NH Ostrava

#17
19.0

Bleskový úder rozhodl

34bodová úvodní čtvrtina Pardubic udala ráz duelu v Ostravě, kde se hosté z 12bodového náskoku odrazili ke klidnému průběhu utkání, v němž většinou vedli mezi 10 až 20 body. Až 90 vteřin před koncem Smith trojkou ještě vykřesal v sedmi rotujícím domácím jiskru naděje (78-84), již však okamžitě uhasila kontra trojka Autreyho.

NH, jež první půli odehrála prakticky na pět mužů, popravilo 8 ztrát už v první čtvrtině, v jejíchž posledních dvou a půl minutách Beksa utekla z 18-21 na 22-34. Jen za první půli měla při poměru ztrát 14-5 o 16 střel z pole víc a k tomu domácího rozehrávače Guercyho tížily už tři fauly.

Beksa při výhře 80-92 dvakrát méně ztrácela (24-12), 19 bodů dosáhla z druhých šancí (byť doskok celkově prohrála 38-32) a zpod koše vyhrála 36-50. Při šíři kádru hostů je paradoxem, že domácí lavička před 600 diváků přestřílela tu pardubickou 26-14, což bylo dané zejména 19 body power forwarda Bohačíka (8 doskoků, ale i 5 ztrát). Až za ním skončili ve střelecké tabulce kolegové Smith (15), Bratčenkov (14) a Guercy (13, 5 ztrát).

Na straně vítězů vládli Burnett (23), Wall (19) a Nečas (16), bez bodu a se 4 fauly zůstal za svých 16 minut playmaker Půlpán.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Dnes Pardubice ukázaly, proč hrají evropské poháry. Mají 10 až 11 hráčů do rotace a svým tlakem nás donutily ke 24 ztrátám, což byl jeden faktor, a druhým byl Radek Nečas, který nám dal body, které jsme od něj nečekali. Ve druhém poločase Pardubice polevily v obraně a my jsme dali nějaké trojky a dostali jsme se na rozdíl 6 bodů, ale pak jsme udělali nějaké ztráty, které nás dnes potopily. Tím jsme je opět dostali do hry.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „My jsme rádi za vítězství, jelikož jsme si vědomi síly NH v jejím domácím prostředí. Po útočné stránce se nám povedl vstup do utkání, kdy jsme v první periodě dali 34 bodů. Vyšla nám taktika, kdy jsme se snažili o co nejrychlejší přechod dopředu, tlačili jsme na domácí tým a donutili jsme ho k několika chybám. Když už to vypadalo, že půjdeme do vedení přes 15 až 20 bodů, tak jsme to lehkovážností a ztrátou koncentrace dovolili domácím stáhnout na rozdíl 6 bodů. Několikrát se vrátili do zápasu, za což jim patří kredit, že to nezabalili, i když to bylo i o více než 20 bodů. Do příště se musíme ještě více vyvarovat ztrát a být konzistentní v průběhu celého zápasu.“

11 18 29 3 12 10 12 16 19 17 85 92

Absence Pardubic: křídla Pandula (srdeční rekonvalescence) a Příhonský (rekonvalescence po operaci kolena).

V hale Tatran na sebe narazí dva celky se zcela opačnými bilancemi. V úzké rotaci hrající NH bude mít těžkou šichtu s leteckým stylem i nátlakovou obranou Beksy a bude tak těžké udržet hosty pod obvyklými 80 body, což letos Nová huť nutně potřebuje při jen 73bodové útočné produkci. Sevlie, Guercy, Smith a Bratčenkov by potřebovali větší podporu kapitána Bohačíka, zatím doručujícího jen 9 bodů. Při 7 střelách na utkání a celkem pouze 10 šestkách ale zázraky čekat nejde.

Beksa si nepochybně jede pro výhru a v cestě jí vedle ostravské defenzivy mohou stát jen vlastní ztráty, jejichž vysoký průměr (18,4) se dosud nepodařilo srazit.

Jan Koloničný (centr NH Ostrava): „Velmi silné Pardubice zatím předvádějí pěkný útočný basketbal. Pokud po celý zápas budeme dobře bránit, máme šanci uspět. V našem domácím prostředí se spoustou skvělých fanoušků pro to uděláme vše.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Ostrava má dobré, kvalitní hráče. Pivot Sevlie je silný a umí i střílet. Mají i dobrého rozehrávače Guercyho, který je sice malý, ale rychlý a dobře organizuje hru. Také Smith je dobrý střelec, stejně jako Bratčenkov. NH hraje v užší rotaci, v sedmi hráčích, ale opakuji, že jde o kvalitní hráče. Tím, že hrají v menším počtu lidí, nehrají tak rychle. Spíše úsporněji a organizovaněji. Každý zápas v Ostravě je těžký, navíc všechny týmy proti nám chtějí hrát ještě trošku víc, takže očekávám náročný zápas. Z naší strany je klíčová energie. Všechno začíná od toho, s jakou energií jdeme do zápasu. Další věc jsou naše ztráty. V pátek proti Ústí jsme jich měli zase hodně. Nevadí mi ztráty, které nejsou hloupé, když je v nich dobrá myšlenka, ale nevyjde to. Nemám takový problém ani se ztrátami, když z nich soupeř nemůže vytěžit rychlý protiútok a máme šanci bránit 5 na 5. Nemám ale rád ztráty, když ztratíme míč na půlce a soupeř má situaci 2 na 1, takové nemůžeme dělat. Takže toto jsou dvě věci, které musíme zlepšit: energie a ztráty.“