Osobáky mužů ve stínu a hvězdy za 30!

ECHO 12. KOLA Třetí stovka v řadě a šestá v sezoně celkově vyznačila ve 12. kole Kooperativa NBL jednoznačnou jízdu Nymburka k vítězství nad Svitavami 105-74. Medvědi v rozhodné 4. čtvrtině zavřeli zónou útok Brna na 6 bodů a nečekaně vysokou výhrou 83-64 si vzali jeho 3. místo v tabulce. Opava i bez Zbránka zničila zpod koše Ústí (93-75), vedena 30bodovým monstr výkonem Jakuba Šiřiny. Hradec sice neměl s Ostravou snadnou práci (99-91), ale i on dominoval zpod koše a sdílí už 7. příčku.

Děčín složil Olomoucko 89-73, když se mu ke kariérním 21 bodům rozstřílel i roztrojkoval nepravděpodobný top skórer David Žikla. A televizní drama rozhodl přetěžkou trojkou na 73-72 necelých dvacet sekund do konce kdo jiný než autor 30 bodů Tomáš Vyoral, který obrovsky rozesmutněl oslabené a 37 minut vedoucí pražské hosty, z nichž si Jan Štěrba (24) i 19letý Marek Vyroubal (11) udělali nové ligové osobáky. V tomto kole byly stoprocentně úspěšné domácí celky.

Šestá stovka Nymburka

Hlavní titulový favorit tentokrát nenabídl soupeři ani hratelný poločas a už v první dvacetiminutovce tak rozhodl o domácím triumfu nad Svitavami 105-74. Nymburk na své palubovce získal už 191. ligovou výhru v řadě a potřetí za sebou a pošesté celkem dal v této sezoně stovku. Naopak Turům se na aktuálním výjezdním turné po halách soupeřů nadále nedaří a padli už ve třetím utkání v řadě.

Zápas jim začal utíkat už ve ztrátami oboustranně zaplavené úvodní čtvrtině (5-6), kdy za stavu 15-15 během tří minut Palyza i zelenáč Rylich každý vsítil trojku i koš z vlastního zisku a jejich tým vyskočil na 27-16. Slezák s Welschem ještě třemi trojkami v úvodu druhé čtvrtky dočasně snížili na 32-27, ale to už byla labutí píseň Turů. Jejich ztráty (do půle 12) a střelecké minely znehybnily útok a domácí Prewitt (do půle 16 s trojkami 4/4) s Kovářem zařídili únik na 44-27. Na poločasovém skore 56-34 se nejvíc podepsal více než 30procentní rozdíl ve dvojkách a brejková převaha Nymburka (19-3).

Vítězům (bez Hardinga, Šafarčíka) lídroval Prewitt (22, trojky 4/4), následován Zimmermanem (14+7 doskoků), Palyzou (14) a Obasohanem (12+6 asistencí). Za hosty odpovídali Slezák, Proleta (po 13), Bujnoch a Dragoun (po 11). Nymburk kraloval zpod koše (42-14), z brejků (26-12) i na doskoku (39-21). Navíc měl fantastické trojky (21/14).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „V poslední době nám chyběla energie, ale dnes jsme nastoupili do zápasu mnohem ostřeji a s větším nasazením. Po příchodu Lukáše Palyzy máme větší rotaci. Dnes jsem odehráli dobré utkání. Nevybavuji si všechny zápasy, abych mohl říci, že to byl náš nejlepší výkon v lize v této sezoně, ale určitě jsme hráli lépe než v minulých zápasech. Měli jsme dobré tréninky, řekli jsme si pár věcí, které chceme zlepšit a dnes jsme odvedli dobrou práci. Jsem rád, když hráči hrají se zápalem. Nemůžeme kontrolovat to, jestli proměníme nebo mineme střelu, ale můžeme mít pod kontrolou nasazení, s jakým jdeme do zápasu. A kdykoli hrajeme s nasazením, tak jsem spokojený.“

Omar Prewitt (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to od nás velmi dobrý zápas. V české lize jsme se dosud trochu trápili, takže je dobře, že jsme se dokázali zvednout a ukázat i v NBL, jak dobrý tým jsme. Dokonce se dá určitě říct, že to byl náš nejlepší ligový výkon sezony. Všichni zahráli dobře, „Zim“ (Zimmerman), „Paly“ (Palyza) je také zatím dobrá posila. Střely mi dnes padaly, za což jsem rád, protože poslední dobou jsem tak dobře nestřílel. Byly tam i hezké akce od Retina Obasohana. Třeba jeho „windmill dunk“ v lize mockrát neuvidíte.“

Václav Bujnoch (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Možná teprve podruhé jsme měli slušný začátek zápasu. Pak přišly bohužel naše klasické chyby, které děláme stále, a to jsou ztráty. Naházíme soupeři míče do rukou a zrovna Nymburk je tým, který každou takovou ztrátu dokáže nekompromisně potrestat. To nás stálo slušný výsledek prvního poločasu. Druhá polovina byla už jen takové dohrávání, kdy si domácí hlídali vedení. My jsme se snažili, ukázali jsme i trochu lepší tvář než v minulých zápasech. Ovšem na Nymburk tohle stačit nemůže. Krásná přihrávka Honzy Křivánka byly příjemným pozvednutím. Přihrál krásně a já doufám, že to bude v nějakých highlightech. Nevím, jestli to tak sám chtěl, ale nikdo to od něj nečekal. Není překvapením, že na týmu po takových výsledcích už trochu leží deka. Potřebujeme začít od obrany, tam se chytit a potom to přijde i v útoku. Dostáváme průměrně přes devadesát bodů, a to se pak nemůžeme zlepšit.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme se připravovali na smrtící protiútok a přechodovou hru Nymburka. Bohužel ve druhé čtvrtině se nám absolutně nepovedlo domácí zastavit, nedobírali jsme hráče, jak jsme měli. Nechali jsme domácím spoustu otevřených střel a oni nás pokaždé dokázali potrestat. Jejich kvalita je obrovská. Zápas jsme prohráli hlavně kvůli ztrátám a nějakou nekoncentrovaností i v návratu. Dostali jsme 38 bodů z rychlého protiútoku a hodně bodů jsme inkasovali po ztrátách a to už v prvním poločase. Těší mě, že jsme zápas nezabalili a bojovali jsme. Ukázali jsme charakter, který nám chyběl v utkání proti Brnu. Já týmu stále věřím. Když budeme společně trénovat, půjdeme zápas od zápasu, stále sezonu můžeme zachránit a hlavně si udržet dobré jméno. Důležité je zůstat spolu i ve chvílích, ve kterých se nedaří. Nedávat hlavy dolů, pracovat naplno a jít postupně. Musíme se radovat z každého zápasu, který odehrajeme s nasazením. Mělo by to být automatické, ale zatím to tak není. Věřím, že i po vysoké porážce si máme co odnést, ať už to bude negativní nebo pozitivní a že na tom můžeme stavět.“

Medvědi v závěru rozsápali Brno!

Lee Skinner necelé dvě minuty před koncem proměnil trojku na 81-64, jíž ještě zvýraznil domácí triumf svého Kolína nad Brnem, načež se otočil a po jágrovsku zasalutoval do hlediště. Prázdného hlediště. Být to za normálních podmínek, středoškolská tělocvična by při takovém utkání - čtvrtého se třetím - nadskakovala ze základů. Ne tak v šílené době covidové. I z gesta smějícího se Američana nicméně bylo znát, jak se velezkušená osa týmu z pěkné roviny basketbalem baví. V závěru to dvěma monstr bloky potvrdil i slovenský power forward Petráš a jeho tým drtivou výhrou 83-64 po dlouho dramatickém průběhu vystřídal právě Brno na třetí příčce tabulky s bilancí 6-3.

V první půli to ale byli Brňané, kteří tahali za delší konec provazu a z útočných doskoků taženi nejdřív centrem Puršlem a poté i novým a kolem koše velmi zručným power forwardem Georgievem budovali stále nové jednociferné náskoky, jež domácí hasili jen s největším úsilím a také pomocí několika trojek. Už po první čtvrtině (17-22) měli ale dvojnásob méně doskoků a 18 bodů inkasovali zpod koše.

Pro hosty však byly závažím rychlé dva fauly jejich ústředního playmakera Půlpána, jehož tým však zejména díky 32 bodům zpod koše vyhrál poločas 40-45.

Ve třetím dějství ale hosté míjeli ze všech pozic a domácí se znovu díky trojkám probili do vedení 62-58. A ve čtvrté části (21-6) své mistrovské dílo druhé půle dokončili. Soupeře v obraně lovili v zóně, kde si Brňané těžko vytvářeli svá životodárná podkošová zakončení, a míjené jumpy hrály čím dál víc do karet domácím, účinně čistícím obranný doskok. Medvědi brzy získali 10bodové vedení, jež pak trojkami i chytrou hrou ještě navýšili. A v koncovce dokonce stihli pořešit i překlopení skore ze vzájemných zápasů na svou stranu.

Tým šéfovali Skinner (19+11 doskoků), Machač (15), Wallace (14) a triple double olizující a opět nestřídající playmaker Číž (15+10 asistencí, 8 doskoků, 8f+). U z pole 34procentních hostů zařídili 15 bodů Puršl a Yanev-Georgiev a 11 se 7 doskoky Blake. Kolín si nejvíc pomohl trojkami (30/12 – 21/4) a také lépe doskakoval (45-38).

Miroslav Sodoma (BC GEOSAN Kolín):
„Jsme rádi za výhru nad Brnem, které dokázalo porazit USK. Opravdu si ceníme výhry nad silným soupeřem, navíc je to i s třešničkou na dortu - věděli jsme, že jsme s Brnem po prvním zápase na -17 bodech, proto jsme si na konci vzali oddechový čas a dokázali zvítězit o 19. Před zápasem jsme v to doufali. Říkali jsme ale, že bychom byli rádi za jakoukoli výhru a že cesta k ní povede přes naši obranu.“

Jakub Petráš (power forward BC GEOSAN Kolín): „Očekávali jsme těžký zápas po prvním utkání v Brně. Věděli jsme, že musíme vyhrát o více než 17 bodů a to se nám nakonec povedlo. Byl to těžký zápas až do konce, Brno hrálo dobrý první poločas, ve druhém jsme to ale konečně zlomili. Ubránili jsme a jsem šťastný, že jsme vyhráli.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Kolín předvedl opravdu výborný druhý poločas. My jsme v prvním poločase dodrželi náš plán, hráli jsme velmi dobře do vnitřního prostoru, dali jsme odtud 32 bodů a ve druhém poločase jsme z vymezeného území dali pouze 6. Těžko se mi to hodnotí, druhý poločas nám nevyšel, dali jsme 19 bodů, dělali špatná rozhodnutí a domácí jsou natolik zkušení, že si to pohlídali a dostali energii, kterou obdrželi od nás. Za prohru si můžeme jen my sami, je to pro nás zkušenost, ta je nepředatelná, je tedy dobře, že jsme si tím prošli a je to prohra v základní části, my jí musíme hodit za hlavu a připravit se na další utkání.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Do prvních minut zápasu jsme vstoupili docela dobře. Až do poločasu jsme se drželi. Ve druhém poločase jsme vypnuli, nebyla to vůbec naše hra, hráli jsme úplně jinak než normálně. Zaobírali jsme se chybami, které dělali rozhodčí, a to poté ovlivnilo náš výkon ve druhém poločase.“

Sokoli už na play-off pozicích!

Nadále enormně oslabená Nová huť (bez v průměru 36 bodů absentujících Bohačíka, Pumprly a Nábělka) se v přestřelce v Hradci téměř celý zápas zejména v útoku překonávala, když ji na ramenou neslo 70bodové trio Waterman (27+8 doskoků), Alleyn (21, trojky 9/5), Heinzl, jenž si 22 body stanovil nový ligový osobák. Tým vytěžil dokonce 20 bodů z útočných doskoků. V posledním dějství mu ale došly zásoby benzinu, lámaly ho ztráty i minuté šestky a domácí si nakonec došli pro třetí výhru (99-91) z posledních čtyř utkání a s bilancí 5-6 už sdílejí sedmé místo.

Po 30 vyrovnaných minutách nakopli nápor Sokolů hned v úvodu rozhodného dějství Stamenkovič se Šoulou a jejich tým se i díky útočným doskokům později vyšvihl až do 14bodového trháku. Střelecky jej táhli Lošonský (23+8 doskoků), Stamenkovič (20+9 asistencí), Sedmák (16) a Ondřej Peterka (14+9 doskoků). Hradec v zápase naprosto dominoval body zpod koše (74-46).

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): „Přijel k nám soupeř, který byl určitě naladěný na výhru. První poločas to bylo vyrovnané, dokonce myslím, že většinu poločasu jsme prohrávali. NH výborně bránila, a i když byla bez klíčových hráčů Pumprly a Bohačíka, my se na vítězství museli nadřít. Od konce třetí čtvrtiny jsme začali vyvíjet větší tlak a bohudík jsme hosty přejeli. V důležitých situacích jsme trefili i trojky.“

Štěpán Svoboda (forward NH Ostrava): „Pro nás je to vlastně už druhý zápas bez hlavních českých opor. A myslím, že zatím v této naší oslabené sestavě to byl náš nejlepší výkon. Hradec jsme potrápili a i jsme byli blízko vítězství, akorát to nevyšlo. Jedeme dál a doufáme, že v příštím utkání budeme silnější.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Byl to vyrovnaný zápas od začátku do konce. Bohužel my jsme v té malé rotaci, protože nám chybí tři hráči. Toto už tu bylo několikrát řečeno. Nebyli jsme schopni to dohrát v posledních pěti minutách. Nezbyly nám síly, udělali jsme čtyři chyby, byly z nich jednoduché koše z protiútoků a pak už se to těžko dohání. Z naší strany můžu říct dobrý zápas, můžu pochválit kluky za bojovnost. Dobře útočně samozřejmě. I když chceme útočit a jsme v té malé rotaci, pak máme problém s fauly a tím pádem skore je znovu vysoké. V Pardubicích jsme dostali 100 bodů a dneska jsme dostali 99. Velice těžko se brání a pak to skore je, jaké je.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Jsem rád za toto vítězství. Ač to vypadá poměrně pohodově o osm bodů, tak Ostrava nám zle zatápěla a my jsme především v prvním poločase byli tragičtí v obraně. Tam nás prostě trápily útočný doskoky Nové huti. V poločase jsme si řekli, že to změníme. Moc se to nezlepšilo, ale naštěstí Ostravákům došla energie a to, myslím, rozhodlo. Nakonec to sice vypadá jako pohodové vítězství, ale hrozně jsme se nadřeli.“

Pandy v Opavě zničeny zpod koše

Opavu (od začátku sezony bez guarda Klečky) nevykolejila ani absence důležitého forwarda Zbránka. Dokud totiž má svůj totem Jakuba Šiřinu, nemusí se o svůj osud bát. Nyní už i reprezentační kapitán vystřihl doma proti SLUNETĚ 30bodové představení, už pošesté za 11 utkání vsítil nejméně 27 bodů a Slezané díky jednoznačnému triumfu 93-75 nadále sdílejí top bilanci NBL.

Hosté zcela zaspali hned na startu, kdy nenašli svůj útok, nevyužívali ani druhé šance a ze všech pozic efektivní Opava vyskočila po čtyřech minutách do trháku 15-2. Nepolevila ani po vystřídání Šiřiny a první čtvrtku ovládla 27-13. Pandy pak sice ve své nejlepší zápasové sekvenci, v prvních 7 minutách druhé čtvrtiny, stáhly díky čtyřem trojkám na 35-33, ale Šiřina okamžitě reagoval šesti body a po Švandrlíkově trojce z útočného doskoku po minuté šestce vyhrála Opava závěr poločasu 10-0, načež po změně stran už hosty k ničemu nepustila.

Kuriozitou první půle (45-33) bylo jen 8 tref z pole SLUNETY a také fakt, že navzdory její převaze na útočném doskoku 8-12 na body z druhých šancí vládli domácí 14-5! Po 40 minutách se oba poměry jen kosmeticky upravily (14-17 a 18-12).

Vedle Šiřiny vítěze sytili i Švandrlík (16, trojky 10/4) a triple double okukující Gniadek (12+8 asistencí a 7 doskoků). Z pole jen 37procentní Pandy drželi Svejcar (17+7 doskoků), Fait (11) a Pecka (10+7 doskoků). Opavě patřily především body zpod koše (48-26), takže už druhý zápas v řadě to nebyly trojky, co jí přineslo výhru.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Po počátečním rychlém dvouciferném vedení jsme částečně polevili a dovolili soupeři dotáhnout. Naštěstí Ústí ani jednou v utkání nevedlo a nakonec to bylo celkem jednoduché vítězství. Střelecky a aktivitou nás opět táhl Kuba Šiřina, který zaznamenal spoustu bodů po protiútoku a nemusel se spoléhat jen na přesnou střelbu z větších vzdáleností. Výborně dnes rozděloval míče Martin Gniadek a vytvořil tak prostor ostatním hráčům ke skórování. Slušnou minutáž dostal i Lukáš Bukovjan a využil toho k dosažení devíti bodů. Pošetřili jsme Filipa Zbránka, který má drobné zranění, ale v příštím týdnu by měl být fit.“

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): Jsem rád , že jsme vyhráli bez našeho „motoru“ Filipa Zbránka. Já mám ještě hodně co zlepšovat hlavně v souhře se spoluhráči. Jsem vděčný za minuty, které jsem mohl odehrát. Je to velká škola, hrát pod taktovkou Kuby Šiřiny.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Měli jsme dnes hlavní úkol - uhlídat začátek. Ten jsme nesplnili a první oddechový čas jsem musel brát za stavu 13-2 pro domácí. Pak jsme sice Opavu dotáhli, ale náskok ze začátku byl znát. Dnes mohu pochválit naše hráče za aktivitu na útočném doskoku, ale nevím, jestli to není málo. Dělali jsme spousty chyb a domácí toho dokázali využít a zaslouženě zvítězili.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Opava je silný tým a dnes to opět dokázala. Soupeř nás trestal hlavně z „back doorů“, se kterýma jsme si nedokázali poradit. Naše chyby byly příčinou porážky.“

Povinná výhra z rukou nového hrdiny

Power forward David Žikla za své tři dosavadní sezony v lize sesměroval do koše 3, 4 a 7 trojek. Pátého prosince 2020 to byly tři za 29 minut v jediném utkání! Aktuální obloukový účet 22letého Válečníka ukazuje bilanci 34/12 a jen dokazuje, jak všestranně musí být v současném basketbale vybaveni i podkošoví muži. Žikla ovšem také poznal, jak rychle díky trojkám naskakují body. Svými jednadvaceti si utvořil nový osobák v NBL a ještě táhl Děčín jako top skórer k domácí výhře nad Olomouckem (89-73), jež tak zaknihovalo jubilejní desátou porážku v řadě. A navíc možná přišlo o zraněného křídelníka Váňu.

Severočeši vysázeli téměř 90 bodů, ač dva ze tří obvykle hlavních producentů Pomikálek s Ježkem složili dohromady jen 13 bodů. Vedle Žikly, který už do půle měl u pasu 16 bodů, se totiž činil i guard Kroutil (15). Ten vedl šiky náhradníků, jež přehrály lavičku hostů 34-14. Druhým střelcem týmu byl rozehrávač Šiška se 17 body (7 asistencí, 7f+, TH 12/9).

Hanáci (bez Vašáta) se z poloviny zničili sami, a to 23 ztrátami (domácí 15), navíc zásadně zaostali zpod koše (42-26). Jejich lídry byli Pekárek (26+7 doskoků, 9f+, TH 10/9), Feštr (12) a Štěpán (10).

Domácí ovšem i při momentální slabosti soupeře neměli vítězství předplacené a prvních 14 minut se hrálo prsa na prsa. Pak ale děčínští guardi rozdmýchali desetibodový trhák, který díky hanáckým ztrátám ve třetím dějství narostl o dalších šest bodů, a byť se hosté ještě ve středu posledního dějství krátce přitáhli na devět, pod skutečný tlak už domácí nedostali.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Děčín vyhrál zaslouženě, hrál jako tým. Výsledek je pro nás krutý, protože moji hráči nechali na hřišti hodně energie a sil, aby odehráli vyrovnaný zápas. A to se vlastně povedlo. Sice domácí byli pořád před námi, ale my jsme byli blízko. Bohužel, pak přišlo zranění Váni, špatný den měl Bezbradica a výsledek nemohl být lepší. Naše situace je teď hrozná, smůla se na nás lepí. Máme málo hráčů schopných hrát nejvyšší soutěž a jestli teď nebude k dispozici i Váňa, u nějž to vypadá na výron kotníku... Nevím, co mám říct, ale přežijeme. Přežijeme covid, přežijeme i tohle.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Samozřejmě jsme cítili tíhu okamžiku a povinnost vyhrát. Soupeřův i náš tým na tom byly velmi podobně, protože oba nezvládly minulé zápasy. My jsme prohráli s Kolínem, Olomoucko doma podlehlo v důležitém duelu Hradci Králové, když v průběhu prohrávalo až o třicet bodů. My jsme věděli, že hůř už hrát soupeř nemůže, což se dnes potvrdilo a Olomoucko ukázalo dobrý basketbal. Museli jsme hrát až do konce. Klíčem k úspěchu bylo to, že jsme udrželi jejich nejlepšího hráče Bezbradicu na pěti bodech. Za to zaslouží absolutorium Pavel Grunt, Jakub Houška i Martin Mach, jak se s tím dokázali popasovat. Bezbradica náš totiž v prvním zápase vlastně porazil sám. Dalším dílkem k úspěchu byla naše dobrá obrana, kdy jsme Olomoucko donutili k 23 ztrátám.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK Olomoucko): „Víme, že se trápíme a chtěli jsme to tady zlomit. Myslím, že náš přístup byl lepší než proti Hradci, ale dnes jsme pohořeli na velikém množství ztrát. Také jsme dovolili Děčínu řadu laciných košů, naopak sami jsme se na těch 73 bodů strašně nadřeli.“

David Žikla (power forward BK ARMEX Děčín): „Bylo to náročné, ale věděli jsme, že máme na to soupeře porazit. Dnes jsme hráli dobře. A dobře jsme i bránili, což se pak odrazilo i v dobrém útoku. Byly tam chybičky, pořád máme na čem pracovat, ale oproti zápasu s Kolínem to bylo mnohem lepší.“

Vyoral opět na poslední chvíli!

Sport umí být krutý. A někdy opravdu nebývale.

Hráči USK drtivou většinu zápasu v Pardubicích vedli a dělali vše možné i nemožné, aby ukázali, že USK není jen Ondřej Sehnal, který týmu v televizním utkání nečekaně chyběl. Tým i bez něj lámal domácí v první půli k podlaze a veden 10 body Štěrby po osmi a půl minutách vládl 15-31, když asistence tu rozdávali 19letý rozehrávač Vyroubal (navíc i 9 bodů) a 20letý guard Samoura! A ztrácející (do půle 11) a v obraně děravá Beksa, jež už tady inkasovala 10 bodů z protiútoků a dalších 8 z trestných hodů, nevěděla, kam dřív skočit. Navíc dvě její opory Slaninu a Dunanse tížily po první desítce dva fauly.

Pardubice však stále měly svého lídra Vyorala, čerstvě autora 4000 bodů v NBL, který je v zápase udržel. Od stavu 22-36 body i asistencemi ukrajoval při postupném zlepšování obrany celého týmu z náskoku Pražanů, který se v půli smrskl na 43-47. Ve třetí a většině čtvrté čtvrtiny ale USK dokázal minimální vedení udržet a rozhodovalo se tak až na cílové pásce.

Vyoral necelých 80 sekund do konce nejdřív spáchal ztrátu, aby hned v dalším útoku těžkou trojkou otočil na 73-72. A ostře vzápětí soptil na sudího, který podle něj měl odpískat střelecký faul. USK několik útoků předtím nedokázal skórovat a po Vyoralově trefě navíc ztratil míč Štěrba. 17 sekund do konce už jeho tým musel faulovat a domácí tu Sovám nabídli ještě jednu šanci.

Po timeoutu nedokázali vyhodit na Vyorala a míč se dostal k power forwardu Švrdlíkovi. Ten pod tlakem oba trestné hody minul a hosté měli ještě jedno zakončení. Vyroubal však tísněný nájezd neproměnil a jeho nový ligový osobák (11 bodů, navíc byl +5 za 33 minut), stejně jako nové maximum kolegy Štěrby (24, navíc i 7 doskoků a 8f+), který si osobní rekord udělal už druhý zápas v řadě, tak skončily v propadlišti dějin nešťastných porážek.

Pardubický démon Vyoral za svých 40 minut vysoustružil 30 bodů a 7 asistencí (získal i 11 faulů) a měl tak přímý podíl na více než polovině bodů týmu. Švrdlík přidal 18 bodů s 8 doskoky. Vedle Štěrby a Vyroubala byli za USK dvojciferní i Samoura (14+9 doskoků a 8 asistencí) a Mareš (12). USK méně ztrácel (19-11) a víc těžil z útočných doskoků (doskoky 11-7, ale body z nich 8-15), zaostal však o jednu trojku (7-6) a také o dva trestné hody (22/18 – 19/16).

Oběma týmům chyběla řada hráčů. Domácím power forward Merešš, křídelník Škranc a rozehrávač Svojanovský, hostům kromě Sehnala i podkošové duo Fuxa – Petružela.

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Jsem rád, že jsme vyhráli. V první polovině jsme měli velký problém zastavit útok USK, který hrál opravdu velmi dobře. V dalším průběhu jsme se tomu dokázali trochu přizpůsobit a ztížit to soupeři. Byl to druhý zápas ve třech dnech a myslím, že všichni viděli, že nejsme úplně nejčerstvější. Udělali jsme dostatek pro to, abychom vyhráli, za což jsem moc rád. Nezpanikařili jsme v těžkých situacích a ve třetí a čtvrté čtvrtině jsem se opravdu opřeli do obrany, což se ale zase podepsalo na našem špatném útoku. Ne vždycky můžete vyhrát hezky a jednoduše, o to víc si vážím této výhry, která je pro nás hodně důležitá.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Pro nás je to zápas se šťastným koncem. Prakticky celé utkání jsme prohrávali, až v posledních 40 sekundách jsme to dokázali zvrátit. Do zápasu jsme nevstoupili dobře, špatně jsme bránili, USK nám dal za první čtvrtinu přes 30 bodů. Pak jsme se zlepšili a zbytek zápasu nám vyhrála právě dobrá obrana. Budu rád, když budeme dál vyhrávat, do konce roku máme docela přijatelný los. Bylo by fajn zakončit rok nějakou sérií výher a posunout se v tabulce nahoru.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nemám k tomu co říct. Přijeli jsme bez Sehnala, což pro nás nebylo jednoduché. Máme velmi mladý tým, navíc jsme během zápasu měli problémy s fauly, konkrétně u Vyroubala, Rikiče a Samoury. Myslím, že jsme odvedli maximum. Škoda, mohli jsme vyhrát, kdybychom proměnili nějaké volné střely v poslední čtvrtině, ale to je basketbal, někdy máte štěstí a někdy ne. Mrzí mě to kvůli našim mladým hráčům, kteří si nemohli připsat tuto výhru, ale určitě před sebou máme zářnou budoucnost.“

Jan Štěrba (forward USK Praha): „Rozhodl útočný doskok soupeře a individuální výkon Tomáše Vyorala, který dal na konci i těžkou trojku. On v podstatě dotáhl Pardubice k vítězství. Celou sezonu ukazuje, že je jeden z nejlepších hráčů ligy a i dneska dokázal svoje kvality. My jsme dobře vstoupili do zápasu, vyhrávali jsme o 16 bodů, ale pak jsme bohužel neudrželi koncentraci. Pardubice se stejně jako minule s Ostravou na konci poločasu dotáhly a pak to bylo vyrovnané až do konce. V koncovce nám chyběla jedna střela, bohužel nedá se nic dělat...“