NH Ostrava
12

NH Ostrava

Třetí v řadě pro Beksu i NH

Tři ze tří. Pardubice se před kvalifikační misí o Europe Cup nemohla naladit líp. Aktuálně je už jen jedním ze tří celků s dokonalou bilancí 3-0. Čerstvě si Beksa doma poradila s Novou hutí (70-61), když zápas začala kontrolovat už během druhé poloviny druhé čtvrtiny. Ostravané naopak i po třech kolech čekají na první radost.

Jen prvních 16 minut se dokázala NH držet nablízku, a to díky překvapivému duu Štěpán Svoboda - Týml. Kvartet osových opor Williams, Weaver, Jeter, Majerčák do půle (41-26) vygeneroval jen 9 bodů a celý tým, který drželo hlavně 9 bodů z druhých šancí, zvládl pouhých 8 tref z pole s 23 procentní úsěšností. Naopak drtivě ztrácel v produkci zpod koše (26-10).

Beksa (bez Kheila) zvedla kotvy v závěru půle z 25-23 na 36-23 a do konce zápasu se už neohlížela zpět. Její vyrovnané pole tvořili Škifič (13+9 doskoků), Alford (13), Brunk (11+14 doskoků) a Pekárek (11).  Za NH víc odporovali jen Štěpán Svoboda, Jeter (po 14) a Týml (10). Z pole v procentech (42-29) vládnoucí Beksa drtila soupeře zpod koše (38-24) i na doskoku (50-39) a víc ji tížily jen ztráty (19-12).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Znovu jsme hráli s obrovskou energií na doskoku. Neodehráli jsme tak skvělý útočný zápas, minuli jsme dost otevřených střel, také jsme měli dost ztrát, ale hráli jsme kvalitní obranu. Co bych chtěl říct: je jedno, jací hráči jsou na hřišti, nemůžeme zakončit zápas šňůrou 0-11. Takhle nemůžeme odehrát poslední 2,5 minuty, je to škoda. Myslím si, že výkon, jaký jsme předvedli proti Ostravě, by bohužel nestačil v kvalifikaci FIBA Europe Cupu, která nás čeká v úterý a ve středu ve Švédsku. Nemáme moc času. V neděli máme trénink, v pondělí cestujeme a v úterý budeme hrát proti Zaragoze. Musíme odehrát výrazně lepší zápas než dnes.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice):
„Dobře jsme začali a rychle jsme si vybudovali 8bodový náskok. Následně jsme trošku prostřídali a místo toho, abychom elán a energii dostali na vyšší úroveň, to trošku spadlo. Vzpamatovali jsme se z toho a po prvním poločase jsme vedli o 15 bodů, skoro totožně, jako v prvních dvou zápasech. Pak bohužel zase úplně nesmyslně, místo toho, abychom zápas jak se říká zavřeli, soupeře zašlápli a nedali mu šanci, jsme zbytečně polevili a těmito výpadky ukazujeme, že v žádném případě ještě nejsme vyspělý tým, tým na takové úrovni, na jaké chceme být. Musíme mít na sebe nějaké nároky a ty rozhodně nejsou takové, abychom se v zápase, kdy vedeme o 20 bodů, nakonec téměř strachovali o výsledek. Takováto utkání musejí končit vyšším rozdílem a končit v uvozovkách dřív.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „S výkonem jsem spokojený, nebo tedy - nemůžu být spokojený po prohře, ale myslím, že jsme se drželi plánu, jaký jsme měli. Po celý zápas jsme se drželi obrany, kterou jsme chtěli hrát: dostali jsme v Pardubicích 70 bodů, což je dobrá vizitka, ale bohužel, dali jsme jen 61. S procentem střelby, jaké jsme měli - 18 procent za 3 body, 65 procent z šestek a 39 procent za 2 body - to prostě nejsou čísla, kde se chceme pohybovat a kde bychom se jako tým střelců měli pohybovat. My jenom čekáme na den, kdy to začne padat a objeví se naše pravá tvář. Oproti výkonu v Děčíně byl vidět vzestup a v tom musíme pokračovat. Myslím si, že jdeme správným směrem.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Pro nás utkání nic moc, prohráli jsme o 9 bodů. Bohužel jsme netrefovali volné střely, pak se koncentrace z našeho neúspěšného útoku přenesla i do obrany. Místy jsme přestali bránit, což vedlo k tomu výsledku, jaký máme. Řekl bych, že jsme hráli o něco lépe než v Děčíně, ale máme hodně na čem pracovat. Musíme začít hrát daleko líp, koncentrovaněji, víc se najít a proměnit volné střely. Pokud tohle napravíme, myslím si, že můžeme být úspěšní.”

• schopný pivot Jeter

Absence Pardubic: křídlo Kheil (zranění)

Kurzy Chance na výhru: 1,15 - 5,70

Ve zcela opačném rozpoložení půjdou do vzájemného duelu hráči Pardubic a Ostravy. Beksa od šťastné výhry v Děčíně frčí a po sfouknutí Brna si věří i na nově poskládanou Novou huť. V létě získala dva americké bodové producenty, guard Alford se navíc ukazuje i jako schopný playmaker, tým má nyní pět nejméně 12bodových střelců, průměr skoro 50 doskoků a doma bude hladový po třetím úspěchu v řadě.

To Ostravané po velice slibném výkonu v derby s Opavou poněkud usnuli na vavřínech, málokdo kromě forwarda Williamse se v Děčíně dokázal přiblížit svému vstupnímu představení a tým se nechal Válečníky už po první čtvrtině doslova zašlapat do palubovky a notně tak hnul žlučí svému mladému a náročnému kouči. Je proto prakticky jisté, že na Dašické se představí opět jiná Nová huť, která se bude snažit vzdorovat domácím co nejdéle a možná i překvapit.

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Ostrava má velmi talentovaný tým. Řekl bych, že mají víc útočného talentu než náš poslední soupeř Brno. Mají kvalitního pivota Jetera, čtyřku Williamse, který umí hrát velmi dobře s míčem, dále na pozici 2 leváka Weavera, jenž má hodně útočného talentu. O kvalitách slovenského rozehrávače Majerčáka víme také velmi dobře, v minulé sezoně jsme s ním měli obrovské problémy, odehrál proti nám skvělá utkání. Z mladých českých hráčů zmíním například výborného střelce Štěpána Svobodu. Musíme hrát maximálně koncentrovaně, zvlášť v obraně. Tento zápas je pro nás zároveň posledním testem před kvalifikací Europe Cupu, takže ho budeme chtít odehrát nejlépe, abychom se dobře připravili na následující týden. Přeji si, aby znovu byla plná, protože potřebujeme podporu našich skvělých fanoušků.”

Joey Brunk (pivot BK KVIS Pardubice): „Dvě výhry z úvodu sezony jsou pro nás skvělé, ale zásadní bude otočit list! Nesmíme teď polevit, naopak, musíme se pořád maximálně koncentrovat na to, co přijde, což je momentálně sobotní utkání proti Ostravě. Pokud jde o samotnou hru, podle mě bylo hlavním faktorem předcházejícího vítězného utkání s Brnem to, že jsme hráli absolutně nesobecky. Hráli jsme týmově, snažili jsme se vytvářet dobré střelecké pozice jeden pro druhého. Právě tohle bychom si měli přenést i do duelu s Ostravou."

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „V první řadě do zápasu v Pardubicích musíme vstoupit s energii a udržet ji po celý zápas! To nám chybělo v Děčíně. Poté se musíme vyvarovat hluchých míst v obraně i útoku a snažit se hrát rychle a jednoduše. Dino letos postavil velice silný mančaft, takže Pardubice jsou velkým favoritem, ale my chceme hrát s přesvědčením, že můžeme hrát s každým kdekoli a kdykoli!”

Jan Mička (power forward NH Ostrava): „Zase je před námi těžký soupeř, který zatím dvakrát vyhrál. Musíme se vrátit k výkonu, který jsme předvedli proti Opavě, jinak nemáme šanci vyhrát.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice, ukázkový zápas pardubické kategorie U11.