rychlých protiútoků a prohráli doskok jen o čtyři. To byl základ úspěchu. Hráli jsme v úzké rotaci, a přesto jsme vydrželi vysoké tempo po celou dobu utkání.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Zasloužené vítězství domácích. My jsme ani jednou v zápase nevedli. Domácí několikrát vedli dvouciferným rozdílem, a když jsme je dotáhli na čtyři pět  bodů, tak nám zase odskočili na deset a víc. Nebyli jsme dostatečně koncentrovaní, měli jsme od počátku zařazenou jedničku a nebyli schopni přeřadit na vyšší rychlost.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „Konečně jsme dokázali porazit Pardubice. Základem úspěchu byla naše rychlost proti vyšší sestavě Pardubic. Čekají nás dva venkovní zápasy a potom doma Nymburk, tak je dobře, že jsme skupinu A1 zahájili vítězstvím.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Zasloužená výhra domácích. My jsme dnes hráli jak na horské dráze. Nechali jsme Opavu odskočit, dotáhnuli se na čtyři body a zase nechali soupeře zvýšit náskok. To se opakovalo několikrát až do konce.“

Svitavy z díry málem k senzaci!

Když se domácí favorit přehnal přes Tury šňůrou 15-0 za 2,5 minuty první čtvrtiny, za stavu 24-11 by na Tury nikdo v nymburské hale nevsadil ani pětník, zvlášť po nedávném jednoznačném duelu v semifinále Českého poháru. Jenže Svitavy se přesto dokázaly dostat do zápasu zpět.

Smithson s Kerrrem udeřili čtyřmi trojkami a po další trojce Puršla to už 6 minut do poločsu bylo 31-33 pro Tury! Ti pak hráli s často střídajícím Nymburkem, který měl minulý týden v zápasech světové kvalifikace hned 7 mužů (Beriša se vrátil se zraněním a proti Svitavám nenastoupil), až do konce utkání prsa na prsa, a Kerr ještě 45 vteřin před koncem snižoval na 71-69. Marko byl poté při pokusu na remízu pod košem zblokován Hrubanem a Barač upravil na konečných 73-69.

Právě chorvatský power forward vedl domácí 14 body, 13 přidal Ray. Za Tury byli nejlepší Kerr (20 za 40 minut) a Marko (12+8 doskoků, 5 asistencí, 5 zisků). Jejich tým byl napřed v trojkách (5-10) a ztrátách (20-18), Nymburku patřily šestky (12-5), doskoky (40-25), body z druhých šancí (17-5) a body z brejků (23-12).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Třicet pět minut jsme tady odváděli dobrou práci. Mrzí mě pětiminutovka v koncovce první čtvrtiny, kterou jsme pohráli 9-17. Byla to pasáž, kde jsme špatně řešili návrat do obrany. Pak jsme začali hrát velice takticky, zpomalili jsme tempo hry, hodně jsme měnili obrany na pick-and-rollu. O utkání rozhodly detaily v koncovce. Měli jsme několik dobrých střeleckých pozic, které jsme neproměnili z vymezeného území nebo z tříbodové čáry.“

Brett Roseboro (centr DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přijeli jsme do Nymburka s několika cíli. Dobrou práci jsme předvedli při návratu do obrany, lepší jsme mohli být na útočném doskoku. Ke konci jsme měli pár střel, které nám nevyšly. Také jsme mohli být trochu chytřejší v obraně.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy proti nám hrály velice dobře, přijely dobře připravené. Podívám-li se na náš tým, měli jsme v úterý pouhých 30 minut na trénink po tom, co se spousta hráčů vrátila z plnění reprezentačních povinností. Našim cílem bylo rozložit minuty tak, aby byli všichni připravení na další zápasy, ať už sobotní s Děčínem nebo utkání v Lize mistrů. Za to jsme pochopitelně zaplatili určitou daň, ale trochu jsme takový průběh očekávali.“

Boris Barač (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy dnes střílely s vysokou úspěšností trojek. My jsme hráli méně agresivně, než jsme zvyklí. Díky tomu jsme nebyli schopni zasadit smrtící ránu po celých čtyřicet minut. Nicméně čtyřbodové vítězství se počítá a už nyní budeme myslet na další zápas.“

Parádní druhá půle Válečníků

Děčín vydřel ve velké přestřelce domácí výhru nad Olomouckem 97:94 a může slavit šestou výhru v řadě. Olomoucko na úvod nadstavbové skupiny A1, kam nečekaně postoupilo, smolně prohrálo.

Oslabení domácí do zápasu vlétli šňůrou 7:0, ale to bylo z jejich strany na dlouho vše. Hosté ovládli zbytek čtvrtiny a po deseti minutách vedli 28:18. Válečníci se nezlepšili ani ve druhé čtvrtině. Sice se nejprve dotáhli na čtyři body, ale vůbec nedokázali ubránit a v poločase ztráceli patnáct bodů.

Pak ale přišla třetí čtvrtina a zápas se naprosto otočil. Děčínští jako by nechali špatnou náladu v šatně, zasypali soupeře 34 body za deset minut a najednou měli šestibodový náskok. Parádní druhý poločas Válečníků vrcholil čtyři minuty před koncem, když Šiška dával zblízka na 90:79, ale hosté zabrali a do zápasu se vrátili. Po koši Mitchella měli v závěru dokonce šanci srovnat, ale Severočeši chytře faulovali a poslali hosty na čáru trestného hodu. Fuller druhou šestku nahazoval, ale Olomoucku se nepodařilo doskočit a Krakovič pojistil výhru šestkou.

Olomoucko se opíralo o skvělý výkon Američanů, když Fuller nasázel 29 bodů (5/4 trojky) a Mitchell přidal ke 23 bodům i 15 doskoků. Močnik dodal 18 bodů. Válečníci spoléhali na skvělého Feštra, jenž dal pět trojek a celkem 25 bodů, sedmnáct přidal Halada a patnáct Pomikálek. Zajímavostí duelu jsou skvělé trojky na obou stranách (14 domácích a 12 hostí), ale zároveň bídné šestky také na obou stranách (deset minutých domácích a dvanáct hostí).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Děčínu gratuluju hlavně ke druhému bojovnému poločasu. Chtěl zvítězit víc než my. To je vidět na útočných doskocích, kdy získal osmnáct míčů pod naším košem. Já si ale myslím, že jich bylo ještě víc. Soupeř měl osmdesát útoků a my šedesát dva. Lavička Děčína dala padesát sedm bodů a naše jen deset. To je taky jedna z příčin porážky. A nedokázali jsme ubránit výborného Feštra. V poločase jsme vedli o patnáct, ale těžko udržet vedení proti Děčínu, ani doma jsme to nedokázali, nemáme na to sílu. My jsme měli dobrou střelbu a to nás drželo ve hře, Děčín byl lepší na doskoku.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Pro nás mělo utkání význam i z hlediska psychiky. Řešili jsme absenci tří podkošových hráčů, a proto mě výhra moc těší. I podle průběhu jsme to vybojovali na útočném doskoku. My jsme měli zase osmdesát střel a já jsem za to rád. Je důležité je mít a věřit, že ta četnost je důležitá a produktivita přijde taky. Olomoucko bylo v první půli neskutečné, dostat deset trojek ze třinácti pokusů, to je fakt těžké. My jsme byli trochu nejistí, neproměňovali jsme nějaké střely a Olomoucko šlo do vedení o patnáct. Zmobilizovali jsme se v šatně a ve třetí čtvrtině jsme se vrátili do utkání, šli jsme přes soupeře, pomohli nám fanoušci. Co jsme nedoskočili, to jsme odrazili ven a šli do vedení až o deset bodů. Závěr se zdramatizoval, ale bylo to důležité i proto, abychom se přesvědčili, že i když něco nefunguje, dá se vyhrát. Síla mentality byla dnes velmi podstatná. Všem, co odehráli utkání, děkuji, také děkujeme fanouškům, bylo to pěkné utkání a Olomoucko potvrdilo, že je v A1 právem.“

Charles Mitchell (pivot BK Olomoucko): „Věděli jsme, že v Děčíně nás čeká těžký soupeř, že je dobrý na útočném doskoku, což se potvrdilo, a z druhých příležitostí jsme dostali dvacet dva bodů. Děčín také zvítězil v bodech hráčů z lavičky.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsem rád, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce po nedobrém průběhu a také po zklamání ze čtvrtfinále AAC a FINAL 4 Českého poháru. Ač se nám nedařil útok, dali jsme devadesát sedm bodů. Přestože jsme ztráceli v poločase patnáct bodů, všichni jsme cítili, že s utkáním se dá ještě něco udělat. Nejvíc si cením, že jsme všichni bojovali a myslím, že tohle bylo právě hodně cenné týmové vítězství.“

SKUPINA A2

Velký obrat USK u Vajgaru!

Lions mají za sebou další domácí zápas marnosti a hlubokého žalu. Když si Upchurch s Petričem vzali kompletně na starosti body v první čtvrtině, vedl jejich tým i díky ztrátám USK 17-8. Hyperaktivní Upchurch domácí dovedl až k náskoku 24-11. A ještě za stavu 32-20 3:20 do půle by fanoušci Jihočechů netušili, jaká pohroma se chystá.

Lions na přelomu poločasů i přes řadu útočných doskoků 8 minut neskórovali, začali vršit ztráty a to hostům, kteří za prvních 20 minut stihli jen 22 bodů, stačilo k návratu. A kdyby jen k tomu - 12 minut do konce USK vedl 37-48 a 8:30 do konce už 42-59! Během 15 minut tak přetočil skore o 29 bodů ve svůj prospěch!

A i když se domácí v posledních 5 minutách dostali finišem z -17 na 70-71, porážku 70-73 už neodvrátili. Pražané tak zapsali už čtvrtou výhru v řadě a Lions porazili i potřetí v sezoně. Jejich lídry byli Bookert (19) a Madsen (14+12 doskoků), v dresu domácích se nejvíc činili Upchurch (26, trojky 13/5) a Petrič (13). Jejich tým sice přestřílel USK z trojek (11-9,) ale zaostal v šestkách (5-16), na doskoku (31-43), v bodech z druhých šancí (2-12) a z brejků (12-19).

Chris Chougaz (kouč USK Praha): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za tuto výhru. Také oceňuji zlepšení našeho soupeře, které je opravdu znatelné zápas od zápasu. První poločas jsme čelili zónové obraně, která narušila naši koncentraci. Třetí čtvrtinu jsme odvedli kvalitnější práci, kdy jsme zatlačili na míč a přidali tolik potřebnou energii. V útoku nám stačilo si podávat míč. Díky reprezentační pauze jsme v kompletní sestavě odtrénovali pouze jeden trénink a tím byl náš výkon velmi ovlivněn, a to zejména v prvním poločase. Věřím, že domácí tým získá další výhry, pokud bude hrát tak, jako dnes.“

Rudolf Jugo (asistent Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Dnes hosté vyhráli velmi těžké utkání. Je pro mě těžké si vysvětlit, co se stalo v prvních pěti minutách ve třetí čtvrtině. Bohužel dokážeme hrát pouze dvě nebo tři čtvrtiny zápasu tak, jak chceme. Dokážeme zároveň ukázat, že umíme hrát basketbal. Pak se ale vrátíme k naší hře z minulosti! Ke hře, díky které jsme prohráli 21 zápasů v základní části! A to je pro mě něco neuvěřitelného! A nevím, jestli je to větší agresivitou soupeře, nebo větším tlakem, který vytvoří. Ale i na to musíme mít řešení! Někdy to mohou zachránit individuality, ale mnohem důležitější je najít řešení v celém týmu. Organizovaností dokážeme vyřešit každý problém a na tom musíme v budoucnu zapracovat. Mě neuspokojí prohrát zápas takto těsně. Já tuto prohru považuju za stejnou, jako když jsme prohráli s Nymburkem o čtyřicet. Nechci prohrávat. Chci vítězit a nezáleží na tom o kolik.“

Alexander Madsen (forward USK Praha): „Tým Lions se zlepšuje zápas od zápasu. Pravdou je to, že jsme opravdu měli jen jeden společný trénink před tímto zápasem a náš výkon tak nebyl  stoprocentní. Vedení jsme si zasloužili zejména tím, že jsme Jindřichův Hradec přeskákali na doskocích. Za zmínku také stojí vysoká úspěšnost z čáry trestného hodu a 14 ztrát na našem kontě.“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Vše je o koncentraci po celých 40 minut. Najednou nám „přepne“ v hlavě, začneme hrát každý sám na sebe a přestaneme hrát týmově. Tím bohužel ztrácíme i celý zápas. Tyto krátké výpadky na pár minut nás zabíjejí.“

NH ve druhé čtvrtině zastavila Brno

NH Ostrava porazila v úvodním duelu nadstavbové skupiny A2 mmcité Brno 77:63. Slezané, kteří padli v jedenácti z posledních dvanácti duelů, si jednu z letošních šesti dosavadních výher připsali právě doma proti Brnu a zvládli to i podruhé.

Zápas rozhodla druhá čtvrtina, kterou po vyrovnané první desetiminutovce ovládli domácí málo vídaných 23:6. Všech šest bodů Brna nastřílel Američan Barry, z toho čtyři v poslední minutě poločasu, hosté tak měli pětiminutovou a hned nato čtyřminutovou sérii bez vstřeleného koše a Ostrava získala kontrolu nad duelem.

Po přestávce se ofenziva hostů znovu rozjela a zlepšenou hru potvrdil v sedmé minutě Lelić, který trojkou snížil na rozdíl sedmi bodů. To však byla labutí píseň hostů, kteří se blíže už nedostali, naopak Ostrava velmi dobrou úspěšností dvojek utekla do dvouciferného náskoku, který si už pohlídala.

Brno srazilo kromě slabší střelby i sedmnáct ztrát a 26 faulů, díky kterým měli domácí střeleckou převahu. Od šesté prohry neuchránily Brňany ani dva double-double výkony. Primorac přidal k 19 bodům i 10 doskoků, Barry k 16 bodům doskočil 12 míčů. Nikdo další se k nim však nepřidal. Naopak u domácích dvouciferně střílela celá základní pětka, nejlépe Woods a Blagojevič s 18 body.

Pandy z -18 k triumfu v prodloužení

Ústecká Sluneta přerušila sérii tří proher v řadě, když na úvod nadstavby A2 veze z Kolína výhru 81:78 po prodloužení. Severočeši tak utekli svému soupeři na rozdíl dvou výher a pojistili si sedmou příčku.

Vstup do zápasu ale pařil domácím, kteří také toužili přerušit šňůru proher a dávali to rázně najevo. Poslední čtyři minuty prvního období vyhráli 8:2 a získali mírný náskok. Na začátku druhé čtvrtiny se Sluneta dotáhla na rozdíl jediného bodu, pak ale pokračovala přestřelka. Medvědi se chytili z dálky a dvěma rychlými trojkami Šafarčíka s Čížem utekli do dvouciferného vedení.

Třetí čtvrtina byla ve znamení navýšení náskoku dokonce na osmnáct bodů a s Ústím to vypadalo všelijak, pak se ale rozehrál Robinson a deset minut před koncem to znovu bylo o sedm bodů. Středočeši i přes větší náskok nedokázali zápas uzavřít a Sluneta toho využila, když dvě a půl minuty před koncem poslal Singletary košem s faulem hosty do vedení. Domácí pak ještě jednou vedli, ale čtrnáct sekund před sirénou klaksonem srovnal Robinson.

Prodloužen bylo jako na houpačce, když ho domácí otevřeli pěti body v řadě, aby hosté odpověděli sedmibodovou sérií. Minutu před koncem srovnal domácí Šafarčík, ale pak už skórovali jen Severočeši. Klíčový koš dal Šotnar, šestku přidal Singletary a Skinnerovu vyrovnávací trojku zblokoval Ladislav Pecka.

Statisticky extrémně vyrovnaný zápas rozhodovaly maličkosti, dvě trojky navíc Kolínu nestačily, Ústí pomohl pět doskoků navíc. Hvězdou duelu byl hostující Robinson, který dominoval pod košem 30 body, další čtyři jeho spoluhráči přidali mezi deseti a dvanácti body. Kolínští měli skvělé duo Šafarčík – Skinner. První jmenovaný nastřílel 24 bodů, druhý dvacet a oba doskočili dvanáct míčů. Adam Číž přidal 15 bodů.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Dnes vyhrál šťastnější tým, ale určitě ne lepší. My jsme byli dobře připraveni. Dostali jsme 81 bodů. Věděli jsme, že Ústí je útočně laděné družstvo. Ubránili jsme ho na střele a dostávali do pozic, kam jsme chtěli, ale utkání rozhodla individuální kvalita hráčů. Diametrální rozdíl byl ve hře hráčů z lavičky. Poměr bodů laviček byl 15-47 a to je obrovský propad. Ten jsme nezastavili a v prodloužení bylo Ústí šťastnější.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Nás tato prohra určitě bolí, nejen kvůli tomu, že jsme začínali s Ústím doma a myslíme si, že to bude náš konkurent v boji o play-off , ale i proto, že jsme vedli už o 18 bodů. Řekl bych, že nám v závěru trošičku došly síly a možná jsme na konci nezvolili optimální zakončení.“

Antonín Pištecký (trenér SLUNETA Ústí): „Upřímně, když jsme do Kolína jeli, tak jsem nevěděl co čekat. Zaprvé my, ani Kolín jsme v posledním kole základní části neurvali postup do A1. Předpokládám, že jako u nás měli i tady hlavy dole, se čtrnáctidenním tréninkovým blokem před sebou, kde bylo potřeba psychicky vypnout, ale zároveň pracovat na fyzičce. Pro nás to bylo poprvé za sezonu, protože v minulé repre pauze jsme hráli zápasy evropského poháru. Já jsem tedy nevěděl, co od tohoto zápasu čekat. Navíc jsme prohráli poslední čtyři ligová utkání, byla to tedy veliká neznámá. My jsme neodehráli celkově dobré utkání. Co nám slouží ke cti, je, že jsme i za stavu minus 18 nesložili zbraně a byli jsme schopni se vrátit. Dostali jsme zápas do prodloužení v posledním útoku. Myslel jsem si, že do prodloužení vstoupíme lépe, že jsme víc nahoře, ale začali jsme 0-5. Měli jsme štěstí, že jsme se i v prodloužení vrátili do zápasu a myslím, že kolínský tým nezvolil v konci zápasu ideálně poslední dvě střely. Určitě si mohl připravit tu střelu lépe. My jsme tam obranu zvládli a vyhrál šťastnější tým, ale již jsem někde říkal, že tato šťastná vítězství jsou velmi důležitá. Zápasů v A2 je hodně málo a my si tohoto vítězství hodně ceníme.“

Donald Robinson (guard SLUNETA Ústí): „Vědeli jsme, že tento zápas nebude jednoduchý po dvoutýdenní pauze. I když jsme prohrávali o 18 bodů, stále jsme byli tým a nesklopili jsme hlavy. Kolín je dobrý tým a věděli jsme, že druhý poločas nebude jednoduchý.“