12.0

#23
4.0

Nová huť dobyla Děčín!

Válečníci za posledních sedm minut utkání dali na domácí půdě Nové huti pouhé tři body a nečekaně tak podlehli 70-73, když lídrem hostů byl nový playmaker Manny Ubila, který se pod loupež na severu podepsal 21 body.

NH se do vedení prodrala už v polovině druhé čtvrtiny a v minimální výši jej pak držela až do startu posledního dějství, kdy domácí dokázali otočit. Od stavu 69-67 čtyři minuty do konce se však pro ně koš stal zakletým, ztráta stíhala ztrátu a NH tak nepotřebovala k obratu moc. Ubilla trojkou tři a půl minuty do konce otočil pro hosty a 14 sekund do konce jim z šestek výhru pojistil.

Dvojciferně jej podpořili Radukič (14+10 doskoků) a Petr Bohačík (12+9 doskoků). Za domácí (oslabené o Pomikálka) se zaskvěla nová posila Matěj Svoboda (28+12 doskoků a 10f+), jejž podpořili další nový muž Dodd (12+12 doskoků), dále křídelník Kroutil (12) a rozehrávač Šiška (10, ale i 8 ztrát). Děčínu sice patřil body zpod koše (42-26), ale zaostal v šestkách (7-15) i ve ztrátách (19-16). Paradoxem utkání je, že NH vyhrála i s jen 37procentní střelbou z pole, což ale nového nejmladšího kouče ligy Adama Cholevu nemuselo při premiérovém úspěchu příliš trápit.

Adam Choleva (trenér NH Ostrava):
”Měli jsme dalekou cestu, přijeli jsme o dvě hodiny dřív, chtěli jsme se pořádně rozcvičit, to se sice povedlo, ale start byl 7-0. Bylo to spíš z chyb a tím, že jsme netrefili volné střely, zato Děčín ano. Pak to bylo jako na houpačce, třeba slepené dvě trojky, tahalo se to až do koncovky a tam jsme byli šťastnější. Kredit Děčínu, byl to výborný zápas.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Utkání se hodnotí velmi těžko. My jsme delší část tahali za kratší konec. Když se pak hosté dostali do vedení, tak jsme nedokázali zastavit útok Ostravy a to byla obrovská škoda. Protože i když jsme byli oslabení, po různých nemocech a nebyli jsme komplet, tak jsme na vítězství měli. V takto vyrovnaném zápase jsme ale měli 19 ztrát a dovolili jsme soupeři 15 útočných doskoků, a to se těžko vyhrává. Nezbývá než pogratulovat Ostravě k výhře, a my se musíme připravit na další zápas.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Je jasné, že takový start jsme si nepředstavovali. Samozřejmě víme, že těsně před startem zraněný Tomáš Pomikálek je pro nás citelná ztráta, je to podstatná část tohoto týmu, ale to není žádná výmluva. Měli jsme na to i tak. Měli jsme dobrý začátek, lepší a horší úseky. Klíčové bylo, že jsme udělali moc zbytečných chyb. Některých ztrát jsme se měli vyvarovat, taky jsme soupeře nechali moc doskakovat. Co se týká Ostravy - Many Ubilla dnes ukázal svou kvalitu, dovedl NH k vítězství, umí řešit pick and roll situace, je na tom hodně silný a my jsme v koncovce nedokázali odpovědět. Tyhle zápasy chceme doma vyhrávat.”

• nečitelnost řady nových posil

Absence Děčína: forward Pomikálek (na pravé ruce utrpěl dvě zlomeniny a několik dalších drobnějších zranění, absence odhadována na 8 týdnů), křídlo Sertič (až v tomto týdnu se zapojil do tréninku po rehabilitaci vykloubeného ramene)

Pod děčínskou skálou už to bude v sobotu zase bouřit a fanoušci Válečníků se budou těšit na nápravu 10. místa z minulé sezony. Ve svém týmu už nenajdou pivota Grunta, guarda Ježka i zahraniční duo, jež tým posílilo na závěr minulé sezony, nově se v sestavě naopak objeví křídelník Matěj Svoboda a americký pivot Dodd, jako jediný cizinec v týmu.

NH zapsala řadu nových posil, když odchody Alleyna či Radka Pumprly nahradila americkým rozehrávačem Ubillou, jeho krajany na křídle Devinem Johnsonem a Vannem, českým snajprem Dedkem a pivotem Radukičem z Bosny. Důležitý je návrat rozehrávače Nábělka po téměř roční absenci kvůli zranění kolena. V přípravě tým zapsal několik těsných výsledků s ligovými soupeři, ostrá zkouška však nového nejmladšího kouče NBL Adama Cholevu teprve čeká.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”NH před sezonou hodně posilovala. Čtyři zahraniční hráči společně s Petrem Bohačíkem, Filipem Šmídem a uzdraveným Martinem Nábělkem tvoří páteř ostravského týmu. Nás sice celou přípravu trápí zdravotní problémy, a když už to vypadalo, že se na víkend uschopníme téměř komplet, vypadl nám Tomáš Pomikálek na delší dobu. Budeme se však rvát o první vítězství v novém ročníku soutěže, kde se dají čekat tuhé vyrovnané boje v každém utkání.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Ostrava je nebezpečný tým s cizineckou osou, doplněnou o mix českých zkušených a mladých hráčů. Určitě bude důležitá obrana a doskok. Cizinci na perimetru jsou skvěle individuálně vybavení, k tomu je Petr Bohačík silný na doskoku. My musíme bojovat 40 minut, dát do toho všechno a prát se o každý míč. Je to první duel nové sezony a určitě je důležité ho zvládnout.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Jsme rádi, že po dlouhé a kvalitní přípravě to v sobotu konečně vypukne. Měli jsme sice nějaká menší zranění, ale již jsme všichni zdraví a nastoupíme komplet. Čeká nás kvalitní a hlavně na domácí půdě nepříjemný soupeř. Věřím, že předvedeme kvalitní výkon a ukážeme, co jsme natrénovali a pobijeme se o vítězství.”

Kevin Týml (křídlo NH Ostrava): ”Utkání v Děčíně nás prověří, jak na tom v sezoně budeme. Pokud chceme pomýšlet na výhru, musíme se koncentrovat a být tvrdší než soupeř celých 40 minut.”