23.0

#98
5.0

Mistr i ve druhém kole balancoval na hraně pekla

Oslabený obhájce trofeje (bez prvního rozehrávače Gibbse a reprezentanta Kříže) i ve druhém zápase nové sezony narazil na úřadujícího medailistu a opět se potácel nad propastí, navíc tentokrát už skutečně vážně. Nakonec se ale ze srázu nezřítil a v repríze finále dokázal doma Opavu skolit v prodloužení 91-89, když jej v samém závěru nastavení spasila obratová trojka nového forwarda Riverse. Trojka opavského Gniadka už poté cíl nenašla a Nymburk tak natáhl sérii domácích ligových výher už na 216.

Slezané tak odjeli s prázdnou, ač si v dané situaci a po posílení mysleli na velký triumf. Agresivní obranou, presinkem a tradičním ztékáním útočného doskoku, kde deseti kusy mocně přispěl nový obr Markusson, od začátku domácím zatápěli a úvodní čtvrtinu vyhráli 15-27, když přestříleli soupeře 1-4 z trojek, přeskákali jej v útoku 3-8 a z druhých šancí ničili 2-12. Polabané tu navíc přišli o čtyři míče, když zejména zahraniční novici museli být překvapeni z tuhého odporu hostů.

Nymburk se sice ve druhé a třetí čtvrtině pomalu zvedal, ale stále zůstával o několik bodů zpět. Ve čtvrté části však příliš míjející Opava za prvních šest minut zvládla pouhé tři body a domácí se koš po koši dostali až do vedení 80-76. Hosté ovšem srovnali a až kapitán Hruban dal z šestek domácím nové vedení 82-80. Poslední útok pak měla Opava, nejprve sice neuspěla, jenže domácí veterán Benda neudržel po doskoku už uchvácený míč, ten mu utekl do autu a hosté dostali ještě jednu šanci. Nymburk dokázal první výhoz dopravit do autu, ale po druhém Gniadek dvojkou ze zadní lajny poslal zápas do prodloužení, když na útok zbývalo týmu devět desetin vteřiny, a po koši podle verdiktu sudích stále ještě zůstávaly dvě desetiny.

Lídry pod košem nevýrazných vítězů byli Palyza (20), Harding (19), Hruban (18) a Kovář (11). U hostů hráli prim Šiřina (18), Gniadek (17), Markusson (15+19 doskoků (10 v útoku)), Klečka (13) a Zbránek (11). Z trojek početnější Opava (8-12) vyhrála i útočné doskoky (18-25, body z nich 12-25) a měla o 15 střel z pole víc, ale vaz jí srazila úspěšnost jen 35 procent.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Jsem moc rád, že jsme si po dlouhé době mohli užít takový zápas s našimi fanoušky. Hodně nám pomohli a moc si vážíme všech, kteří dnes přišli. Nezačali jsme dobře, hlavně v obraně jsme dělali hodně chyb a pouštěli soupeře k otevřeným střelám a útočným doskokům. Ve druhé půli jsme to zlepšili a už jsme v obraně soupeře více kontrolovali. V útoku jsme byli dost nervózní. Nakonec jsme mohli vyhrát už v normální hrací době, ale zase jsme tam udělali chybu. Museli jsme se pak rvát v prodloužení, ale jsem hrdý na to, jak tým bojoval. Byl to skvělý zápas a je třeba ocenit, co předvedla Opava, který hrála výborně. S Markussonem mají velkou sílu pod košem. Zaslouží si gratulaci, jak dnes hráli. Nepřekvapili mě, vím, čeho jsou schopni. A pokud budou hrát takto, tak mají na to odehrát zajímavá utkání ve FIBA Europe Cupu. V poločase jsme změnili myšlení. Museli jsme zařadit více soustředění a nasazení. Byly tam malé detaily v obraně. Prostě to chtělo trochu tvrdší promluvu v poločase. Těším se, že budeme mít s Opavou v sezoně více takových zápasů. Takové zápasy potřebujeme.“

Petr Czudek (trenér BK Opava):
”Dneska se nemáme za co stydět. Pokud jde zápas do prodloužení, je to vždycky o maličkostech, o nějakém odraženém míči nebo šťastné střele. Škoda, že jsme nebyli v poslední čtvrtině schopni něco vymyslet a dát koš. Jedenáct bodů je hrozně málo. Soupeř ukázal svou kvalitu. Harding, Palyza a Hruban nás trestali. V prodloužení je to těžké. Na konci jsme měli ještě otevřenou střelu… Škoda, to Martin většinou dává. Je to škoda, že jsme nevyužili zdravotního stavu soupeře, menší sehranosti pod novým trenérem. Naši kluci jsou dlouho pospolu, kvůli poháru jsme kádr ještě trochu posílili, máme zahraničního hráče Markussona. Můžeme říct, že je to možná i nejsilnější tým, jaký jsem v Opavě měl k dispozici. Uvidíme, na co to bude stačit. Myslím, že dnešní zápas byl užitečný pro oba soupeře. I domácí si uvědomili, že se musí mobilizovat. Oba nás čekají evropské poháry, uvidíme, na co naše síly budou stačit. Sezona začala, škoda že zápas skončil takovým výsledkem, jelo by se nám domů veseleji, kdyby to bylo o dva body pro nás.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”První zápas před diváky po dlouhé době jsem si užíval. Opava má letos prostě dobrý tým a každý, kdo sleduje basketbal v Česku, ví, že my aktuálně nemáme tým, který by přehrával soupeře o dvacet, dvacet pět v pohodě. Jsme rádi, že jsme zápas dneska vůbec vyhráli. První poločas nebyl z naší strany dobrý, tam máme hodně věcí ke zlepšení. Nechali jsme Opavu moc hrát, hodně jsme ustupovali, byli jsme všude o krok později a jen jsme reagovali na jejich hru. Ve druhém poločase jsme se Opavě dokázali postavit, hra se vyrovnala v agresivitě a energii. Díky tomu to bylo čistě o basketbalu. Udělali jsme některá dobrá rozhodnutí a byli jsme zpátky v zápase. Na konci normální hrací doby Martin Gniadek vyrovnal za 0,6 sekundy. Já si myslím, že taková střela se za tu dobu prostě nedá stihnout. Po takovém koši není vůbec snadné si srovnat hlavu a pokračovat v prodloužení zvlášť, když se celé utkání tak táhne. Často a dlouho se zkoumalo video. Celé prodloužení nebylo basketbalově žádná hitparáda. Bylo to o tom, kdo urve více doskoků a jedné finální střele. Hrát proti tak vysokému pivotovi, jako Markusson je, není jednoduché. Dokázali jsme jeho menší pohyblivosti využít v útoku, dali jsme spoustu bodů. Problémy nám ale dělal na doskoku. Celkově jsme doskoky vyhráli a díky tomu jsme se dokázali do zápasu vrátit. Hra Opavy se jeho příchodem změnila. Už to není jejich ”small ball” a budou hodně nebezpeční, ať už v domácí lize nebo v Europe Cupu.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): ”Chtěli jsme tady vyhrát. Kdy jindy než v prvním zápase sezony, kdy je ještě soupeř nerozehraný a jeho hráči mají nějaké zdravotní potíže. Bohužel se to nepovedlo, ale doufám, že nás tento výkon, kterým jsme se v Nymburce prezentovali, posune dál. Myslím, že by nám to mohlo pomoci i v zápasech evropského poháru. Nymburk hraje v Evropě dlouhodobě, a proto zápas s ním je pro nás určité měřítko, co nás na zápasy může připravit. Za taková utkání jsme rádi. Víc takových zápasů. V této sezoně máme do rotace více hráčů, než u nás bylo zvykem, i když Dragy a Juraj vůbec nevyběhli. Letos máme opravdu dvanáctičlennou rotaci hráčů. Doufám, že se nám vyhnou zranění a může to být  ještě lepší než loni.“

• velmi zkvalitněná rotace

Hlavní tahák druhého kola, který bude ústředním bodem atraktivního Studia Basketbal, se odehraje na palubovce mistra, kde se chystá repríza posledního finále, a Opava do ní jde ještě silnější. Neuspěla sice s našlapaným ukrajinským Prometeyem v boji o Ligu mistrů, ale je motivovaná účastí v Europe Cupu a navíc kvalitně posílená o švédského reprezentačního pivota Markussona i vracející se guardy Klečku (z marodky) a Dragouna (ze Svitav). V přípravě kosila soupeře z celé střední Evropy. Je jasné, že další cílení na ligové finále musí být pro ni jednoznačnou metou.

Nymburk nad Slezany vyhrál posledních 25 vzájemných zápasů a z toho jen dva byly méně než dvouciferným rozdílem. Aktuálně drží i ligovou šňůru 33 vítězství. Ovšem ve druhém kole mu bude nadále chybět první rozehrávač Sterling a také forward Kříž a Slezané přijedou tohoto oslabení využít. Polabané na úvod až v koncovce dobyli Kolín po obratu z minus šesti bodů a museli se hodně opřít o duo Hruban - Harding. Druhý jmenovaný je však lehce indisponován a jeho případná absence už by pro tým představovala velký problém.

Tahákem zápasu by měl být souboj nejvyššího hráče ligy Markussona (221) s nymburským pivotem Gakem, který má největší rozpětí rukou a to o 20 centimetrů delší, než je běžné u lidí jeho výšky.

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (čeká na vyšetření poraněného kolena), forward Kříž (po operaci kolena), guard Harding (menší zdravotní potíže, start nejistý).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Opava udělala změny. Má tam nové a staronové tváře. Je zpátky Klečka, přivedli zpět Dragouna a mají Markussona. Mají tak širší soupisku a budou tak určitě nebezpečnější, než byli minulou sezonu. Uvidíme, jak budou vypadat s Markussonem na hřišti. Musíme být připraveni, když budou mít pod košem takto vysokého hráče. Bude to zajímavé. Je opravdu vysoký, kontroluje ”bednu”, blokuje, bude to pro nás určitě výzva. Musíme se soustředit na to hrát naší hru. Hrát rychle a snažit se dávat snadné koše dříve, než se jim povede postavit zónovou obranu.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): ”Bude to velmi obtížný zápas. Opava přivedla Dragouna, který zná její systém, vrátil se Klečka a přišel Markusson, vysoký podkošový hráč, který bude dělat problém všem týmům v lize. Musíme si dávat pozor i na jejich střelbu. Když se chytnou, tak se těžko zastavují. Myslím si, že budou určitě silnější než v minulé sezoně. Budou mít větší rotaci a také neměli takovou typickou pětku pod koš, jako teď Markussona. Proti tak vysokému pivotovi jsem hrál asi v mládeži. Jinak byl asi pro mě nejvyšší protivník Ondra Balvín na trénincích reprezentace. Mojí zbraní proti němu by měla být větší rychlost, snažit se ho unavit a utíkat mu do protiútoků. Prostě ubránit, doskočit a valit dopředu.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”První zápas NBL máme odložený na leden, protože jsme hráli kvalifikaci o Ligu mistrů. Tam jsme neuspěli a teď nás čeká opět silný Nymburk. Jedeme kompletní a chceme podat co nejlepší výkon. Nymburk má nové cizince, nového trenéra. Bude to naše prověrka hned na začátku soutěže.”

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): ”Vracím se po roční pauze a hned na půdu Nymburka. Domácí po vyrovnaném utkání v sobotu v Kolíně nebudou chtít opakovat drama, takže to bude pro nás hodně těžké. Nicméně chceme potvrdit dobrou přípravu a odvést statečný výkon.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o tiskárnu věnovanou firmou Flamy Pardubice.