21.0

#44
12.0

Střelecká marnost Pand a drtící Sovy

S ohromně širokou rotací hrající Sovy, střídající hráče každou chvíli jako figurky na orloji, doslova uštvaly ústecké Pandy, a to už ve třetí čtvrtině. Jednoznačná výhra 91-65 v domácí premiéře naznačila, že rychlostní nuselský ”small ball” může být v této sezoně pořádně nebezpečný.

Pandy byly ve vedení jen v první čtvrtině, v té druhé, jež skončila výsledkem 28-15, už ale přebíraly otěže Sovy. Nejprve je sytily útočné doskoky a forward Štěrba a v posledních dvou minutách převzali štafetu guardi, kteří utrhli poločasové vedení 46-37. A v prvních čtyřech minutách druhé půle domácí zpod koše i z trojek stále znavenějšího a střelecky zcela neplodného soupeře dorazili únikem na 60-41. Dál už nebylo co řešit.

Pod druhý úspěch USK se nejvíc podepsali Kyzlink, Mangas, Vyroubal (po 17) a Štěrba (15), za hosty kontrovali Svejcar (14), Pecka (13), Fait (11) a Delvon Johnson (10). Z pole jen 33procentní SLUNETA trefila jedinou z 19 trojek (USK 30/9) a také jen 18 z 33 šestek (USK 24/20). Navíc při vyrovnaném útočném doskoku (14-14) zaostala dvojnásobně z druhých šancí (16-8).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Domácí předváděli skvělý basketbal. Dokud nám síly stačili prvních 18 minut, tak jsme byli vyrovnaným soupeřem. Pak jsme nedali některé střely, potom nám nevyšly poslední minuty prvního poločasu, kdy jsme udělali chyby, které jsme do té doby neudělali. Druhý poločas už došly fyzické síly a USK nás přejel. Nepomohla ani trojková střelba 19/1 a trestné hody 33/18, když jsme proměnili jen polovinu.“

Josh King (trenér USK Praha):
”Měli jsme trochu pomalý start, ale po poločase jsme se odbrzdili. Třetí čtvrtina byla dobrá. Každý z hráčů přinesl něco. Po zápase jsem hráčům na poradě řekl, že v tomhle musíme pokračovat a dál se zlepšovat.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Až na první čtvrtinu, kdy jsme hráli solidně v útoku i v obraně, jsme nebyli schopní hrát to, co jsme chtěli. Nechávali jsme si dávat jednoduché body. Spousta střel byla od střelců, kdy jsme si říkali, jak je bránit. V útoku jsme nehráli tak, jak jsme měli a jak jsme hráli třeba proti Ostravě. To má za výsledek to, že je to o 25 bodů.“

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): ”Bylo to skvělé, takhle zahrát první zápas doma. Byla to zábava, konečně si zahrát před diváky, kteří chyběli, protože jsme jen trénovali. Měli jsme dobrý druhý poločas, kdy jsme hosty dostali pod tlak. Dobře jsme si přihrávali a dávali střely.“

• zkušená osa

Sovy si stovkou vysázenou na Třebši řekly o pozornost, když se činilo zejména 51bodové duo Kyzlink - Mangas. Zejména první si skóroval, jak chtěl, a na to si budou muset dát hosté velký pozor. USK letos bude chtít těžit zejména ze hry perimetrových hráčů a ze hry s malými pětkami, což ovšem bude i šancí pro soupeře, jak Pražany přemoct na doskoku a využíváním mismatchů přes podkošové hráče. V Hradci se to Sokolům zjevně nepovedlo, neboť nedokázali čelit rychlé hře a individuálnímu umu sovích guardů, navíc soupeři nechali 16 útočných doskoků a celkově bitvu o odražené míče o osm prohráli.

Pandy zažehly motory až na druhý domácí pokus, když po porážce se Sokoly přemohly až Novou huť, a to se zavřením obrany na 72 bodů. Nejslibnější formu zatím vykazují ti nejzkušenější, Autrey s Peckou, na něž bude tým spoléhat i na Folimance. S NH tým řádil i na doskoku a také 13 trojkami.

Josh King (trenér USK Praha): ”První domácí utkání je vždy výzva a už se na něj všichni těšíme. Musíme se zlepšit v obraně oproti utkání v Hradci Králové. SLUNETA má pět hráčů, kteří mají bohaté zkušenosti s hraním profesionálního basketbalu. Jones na rozehrávce, Autrey, který je nejdominantnější, ale mají také spoustu dobrých střelců. Pecka dal v posledním utkání čtyři trojky. Musíme na to být připraveni, ale nakonec bude záležet hlavně na nás. Je na začátku sezony, ještě to není tak o taktice, jako o týmech samotných.“

Ondřej Švec (guard USK Praha): ”Máme za sebou první zápas v Hradci Králové, který pro nás dopadl šťastným koncem. V útoku se chceme prezentovat naší rychlou hrou, ale musíme se zlepšit na obranné polovině, aby se nám podařilo vyhrát i doma. Doufám, že  nezklameme naše fanoušky a vyhrajeme.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”V sobotu náš čeká nepříjemný soupeř. Ve svém prvním utkání se USK prezentoval agresivní obranou a rychlým přechodem na útočnou polovinu. S tím se budeme muset vyrovnat, pokud budeme chtít pomýšlet na dobrý výsledek.“

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): ”První venkovní utkání na USK bude hodně těžké, soupeř vyznává hodně agresivní obranu a na Folimance se hraje špatně snad všem týmům, takže nás nečeká nic lehkého a budeme muset podat minimálně stoprocentní výkon po celou dobu utkání, chvilkové výpadky, které jsme měli v posledních zápasech, by se nám mohly vymstít.“