18.0

#12
20.0

Favorit na úvod s autoritou. NH bez čarostřelce

Nymburk si jako jednička play-off na úvod semifinálové série doma stupňujícím se tlakem v aktivní obraně a celozápasovým ztékáním útočného doskoku řekl o jednoznačnou první výhru (92-69) nad NH Ostrava, která do Polabí přicestovala bez svého zásadního skórera Michala Svobody.

Jeho absence (pro nemoc) ještě snížila střelecké sebevědomí týmu, který tak napoprvé nezopakoval své hvězdné výkony ze čtvrtfinále.

To ale bylo zapříčiněno i kvalitou soupeře, který sice při střelbě dlouho setřásal dvanáctidenní zápasovou pauzu, ale díky vůlí ovlivnitelným činnostem od začátku držel opratě utkání, hraného v parádní kulise 1050 fanoušků, z nichž několik desítek mělo ostravské barvy.

Domácí tým se z agresivní hry dolů vyšvihl po osmi minutách do vedení 19-12. Pod koš rovněž mířící hosté se tady ještě uchytili na rozdílu tří bodů, ale jejich klíčové opory při hře jeden na jednoho narážely na nymburská zdvojení a místy až ztrojení a na své body se hodně nadřely, nebo je vůbec nedaly. Tým navíc srážely ztráty, což ale do půle potkávalo i soupeře.

Nymburk i přes bídnou střelbu z delších vzdáleností (trojky do půle 16/2) držel i dál vedení kolem hrany deseti bodů, když pod košem řádil ex-ostravský lídr Mathon. A po snížení NH z brejků díky chybám Polabanů domácí znovu zapnuli a vyšplhali do poločasového náskoku 45-37, když měli díky 15 útočným doskokům o 19 střel víc, zpod koše vládli 30-16 a hosty drželo ve hře především 15 bodů Škrance.

Po změně stran už favorit zápas kontroloval, v obraně dával NH jen těžké trojky a sám jen ve třetí čtvrtině přidal čtyři zásahy z oblouku, takže po 30 minutách vedl 68-51 s 23 body z protiútoků a také s podporou 15 ostravských ztrát. Nezbrzdil jej ani pokus NH postavit se v obraně do zóny.

Vítěze (bez Svejcara, Sanderse) nejvíc sytili Bohačík (19), Mathon (12+15 doskoků), Bell (12) a Gordon (10), za hosty se prosadili Škranc (18), Heinzl (15) a Madden (11). Nymburk dominoval body zpod koše (46-28) i z brejků (23-5), lepší byl také z trojek (10-8), na útočných doskocích (25-8, body z nich 21-9) a ve  ztrátách (13-18), takže měl dokonce o 27 střel víc! Naopak Ostravané minuli hned 13 šestek.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V play-off zápasech je jedno, o kolik to skončí. Můžete vyhrát o hodně a druhý den prohrát. Takže na rozdíl ve skóre nesmíme koukat. Chceme se soustředit jen na sebe a co máme dělat. Tedy být konzistentní v obraně a sdílet míč v útoku. Dnes jsme tak moc konzistentní nebyli, ale zítra budeme lepší. Výzvou bude emoční stránka. Dnes jsme byli natěšeni po 12 dnech bez zápasu a také přišlo hodně lidí, kteří nám pomohli se nabudit. Moc jim děkuji, že přišli a vytvořili nám takovou atmosféru. Uvidíme, kolik jich přijde zítra ve všední den a v pozdějším čase. Ale doufám, že budeme mít zas velkou podporu, která hráče nabudí. Dnes jsme si pomohli obranou. Když jste v obraně konzistentní, vždy přijde moment, kdy se začne dařit i v útoku a rozdíl ve skóre se začne zvětšovat. To se nám dnes povedlo. Věřili jsme našemu systému, vytvářeli jsme si volné střely a ty začaly padat. Od zítřejšího zápasu očekávám, že Ostrava bude hrát zítra ještě agresivněji a tvrději. Dnes už se v závěru snažila nasadit tón tvrdými fauly. Já to plně respektuji a beru to jako jasnou zprávu o tom, jak to zítra bude vypadat. Bude to tvrdý zápas, ale my na to budeme připraveni.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Výsledek je pro nás dobrý, koncovku jsme si pohlídali. Ale první tři čtvrtiny jsme nehráli náš nejlepší basketbal a máme co zlepšovat. Trochu nás brzdila úspěšnost střelby, ale když jsme se pak trefili, začali jsme utíkat. Když pak dal dvě trojky po sobě Jakub Tůma a natáhlo se to na 16 bodů, tak se zápas zlomil. Když to padá z dálky, je basketbal jednodušší. Obrana nebyla špatná, ale trenér s ní určitě spokojený nebude. Doufám, že se Ostravští dají dohromady, viděl jsem tam nějaké bolístky, tak snad budou v pořádku, abychom se zas mohli utkat v plné síle.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Dvě čtvrtiny jsme se drželi v kontaktu, takže ten konečný rozdíl ve skóre není odpovídající průběhu. Na konci ale Nymburk ukázal svou sílu. My přijeli bez nemocného Michala Svobody a v první čtvrtině si Rhodes něco udělal s rukou, takže jsme byli oslabeni o dva důležité hráče. O to hůř se nám hrálo. Věřím, že zregenerujeme a na zítra se dobře připravíme. Věděli jsme, co od Nymburka čekat, ničím nás nepřekvapili. Věděli jsme, že hrají rychle dopředu, kvalitně brání a chodí na útočný doskok. A to se potvrdilo. Oni jsou v české lize jedineční tou svou obranou, ale věřím, že jsme si na to teď zvykli a zítra to od nás bude lepší. Musíme se co nejdéle udržet, pak bychom mohli v koncovce těžit z toho, že my nemáme co ztratit a oni musí mít svázané ruce.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Nymburk ukázal, že má sílu. Prohráli jsme souboje pod košem a na doskoku. My dělali hodně chyb, měli jsme hodně ztrát. Musíme hrát zítra mnohem tvrději a musíme je lépe ubránit. My jsme obranný tým a zítra to musíme ukázat.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 93-59, 96-49

Absence Nymburka: křídlo Svejcar a nejspíš pivot Sanders (kvůli kvótě pěti cizinců v zápase)

Kurzy Chance na výhru: 1,04 - 11,30

V neděli odpoledne už v 15 hodin bude před kamerami ČT sport plus rozehrána zcela nečekaná semifinálová série. Top favorit play-off Nymburk narazí doma v prvním duelu na překvapení sezony Novou huť Ostrava, která je v semifinále poprvé od roku 2013 a po postupu přes předkolo i mistra z Opavy jako číslo 9 po nadstavbě žije naplno svůj pohádkový sen.

Vědomi jsou si toho i její postupem dojatí fanoušci, kteří na zápas do Polabí přicestují fanbusem.

Historicky je na tom jasně lépe domácí tým, který ovládl 52 z posledních 53 vzájemných zápasů. Jedinkrát zaváhal loni v dubnu. V play-off se oba celky potkaly jen v roce 2007, kdy Nymburk vyhrál čtvrtfinále 2-1.

Už od prvního zápasu půjde o to, kolika body se který tým prosadí z rychlého přechodu. Nymburk se o to snaží permanentně, a pokud mu to soupeř příliš nedovolí, neztrácí zbytečně balony a nutí ho hrát do plných, mívají Polabané, kteří jdou do série po 12 dnech pauzy, často problémy se střelbou z dálky, když jim protivník ucpe vymezené území.

O to se NH bude zcela jistě snažit, jejím problémem jsou ale dlouhodobě ztráty, kterých i ve čtvrtfinále bylo téměř 16 na zápas, což bylo nejslabší číslo play-off. Nymburk byl naopak jen na deseti. Pokud navíc nebude přesný z dálky, bude mít proti NH velkou výhodu ve své početnější a údernější podkošové linii, která bude nemilosrdně ztékat útočný doskok.

S tím má Ostrava velké zkušenosti ze čtvrtfinále, kde čelila na doskoku Opavě velmi srdnatě, přidávala i skvělou aktivní obranu a bleskurychlý přechod se zakončováním v prvních vteřinách útoku. Bude zajímavé, zda se jí bude opět dařit ve hře jeden na jednoho, čímž získávala s Opavou velké množství šestek.

Nymburský klub se během semifinále rozhodl připojit ke sbírce na pomoc dvouapůlleté Natálky. Dcera šéfa bezpečnostní služby při zápasech v Nymburce bojuje s mozkovou obrnou, to ale vyžaduje nákladné rehabilitace. Klub proto chce jednomu z členů své basketbalové rodiny pomoci a žádá fanoušky, aby v případě zájmu rovněž přispěli. Během semifinálových zápasů budou v hale vyvěšeny QR kódy, pomocí kterých bude možno zaslat finanční dar. Rovněž bude možnost zakoupit si ve fanshopu odznaky, přičemž výtěžek půjde na sbírku. A dar lze poslat také přímo na transparentní účet 266310356/0600 s variabilním symbolem 2024. Vybrané peníze budou použity na léčbu.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburka): „V play-off už nezáleží na tom, z jaké pozice tým postoupil. Nelze se ohlížet na to, že my jsme byli první a Ostrava šla z deváté pozice. A když Ostrava dokázala vyřadit nasazenou dvojku, tak to značí, že je to velmi dobrý tým. Udělalo na mě dojem, jak byli schopni změnit svou sezonu z nepovedeného začátku až do současného úspěchu. Zřejmě ve skupině A2 nabrali sebevědomí a získali týmového ducha. Najednou je z nich tým, který v předkole vyřadil Kolín a teď i Opavu. Takže k nim mám velký respekt a oceňuji, co tam Adam Choleva udělal už druhou sezonu po sobě. Oproti našemu poslednímu vzájemnému utkání v lednu je to úplně jiný tým. S větším sebevědomím, začali lépe bránit, dali hráčům trochu jiné role. Teď jsou nebezpečným týmem. Podle toho musíme ke každému utkání přistoupit a dávat důležitost každému míči. To je klíč k úspěchu. hrát na maximum od první do poslední minuty a bojovat o každý míč.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Asi bychom dopředu neřekli, že Ostrava postoupí přes Opavu, ale po těch prvních dvou zápasech, kdy to bylo 1-1, jsme se o této možnosti začali v šatně bavit. Ostrava předváděla celou sérii velmi dobré výkony a všichni uvěřili, že mají teď kvalitu. Teď je jedno, z jakého místo do play-off postoupili. Vyřadili úřadující šampiony v sérii na čtyři výhry, takže není o čem se bavit. Hrají dobrý basketbal, dobře bránili. Play-off je ale krásné v tom, že každá série je jiná a narážejí na sebe týmy, na které vždy platí něco jiného. Takže není třeba úplně řešit, co se dělo v sérii mezi Ostravou a Opavou, protože proti nám to bude o něčem jiném. Věřím, že budeme my ti, kdo bude udávat tempo. Doufám, že nám k tomu přijdou pomoct i fanoušci. Už je tu semifinále, není na co čekat, konec sezony se hodně blíží, tak kdy jindy přijít fandit.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Konečně jsme se dostali do finálové čtyřky a chceme si v sérii v vést dobře. Připravujeme se na jeden z nejlepších týmů v zemi a uděláme vše pro to, abychom oba venkovní zápasy vyhráli. Ukážeme, že NH Ostrava je kvalitní tým, který je těžké porazit. Pojedou nás podpořit i naši fanoušci a ukážeme, že všude je náš hrad.”