Šteffel s Tomancem vystoupili ze stínu

40 vteřin před koncem fandící centrum domácích Orlů, které po většinu zápasu pokřikem "(dosaďte si libovolné příjmení), ty pudeš!" zatápělo faulujícím hostům, v hledišti povstalo - a spustilo děkovné skandování. V tu chvíli už bylo nějakou dobu jasné, že semifinálová série Prostějova s Děčínem se i potřetí za posledních 9 sezon rozhodne až v posledním pátém mači. V tom, ve kterém už podle mnohých nehraje roli domácí prostředí. V tom, který elektrizuje fanoušky i hráče k maximálním výkonům. A téměř jistě uchystá i několik momentů, o kterých se bude ještě dlouho mluvit.

Ne, Duel 4 nedal Válečníkům šanci - i přes nemalou snahu - přitlačit domácí výrazněji ke zdi. A znervóznět je ještě o něco víc. Od začátku nabírali fauly, ale to by ještě přežili. Horší pro ně bylo, že do poločasu skoro vůbec nevyužili svých 11 útočných doskoků (ve druhé půli jediný), kdy v řadě případů skákali ve dvou proti jedinému Orlovi. Jenže hosté měli i další problém - proměňování pokusů zpod koše. A vlastně proměňování pokusů odkudkoli. Ač do půle trefili aspoň dvě trojky (domácí 8/0), bylo to až z 15 pokusů. A celková střelba 39/9, což je 23 procent, rezultovala v pouhých 24 bodů a 11bodové manko.

Válečníci přidali i další neduh, který ovlivňuje celou sérii - ztráty. 9 do půle (14 celkem, Orli 9) bylo při tak bídné střelbě příliš. Navíc mnohé z nich chybnou příhrou v nouzi nebo ztrátovým nájezdem, kdy se odkudsi vynořila vypomáhající orlí ruka a míč vyškrábla, nabíjely domácím do smrtících brejků.

Děčín tak vůbec nevyužil zřetelné prostějovské nervozity a poločasové neviditelnosti základního podkošového dua Švrdlík (8 minut s 2 body, 1 doskokem) - Nečas (5 minut bez bodu a s 1 doskokem). Reprezentační power forward Švrdlík začal trefou z dálky, ale pak se nemohl prosadit ani z bezprostřední blízkosti. Oba základní muži z přední linie navíc nesbírali ani doskoky, a tak je na celé čáře předčili kolegové z lavičky Šteffel (v první půli) s Tomancem (ve druhé).

Centr Šteffel se prosazoval zpod koše i ze střední vzdálenosti (s 11 body jediný výrazný střelec do půle), Tomanec zazářil po celotýmově protrápené třetí čtvrtině, kdy udeřil trojkami z obou stran hřiště, a v euforii přidal i kouzelnický nájezd. Bylo to v době, kdy v úvodu čtvrté čtvrtky oddychoval Marko, hosté přirazili na 50-44 a při trápení zálohy Kouřila Orli brali každou lepší střelu.

Tomancova úderná 8bodová sekvence Orly vysunula až na 58-44 a jeho celkových 13 bodů a 8 doskoků znamenalo klíčovou ingredienci. Stejně jako 15 bodů a 7 doskoků Hráče utkání Šteffela, který se několikrát dokázal prosadit hrou zády ke koši. Zejména toto duo se největší měrou zasloužilo o 35 bodů hráčů z lavičky, kteří čtvrté semifinále rozhodli.

V dresu domácích celý zápas proseděl křídelník Talley, který tak nehrál už třetí utkání v řadě, a obvyklým suverénem nebyl ani point guard Marko. Do půle nasbíral jen 4 body bez asistence za 11 minut, když minul i dvě šestky v řadě. Přesto už v "ufaulované" první čtvrtině, kdy několik minut do jejího konce měly oba celky nabito 4 fauly, dokázal svůj tým dostat na trestnou linii, což se naopak nepodařilo playmakerům hostů Vyoralovi s Tuckerem. Hosté si od 4. získaného faulu dalších několik minut šestky nevynutili a v závěru úvodní čtvrtky nabrali manko až 23-9.

Marko, který díky náskoku mohl dostat v první půli při solidní hře Kouřila nebývalý oddech, navíc svůj výkon dorovnal ve druhé půli, kdy se vytáhl až ke 13 bodům. Ve 24. minutě trefil i vůbec první trojprojektil domácích.

Děčínský playmaker Vyoral byl hodně tichý celý první poločas (2 body, 3 asistence, 4 ztráty za 15,5 minuty). Jakmile se ale 7 body a šikovnými nájezdy, trojkou i uvolňováním spoluhráčů aktivizoval ve třetí čtvrtině, mohlo být s domácími zle nedobře. A to jej přitom v obraně drtil neméně rychlý Slezák, který prý po zápase přiznal, že takhle už si dlouho nezaběhal.

Vyoral však nedostal příležitost zopakovat svůj závěrečný koncert z Utkání 3, neboť v úvodu čtvrté části inkasoval při nájezdu úder do hlavy a pak na delší minuty odpočíval na lavičce. A bez něj už hostům, nabírajícím zejména na podkošových pozicích mračna faulů, chyběla potřebná údernost.

Power forward Jelínek sice stihl 9 bodů, ale vyfauloval se už za 10,5 minuty. Pro pět faulů nedohrál ani centr Houška, který opět táhl svůj tým (12 bodů a 14 doskoků), a se 4 fauly končil Landa (5 bodů). A protože větší body (13) už zařídil jen křídelník Stria, neměl válečnické skore už kdo rozšiřovat. Tým nabíral četné fauly na útočné půlce a ve druhém poločase i při snaze zdvojovat až ztrojovat hráče s míčem.

Válečníci měli v utkání k dispozici i nepřeberné množství mismatchů, které jim Orli nabízeli v podstatě každý útok jako na stříbrném podnose. Hosté však těchto výhod jen sporadicky dokázali využívat, což domácím nemálo ulehčovalo defenzivní práci.

Orli, kteří od první čtvrtiny drželi náskok na úrovni 10 bodů, měli silnou personu ve Slezákovi, který vedle nahánění Vyorala předvedl i několik parádních uvolnění ke střele nebo k nájezdu s úspěšným zakončením. Byl lídrem týmu, když se začal dostávat do problémů. Dal 14 bodů, neztratil míč a poslal i 3 asistence.

"Bylo to zasloužené vítězství domácích, protože my jsme od začátku do konce nebyli schopni srovnat skore nebo jít do vedení. Nemyslím, že bychom měli být zklamaní z výkonu nebo z výsledku. Bylo to lepší utkání než to předchozí tady. Tentokrát nám bohužel vyhořela střelba hlavně u hráčů, o které jsme se chtěli opřít hlavně na perimetru. Nedostali jsme se do rytmu, i když jsme dřeli a bojovali. Chtěli jsme se v druhém poločase zvednout, ale Tomanec nás dvěma trojkami vrátil zpátky do modu, že to nepůjde. Nejsem naštvaný na hráče, protože makali a bojovali," prohlásil kouč Děčína Pavel Budínský.

Domácí kormidelník Zbyněk Choleva si pochvaloval, že jeho tým zvládl utkání hlavně psychicky.

"Cítíme se v domácím prostředí líp a rychle jsme zapomněli na krutou porážku z Děčína. Velmi dobře jsme bránili, Děčín neskóroval zpod koše, spíš to ostřeloval z dálky a nepadalo mu to. Nám ovšem taky ne, v prvním poločase jsme nedali ani jednu trojku. To se spravilo po přestávce, kdy jsme pokračovali v dobré obraně a pomohla nám série trojek ve třetí a čtvrté čtvrtině. Vedení deseti bodů jsme pak už drželi. Jsem rád, že jsme měli 4 dvojciferné střelce. Všichni hráli velmi dobře a odvážně. Snad si to odvezeme i do Děčína."

ARIETE PROSTĚJOV - BK DĚČÍN 73-58 (stav série 2-2)