Basket Brno

#14
19.0

Brněnská loupež na Dašické

Brno (nadále bez Zdanavičiuse) hodilo daleko za hlavu čtvrteční trojkové fiasko ve čtvrtfinále poháru a v Pardubicích udeřilo právě z oblouku, z nějž dosáhlo 30 ze svých 72 bodů. Ty při výhře 64-72 stačily na oslabenou a ofenzivně neplodnou Beksu (bez Šafarčíka, Svojanovského), kterou jako by rozhodilo středeční vyřazení z domácího poháru, a nyní jí tak skončila i vítězná série v lize.

Muži zpod Špilberku už ve vyrovnané úvodní čtvrtině dokázali na rozdíl od domácích přihodit k zakončením zpod koše i nějaký ten trojkový projektil a po 13 minutách už odskočili na 18-25. Pardubice se ještě zpod koše dopracovaly - i přes manko z brejků 2-10 - k remízovému poločasu (34-34) a ve třetí části držely své akcie už i několika trojkami. Jenže poslední tři minuty tu vůbec neskórovaly a za závěrečných 13 minut zvládly pouhých 13 bodů, což se jim stalo osudným.

Nicméně rozhodlo až posledních 5:30. Brňané z 57-56 zejména třemi trojkami Leeho se Šiškou utekli něco přes dvě minuty do konce na 57-70 a zbytek času už kontrolovali.

Vedli je Lee (21), Brown-Soares (17) a Šiška (11+7 asistencí). Jejich tým byl napřed z trojek (25/4 - 29/10), brejků (6-20), v daných šestkách (8-12) a při poměru útočných doskoků 13-8 i z druhých šancí (7-10). Za domácí, kteří pět minut před koncem přišli kvůli zranění nohy i o křídelníka Pekárka, dvojciferně korigovali jen Chatman (14+8 doskoků) se Škifičem (14).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Zápas se mi nehodnotí dobře. Celou dobu byl vyrovnaný, ale z našeho pohledu bylo klíčové, že jsme postrádali Petra Šafarčíka, jednoho z našich top skórerů. Adama Lukeše bych pochválil, odehrál výborných 10 minut, ale Petr nám samozřejmě velmi chyběl. Zásadní bylo, že jsme se netrefovali z dálky, celkově jsme minuli hodně volných střel. Bohužel jsme prohráli, ale musíme se dívat dopředu. Ve středu nás čeká další domácí utkání.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice):
„Zápas nemůžu hodnotit pozitivně, jelikož jsme doma dali jen 64 bodů a prohráli jsme. Myslím, že jsme si vypracovali dobré střely, ale absolutně jsme je neproměňovali. Tristní procento jsme měli zejména z tříbodového oblouku. V obraně jsme bojovali, doskok jsme vyhráli, ale velmi špatně jsme stříleli. Nakonec rozhodl náš hluchý úsek ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme dostali několik bodů z rychlých protiútoků, na což jsme se připravovali, a taky nějaké trojky.”

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Pro nás šlo o hrozně náročné utkání. Náš program byl fakt šílený, ale jsem strašně rád, že jsme to dnes zvládli. Řekli jsme si, že to bude hlavně o bojovnosti, vymačkat ze sebe všechno. V prvním poločase jsme chtěli s Beksou udržet krok. Mají skvělé fanoušky, jsou tady velmi silní, ale nám se to podařilo. Ve druhém poločase to byla přetahovaná, ale my jsme bojovali o každý balon, a to rozhodlo v náš prospěch. V závěru zahrál výborně Lee, který trefil nějaké trojky. Jsem rád, že jsme tento zápas zvládli, protože jsme to potřebovali.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Před zápasem jsme se bavili o tom, že potřebujeme odehrát dobře první poločas, udržet se s Pardubicemi v kontaktu a ve druhém poločase se rozhodne. Myslím, že jsme to splnili, hlavně obranou. Dostali jsme 64 bodů, to byl klíč k úspěchu. Byli jsme celkem hladoví, šli jsme za míči, které byly třeba sporné, a díky tomu jsme zůstávali v útoku. Výborně zahrál Greg Lee, v důležitých momentech se trefil, to bylo určující. Hlavně bych chtěl ale kluky pochválit za to, jak jsme se k tomu dneska postavili. Máme náročný program, čtvrtý zápas v osmi dnech, ale zvládli jsme to velmi dobře. Klobouk dolů před klukama.”

• opěrné duo rozehrávačů

Absence Pardubic: pivot Škifič (start nejistý, zranění z utkání v Děčíně), guard Svojanovský (zranění)

Absence Brna: power forward Zdanavičius (zraněná třísla)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 91-73, 79-86

Kurzy Chance na výhru: 1,42 - 3,14

V nezvyklý nedělní termín se bude hrát zajímavý duel na Dašické, kde se utkají čerstvě vyřazené celky z Českého poháru, které mají hodně co napravovat. Beksa 6 ligových výher v řadě překvapivě nepotvrdila ve čtvrtfinále poháru doma s Olomouckem, když mohla cítit absenci prvního pivota Škifiče. S Brňany ji tak čeká rehabilitační zápas.

Brno, které v lize počítá 5 výher z posledních 8 zápasů, se ve čtvrtek protrápilo pohárovým zápasem s USK na trojkovém oblouku, a protože mu nezbývalo než ztékat obruč, zásadně mu chyběl podkošový úderník Zdanavičius. Tým neoplývá velkou palebnou silou, čehož jsou si soupeři vědomi a i Beksa se bude snažit zabednit především své vymezené území.

Vanja Miljkovič (kouč BK KVIS Pardubice): „Začátek nadstavby nám vyšel nejlépe, jak jsme si jen mohli přát. Doufám, že z důležitého vítězství na horské děčínské palubovce budeme těžit i proti Brnu a udržíme si momentum, které už několik týdnů máme. Každý soupeř v této soutěži je velmi kvalitní. Sílu brněnského týmu respektujeme, momentálně prochází velmi slušnou pasáží sezony, kdy dokázal vyhrát několik důležitých zápasů. Zároveň jsme si však dokázali, že můžeme úspěšně hrát proti jakémukoliv soupeři. Chceme se soustředit na náš výkon, posouvat dopředu naši hru. Hrajeme doma a jak já, tak hráči vždycky říkáme, že před našimi fanoušky chceme vyhrávat. Pevně věřím, že se nám to podaří i proti Brnu a přidáme další důležité vítězství.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Nálada v našem týmu je teď mnohem lepší, ale v žádném případě nepolevujeme! Vážíme si toho, doufáme, že to vydrží co nejdéle, ale současné výsledky bereme s pokorou. Všichni moc dobře víme, kde jsme byli před dvěma měsíci… Brno bych popsal jako nevyzpytatelný tým, protože dokážou porazit Nymburk, ale pak prohrají o 40 bodů s Ústím. Jako každý rok se opírají hlavně o dobrou obranu. Co se týče nás, pokud se chceme udržet na vítězné vlně, což chceme, tak  i my musíme pokračovat v obraně, jakou předvádím v posledních zápasech. Dál bude potřeba pohlídat obranný doskok, který jsme také hodně zlepšili. Brno si určitě půjde za útočným doskokem, ale když si ho pohlídáme, tak se sami můžeme dostávat do lehčích střel v útoku, které nám v poslední době hrozně pomáhají. Když to shrnu: potřebujeme hrát pořád se stejným nasazením v obraně, pohlídat si soupeřův útočný doskok a snažit se využít rychlých kontrů dopředu, ať nemusíme neustále hrát do postavené obrany 5 na 5, kterou má Brno dobře propracovanou.”

Jan Pavlík (asistent Basket Brno): „V neděli v Pardubicích nás čeká souboj dvou zklamaných týmů po utkáních Českého poháru, takže nejdůležitější bude asi to, který tým bude schopen toto zklamání jako první otřepat. Pardubice se hodně zvedly, mají spoustu zkušených hráčů, kteří jsou doplněni kvalitními cizinci. Pro výhru musíme hrát naše maximum po všech stránkách, pohlídat si střelce a zastavit Pardubice v jejich rychlém protiútoku. Naopak by měla být účinná rychlá ha dopředu. Máme za sebou těžký program, ale s tím je třeba se porvat a připravit se na utkání co nejlíp to půjde. Každá výhra ze soupeřovy palubovky se počítá dvojnásob, budeme o ni bojovat do poslední vteřiny.”

Atrakce utkání: vystoupení cheerleaders PM Stars Pardubice a Pohybového studio Hroch Pardubice, divácká soutěž o dort od Cukrárny v Pernštýnské.