24.0

#13
3.0

Opava v Nymburce překreslila mapu NBL!

Slezané ve své největší bitvě dosavadního průběhu sezony udeřili u Labe jako první a obhájce trofeje už se pak v sedmém duelu semifinále zmohl jen na jedno vyrovnání ve druhé čtvrtině. Od té doby už to byla téměř non stop opavská jízda, oslavovaná stovkou hostujících fanoušků v napěchovaném nymburském hledišti (1390). Tým Jakuba Šiřiny tentokrát vedli jiní, když především z oblouku zářil druhý nejstarší muž ligy Luděk Jurečka. Jakmile svou trojkou zavřel třetí čtvrtinu na 52-63, jeho skvadra už cítila blízkost senzace dvacetiletí.

Jako první od finále 2003, kdy zapsala svůj dosud poslední ligový titul a zlomila tehdy startující tuzemskou velmoc z Polabí, se Opava postarala o přemožení Nymburka v sérii play-off. Dnes po dobytí kurtu soupeře (66-81) tak dokroužila jeden velký kruh. A ve finále s Děčínem může napodobit i nepravděpodobnou letošní jízdu hokejistů Třince, pokud z hlubin předkola dosáhne až na zlato.

Už průnik do finále je ale pro soudržnou družinu Petra Czudka famózním počinem, neboť tým to dokázal potřetí v řadě a také počtvrté za pět posledních play-off.

Opava si podmanila první půli utkání (33-42), v jejíž většině byla dravějším a na doskoku i v lovu volných míčů agresivnějším týmem, když ztělesněním její převahy v tomto segmentu byl forward Slavík, který vedl svůj tým k náskoku 12-19 po úvodní čtvrtině. V té domácí často jen sledovali odrážení míčů od obručí, pro které si nejednou až velmi snadno chodili i malí slezští guardi z perimetru. Právě tato aktivita dala hostům křídla, a to jejich hru ani nemusel řídit lídr Šiřina.

Ten se do půle na začátku útoků uklízel do rohu a nechával zahajovat akce Kouřila či Farského, šetřil tak síly a do systémů se zapojoval až později, když několikrát pokořil obranu svým bleskurychlým nájezdem.

Domácí se po úvodní trojce Tůmy přestali z oblouku trefovat a pod koš se jim bez do půle neexistujících brejků téměř nedařilo dostávat, na rozdíl od hostů, kteří ze seběhů, mismatchů i hry 1 na 1 zády i z perimetru vytěžili do půle podkošovou převahu 10-24, což jim se 6 šestkami dalo rovnou třicítku bodů.

V úvodu druhé čtrvtky domácí potáhl svou aktivitou do půle 11bodový Boeheim, a to až k vyrovnání na 22-22. Jenže Slavík s Mokráněm vzápětí uzmuli nový trhák pro hosty (30-39).

Ti už ve třetí čtvtině zahajovali útoky pod vedením generála Šiřiny, nejdřív trojkou Kouřila unikli na 12 bodů, pak se ještě domácí po dočasném vzepětí pivota Watsona přiblížili na pět, jenže v útoku jednoduše hrající Opava v závěru čtvrtiny osmi body 39letého veterána odskočila znovu na jedenáct, Nymburk už se pak propadl do paniky, chtěl nebezpečí zažehnat individuálním hrdinstvím, ale místo toho mu utíkaly míče z rukou a propadal se ještě níž. Lockett se Sehnalem pak sice domácí přitáhli na 66-74, ale dvě nevyužité šance na snížení na šest tým pohřbily definitivně. A v posledních minutách už tak mohl propuknout jásot žlutomodrých nájezdníků.

Ty (bez Kvapila, Dragouna) vedli k postupovému cíli Slavík (15+8 doskoků), Šiřina (15), Jurečka (14, trojky 6/4), Kouřil (14) a Mokráň (12+7 doskoků). Z pole přesnější Opava (v procentech 36-43), měla víc zpod koše (30-40) z šestek (9-17) z trojek (33/7 - 27/8) a výrazně i na doskoku (38-51). Za domácí (bez Gilyarda, Rylicha) odpovídali Watson (14+7 doskoků), Sehnal (14) a Boeheim (13).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Za stavu 1-3 nás spousta lidí odepsala. I na hráčích bylo vidět, že jsou uvolněnější, nebyl tam ten tlak, který přišel dnes v posledním zápase. Bohužel se nám tam vrátily chyby, dostali jsme se pod tlak, začali jsme přecházet pozice a předržovali jsme míč. Nemohu říct, že by kluci nebojovali, to v žádném případě, ale svázal nás nepovedený začátek zápasu. Ten konečný rozdíl 15 bodů neodpovídá průběhu zápasu. Když to bylo o osm bodů, tak jsme měli dvakrát možnost se ještě přiblížit, ale místo koše jsme ztratili míč. Pak už to bylo z naší strany vabank. Skončila šňůra 18 titulů, budu pod tím podepsaný já, což jsem nechtěl, ale tak to ve sportu chodí. Těžko ale budete hledat někoho, koho to mrzí víc než mě. Možná si díky tomu uvědomíme, co to ve sportu znamená získat 18 titulů za sebou. Hodně lidí si to asi uvědomilo, když jsme prohrávali 1:3 na zápasy a začali basketem tady opět žít. Kdy naposledy jsme tu měli na semifinále plnou halu. Za to jsem rád a moc děkuji fanouškům za podporu. Teď musíme zvednout hlavu a jít dál.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Zklamání, smutek. Je to těžké pro mě hodnotit. Dnes to prostě nebyl náš zápas. Jsem tu přes deset let a je to pro mě první zkušenost tohoto kalibru. Ukázalo se, že sedmý zápas je sedmý zápas. Oba týmy měly šanci padesát na padesát. Od nás to byl jiný výkon než v těch předchozích dvou zápasech, ale neřekl bych, že to bylo nasazením. Nechali jsme tam všechno, ale nebyli jsme schopni si poradit s opavským střídáním zónových obran, když jsme neměli úspěšnost ve střelbě z dálky. K tomu jsem si nepohlídali doskok. Jedenáct útočných doskoků za poločas je hrozně moc. Tato sezona není úspěšná, ale v boji o bronz to budeme chtít alespoň trochu napravit a uděláme vše pro to, abychom tu sérii vyhráli.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Porazili jsme Nymburk v sérii čtyřikrát. Kdo to má? Po těch dvou porážkách bylo pro mě těžké se srovnat s tím, že jsme dovolili Nymburku srovnat sérii, tým je v tomto mentálně silnější než já. Když vidíte tolik natěšených fanoušků a nedáte jim to, co čekali, tak jsem byl hodně zklamaný. Ale v autobuse sem byla pohoda, protože jsme si uvědomovali, že se nemáme za co stydět, protože sezona to byla dlouho nepovedená a teď to prostě zkusíme. A ono to vyšlo. Dnes bylo vidět, že se Nymburk trochu zalekl, byl strnulý a my to po vzoru Realu Madrid uzónovali až k postupu.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Přijeli jsme s herním plánem a podle toho to vypadalo na hřišti. Měli jsme celý zápas pod kontrolou a Nymburk místy nevěděl, co proti té naší zónové obraně hrát, když se netrefoval. My naopak měli jednoduché akce hoď a běž a to často fungovalo. A také rozhodl doskok, který jsme měli výrazně lepší než v předchozích zápasech.”

• útočný doskok

Na pohled se zdá, že „starý dobrý svět NBL” se vrátil a sezona se nachýlila k už známému finále Děčína s Nymburkem. Jenže Opava pořád chce napsat jiný závěr scénáře nadále nepředvídatelného příběhu, ač v posledních dvou utkáních nevyužila velmi slušnou šanci na dunivý zápis do ligových dějin, jímž by první vyřazení tuzemského hegemona za dvě dekády dozajista bylo.

Ta šance ale stále trvá a dnes večer od 18 hodin se ve druhé GAME 7 aktuálního semifinálového kola mohou všichni fanoušci NBL těšit na velký spektákl, jímž rozhodný souboj dvou titánů posledních let s velkou pravděpodobností bude. Předmluva k duelu v Nymburce startuje už v 17:40 ve Studiu Basketbal, a kdo u něj nechce chybět, musí si pospíšit, neboť k dnešnímu ránu už nabídka volných míst v hledišti byla řádně prořídlá.

Do dějin dnes má šanci vstoupit i Nymburk, který by byl teprve druhým týmem historie ligy, jenž by sérii na 4 výhry otočil z 1-3. Jako jediný to dosud dokázal pražský USK ve finále 2001 proti Opavě.

V psychologicky silnější pozici je po dvou posledních výhrách domácí celek, který se po výkonech v prvních čtyřech utkáních zdál být za stavu 1-3 na lopatkách, ale po vyřešení nefunkčních herních ingrediencí a týmové chemie se nastartoval k vyrovnání po dramaticky odlišných výkonech, kdy v pátém utkání to byla všestranná agrese v každém herním segmentu a v ještě těžší šesté bitvě kolektivní útok se skvělou palbou trojek v prvních 22 minutách, jež založila na až 17bodový náskok.

Na domácí půdě budou Polabané opět pevnější v kramflecích, a pokud budou mít aspoň průměrné trojky, které Opavě nedovolí příliš zabednit podkošový prostor, budou mít při udržení současného herního nastavení velmi dobrou šanci na postup. Jen se po v tomto ohledu slabém šestém zápase musí vrátit do práce na útočném doskoku a první pivot Watson by měl produkovat větší konzistenci výkonů a nedělat si nešikovné fauly a být aspoň průměrně nebezpečný pro koš soupeře. Po výtečném nástupu do pátého utkání doma se ve zbytku zápasu odmlčel a poté v Opavě už byl nefaktorem, což při jeho 208 číslech tým nemůže v rozhodné řeži potřebovat.

Slezané mají nyní hodně věcí k řešení - po šestém utkání netuší, jak je na tom jejich trojková palba, na niž se doma vůbec nemohli spolehnout, když nymburská obrana stála na oblouku stále před nimi, a zejména rozehrávači Šiřinovi nezbývalo než stále dokola najíždět do koše, což bere hodně sil. Nymburk také Slezany v šestém duelu zaskočil velkolepou trojkovou palbou od prvních útoků, jež vycházela z umného uvolňování do volných pozic pomocí přenášení míče ze strany na stranu, což obhájce trofeje v předchozím průběhu série takto precizně neprovozoval. Měl tak asistenci skoro na každou trefu z pole a jeho útok nepostrádal rytmus.

Slezané budou také potřebovat udržet disciplínu a nenechat si rozhazovat koncentraci  nespokojeností s výroky arbitrů, z níž pak mimo jiné plynou i zbytečné a pro tým bolestivé fauly.

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Absence Nymburka: guardi Rylich (zranění chodidla), Gilyard (mimo nominaci na zápas)

Odehrané zápasy v sérii: 94-81, 75-94, 77-84, 58-90, 90-70, 89-77

Kurzy Chance na výhru: 1,24 - 4,58

Pavel Budínský (asistent ERA Basketball Nymburk): „Většina hráčů a fanoušků Nymburka v této situaci nebyla. Já už v takové situaci byl, kdy se hraje utkání o všechno. Drobná psychická výhoda je na naší straně, jelikož jsme se vyhrabali z jámy a pochopili jsme, že je třeba dát do toho velké srdce a bojovat za Nymburk. Play off je krásné v tom, jak se během pár dnů může všechno změnit. Jsem strašně rád, že hráči pochopili situaci a postavili se k ní čelem. Ten poslední krok ale bude pořád těžký, protože Opava je silný tým, který hodně respektuji. Přijedou s mentalitou se o to porvat. Moc času na různá překvapen není, dojde spíše k malým korekcím v obraně. Bude to hlavně o mentální nastavení hráčů a toho, kolik ještě mají energie a kolik ji budou ochotní ji ze sebe vydat. A také pod maximálním tlakem najít odvahu vzít to na sebe.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme se semkli a předvádíme úplně jiné výkony než v první fázi série. Lépe se nám teď dýchá než za stavu 1-3. Ale všichni si uvědomujeme, že poslední krok je nejtěžší.Pořád je to jen 3-3 a nic není hotovo. Věřím, že to zvládneme, ale musíme se nadále plně soustředit a jít do toho naplno jako v posledních dvou zápasech. V nich jsme působili jako úplně jiný tým, hrajeme jako tým, jsme schopni si vyhovět v útoku i v obraně. Často se mluví o týmové chemii, řešili jsme to i v národním týmu, a něco na tom bude. Jsme rádi, že nás lidi podporují a věřím, že v pondělí přijdou v plné síle a zaplní naši halu a pomohou nám k postupu do finále.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme, bohužel, nevyužili dva mečboly. Zvláště nás mrzí ten před vyprodanou halou v Opavě. Čeká nás sedmé utkání, kde se může stát cokoli a nezáleží na tom, kdo je doma. Doufám, že naši hráči najdou zbytky fyzických a psychických sil a dokáží udělat zázrak v Nymburce.”

Martin Gniadek (pivot BK Opava): „Jsme po šestém utkání, mírně řečeno, naštvaní. To nám dodává motivaci do rozhodujícího utkání v Nymburce. Série je náročná, ale stejně pro oba celky. Musíme se do pondělka oklepat z posledních dvou proher a dokázat, že do finále patříme.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž o poukazy do Elektro Kutílek, restaurace u Gregorů a také o voucher na pobyt na 3 noci v rezidenci Laura.