Král Matěj vrací remízový stav

Když zápas zavřel svou pátou trojkou a celkem 33 body, při návratu do obrany už jen se zalíbením směroval svůj pohled do hlediště a tleskal dvanácti stům fanoušků, kteří - pokud byli oděni do bílého -, do jednoho aplaudovali především jemu.

Děčínský křídelník Matěj Svoboda, který za bídný výkon týmu ve třetím utkání chtěl vracet modrobílým tifosi vstupné, velkolepým způsoben protáhl své muže na domácí půdě kritickým čtvrtým duelem severního semifinále a zasadil se o srovnání série (na 2-2), jejž Válečníci docílili doslova demoličním výsledkem 102-73.

Reprezentační forward, který po zápase přiznal, že po úterní porážce prožil nejhorších 24 hodin svého života, přitom do čtvrtého duelu neměl nijak hvězdný vstup, když k silnému z nájezdů a dvou trojek Kroutila taženému děčínskému nástupu přispěl jen dvěma body. Pod koš poměrně snadno pronikající a fauly sbírající ARMEX rychle získal vedení o sedm bodů a v první čtvrtině jich zvládl celkem 27.

Pandy ale už tady našly nového a nečekaného bodonoše. Power forward Karlovský zařídil trojkou i hrou zády prakticky do kohokoli osm bodů v řadě a snížení na jediný bod, k čemuž pomohla i řada děčínských útočných faulů. Jenže domácí brutálním atakováním podkošového prostoru, kde se zejména do poločasu pískaly i minimální kontakty, získávali i dál spoustu šestek a tím i nové vedení.

Ve druhém dějství už rozjel svou mašinu nezastavitelný Svoboda (do půle 19 bodů při střelbě 7/6), ale SLUNETA i bez bodů Autreyho, Rowana a Johnsona dokázala na odskoky domácích reagovat bolestivými trojkovými zásahy a co chvíli tak chladila děčínské nadšení. Poločas 49-42 při velkém odhodlání Válečníků, kteří ale také zhusta míjeli zpod koše a odmítali využívat vytvořené mismatche, tak ještě - i díky 21 bodům z lavičky - mohla unést.

Ve třetí čtvrtině domácí dál úspěšně produkovali útok skrz svého žhavého lídra, jemuž velmi zdatně sekundoval guard Kroutil, schopný vybojovat míč v mlýnici na útočném doskoku i ubránit výrazně fyzičtějšího Pecku. Právě tohle duo při zneviditelnění takřka všech ústeckých opor zajistilo odskok na 70-51, a byť po děčínském vystřídání hra přes neuváženě zakončující doprovodné hráče pomohla hostům k poslední naději díky snížení na 70-61, po návratu opor na startu čtvrté části už Děčín nedal rivalovi nejmenší naději. Poslední hrací období opanoval 30 ku 11.

V děčínském dresu Svobodovi sekundovali především Ogundiran (17+6 asistencí, TH 10/7), Walton (16+9 asistencí) a Kroutil (13). Za hosty (bez Váni) marně mírnili vysokou porážku Karlovský (16), Nichols (15+8 asistencí), Pecka a Martin (po 12). Z pole přesnější ARMEX (v procentech 53-41) vládl i zpod koše (44-28), na trestné linii (31/24 - 18/12), na doskoku (40-30, útočné 11-9, body z nich 12-4) i v segmentu brejkové produkce (18-5).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
 „Dnes to byl úplně jiný přístup než ve včerejším zápase a my se z toho musíme poučit. V sobotu nás čeká pátý duel, a tam už půjde víceméně o všechno. Nemůžeme tam nastoupit a myslet si, že to půjde samo. Včera jsme dostali obrovskou facku, odpověď mého týmu byla naprosto skvělá. Teď to ovšem potřebujeme zopakovat. Máme problém, že když se nám zápas povede, hned v tom následujícím nám chybí stejný přístup a nasazení. Dnes jsme velmi dobře doskakovali, nepouštěli jsme Ústí do druhých šancí, v prvním poločase se nám také povedlo trefit nějaké trojky, a to hlavně na začátku utkání, kdy Ogundiran konečně pochopil, že po svém nájezdu může také přihrát volným hráčům. Byly to dnes drobnosti, které jsme zlepšili, ale pomohly nám dostat se do zápasu velmi brzy.”

Jan Štěrba (forward ARMEX Děčín): „Dnes jsme ukázali úplně jiný přístup k utkání. Včera to byl náš nejhorší výkon v sezoně a po zápase jsme si řekli, že tohle nemůžeme předvádět před našimi fanoušky. Dnes jsme ukázali, čeho jsme schopni. Chtěli jsme SLUNETU porazit co největším rozdílem a nedat jí ani jednu vteřinu naděje, že by mohla vyhrát. A to se povedlo díky našemu většímu chtíči. Mates (Svoboda) i Fíla (Kroutil) jsou naši lídři a jsem moc rád, že především Matesovi, kterému se to včera nepovedlo, se dnes chytil a byl náš nejlepší hráč. V Ústí musíme minimálně zopakovat dnešní výkon. Dnes jsme sice dali sto dva bodů, ale dostali jsme sedmdesát tři. A Já si myslím, že tohle není náš limit, že můžeme hrát ještě o trochu lépe.”

Jan Karlovský (forward SLUNETA Ústí): „Včera jsme hráli naši hru a ubránili Matěje Svobodu, který dal osm bodů, dnes nám dal třicet tři. S tím prostě nemůžeme vyhrát. Na konci už Děčínu padla každá střela a my neměli timeout, abychom to přerušili. Blbá prohra, v sobotu musíme doma vyhrát. Děčín ví, že jsme talentovanější a mnohem basketbalovější, takže to je jejich hra. Provokovat a řezat to. Mých šestnáct bodů je vlastně k ničemu, protože jsme chtěli dnes vyhrát a doma sérii ukončit před svými fanoušky.”