Unikači předkolu padli. Mistr ničil z oblouku. Ústí si řeklo o Beksu

Tři středeční dohrávky skupiny A1 měly jednoho společného jmenovatele - ani jeden ze tří celků usilujících o vyhnutí se předkolu neuspěl a svému cíli se tak nepřiblížil.

Ostrava byla po slibném startu v Pardubicích zardoušena nejlepší obranou ligy (90-77). Opavu po slibném startu v Nymburce rozstřílel mistr na padrť druhou nejlepší trojkařskou baterií celé sezony NBL (99-77). A Kolín po slibném téměř celém zápase v Ústí padl v koncovce 95-93, čímž je už také daná první čtvrtfinálová dvojice (Pardubice - Ústí).

Čtvrtá v řadě pro Beksu

Pardubice doma prospaly prvních osm minut a propadly se až na 11-26. V posledních třech čtvrtinách už ale přibouchly defenzivní vrata, povolily v nich Nové huti jen 49 bodů a zápas zkontrolovaly ke čtvrté výhře v řadě (90-77). A jsou už jen krůček od výhodnější čtvrté pozice pro čtvrtfinále s Ústím.

Běžela devátá minuta a NH už tady zasypala domácí šesti trojkami, z nichž čtyři měly podpis pivotů na čele s Radukičem, který za 15bodového vedení hostů zapsal na osobní konto už 11 bodů, ale stejně jako první dirigent Majerčák i dva fauly. Letargicky působící a zprvu zhusta ztrácející Beksa tu vypadala velmi zaskočeně, ovšem vzápětí zaklekla do bloků, zapnula svou nej defenzivu ligy a koš po koši se z vymezeného území kutala zpět. Obrat na poločasových 50-46 (s 12 ztrátami hostů a 4 fauly Radukiče) přinesla zejména druhá čtvrtina (31-18), v níž domácí zapojili i řadu trojek a už tři minuty před půlí srovnali na 41-41.

Ve třetí části (20-14) ještě víc zagresivnili obranu a po dvou trojkách i smršti šestek navýšili náskok na 70-60 a v posledním dějství už jej trojkami jen udržovali.

Vítěze (bez Šafarčíka a nového guarda Dickersona) vedli Neal (17), Štěrba (16+10 doskoků), Vyoral (12+9 asistencí), Švrdlík a Pekárek (po 11). Za NH (bez Belikova, Bohačíka, Štěpána Svobody, Havlíka) odpovídali zejména Mathon (23), Radukič (22, 6 ztrát) a Morgan (10+11 asistencí a 7 doskoků). O trojku lepší Beksa (13-12) byla napřed i z šestek (21-15), z brejků (15-8), z druhých šancí (14-9), v produkci laviček (28-11) a také ve ztrátách (16-19).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Nebyl to pro nás dobrý zápas, zvlášť začátek - je neuvěřitelné, že soupeř dá za dvě a půl minuty 10 bodů a my máme 1 faul. Nehráli jsme s takovou energií jako minule proti Brnu, ale i z toho důvodu jsme přivedli jednoho nového hráče, abychom rozšířili rotaci. Pokud bychom v play-off začali tak jako dnes, nemůžeme vyhrát. Dnes je pro nás důležité hlavně to, že jsme vyhráli. Spokojen mohu být s útokem, měli jsme dobrý pohyb míče, šest dvouciferných střelců a znovu dali 90 bodů. Naopak jsme opět měli dost ztrát míče.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Kromě první čtvrtiny, která byla úplně tragická, jsme hráli slušně. Od druhé čtvrtiny jsme začali trošku bránit, tlačili jsme na míč, takže Ostrava měla pár ztrát, také něco netrefila, což nám pomohlo, stejně jako to, že jsme hráli rychleji a z toho plynuly jednodušší koše. Výsledek je pro nás přijatelný, ale určitě to mohlo být lepší.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „V první řadě gratuluji Pardubicím a našim kolegům, dělají fantastickou práci. Dnes jsme začali výborně, v jednom momentě jsme vyhrávali až o 15 bodů, ale stává se nám, že když vyhráváme tak vysokým rozdílem, neumíme zápas zlomit. Pardubice pak trošku přitvrdily, hrály kontaktněji, naopak my jsme polevili, což byla voda na jejich mlýn. Musím domácím pogratulovat, ve vynikající atmosféře zahráli kvalitní druhý poločas. My jedeme dál, vynasnažíme se bojovat o šestou příčku.”

Matyáš Janů (křídlo NH Ostrava): „Zápas se bohužel hodnotí smutně, protože jsme prohráli. Chtěli jsme si dokázat, že můžeme hrát s Pardubicemi i venku, kde máme špatnou bilanci. Do utkání jsme dobře vstoupili, ale pak nám přestaly padat důležité střely, chyběly nám body ze střední a dlouhé vzdálenosti, což rozhodlo. Pardubice začaly líp bránit a hrály s větší energií.”

Pandy po dramatu ukončily půst

Drtivou většinu zápasu jen naháněly hostující Medvědy vedené nezastavitelným Odomesem. Rozhodnou závěrečnou tříminutovku ale Pandy zvládly lépe a obrovsky vydřenou výhrou 95-93 nejenže utnuly šňůru 4 porážek, ale také si zajistily čtvrtfinále s Pardubicemi, vyhnutí se předkolu a také šanci dál bojovat i o čtvrtou příčku a tím i výhodnější postavení pro čtvrtfinálovou sérii.

Kolín v úvodu vytěžil maximum z nervozity a nepohody chybujících domácích a z trojek a brejků tažených Slavinskasem vyskákal po pěti minutách do trháku 6-17. Ústecký totem Pecka pak ale svůj tým zvedl z popela, vrátil jej na čtyři body, okolo nichž se pak točilo vedení Kolína až do konce poločasu (44-49), v němž z brejků lepší hosty potáhla 17 body lavička, když se 11 body činil nečekaný trojkový snajpr Jan Křivánek.

Třetí část si vzal za hosty na starosti svou další show křídelník Odomes, který svému týmu ještě dlouho držel těsné vedení, ale pak jej čím dál víc vyzýval na rytířský souboj domácí lídr Hicks, který se sekundantem Karlovským posunul Pandy po 30 minutách už do vedení 67-66. V posledním dějství hosté ještě jednou odskočili (74-80), ale pak jejich útok čím dál víc statičtěl, chyboval a Martin pěti body získal Ústí vedení 88-87. A jeho trojka na 91-89 už posunula tým do plusu nadobro. Odomes ještě půl minuty do konce snížil na bod, ale Pecka kontroval z vlastního útočného doskoku na 94-91, aby znovu snížil Šiška a Svejcar posunul skore šestkou na 95-93. Hosté po timeoutu svěřili poslední zakončení Odomesovi, tomu se ale při průniku zamotal míč.

Nekorunoval tak svůj 36bodový top výkon v NBL. U hostů se mu až z dálky dívali na záda Slavinskas (15+10 doskoků) a Křivánek (11). Domácí (bez Daileyho) se opřeli o velké trio Hicks (27+7 asistencí), Pecka (24+11 doskoků), Svejcar (20). Rozdílovou disciplínou byly body z druhých šancí (15-5), ač poměr útočných doskoků byl 13-13.

Adam Konvalinka (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Gratulace domácím, myslím, že bylo docela dobrá atmosféra, zápas tomu docela odpovídal, myslím, že už se všichni těší na play-off. My jsme se dnes mohli přiblížit tomu vyhnout se předkolu play-off, nechci říkat, že jsme byli lepší, možná jsme si i zasloužili vyhrát, ale domácí bohužel v druhé půli ukázali trochu více entuziazmu a vůle, sebrali si pár našich hloupých ztrát a dovedli to do vítězného konce, takže dle čísel sice možná lepší, ale někdy to tak bývá, že čísla ne vždy říkají, jak to vypadalo na hřišti, takže ještě jednou gratulace domácím a my budeme bojovat o vyhnutí se předkolu.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Já jsem dneska hrozně rád za to, jaký charakter hráči ukázali, protože od prvního útoku, kdy jsme neproměnili tři jasné šance, bylo vidět, že opravdu nejsme v pohodě, ale hráli jsme v neskutečný bojovnosti. I přesto, že jsme dostali 93 bodů, tak jsme tam nechali všechno, Kolín trefoval těžké střely, nevím, kdy naposledy dal třeba Honza Křivánek tolik trojek, ale my jsme vydrželi s hlavami nahoře a byli jsme odměněni vítězstvím a je to hrozně cenné vítězství, protože teď můžeme skončit nejhůře na 5. místě, ale my se v posledních dvou utkáních popereme o 4. místo a výhodu domácího prostředí.”

Rashard Odomes (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Dnes to bylo hodně bojovné utkání, hráli jsme proti dobrému týmu, soupeř se rozehrál a trestal nás, bylo to hodně vyrovnané utkání, to se mi líbilo, spoluhráči hráli dobře, ale mohli jsme udělat pár věcí lépe, abychom urvali vítězství, ale holt se z tohoto utkání musíme poučit a jít do dalšího zápasu.”

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Bylo to bojovné utkání, důležité utkání pro oba celky, my máme za sebou šňůru porážek, ale jsem na kluky pyšný, protože bojovali po celou dobu.”

Druhé obloukové představení sezony

Čtvrtá repríza loňského ligového i pohárového finále měla zajímavou trojkovou zápletku. Poté, co se opavští hosté třemi vlastními projektily vyrovnali úvodní čtyřtrojkové smršti domácího Nymburka, a po aktivitě Mokráně vyskočili až do vedení 12-20 po pěti minutách, ve zbytku první půle už se nestačili divit. Obhájce trofeje vybalil z mošny obloukovou fazonu sezony a vicemistra trojkami naprosto rozložil. Už po první čtvrtině (27-22) měl bilanci 10/7, po 13 minutách za stavu 44-27 se polepšil na 16/12 a po 16 minutách za vedení 49-28 už to měl 17/13 z rukou celkem sedmi hráčů!

Ovšem ač si v poločase Nymburk hýčkal už 14 trojek z 21 pokusů, vedl jen o 12, neboť nyní již reprezentační křídelník Slavík skoro sám vrátil ze všech pozic Opavu na 56-44, když hosté žili i díky převaze 2-17 z druhých šancí.

Ve třetí části, v níž hosté přišli po dvou technických o pivota Gniadka, už domácí k trojkám přidali i body z podkošové hry a znovu nahnali 20bodový náskok, který už byl pro utkání zcela osudový. Nymburk, který je krůček od uhájení první pozice po nadstavbě, tlačili k výhře 99-77 Boeheim (17), Palyza (16), Kovář (14), Rylich (11) a Lockett (10). Za Opavu, jež jako jediný tým z A1 v sezoně Nymburk ještě nesložila, se snažili Slavík (23), Farský (16) a Mokráň (10+11 doskoků). Z pole lepší Polabané (v procentech 52-36) dominovali z trojek (36/19, druhý top výkon sezony v celé NBL - 36/8) a body laviček (53-26), Slezanům patřily útočné doskoky (9-20) a body z nich (9-27).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„V prvním poločase nám šňůra trojek pomohla, abychom vrátili Opavě ten mírný náskok, který si vytvořila. Přeci jen dát sedm trojek z deseti pokusů není málo. V obraně jsme na začátku nebyli úplně nachystaní. Nevím proč. Musíme to s klukama probrat. Věřím, že to bude příště lepší. Dneska bych pochválil kluky za pohyb míče v útoku. Měli jsme slušnou přechodovou fázi, nájezd a vyhození míče, které nám generovaly spoustu volných pozic. Určitě bych našel nějaké drobnosti, které bychom měli řešit lépe. Chybiček nebylo mnoho. Musíme se ale koncentrovat na doskok pod oběma koši. Stříleli jsme dobře z dálky a je to potěšující hlavně proto, že do střelby bylo zapojeno více hráčů. Těší mne také to, že jsme mohli zapojit do hry jedenáct hráčů s významnější minutáží. To nám umožní držet tempo v přechodové fázi. Zatím se nám to vždy vyplatilo, protože jsme ve druhém poločase živější a máme více energie na rychlé protiútoky.  Myslím, že celému družstvu pomohlo, že se na začátku střelecky dařilo Jimmymu Boeheimovi, i když v našem týmu je hodně dobrých střelců z dálky. Pokud najdeme podobné pozice, jako měl Jimmy, většina z našich hráčů bude úspěšná. Mají solidní procenta střelby, na tréninku si přidávají. Průběh zápasu pomohl tomu, že lavička žila zápasem, já jsem také utkání prožíval. Apelujeme na hráče, že se blíží play-off, že je jedno, kdo dává body a že musíme působit jako tým a pak to bude dobré.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Prvních pět minut jsme vyhrávali, ale pak nás soupeř zasypal trojkami, měl šňůru 17-0 a to rozhodlo zápas. My jsme se připravovali na to, že po té porážce s Ostravou bude hrát Nymburk s větší energií, ale nechali jsme mu otevřené střely, a když necháte hráče Nymburka rozstřílet, tak se to pak těžko zastavuje. Mrzí mě to, protože jsme přijeli vyhrát. Jsme jediní, kdo z té nejlepší osmičky Nymburk neporazil a to jsme chtěli změnit. Výborná střelba trojek nám to nedovolila, ale my jsme to domácím usnadnili tím, že jsme je nechávali volné. Výborný výkon předvedl Kuba Slavík, který teď hraje s velkou energií, a je vidět, že mu zvedla sebevědomí ta nedávná pozvánka do reprezentace. Moc nám dnes nepomohla lavička, naopak čeští hráči Nymburka z lavičky to vzali pod svá křídla jako Palyza s Křížem a ti to rozhodli. My teď hrajeme v křeči a dá se říci, že většina týmu je pod dekou.”

František Rylich (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Oba týmy jsou střelecky založené a dá se vždy čekat hodně trojek, ale dnes nám to opravdu sedlo. Hlavně na začátku to padalo hodně. Klíčová pasáž byla mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme dobře bránili, trefovali se a udělali jsme si náskok, který jsme pak uhájili. Mě osobně hodně pomohlo to, že jsme se rozstřílel v první lize za Polabí a přenesl jsem si to i sem, když mi pak na konci taky něco padlo. Pak tam byl i ten kuriózní koš, o kterém bych se raději ani nebavil. Prostě jsem padal, tak jsem si řekl, že míč raději zahodím, než abych s ním spadl do autu. No a míč nakonec skončil v koši. Něco takového by se povedlo asi jen jednou za sta pokusů. Zatím si z toho kluci srandu nedělali, ale v příštích dnech asi pár vtípků uslyším.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsme rádi, že nám to od začátku padalo, a to i přesto, že ten úvod zápasu od nás opět nebyl moc přesvědčivý a prohrávali jsme. Trochu s tím bojujeme a z posledních sedmi zápasů jsme první minuty měli v pěti špatné. V domácím prostředí se ale rozběhneme a máme úseky, jako dnes mezi první a druhou čtvrtinou, kdy jsme zápas rozhodli. Ale na venkovních palubovkách to nejsme schopni zopakovat. Měl by být výkon od nás stálejší a ne, že odehrajeme čtyři zápasy na dobré úrovni, a pak přijde pád jako v Ostravě. Při tom obratu se povedlo dobře zahrát signály, které vyšly na mě a já se chytil nájezdy a pak mi padly i trojky. Jsem rád, že po delší době byl ten zápas v podobě, v jaké bychom chtěli hrát, to znamená ve druhé čtvrtině soupeři utéci a pak si vedení hlídat až do konce. Z té dobré ofenzivní euforie pak vyplynul i ten šťastný koš Fandy Rylicha, který nám všem ještě více zvedl náladu. Naopak soupeře deprimoval. Mě tam bránil myslím Švandrlík a reagoval na to slovy: To není možné, borec spadne, zahodí míč a je z toho koš.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Začátek zápasu, přesněji konec první čtvrtiny a začátek druhé, jsme byli v obraně všude pozdě, nechávali jsme soupeře volného na trojce a tomu se extrémně dařilo. Za poločas dali deset trojek, což je pro ně super a pro nás velmi špatné. To se pak těžko hraje. Dostali jsme 99 bodů a s takovým číslem se nedá vyhrávat zejména na půdě soupeře, jakým je Nymburk. Dneska jsme cítili šanci na výhru. Já jsem sice dal hodně bodů, ale můj individuální výkon jde stranou, důležitější je výhra týmu. Dnešní prohra nám ztenčila šance na vyhnutí se předkolu. Pro nás se nic nemění. Nevěšíme hlavy dolu, i když možná budeme muset do předkola. Na druhou stranu už za pár dní uvidíme, zda by eventuální předkolo pro nás bylo špatné nebo nikoliv. Také se může stát, že nám předkolo může pomoct. Ve třetí čtvrtině jsme přišli o Martina Gniadka, což byl citelný zásah do naší rotace. On je naším pilířem na hřišti i mimo něj. Jeho dvě technické chyby znamenaly konec v zápase, ale i s takovými komplikacemi se musíme naučit žít a hrát dál.”