16

#20
19.0

Mistr po boji získává první výhru

Slezané doma vytěžili maximum ze závěrečné čtyřminutovky první půle, z níž si do té druhé přenesli klíčový náskok 47-37, jímž založili na hodně upracovanou první výhru (87-79) ve čtvrtfinálové derby sérii s Novou hutí, která musí hořce litovat 13 ztrát z prvního poločasu, jimiž si zašlápla šanci na větší drama.

Mistr v hromové atmosféře, generované osmnácti stovkami fanoušků obou táborů, nezískal v úvodní čtvrtině žádný zásadní náskok (23-22), neboť NH se dokázala velmi často prosazovat ze hry do koše. Už tady ale nabrala i šest ztrát. Domácí (nadále bez Kvapila) rozkládali bodovou i minutovou zátěž na celý tým a v závěru poločasu si i s podporou publika řekli při vyprahnutí ostravské ofenzivy i pomocí trojek o odskok z 35-33 až na 47-35.

Ve třetí části obhájci i díky zásahům z oblouku zdánlivě v pohodě kontrolovali zápas k až 18bodovému vedení, ale zejména zahraniční legie hostů, kteří jen na tři ve druhém poločase eliminovali počet ztrát, nadále kousala a tři minuty před sirénou posledního dějství pro změnu česká divize dostala NH na 79-72. Pak už ale uklidnil favorita šesti body v řadě na útočném doskoku aktivní pivot Puršl.

Ten vedl vítěze 13 body a 7 doskoky, Šiřina přihodil rovněž 13 bodů (6 ztrát) a Mokráň 12 se 7 doskoky. Za NH byli vidět Elyjah Williams (18+9 doskoků), Michal Svoboda (16), Rhodes (12) a Majerčák (11). Opavě pomohly lepší trojky (37/11 - 27/8), útočné doskoky (24-16, body z nich 22-15), produkce lavičky (41-23) i nižší počet ztrát (12-16). Ostrava měla víc zpod koše (26-36).

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Věděli jsme, že to nebude nic jednoduchého, přeci jen je to derby a stát se může cokoli, a navíc tuhle pozici z předkola play-off dobře známe z loňského roku, není to nic jednoduchého začít play-off doma a potvrdit roli favorita.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Myslím, že nám druhá čtvrtina podlomila židli, protože jsme hráli docela dobře, ale zbytečně jsme nechali otevřené střelce, což jsme nechtěli, a do toho jsme ztratili hodně míčů. Neřekl bych, že ta druhá čtvrtina úplně rozhodla, ale určitě dostala Opavu na koně. Ze začátku byli domácí trošičku nervozní, ale druhou čtvrtinou se trošičku otřepali, trefili dvě tři slepené trojky a byla z toho prohra, bohužel. Hráli jsme poměrně slušně některé části a to, z čeho jsem dělali chyby, tak se musíme poučit a uvidíme se zítra. Gratuluji Opavě k prvnímu vítězství v sérii.”

Kurzy Chance na výhru: 1,18 - 5,57

Snažení obou moravských celků ze skupiny A2 v předkole play-off zajistilo lize přídavnou zábavu v podobě čtvrtfinálové derby série mezi mistrovskou Opavou a nakonec číslem 7 Novou hutí Ostrava. První díl této řežby bude přenášet web ČT sport plus.

Obhájce trofeje na závěr skupiny A1, když už mu o nic nešlo, ve slabší sestavě padl na USK, ale před tím navázal čtyři výhry v řadě a začal tak už ladit formu na play-off. Proti NH by měl mít při už kompletní sestavě výhodu širší opěrnější rotace, na útočném doskoku, pod košem i po stránce play-off zkušeností a při průměrném věku přes 30 let i zkušeností celkově. A právě ty ve vyřazovacích bojích jsou naprosto zásadní.

K tomu je navíc nutné přičíst dunivou atmosféru v opavské hale, o niž se budou už v prvním duelu jistě starat nějaké dva tisíce fanoušků. Mezi těmi se nebude chtít ztratit ani osazenstvo vypraveného autobusu i řady automobilů z Ostravy, protože derby v rámci play-off tu není každý rok. Navíc NH v obou vzájemných utkáních základní části odehrála s favoritem vyrovnané partie.

Tyhle zápasy už jsou ale přece jen časově poněkud vzdálené. NH od té doby musela zvládnout skupinu A2, již završila třemi výhrami v řadě s jen 64, 59 a 75 inkasovanými body, načež ve dvou zápasech předkola vyřadila i Kolín, počítá tak už sérii pěti úspěchů. Proti Opavě jí musí naplno zapnout opěrný pětizubec Madden, Elyjah Williams, Michal Svoboda, Rhodes a Majerčák. K tomu se tým musí porvat o každý doskok, na maximum omezit ztráty i nepřipravené střely a bránit na nejvyšší možné úrovni.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po základní a nadstavbové části jdeme do play-off z druhého místa, což je super výsledek, ale víme, že v play-off se všechno maže a je to úplně jiná soutěž. Jde o to, jak kdo zvládne tu sérii, která bude záviset na každé sekundě hracího času, která může ovlivnit nejen ten jednotlivý zápas, ale i danou sérii. Je potřeba být koncentrovaný, v čtvrtfinále máme Ostravu, která má velice dobrý tým a je schopná využít i lavičku. Je to derby a moc dobře víme, že derby je zrádné, ale my se těšíme na tu sérii, protože od začátku to bude mít dobrý náboj jak na hřišti, tak v hledišti. Může to dopadnout jakkoli, ale my chceme potvrdit roli favorita.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Do čtvrtfinálového derby chceme vstoupit koncentrovaně a předvést co nejlepší výkon. Doufám, že nás přijde podpořit co nejvíce fanoušků ze žlutého pekla, které nás požene za vítězstvím.”

David Škranc (forward NH Ostrava): „V Opavě čekám výbornou atmosféru vzhledem k tomu, že se jedna o derby. Moc se na to všichni těšíme.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Prvním z našich cílů bylo dostat se do play-off, což se nám podařilo. Nyní je druhým cílem porazit Opavu a dostat se do semifinále. Na Opavu se dobře takticky a i technicky připravíme. Známe ji velmi dobře, protože má kvalitní a zkušený tým. Budeme se snažit být hodně tvrdí v a rychlejší v útoku. Bude to velmi napínavá a krásná série. Očekáváme, že nás ve čtvrtek přijdou do Opavy podpořit všichni naši fanoušci, kteří nás poženou.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.