Slávisté hlásí: Zachráněni. Nymburk krok od finále

Dva na bod identické výsledky vychrlilo dnes večer dění v Kooperativa NBL. Jednou se radovali hosté a podruhé domácí.

V Ostravě si Nymburk přesvědčivým způsobem řekl o vedení v semifinále tři k nule, když triumfoval 69-92. Slavia naopak 92-69 zvítězila doma nad prvoligovými Svitavami a úspěchem i ve druhém barážovém duelu si zajistila NBL i pro příští sezonu.

Na Tatranu bez napětí

Nymburk je poslední krok od splnění dalšího dílčího cíle, jímž je postup do ligového finále, na nějž si může sáhnout už v pátek večer. Dnes se ve třetím semifinálovém souboji v nabitém ostravském Tatranu na těsno přetahoval s oslabenou Novou hutí (bez Rhodese) jen několik minut, než se začal domácím vzdalovat až k jistému vítězství 69-92.

Oba týmy se v kulise tisícovky fanoušků od začátku tlačily úspěšně do koše, jen Nymburk (bez Svejcara, Finkeho) k tomu už v první čtvrtině přidal tři trojkové zásahy, 8 bodů vytěžil ze 7 útočných doskoků a nepohrdl ani šesti ostravskými ztrátami coby pohonu svého expresního protiútoku. V posledních třech minutách této části unikl z 13-15 na 17-25 a i dál pálil do brejků, byť ne vždy úspěšných. Domácí se ještě ve druhé čtvrtině drželi poblíž trojkami, rychlým přechodem, aktivitou na útočném doskoku či zónovou obranou, ale od stavu 31-37 už opět podřadili Polabané, kteří zpod koše a šestek vyšplhali k rozhodnému poločasovému trháku 35-47, pod nějž se nejvíc podepsalo 30 bodů nymburské lavičky a 11 ostravských ztrát.

Ve druhé půli už NH marně bušila na nymburská vrata, když hned na startu třetí čtvrtiny hosté zavřením závory v obraně a přidáním další dávky podkošové palby vystoupali až na dvacetibodový rozdíl (35-55). Necelých pět minut z přelomu poločasů tak vyhráli 4-18. Zbytek utkání už pak drželi bezpečný rozdíl.

Opřeli se o Gordona (15), Stephense (14+8 doskoků a 7 asistencí), Kříže (14) a Sanderse (11+7 doskoků). Jejich tým byl napřed zpod koše (36-48), v produkci laviček (23-51), v daných šestkách (12-20) a o parník i na doskoku (34-53). Za NH výrazněji odporovali jen Majerčák (16) a Elyjah Williams (11).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Chtěli jsme do toho vstoupit s úplně opačnou agresivitou, než v posledním zápase v Nymburce, a to se nám, myslím, povedlo. Nebylo to až tak jednoznačné, bohužel nám to uteklo na začátku třetí čtvrtiny, tam to narostlo na 20 bodů a nám se pak hrálo těžce. Ale prostřídali jsme sestavu, byl tam svěží vítr, dokázali jsme s nimi běhat... Soupeř asi cítil polštář, polevil, ale mám z toho mnohem lepší pocit než v Nymburce.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Čekali jsme, že se domácí zvednou. Po té těžké porážce, poprvé doma, před zdejší skvělou kulisou... A skutečně hráli velice dobře a nebylo to z počátku pro nás lehké, ale když jsme přistoupili na způsob jejich hry, už jsme si vedli dobře.”

Slavia potvrdila záchranu v NBL

Sešívaní i na domácí půdě jasně naplnili roli favorita, ovládli i druhý barážový duel s vítězem první ligy ze Svitav (92-69) a po 16bodové výhře venku tak potvrdili uchování NBL i pro příští sezonu.

Tuři dorazili do hlavního města oslabení o důležité muže Martina Nováka, Kubína či Jurku a kromě 30bodvé exploze rozehrávače Marka a 11 trojek (Slavia 8) už neměli mnoho dalšího v nabídce. Domácí tým se tak dvěma trojkami Mrázka (celkem za první čtvrtinu 10 bodů) začal odlučovat už v závěru úvodního dějství (22-14). I ve druhé části slávisté (opět bez Kimbrougha a Agravanise) agresivní obranou nutili soupeře do ztrát a údernou hrou do koše vytlačili vedení až na 40-23. V dalším průběhu už jen kontrolovali a později ještě navyšovali svůj náskok.

V utkání je sytili Pumprla (20+9 doskoků a 8 asistencí), Varner (19), Mareš (13), Mrázek (12) a Matušík (10). Tury vedle Marka dvojciferně potáhli už jen Suchomel (16) se Slezákem (13). Domácím patřily body z brejků (25-11), zpod koše (52-20), dané šestky (18-10), doskoky (50-35, útočné 20-9, body z nich 22-10) i nižší počet ztrát (13-22), takže měli o 17 střel z pole víc.

Filip Suchomel (křídlo Tuři Svitavy): „Od první minuty jsme se zápasu moc dobře nechytli, zranil se nám jeden z našich pivotů, chyběl nám hlavní pivot Martin Novák a vlastně ještě jedno křídlo, Radek Jurka, takže jsme nebyli kompletní. Myslím si ale, že na to, kolik nás bylo, jsme se s tím poprali, jak jsme jen mohli, a myslím, že diváci viděli hezký zápas.”

Michal Mareš (křídlo SK Slavia Praha): „Do zápasu jsme vstoupili s jasným cílem a věděli jsme, jak toho cíle dosáhnout, měli jsme danou taktiku. I přes to, že se nás ze začátku Svitavy držely, tak z našeho herního projevu bylo znát, že jsme připravení a daří se nám držet té taktiky. Potom Svitavy v okleštěné rotaci začaly ztrácet síly a my jsme protočili všechny hráče. Dalo by se říct, že jsme to tady uběhali, dotáhli to do konce a cíl jsme splnili.”

Martin Šorf (kouč Tuři Svitavy): „Máme za sebou poslední zápas sezony. Prohráli jsme o 23 bodů, ale se soupeřem, který má svoji kvalitu jakožto tým, který hrál NBL. Věděli jsme, že to bude strašně těžké, protože jsme nepřijeli kompletní, chyběl nám nejlepší hráč a nejlepší střelec prvního duelu Martin Novák, chyběl i Radek Jurka na perimetru a měli jsme trošku problém pod košem. Navíc hned ve druhé minutě musel do nemocnice odjet Lukáš Jokl, takže v tu chvíli zbyl pod košem jenom Honza Hlobil. Lepili jsme to tam pak, kluci se s tím ale poprali srdnatě, i tak měli domácí o 15 doskoků víc, ale když se podíváme na tu sestavu, výškovou převahu a atletičnost domácích hráčů oproti sestavě, kterou jsme dnes měli k dispozici, tak je to vcelku logické. My jsme v prvním poločase dokázali jakžtakž držet krok, pak už samozřejmě začaly docházet síly, projevila se i trošku únava. Bohužel co mě trošku mrzí, že v naší zónové obraně jsme nedokázali tlačit domácí do pozic, do kterých jsme chtěli, a naopak si domácí tvořili pozice, které jim vyhovovaly. My jsme zónu měli takovou otevřenou, měli jsme tam hodně prostoru na nájezdy a na přihrávky, ale i tak v tuhle chvíli, byť se prohrálo, si myslím, že jsme v baráži určitě ostudu neudělali a hlavně je za námi skvělá sezona, ve které jsme vyhráli první ligu, což asi ne každý čekal, takže vlastně převládá spíš radost z toho, že máme za sebou velmi úspěšnou sezonu a už se těšíme do té příští.”

Lubomír Růžička (kouč SK Slavia Praha): „Tak v první řadě mise splněna, mám opravdu upřímnou radost z toho, že jsme zachránili Slavii v nejvyšší soutěži. Osobně doufám, že už nikdy nezažiju to, že bych musel s nějakým týmem hrát o záchranu, protože je to opravdu nepříjemný pocit, ale věděl jsem, do čeho jdu a chtěl bych tímto poděkovat zaprvé vedení za důvěru, zadruhé hráčům za přístup po celých těch 6 týdnů. Zároveň i všem, kteří nám pomáhali v té cestě, protože kádr byl velmi úzký, takže nám vypomáhali ať už hráči z Radotína, které tímto zdravím, tak teď ke konci kluci z Tygrů Praha, abychom vůbec byli schopni trénovat 5 na 5, což je takové memento do příštích sezon, že není možné, aby profesionální tým měl tak úzký kádr, a když přijde jedno dvě zranění, tak není schopný se sejít k tréninkovému procesu. Jmenovitě komu bych chtěl nejvíc poděkovat, to je Honza Slowiak, protože celých těch 6 týdnů mně byl oporou, pořád se snažil hledat cesty k tomu, abychom měli co nejkvalitnější tréninkový proces, přátelská utkání, aby to družstvo bylo připravené. Bez něj kvůli neznalosti místního prostředí bych byl asi ztracen v překladu, když se to řekne obrazně. Teď nezbývá, než si sednout a říct si, jakým způsobem Slavia chce fungovat, jakým způsobem chce jít dál, určit si cestu, po případě i cíl, i když i cesta je cíl, a podle toho se zařídit. Každopádně bych chtěl poděkovat i návštěvě, všem lidem, kteří přišli. Viděl jsem tady spoustu dětí, které přišly na basket, z čehož mám radost a doufám, že tímto pozitivním koncem sezony je to i nějaký odraz od toho, aby ty příští dny, měsíce a roky byly pro Slavii úspěšné.”