Najdou Hanáci síly? A zadělá NH na větší drama?

V Polabí a v největší hale ligy dnes od 18 hodin pokračují druhými zápasy dvě čtvrtfinálové série. Nymburk doma hostí Olomoucko (přenos na webu ČT sport plus) a Opava v další derby bitvě Ostravu, oba celky za vedení 1-0.

(1) ERA BASKETBALL NYMBURK - (8) BK REDSTONE OLOMOUCKO

Stav série: 1-0

První zápas série: 103-81

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (po operaci kolena), zřejmě pivot Sanders (mimo zápasovou sestavu)

Absence Olomoucka: možná nadále rozehrávač Townsend

Kurzy Chance na výhru: 1,02 - 14,60

Jen velmi málo vypovídá výsledek úvodního duelu prvního s desátým týmem po nadstavbě o tom, jak vyrovnaně tento čtvrtfinálový zápas přes tři čtvrtiny vypadal. Olomoucku (nadále bez rozehrávače Townsenda) v útoku stačil trojzubec Adamu, McBrayer, Bailey a rychlá přechodová hra s bleskovými zakončeními a spoustou nájezdů jeden na jednoho, které Nymburk vůbec nestíhal vykrývat. V obraně pak hosté přistoupili k obvyklé letošní taktice protivníků Polabanů, když v zóně hlídali hlavně vymezené území a čekali, jak se bude favorit trefovat.

Pokud by si ještě lépe strážil nebezpečnější střelce a nutil ještě víc pálit ty s nižšími procenty, mohl by si vynutit i horší trojkovou bilanci domácích než 35/13 z prvního duelu. Problém týmu ale bude, že při sedmičlenné rotaci bude druhý zápas za 24 hodin mnohem náročnější a i nymburský lov útočných doskoků bude účinnější než ve čtvrtek. A i vzhledem k leteckému průběhu prvního souboje bude ten druhý pro REDSTONE enormně těžký. I proto, že Nymburk bude chtít zrušit propustnost své ležérní čtvrteční obrany, která dala soupeři 48 bodů zpod koše a dalších 16 z šestek, kterých navíc Hanáci ještě 11 minuli.

Zápas živě přenáší web ČT sport plus a ze záznamu jej odvysílá od 19:20 stanice ČT sport.

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Očekávám, že druhý zápas začneme správně. A také čekám, že soupeř nastoupí se stejnou agresivitou a odhodlaností. Má teď dobrou formu a cítí šanci, že se může ukázat.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Moji hráči v prvním zápase bojovali a stejně tak to musí být i v pátek. Teď není čas na výmluvy, že my jsme unaveni, nebo že soupeř není v rytmu.”

(2) BK OPAVA - (7) NH OSTRAVA

První zápas série: 87-79

Absnece Opavy: power forward Kvapil (po operaci kolena)

Kurzy Chance na výhru: 1,21 - 4,90

Hlavní zprávou prvního derby čtvrtfinálové série mezi mistrovskou Opavou a po nadstavbě devátou Ostravou je, že NH může mít šanci. Měla ji už ve vykopávacím duelu, ale zašlápla si ji 13 ztrátami v prvním poločase prohraném o deset s téměř 50 inkasovanými body. Že to jde mnohem líp, ukázal druhý poločas už s jen třemi ztrátami.

Obhájce trofeje zatím stále nekliká v mistrovské formě a NH mu může při absolutně disciplinovaném výkonu způsobit nemálo problémů. Je schopná hrát účinně do koše, o což se starají Američané s Michalem Svobodou, získává tak i spoustu trestných hodů, umí škodit na útočném doskoku a řada hráčů zvládá i trojkovou palbu. Pokud si tým v obraně pohlídá pivota Puršla a lépe i doskok a nedá soupeři přílši otevřených trojek, může zdramatizovat dění ještě výrazněji.

Opava na úvod získala jen 26 bodů zpod koše a 18 z šestek a spoustu bodů si tak musela vydřít z větších vzdáleností. Tento poměr by potřebovala ještě o něco vylepšit, aby ještě víc bylo znát 24 útočných doskoků získaných ve čtvrtek. A líp musí čelit i ostravské hře do koše.

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „První zápas jsme prohráli a viděli jsme, co musíme udělat pro ten druhý. Věřím, že v pátek podáme lepší výkon a Opavu porazíme. Výkon našich hráčů ve druhém poločase ukázal, že jsme proti Opavě nebezpečný tým. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, že nás přišli podpořit, a očekávám, že s námi budou i ve druhém utkání.”