Večer snů Bezbradici a Číže! Beksa v A1

ECHO 22. KOLA Dobojováno jest! Alespoň v základní části, jejíž výsledky v posledním kole nakonec katapultovaly do nadstavbové skupiny A1 pardubickou Beksu, a to i přes poměrně nečekanou porážku v Ostravě 81-78. V případě výhry by ji bývaly měly šanci vystrčit z A1 Svitavy, jenže doma neměly šanci proti Brnu (77-92).

Neuvěřitelný výkon sobotního večera vystřihl v Hradci Králové olomoucký centr Nemanja Bezbradica, který trojkami 13/11, 49 body a ratingem 50 stanovil tři rekordy této sezony, a navíc pomohl Hanákům k výhře 103-105. V Kolíně jej téměř dorovnal osobním 43bodovým maximem famózní playmaker Medvědů Adam Číž, který dozoroval skolení Děčína 100-84. Zajímavou premiéru v Kooperativa NBL měl nový ústecký kouč Jan Šotnar, který s Pandami ještě pět minut před koncem doma vedl nad Nymburkem, aby favorit v závěru otočil na 90-98. A v televizním hitu kola rozhodl trojkou tři vteřiny před koncem Ondřej Sehnal o triumfu USK nad Opavou 88-87.

Sehnal rozhodl trojkou tři vteřiny před koncem!

Slezané na pražské Folimance napáchali příliš ztrát na své polovině hřiště, a když se těchto chyb nevyvarovali ani v koncovce, ztratili i celý zápas, v němž mimo poslední tři vteřiny stále vedli! Divokou závěrečné sekvenci, kdy mezi dvě ztráty hostů vložil jednu i křídelník domácího USK Mareš, završil vítěznou trojkou tři sekundy do konce rozehrávač Ondřej Sehnal – většinu zápasu téměř neviditelný -, který otočil na konečných 88-87 pro Sovy. Ty tak ukázaly, že když se vyvine skutečně enormně náročný presink, kolabuje i jinak automatická hra z rukou těch nejzkušenějších Slezanů. Ty po posledním kole základní části čekala trudná cesta domů, neboť porážka mimo jiné znamená i snížení jejich náskoku před třetím Kolínem na pouhé dvě výhry.

Opava přitom dlouho udávala utkání tón, byla důraznější na útočném doskoku, rychleji létala do protiútoků a hrála přesněji. Výsledkem bylo mimo jiné i brzké vedení 0-10, jež však tým stejně rychle poztrácel, když si v zóně nedával pozor na rohové trojky neustále cirkulujícího Mareše či na seběhy bez míče. A v tomto duchu se pak odehrával celý zápas – hosté několika slepenými trefami trochu odskočily, aby domácí využili chyb soupeře ke kontru. Náskok Opavy však nikdy nebyl vyšší než 11 bodů.

Sovy se prvních 30 minut střelecky nemohly opřít o svého lídra Sehnala (3 body), který čelil výborné obraně soupeře, ale držely je zásoby trojek. A vůbec nejvíc ve čtvrté čtvrtině, kdy jich trefily 7. A hlavně se v posledních 9 minutách 13 body utrhl playmaker Sehnal, který byl klíčem k dotažení hostů. Ti ještě 4 minuty do konce vedli 74-82, ale pak udeřil dvěma trojkami domácí rozehrávač Vyroubal a od stavu 80-86 měli hosté obrovské potíže s presinkem Sov, kdy se pozdě zbavovali míče při zdvojeních od soupeřů. Z jedné takové chyby Mareš trojkou snížil, opavský Slavík poté minul dvě šestky, spoluhráč Šiřina také jednu a po trestných hodech Sehnala na 85-87 už následovala divočina posledních vteřin.

Lídrem vítězů byl nakonec právě Sehnal (17+12 asistencí, 7f+, trojky 12/4), následován Marešem (17, trojky 6/5) a Proletou (16). Za hosty kontrovali Švandrlík (23, trojky 6/6), Zbránek (23, z toho 14 v 1. čtvrtině) a Šiřina (17+10 asistencí). Domácí byli lepší o jednu trojku (31/15 – 31/14) a přežili i moře minutých šestek (26/13 – 24/15) a slabší útočné doskoky (8-12, body z nich 7-14), což se ale týkalo hlavně první půle (útočné doskoky 5-9, body z nich 2-11).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Bylo to pěkné utkání. Hodně kontaktů, těžké pro rozhodčí. Samozřejmě chyby na obou stranách. My jsme hráli velmi chytře do poslední čtvrtky, tam soupeř hrál o vše, vycházelo mu zdvojování a my jsme nepochopitelnými ztrátami dávali soupeři šanci. Místo abychom šli na deset bodů, tak vždy, když to bylo o 8, udělali jsme chybu. Dostali jsme trojku, pak jsme dali soupeři další šanci, další trojku a tohle nás stálo vítězství, i když soupeř vedl jen několik vteřin. Basket je v tomhle nekompromisní. Pokud hrajete alibisticky, tak vás to potrestá. Tady není žádný brankář, kdo dá víc košů, ten vyhraje a dneska to byl USK. Můžeme si říct, že se štěstím, ale šel tvrdě za tím. Domácí hráli, ten zápas nevzdali do poslední čtvrtiny, na rozdíl od nás. Některé prvky od nás v A1, natož v play-off nechci vidět a o tom se musíme pobavit. I když jsme se připravovali na presink USK, tak je to pořád o těch individuálních chybách, které jsme udělali na konci. Taky dostat v poslední čtvrtině 32 bodů je moc. Nezbývá, než pogratulovat soupeři ke šťastné, ale zasloužené výhře.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Těžké utkání. Opava hrála skvěle dnes i v posledním zápase v Brně. Na začátku jsme měli špatný doskok a Opava v tomto vedla v poločase o deset. Vedla v utkání 39 minut, ale na konci náš tlak na míč, dvě tři ztráty Opavy a otevřené střely přinesly výhru. Je to super takhle ukončit základní část. Naší ambicí je hrát s mladými hráči. To je a bylo pro USK vždy důležité. Myslím, že je to důležité i pro mládežnické reprezentace.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Co rozhodlo? Dvě stupidní ztráty. Bylo to naší hloupostí. Věděli jsme, že to bude USK hrát a bohužel jsme hloupí a darovali jsme mu vítězství.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „V té koncovce jsme vybojovali druhý míč v řadě. Konečně jsme zvedli tu obranu, i když jsme dostali 87 bodů, tak díky té koncovce to nebyla stovka. Získali jsme tam balon. Trenér na mě křičel, ať se toho ujmu a jdu pro vítězství. Tak jsem střílel za tři. Musím poděkovat trenérovi i spoluhráčům, kteří mě v průběhu zápasu podrželi a říkali mi, že to přijde.“

Tuři doma nevyužili velkou šanci na A1

Svitavy nakonec přece dostaly šanci procpat se na poslední chvíli do skupiny A1, byť v době, kdy se nacházely u dna tabulky, by si na to nejspíš nikdo nevsadil. Beksa se totiž v Ostravě nechala v koncovce přetlačit, a pokud by Tuři doma složili Brno, šli by na úkor Pardubic do horního oddělení.

Zcela však prohospodařili první poločas (38-53), tedy přesněji jeho druhou čtvrtinu (14-24). Domácí porážkou s Opavou namotivovaní hosté je tu přejeli z brejků (0-10), z trojek (4-6) i na doskoku (14-23) a byli o 22 procent přesnější z pole, když králem první dvacetiminutovky byl 18letý autor 16 bodů Bálint.

Kolektivně špatně bránící Tuři se začali sbírat z provazů až ve třetím dějství, kde pod taktovkou Marka s Bujnochem přirazili i díky ztrátám Brňanů na 58-61. Po šestkové přetahované ale hosté znovu pláchli na 16 bodů, a to už bylo na Svitavy v úvodu čtvrté čtvrtiny příliš.

O vítězství Brna 77-92 se svým střeleckým osobákem nejvíc zasloužil Bálint (22, trojky 7/5), jemuž sekundovali Puršl (20+12 doskoků a 6 asistencí), Georgiev, Blake (po 13) a Půlpán (10+7 asistencí). Jejich tým vládl zpod koše (22-40), z brejků (2-17) i na doskoku (29-41). Za z pole jen 37procentní domácí se snažili Bujnoch (24+14 doskoků, trojky 12/4), Marko (16, trojky 5/4) a Pinkston (14).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zasloužené vítězství Brna, zejména za první poločas. My jsme opět nepůsobili kompaktním dojmem a nehráli jsme spolu. Hráli jsme příliš individualisticky, především na obranné polovině. Prostě jsme si nepomáhali, jak jsme měli. Řekli jsme si, že budeme zacpávat bednu a dostávali jsme hodně bodů zpod koše. Bohužel jsme nedokázali navázat na ty poslední zápasy a zejména na výkon v Děčíně. My jsme byli možná lepším týmem maximálně 9 minut ve třetí čtvrtině. Bohužel to je strašně málo. I když jsme se dotáhli na 3 body, Brno poté opět odskočilo.“

Václav Bujnoch (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Z naší strany dnes hrůzostrašný první poločas, kdy jsme si nevyhověli jak v útoku, tak i v obraně. Dostali jsme v poločase 53 bodů. Nefungovalo nám vůbec, co jsme si řekli, co jsme měli naskautované, a v tom jsme dělali chyby. Nešlo nám to. Potom na začátku druhého poločasu přišlo zlepšení. Bylo více energie z naší strany a dostali jsme se na dostřel. Potom jsme si to vlastními chybami... Nedokážeme hrát celou čtvrtinu nějak v kuse slušně. Vždy tam jsou nějaké výpadky a to nás stojí potom zápas.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Výborně jsme vstoupili do zápasu. Celý první poločas jsme hráli naše tempo, výborně jsme bránili a přesně jsme plnili taktické pokyny. Ve druhém poločase jsme začali trochu vlažně. Svitavy se dostaly zpátky do zápasu, ale nakonec se ukázala naše širší rotace. Využívali jsme všechny hráče, kteří přinesli na hřiště novou energii. Nakonec jsme to zvládli přesvědčivě. Vyhráli jsme na doskoku, a to, myslím, nakonec rozhodlo.“

Richard Bálint (guard Basket Brno): „Do zápasu jste vstoupili slušně. První poločas nám vyšel. Uhráli jsme si nějaké vedení, ale potom první minuty třetí čtvrtiny nám trochu utekly. Chvíli se to tahalo, ale poté jsme si prosadili svou hru a dotáhli zápas do vítězného konce.“

Beksa pod novým vedením poprvé padla. Trest nepřišel

Ač před zápasem neměla ještě jistotu A1, jako by po čtyřech výhrách v řadě nad silnými protivníky podlehla Beksa dočasnému ustrnutí, jež však v aktuálním ligovém pelotonu není možné ani na kurtu předposledního. Nová huť slabší chvilky Pardubic naplno využila, pošesté v sezoně zvítězila (81-78) a je nyní dvě výhry od předkola play-off, což po bídné střední fází základní části a nedávném odchodu lídra týmu Watermana ještě není vůbec tak špatná vyhlídka.

A smutnit nakonec nemusela po první porážce pod novým koučem Konvalinkou ani Beksa, za niž ve Svitavách vše „vyřešili“ Brňané, jejichž výhra Pardubicím pomohla k udržení šestí příčky a tím i k postupu do A1.

V ukrutně vyrovnané první půli (44-46), kdy NH nedávala dýchat lídrovi hostů Vyoralovi, vykazovali domácí obrovskou disciplinovanost (jediná ztráta) a ještě přetlačili JIP na body z druhých šancí (9-2). Na konci třetího dějství pak ze ztrát Pardubic získali i dílčí sedmibodový náskok, ale rychle o něj přišli. Za vyrovnaného stavu 74-74 čtyři minuty do konce se pak tým hostů dopustil několika dalších ztrát, Heinzl se Šmídem urvali pro NH pětibodové vedení, a když Vyoral čtyřmi šestkami snížil na bod, Pumprla z trestné linie domácím znovu vykřesal aspoň tříbodový odstup. To už ovšem zbývaly do konce jen vteřiny a poslední útok hostů. Těžkou trojku si vzal do ruky tísněný Vyoral, ale minul a radostným křepčením tak mohl oslavit triumf domácí tábor.

Ten vedli Alleyn (17+8 asistencí), Týml (17), Heinzl (16+7 doskoků) a Šmíd (12). Za Beksu odpovídali Dunans (22, trojky 6/4), Vyoral (20+9f+), Švrdlík (14+7 doskoků) a Škranc (14, trojky 4/4). Klíčový rozdíl v utkání udělaly body z brejků (22-8).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava):
„Dnes jsme hráli celý zápas konzistentně. Měli jsme málo ztrát a soupeře jsme udrželi na nízkém skore. Výborný byl pohyb míče a každý hráč, co šel na hřiště, tak splnil, co měl.“

Kevin Týml (křídlo NH Ostrava): „Do zápasu jsme vstoupili výbornou obranou a rychlými protiútoky. V poločase jsme sice prohrávali o dva body, ale třetí a čtvrtá perioda již hrála pro nás. Jsem rád, že jsme zakončili základní část výhrou.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas se mi hodnotí těžko, když prohrajeme o 3 body. Dnes to bylo hodně o nás. Druhý poločas byl z naší strany hodně statický. S takovým výkonem nemůžeme moct uspět.“

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): „Dnes jsme měli o něco lepší vstup než minule doma s Hradcem. Ukázalo se, že doma je Ostrava silná. Velký kredit za to, jak hrála. My byli statičtí, bylo vidět, že toho měl Tomáš Vyoral plná brejle, jak na něj byl vyvíjen tlak. Dělali jsme strašně moc jednoduchých ztrát. Také to bylo o koncentraci, kdy jsme si mysleli, že to dneska půjde samo.“

Trojrekordman Bezbradica 11 trojkami a 49 body zničil Sokoly!

Na pohled bezstarostnou přestřelku s 208 body v této fázi sezony mohou nabídnout jen celky s téměř 90bodovými obranami, jakými disponují například Sokoli a Hanáci. A tentokrát z toho byla show velkých parametrů s dokonce trojitým rekordem srbského obra s chorvatským pasem v dresu Olomoucka. Nemanja Bezbradica se z těla pivota převtělil do schránky křídelního super snajpra a vysázel neuvěřitelných 11 trojek (z pouhých 13 pokusů), což je rekord nejen této sezony, ale i druhý top výkon za posledních 23 let. Celkem pivot nastřílel nevídaných 49 bodů, což je opět nejen nejlepší číslo sezony, ale i sdíleně třetí střelecké představení za 23 let ligových dějin. A kulatý rating 50 je rovněž nejvyšší v aktuálním ročníku. Bezbradicovy monstr cifry nakonec lvím podílem přispěly k vítězství Hanáků v Hradci 103-105 a při manku 4 výher na předkolo se Olomoucko ještě během deseti kol nadstavby může pokusit o malý zázrak.

V kanonádě první půle (57-59) sice většinou vedli hosté (trojky měli 16/11), taženi 27 body Bezbradici, ale když se minutu do konce poločasu utrhli na 10, domácí, kteří už tady měli 4 dvojciferné střelce a Stamenkoviče s 10 asistencemi, ještě před odchodem do šaten srazili manko na dva body.

Minutu před koncem třetí čtvrtiny to pak byli pro změnu Sokoli, kteří ze zisků, útočných doskoků a trojek upletli 12bodové vedení. Hanáci jej ale trojkami rovněž uhasili. V dramatické poslední tříminutovce pak hosté z 94-92 otočili třemi slepenými trojkami (dvě Bezbradica) na 94-101 a v posledních desítkách sekund už za oboustranného trumfování v minutých šestkách minimální náskok uhájili, když domácí v závěrečném útoku už jen kosmeticky upravili dvojkou na konečný rozdíl.

Bezbradicu, který měl z pole nástřel 21/16 a sklidil i 9 doskoků a 8 získaných faulů, doprovodili v týmu vítězů (bez Váni) i Pekárek (20) a Kouřil (14+9 asistencí). Jejich tým rozhodl úspěšností trojek (33/16 – 28/19) a ustál i manko zpod koše (44-30). Domácí, kteří měli o 12 střel z pole víc, se opírali o kvintet Barač (22, trojky 8/4), Lošonský (22+8 doskoků), Halada (19, trojky 9/5), Sedmák (15) a Stamenkovič (11+12 asistencí a 7 doskoků).

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli): „Dá se říct, že v obraně jsme nedokázali ubránit jednoho hráče, který nám dal skoro polovinu bodů Olomoucka. Dal nám 11 trojek a v tom byl největší problém. Začali jsme dobře třetí čtvrtinu a vytvořili si náskok, ale potom nám postupně docházely síly ke konci a nedali jsme lehké otevřené střely nebo i zpod koše. Já jsem dvakrát nedal a nakonec jsme prohráli o dva body. Všechno se vším souvisí a mrzí nás to, ale na druhé straně si myslím, že to byl pěkný basketbal, který se určitě musel líbit divákům u počítačů a televizí. Byl to poslední zápas základní části, který jsme nezvládli. Nesmíme dávat hlavy dolů a jenom se z toho poučit, potrénovat a zvládnou lépe druhou část sezony.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Papírový outsider jsme určitě, jelikož jsme poslední v tabulce. Máme malý počet vítězství, ale já pořád říkám, že můj tým nehraje vůbec špatný basketbal. Zvedli jsme se, máme docela i dobrou formu. Samozřejmě to jsou mladí hráči. Nikdo nevěděl, jak to bude vypadat v průběhu sezony. Dokážeme se zvednout. Dneska jsme porazili silný Hradec Králové, který má hodně slušných, zkušených cizinců. Papírový outsider porazil favorita. Já to říkám pořád, že ta liga je hrozně vyrovnaná a každý může porazit každého. Nemyslím si, že to je nějaká velká tragédie, ale ani překvapení, ale musím říct, že jsem rád, že jsme dokázali zvítězit. Bojovali jsme 40 minut. Jako zápas byl hrozně divný, když se někdo podívá na čísla trojek, kterých bylo hodně, anebo na počet bodů. Nemůžu říct, že to bylo bez obran. Hradec i my jsme chtěli bránit. Spíš si myslím, že to je vysoká kvalita útočníků a přesnost trojkových pokusů byla opravdu nadstandardní. Například Bezbradica, který měl 13 vystřelených trojek, z toho 11 proměněných, a hraje na pozici 4 a 5. To je pro českou ligu takový malý zázrak, ale to je i důvod našeho vítězství - těch jeho 11 trojek s tím šíleným procentem úspěšnosti. Gratuluju ještě jednou mým klukům a gratuluji Hradci, který bojoval. Byl to pěkný zápas, ale bohužel bez diváků. Kdo se díval na TVCOMu, tak si to určitě užil.“

Dominik Štěpán (forward BK Olomoucko): „Jsme ohromně rádi za výhru, protože jich letos nemáme moc, a tato přišla akorát včas. Zápas byl hlavně zápasem útoků, kdy vlastně prakticky všechno spadlo do koše. My jsme měli trojky skoro 70 procent, což je v české lize nebo celkově v basketu neuvěřitelné číslo. Hlavně můj spoluhráč Nemanja Bezbradica, který vystřelil 13 trojek, z toho dal neuvěřitelných 11, což je dneska něco neuvěřitelného a on je ten hlavní důvod, proč jsme vyhráli. Ale i Hradci to dnes padalo. Měl prakticky trojky taky 50 procent, což je taky výborné. Myslím, že rozhodlo, že jsme se kousli a něco ubránili.“

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Jsem zklamaný. My nedokážeme ubránit. Nás porazil jeden hráč. My nedokážeme ubránit jednoho hráče. Změnili jsme obranu, stejně nám to nepomohlo. Bylo to trestuhodné, když jsme dostali 59 bodů za poločas. Obrana byla strašná. Dneska po zásluze vyhrálo Olomoucko. Nehráli jsme dobře a utekl nám první poločas, stejně jako v Pardubicích, kdy se soupeř dostal na koně. Olomoucko se hned chytlo, bylo ho plné hřiště a my jsme si s tím nevěděli vůbec rady. Bezbradica dal i pár těžkých střel do obličeje, ale ta obrana byla fakt špatná. Jestli chceme být úspěšní, musíme do toho dát úplně jinou energii a mít jiný přístup.“

Čížův 43bodový osobák zkrátil náskok Opavy

Dirigent kolínských Medvědů útočí ve své kariérní sezoně na nejvyšší individuální metu se stále větším drajvem. Ač Adam Číž odehrál všech 22 utkání základní části, navíc se „sebevražedným“ průměrem 38 minut, zazátkoval první fázi ligy doslova dechberoucím způsobem, a to novým osobákem v podobě 43 bodů, což je desátý výkon NBL za poslednch 23 let. Jeho obětí se stali v kolínském stánku Válečníci (100-84), kteří tak s GEOSANEM padli včetně poháru už počtvrté v této sezoně. A Medvědi díky zaváhání Opavy na USK stáhli manko na druhé Slezany už na pouhé dvě výhry.

Děčín tentokrát na Kolín vyrukoval od podlahy a téměř 18 minut držel s favoritem krok. V závěru půle ale zaúřadovali Skinner s Čížem, kteří odtáhli svůj tým na poločasových 54-45, když už tady měl první rozehrávač Kolína na kontě 23 bodů s trojkami 6/5 a řekl si už o druhé místo mezi ligovými střelci.

Ve vyrovnané třetí části bez trefené trojky domácí dál udržovali minimální náskok a až v prvních čtyřech minutách poslední čtvrtky Skinner s Čížem třemi trojkami stanovili při vyhasnutí děčínské ofenzivy rozhodný 17bodový náskok.

Číže (trojky 14/8, TH 16/13 z 12f+) ve vítězném táboře dvojciferně doprovodili Skinner (22+9 doskoků) a Novotný (11), u Válečníků se stejně prosadili Šiška (25+7f+), Kroutil (14, trojky 7/4) a Pomikálek (13). Kolínu patřily šestky (39/31 – 11/8), útočné doskoky (21-14, body z nich 21-15) i produkce z brejků (22-11), navíc méně ztrácel (13-17).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín):
„Vítězství nad Děčínem si velice vážíme. Porazili jsme ho počtvrté v sezoně a určitě to není náhoda. Děčín se poučil z předešlých utkání a nastoupil s velikým nasazením, občas až na hranici faulů - řada z nich byla zapískána, řada ne. To už je věc rozhodčích. Chvilku nám trvalo, než jsme se s tím dokázali vypořádat. Myslím, že jsme to dokázali až v druhém poločase. Naše výhra je zcela zasloužená, protože ať už se podíváme do statistik, tak v doskocích, asistencích, zkrátka ve všech ukazatelích jsme nakonec byli lepší. Výhrou jsme jen potvrdili v tuto chvíli skvělé třetí místo.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Zápas to byl pro nás složitý. Děčín na nás vlítl ve velkém stylu. Hrál spíš ragby než basketbal. Dost nás to bolelo, hra se dost kouskovala, bylo hodně faulů. Tři čtvrtiny jsme se s tím nemohli vyrovnat, pak jsme začali hrát trošku stejně jako hosté a basketbalem jsme je přehráli.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Odehráli jsme těžké utkání. Chvilku se nám podařilo držet krok s domácím týmem, ale bohužel jsme mu dovolili 23 útočných doskoků a s tím na výhru pomýšlet nemůžeme. Kolín předvedl zase velice kvalitní útočný výkon a my musíme pracovat dál.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Odehráli jsme utkání, za které se nemusíme tolik stydět. Dnes nás zabilo jen to, že domácí měli víc útočných doskoků a jejich střelba trojek, která je letos neuvěřitelná. Je vidět, že jsou na koni.“

Nový kouč Ústí Šotnar málem zaskočil mistra

Zhruba 35 minut si při své ligové premiéře nový lodivod ústeckých Pand musel připadat jako v bláznivém snu. Možná ani čtyřiatřicetiletý Jan Šotnar něco přes pět minut do konce nemohl uvěřit, že jeho tým stále ještě vede - byť tím nejtěsnějším rozdílem (79-78) -, nad úřadujícími českými šampiony. Pak už ale nastala bolestná fáze probouzení, když Nymburk z trojek Daltona a nekompromisním tlačením se pro útočné doskoky a fauly na čele s rozehrávačem Obasohanem pospojoval závěrečnou šňůru 11-20, nedovolil tak dramatickou koncovku a došel si pro vydřenou výhru 90-98.

Už bez rozehrávače Michala Šotnara, mladšího bratra nového kouče, se SLUNETA svěřila do rukou nově dosazeného dirigenta Autreyho, jenž už v půli měl na kontě 14 bodů a 7 asistencí. Druhý rozehrávač Hanes dodal 12 bodů a jeho tým po 20 minutách vedl zejména díky trojkové převaze (6-2) 51-43.

Až ve třetí části hostující guardi Harding s Obasohanem a národním kapitánem Hrubanem začali obracet kormidlo proti proudu Labe a na sílu tlačili zápas pod svou vlajku, což se nakonec plně zdařilo zejména díky kvintetu Prewitt (24), Obasohan (20+12f+), Hruban (16+7 doskoků), Dalton (13+9 doskoků) a Harding (12). Nymburk měl o 13 střel víc, lepší body zpod koše (30-42), útočné doskoky (6-18) i body z nich (6-17). Domácím, jež sytili Autrey (22+9 asistencí), Hanes (20), Fait (17+8 doskoků) a Pecka (10), nakonec převaha z trojek nestačila (28/12 – 25/6).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Především velký kredit celému týmu Ústí, odvedl velmi dobrou práci. Trápil nás, protože skóroval víceméně, kdy chtěl, takže ještě jednou respekt.“

Omar Prewitt: (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, soupeř chtěl hrát a byl velice agresivní. Blíží se finálový turnaj Českého poháru a tam budeme muset hrát mnohem lépe.“

Jan Šotnar (nový trenér SLUNETA Ústí): „Do utkání jsme vstupovali s jedním hlavním cílem, a to bylo hrát s energií a pozitivně nastavenou hlavou, což se nám, myslím, povedlo. Hráči si věřili, bylo to vidět v prvním poločase, kdy jsme Nymburk zaskočili. Skvělé individuální výkony na rozehrávce jak od Hanese, tak od Autreyho nám pomohly držet se soupeřem krok. V obraně byla samozřejmě spousta věcí, na kterých budeme muset pracovat. Nyní máme tři týdny pauzu, ve které se budeme snažit tyto nedostatky zlepšit a myslím, že když budeme ve skupině A2 předvádět podobné výkony, tak můžeme uspět.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Z naší strany dobrý zápas, i když některé věci byly z mého pohledu trochu zmatené. To se dá ale chápat, protože nový trenér je s námi teprve dva dny. Myslím, že se s tím popasoval velice dobře na to, že první utkání měl zrovna proti Nymburku - ode mě velká poklona. Od tohoto výkonu se můžeme odpíchnout, teď máme tři týdny na další práci, abychom ve skupině A2 urvali co nejlepší pozici.“