Další Svobodův koncert vrací finále do Opavy!

Ve válečnické nouzi, největší, jaká dosud tým v sezoně potkala, opět ukázal, jaký umí být krizový manažer.

Poté, co v úvodním duelu finále na domácí půdě takřka nebyl vidět, si při obřím oslabení o Waltona s Pomikálkem naložil mužstvo do batohu, znovu inspirován svým idolem Kobem Bryantem, a spolu s Tyem Nicholsem stvořil Matěj Svoboda další zázračné představení tohoto play-off, aby po vypršení 40. minuty rozbouřil do nebývalých decibelů celou pevnost ARMEXU.

Vysázel 33 bodů s šestkami 15/13, rovněž individuálně zručný a rozehru alternující Nichols přihodil 23 bodů s 9 asistencemi, spolu si vynutili 20 z 31 získaných faulů týmu a rozhodnou měrou se tak podepsali pod v dané chvíli až senzační vítězství 89-67 nad Opavou, kterým Válečníci snížili ve finálové sérii na 1-2 a vynutili si tak čtvrtý souboj na palubovce Slezanů, nadále bez obou svých zraněných opor.

Do třetího zápasu přitom měla mnohem lepší rozjezd Opava, která od prvních útoků skvěle pálila za tři a díky bilanci 10/6 si vytvořila místy až osmibodový náskok. Vyjma Šiřinových šikovných nájezdů se ale nedostávala k dobrým zakončením zpod koše a hlavně si nedala pozor na guarda Nicholse, který 12 body vrátil domácí sólo akcemi na 22-23, když mu hosté nedokázali do cesty účinně nastavit dostatek překážek. Navíc měli i dost štěstí při spoustě nepřesných trojek Děčína, který do půle zaznamenal bilanci 13/2.

Opava se snažila i o podkošovou hru, ale ze získaných faulů zejména od děčínských pivotů sesbírala proti ostrému hvízdotu domácích tifosi jen 9 zásahů ze 17 hodů, navíc z osmi útočných doskoků vytěžila jediný bod, a když jí začal vlhnout i trojkový prach (od druhé čtvrtiny do konce jedinou další trefu), připravila se tím o klidně i dvojciferný náskok. Ba co hůř, při stále statičtější hře s driblováním na místě zejména v posledních pěti minutách poločasu ani pořádně nezakončovala a Děčín se šestku po šestce i koš po koši dostal na poločasový dostřel 42-44, držen takřka výhradně duem Svoboda (18) - Nichols (14).

To pokračovalo v krasojízdě v neztenčené intenzitě i po změně stran, kdy už nenastal ani náznak nového náporu hostů. Ti se bleskově ve skore propadli do záporu, děčínští tifosi vycítili šanci, opřeli se do povzbuzování s ještě větším nasazením a Slezané rázem nebyli s to do jako o život bránícího valu domácích proniknout. Vršili chyby, jaké běžně nedělají, netrefili se skoro odnikud (jen 9 bodů ve třetí čtvrtině), vypouštěli i útočný doskok a v obraně nedokázali včasným shlukováním zastavovat non stop pronikající válečnické duo.

A když Svoboda trojkou z driblinku i nájezdem s faulem nastartoval fanoušky do absolutního varu, už domácí 11 minut do konce vedli 63-53. Těsně poté došlo i k nejvíc horké situaci utkání. Opavský power forward Gniadek při doskoku zasáhl do obličeje domácího Macháče, ten zůstal ležet, načež do Gniadka strčil domácí guard Kroutil, pivot se poroučel k zemi, na hřišti se vzápětí objevil i nehrající Válečník Walton a jeden z opavských asistentů. Sudí tak měli u videa co řešit, aby následně udělili nesportovní chybu Gniadkovi, diskvalifikující Kroutilovi, do šatny byl odeslán i Walton a opavský asistent.

Momentum utkání se však ani poté nezměnilo, Slezané už se nevyburcovali k účinné ofenzivě a Děčín tak dokázal zreplikovat famózní druhý poločas z pátého semifinále s Pardubicemi, kdy mu pro změnu chyběl Nichols.

Před tradičně vyprodaným hledištěm vládl v procentu z pole (49-37), zpod koše (40-30), z šestkové linie (31/22 - 29/14), na doskoku (46-33, útočné 16-13, body z nich 16-4) i z brejků (13-5). Hosty (bez Kvapila s Dragounem) dvojciferně sytili jen rozehrávači Šiřina (21) a Kouřil (13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme se neskutečně semkli poté, co nám vypadli dva hráči základní sestavy. První poločas to nebylo tak dobré, protože někteří děčínští hráči stále nechápou, jak je nutné tyto zápasy hrát. Opava hrála lépe, byla všude o krok dřív a měla útočné doskoky. Ve druhém poločase to už byl ale úplně jiný příběh. Jakmile jsme vyrovnali doskakování a šli dokonce v doskoku přes ně, byli jsme velmi dobří. Kdybychom tento výkon zopakovali v Opavě, máme šanci. Ale víme, že to bude těžké.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes jsme to prohráli v našich hlavách, V šatně jsme si něco říkali, ale na hřišti bylo úplně něco jiného. Nezačali jsme špatně ten zápas, ale pak jsme asi čekali, že Děčín nám dá zápas jako dárek. Ale domácí se semkli, excelentní výkon podali Svoboda a Nichols a tihle dva na nás stačili. My jsme byli všude pozdě, nepůjčili jsme si balón, hráli jsme staženě a je vidět, že ten poslední krok je těžký i pro nás. Teď musíme zregenerovat, říct si, jak hrát nebudeme a doufat, že nás žluté peklo dotlačí k vytouženému titulu. Ale jak jste dnes viděli, Válečníci jsou Válečníci a mohu jim dnes jen pogratulovat.”

Petr Macháč (pivot BK ARMEX Děčín): „Hodně nám dnes chyběli zranění AJ Walton a Pomikálek, ale jak jsem už říkal před zápasem, basketbal není o dvou hráčích, což jsme dnes ukázali na hřišti. Myslím si, že to nebyl moc hezký basketbal, spíš jsme se většinu času s Opavou rvali. Také tam bylo hodně emocí. Nakonec jsme to ale urvali velikou bojovností a věřím, že jsme schopni uspět také v Opavě a vrátit sérii do Děčína. Prvním klíčem k úspěchu bylo to, že nám Opava v první půli příliš neutekla a poločas skončil jen o dva body. Druhým klíčem bylo, že po přestávce jsme hodně zlepšili obranu, zlepšili také doskok a byli jsme kompaktnější. Opava se naopak proti naší obraně trápila. Rozhodující byl ale výkon Matěje Svobody, který dnes předvedl skvělý střelecký výkon. Máme samozřejmě velikou radost, ale ještě není konec a musíme se k tomu tak postavit. Musíme i ve čtvrtém finále bojovat až do poslední vteřiny a snad uspějeme.”