9.0

#0
8.0

Nichols druhým top výkonem sezony přiblížil historický milník!

To, co až s podivem nepřišlo v prvních čtyřech zápasech série, naplno vypuklo v klíčové páté bitvě severního semifinále v opět napěchovaném (2021 fanoušků) ústeckém stánku. Z gejzíru emocí všeho druhu nakonec vystoupil jako král ligový MVP Ty Nichols, který hodnotou svého epického výkonu (užitečnost 47) zaostal jediný ratingový bod za nejlepší performancí celé ligy v aktuálním ročníku. A i ta patří právě jemu.

Vystřihnout takové představení v nejdůležitějším duelu sezony je výsadou jen skutečných mistrů a střelhbitý americký guard potvrdil, že takovým letos skutečně je. Válečníkům nasázel 30 bodů, přidal 8 doskoků, 6 asistencí i všech 8 získaných míčů ústeckého celku (!), který dovedl ke klíčovému třetímu vítězství (86-75) a tím i na dotyk historie. Mečbol na finále znamená, že SLUNETA je jedinou výhru od svého prvního ligového finále a tím i od vůbec první medaile v NBL.

Uhájení vlastního hradu ale nebylo pro Ústí ani trochu snadné, a to prakticky až do dramatického konce. Hned v první čtvrtině si hosté skvěle seřídili mířidla a pěti trojkami i šesti body po útočných doskocích vyrazili do vedení 18-26. Domácí ale reagovali ničivým druhým dějstvím (25-10), v němž je nakopl Nichols, a jeho tým hrou drtivě zkoncentrovanou do koše otočil na poločasových 43-36, když ARMEX tu nabral nesportovní faul, technickou chybu pro kouče Grepla a hlavně vypadl z role v ofenzivě.

Ve třetí čtvrtině bylo pro něj ještě hůř. Nichols s asistencí Rowana a Nábělka vysunul po šňůře 12-0 (hosté tu 4 minuty neskórovali) ústecký náskok až na 58-43 a vzápětí Děčín přišel i o zraněného guarda Ogundirana, kterého po zakončení nešťastně zasáhl do obličeje domácí křídelník Rowan. Ten po průzkumu u videa inkasoval nesportovní chybu, načež kouč Děčína, důrazně žádající vyšší trest, schytal i druhou technickou a byl tak 13 minut před koncem vyloučen.

Tato situace ale jako by Válečníky nastartovala a tým vedený z lavičky rozehrávačem Bobkem z šestek a také body Matěje Svobody dokázal sedm minut do konce otočit na 62-66. Když už se zdálo, že získal momentum utkání na svou stranu, spustila trojkobijka pandího rozehrávače Autreyho, jehož dva zásahy z oblouku vybudily k dalším třem i jeho parťáky, Pandy otočily a Děčín za stavu 72-70 v posledních dvou minutách popravily dvě slepené ztráty.

Nicholse v domácím táboře produktivně doprovodili Autrey (20+9 doskoků, trojky 11/5), Rowan (11+7 doskoků) a Haiblík (11). Za hosty kontrovali Matěj Svoboda (18), Walton (14) a Pomikálek (12). Vítězům patřily šestky (39/27 - 16/12), trojky (11-9), body laviček (27-16) i menší počet ztrát (9-16).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Vybojované vítězství, dvakrát jsme se dostali do propasti, věděli jsme, že s Děčínem to nebude jednoduché. Ukázali své zkušenosti a dostali nás dvakrát do úzkých, my se z toho však dostali. Začíná to kulminovat, ale myslím, že to začíná být i za hranicemi sportu. Věřím tomu, že šestý a případně sedmý zápas se bude hrát trochu víc basketbal.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Nemůžeme být jinak než spokojení, jelikož jsme vyhráli. Mě osobně trochu mrzí, jak se Děčín zachoval, protože si myslím, že není fair play odcházet bez podání ruky. Neřekl bych, že někdo z hráčů hrál nepřátelsky s úmyslem někoho zranit. Měli bychom to všichni držet v rámci fair play, ale to neznamená, že se nebude hrát tvrdě. Nicméně jedeme dál, jedeme do Děčína, chceme tam vyhrát a uděláme pro to maximum.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): „Gratuluji Ústí k zisku třetího bodu v sérii. Myslím, že šlo o pěknou basketbalovou bitvu do okamžiku nepříjemného zranění Ogundirana, což se potom řešilo a vyústilo to ve vyloučení našeho trenéra. My jsme se poté vrátili do zápasu, šli jsme dokonce ještě krátce do vedení díky obrovskému úsilí. Ve chvíli, kdy se ale vyfauloval i AJ Walton, a ztratili jsme dalšího klíčového hráče, už jsme tahali za kratší konec a SLUNETA zvládla dovést zápas do vítězného konce. My jsme tu nechali všechno, co jsme mohli, bojovali jsme, odmakali jsme to. Myslím, že v rámci možností a složení, ve kterém jsme hráli posledních 12 minut, můžeme být docela hrdí na pěkný výkon.”

Odehrané zápasy série: 88-78, 78-88, 83-69, 73-102

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,50 - 2,86

V nejsledovanější sérii play-off nadejde v sobotu čas dosud nejdůležitějšího pátého duelu. Za stavu 2-2 jeho vítěz urve už mečbol na postup do finále, a proto lze dnes na ústecké palubovce od 18 hodin očekávat z obou stran mezní bojovnost do roztrhání těla. Velký derby souboj Pand s Válečníky bude přenášet web ČT sport plus.

Po třech dnech oddechu měly oba celky čas nabrat síly a lze tak jen těžko odhadovat, zda zůstane i v pátém pokračování zachován dosavadní scénář, kdy Ústí vyhrává liché, a Děčín sudé zápasy.

Na domácí straně bude už opět připraven v plné polní rozehrávač Autrey, který si ve čtvrtém utkání vybral první hluché místo série a jeho tým to odnesl vysokou porážkou. SLUNETA potřebuje, aby se k němu a Nicholsovi jako ke dvěma jistotám přidal alespoň jeden nebo ještě lépe dva další výrazní střelci. Zároveň se nesmí nechat ARMEXEM zatlačit na doskoku, což se stalo ve čtvrtém utkání. Také by se jí nemělo stát, že ji soupeř zaměřený na hru do koše přestřílí z trojek (10-9), když Pandy patří na oblouku do samé špičky ligy.

Děčín stejně jako soupeř ví, že v sérii dosud platilo, že uspěl tým, který do zápasu dal větší energii, víc hrabal na doskoku pod oběma koši i v obraně. V pátém zápase to bude platit o to víc. Nervozita stoupá, budou z toho hrozit ztráty či jiné laciné chyby a za každou úspěšnou trojku se bude platit zlatem. Proto bude naprosto zásadní, kdo si jak pomůže z protiútoků, druhých šancí a šestek. Neméně důležitá bude práce s fauly klíčových opor, i s fauly týmu v jednotlivých čtvrtinách, aby soupeř nedostával zbytečně moc trestných hodů.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Do Děčína jsme odjížděli s cílem vzít si výhodu domácího prostředí zpět. Chtěl bych smeknout před svými hráči, jakým způsobem se s tímto úkolem popasovali. V utkání číslo 3 jsme předvedli náš nejlepší výkon v sérii a připsali si velmi cenné vítězství pro vývoj v sérii. Druhý den nám bohužel došla energie a nechali jsme se naším soupeřem přehrát. Do pátého duelu jdeme s odhodláním koncentrovat se na svoji hru a bojovat o každý míč. Po čtyřech utkáních jsme tam, kde jsme chtěli být. Pokud ve zbytku série společně s našimi fanoušky uhájíme SLUNETU, postoupíme do finále.”

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): „V Děčíně se nám podařilo hned v prvním zápase vzít si zpátky výhodu domácího prostředí, což je dobře, ale na druhou stranu nám nevyšlo druhé utkání. Z toho se musíme poučit a do dalšího zápasu jít s lepším odhodláním a hlavně lépe mentálně připraveni. Děčín nás opět přeskákal na doskoku a předčil v bojovnosti. To se na naší palubovce nesmí opakovat.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „V sérii je stav 2-2 na zápasy a víme, co nás v Ústí čeká. Po posledním zápase pořádná regenerace a před utkáním lehká střelba. A půjdeme na to. Budeme bojovat celý zápas a na konci uvidíme jak jsme si v utkání číslo pět vedli.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Do pátého zápasu série s Ústím se chceme vrhnout tak, jak jsme ukončili zejména poslední čtvrtinu čtvrtého zápasu. S odhodláním, disciplínou, bojovností a týmovou hrou, která nás v tomto zápase zdobila. Věřím, že si do Ústí najde cestu co nejvíce fanoušků, kteří nás budou hnát za dalším vítězstvím.”

Atrakce utkání: v děčínském ARMEX Sportcentru se zápas bude opět promítat na velkém nafukovacím plátně, kapacita živého kina je 400 míst.