Přestřelku na Hané řídil král Wiggins

ECHO PŘEDEHRY 1. KOLA V divácky atraktivním startovním duelu ligy Hanáci ve své nové domácí tvrzi v olomoucké Čajkaréně dokázali reagovat na rychlý start z bloků v podání nováčka z Jindřichova Hradce a po obratu později zvládli i závěrečnou dramatizaci předehrávky prvního kola. Ta jim nakonec patřila v poměru 100-92, když o přední místa v ligových hodnoceních si hned na úvod řekl nový pivot Olomoucka Demajeo Wiggins coby autor 25 bodů a 15 doskoků.

V barvách domácích jej v zápase s výbornou kulisou doháněli rozehrávač Carpenter (20+9 asistencí a 6 doskoků), křídelník Halada (19+7 doskoků), power forward Vučkovič (13) a playmaker Feštr (10). U hostů vládl průbojný guard Dorn (30+6 asistencí), následován Novotným (18, trojky 15/5), Steerem (14) a Gregorym (11). Domácí v obraně nepevného soupeře zničili zpod koše 54-40, k tomu dali více šestek (17-9) a také lépe doskakovali.

Jihočeši REDSTONE zaskočili úvodní smrští bleskových kontrů, z nichž bez váhání zakončovali i po obdrženém koši a místy i v útocích do postavené obrany, kde domácí už v úvodu využívali zóny. Po čtyřech trojkách, z nichž některé byly zcela otevřené, tak hosté vedli 11-18, když svou sílu v brejcích ukazoval lídr týmu Dorn, který ale také už do půle nabral tři fauly.

Olomoucko ovšem v těžké chvíli podržel nový centr Wiggins, který za stavu 20-23 měl na kontě už 12 bodů. Jeho tým sice v první čtvrtině nedal ani bod z brejků či trojek a navíc ztratil čtyři míče, ale 16 body zpod koše nedovolil soupeři větší než osmibodový trhák.

Po páté trojce hostů na 26-33 děj utkání nabral docela jiný kurz, domácí se z brejků přiblížili, postupně se adaptovali na rychlost hostů, vypomáhali si na jejich nájezdy a nutili soupeře do ztrát, kterých ve druhé čtvrtině bylo hned sedm. GBA už navíc ve druhé čtvrtině neskórovala z protiútoků. A o zbytek se postarala aktivní hra domácích do koše (do půle 32 bodů plus 12 šestek), v půli tak vedli 55-44.

Ve třetí čtvrtině Dorn zavelel k návratu hostů z minus 13 na 70-65, domácím však alespoň minimální náskok nadále hýčkal kolem koše nezastavitelný Wiggins. Čtvrtá čtvrtina se přesto změnila v drama, když hosté díky útočným doskokům, trojkám Novotného a také s pomocí ztrát domácích přirazili na 95-91 a opět Novotný měl zcela otevřenou trojku na snížení na bod. 90 sekund do konce však minul, načež domácí Carpenter floaterem a dlouhou dvojkou zápas definitivně zavřel. A daroval tak hned v prvním kole premiérovou výhru v NBL v roli kouče novému trenérovi týmu Robertu Skibniewskimu.

Robert Skibniewski (kouč BK Redstone Olomoucko): ”Odehráli jsme nejlepší zápas od začátku přípravy, tak to má být. Začátek se nám úplně nepovedl, ale umím to pochopit. Hráli jsme poprvé v novém složení mistrovský zápas v nové domácí hale před fanoušky. Rychle jsme se však dokázali vrátit do utkání a ve druhé čtvrtině otočili výsledek. To ukazuje, jaký má tým charakter. Z vítězství mám pochopitelně radost, je pro nás hodně důležité. Psychicky to bylo nesmírně obtížné střetnutí, proto má velkou cenu.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka Jindřichův Hradec): ”Chtěli jsme co nejvíce sázet na naši ofenzivu a to se nám dlouho dařilo. Přes respekt k soupeři jsme chtěli dát co nejvíce bodů, tomu odpovídá i konečný výsledek. Rozhodující okamžiky zápasu přišly v průběhu třetí čtvrtiny, kdy se nám nepodařilo uhlídat doskok Olomoucka. I tak šlo utkání do vyrovnané koncovky. Hráči bojovali, toho si cením. Věřím, že v takovém trendu budeme pokračovat v celém dalším pokračování soutěže.”