SLUNETA přepisuje dějiny! Poprvé ve finále i s medailí

Byl to zvláštní paradox.

Lídr ústeckého týmu Ty Nichols v úvodu čtvrté čtvrtiny za těsného vedení svého celku 70-68 usedl se čtvrtým faulem na lavičku a před skoro 30 minut relativně úspěšně zónujícími hosty z Děčína se otevřela zdánlivě velmi slibná šance.

Jenže hned vzápětí povstaly další domácí opory a hlavně nepravděpodobný hrdina okamžiku, laborující už rovněž se čtyřmi osobními chybami. Forward Haiblík posadil krátce po sobě do koše dvě trojky, další přidal křídelník Martin a s útočnou marností se potýkající Válečníci byli za stavu 89-74 tři minuty před koncem odsouzeni ke sledování sílící ústecké euforie, která doslova zalila celou halu, a to i přes velmi početný děčínský tábor.

Pandy v letošní rekordní domácí kulise (2210 fanoušků) nakonec jasně ovládly sedmý duel semifinále (93-77), který je vyslal do historicky prvního ligového finále a zajistil jim také premiérovou medaili v Kooperativa NBL. O tom, jakou hodnotu bude mít, se začne rozhodovat v úterý ve finálové sérii s Nymburkem.

Nečekaně plodný a enormně vyrovnaný první poločas (49-49) byl velkou psychohrou, v níž šlo o to, zda Děčín, který šel velmi brzy do zónového krytí, tak úspěšného v Zápase 6, bude s touto taktikou úspěšný i v rozhodné bitvě. A ač se jeho obranný systém domácím dařilo místy napadat i ataky zpod koše a místy rozbíjet úspěšnými trojkami, pět obloukových šrapnelů a 18 bodů z vymezeného území nebylo pro kouče Grepla dostatečným důvodem v poločase taktiku měnit, zvlášť když ligový top skórer Nichols zůstal jen na šesti bodech, byť je obalil i osmi asistencemi.

Klíčová položka totiž stále hrála pro hosty a to bylo skore, které při své vyrovnanosti muselo víc stresovat domácí, sycené do půle 16 body Autreyho, 13 Pecky a 10 Martina.

Více ztrácející (5-9), ale z trojek (5/15 - 5/10) i celkově z pole efektivnější Děčín (v procentech 51-66) tu dělal, co jej zdobí, a 26 body zpod koše, kam i přes vytvořené mismatche pronikal velmi umně, založil v dunivé atmosféře na víc než solidní naději do druhé půle.

Domácím pak patřil drtivý úvod třetí čtvrtiny, kdy hosté bez zjevných příčin pokazili v útoku, co mohli, a ústecké duo Nichols - Rowan i pomocí dvou trojek sestrojilo šňůru 13-0, která nakopla trhák 65-55. Tady ale ještěstihl hosty zachránit křídelník Matěj Svoboda se čtyřmi doprovodnými hráči po boku, když Děčín i dál držela zóna, a Pandy v závěru třetího dějství nakumulovaly hodně faulů. Po 30 minutách se tak za stavu 66-66 začínalo znovu „od nuly”, byť hosty tu tížilo už 15 ztrát. Na druhé straně i dál si hýčkali 60procentní palbu z pole!

Jenže pak přišla Haiblíkem vedená ústecká smršť, která vyhnala hlukovou hladinu v hale do nových výšek a domácí sektory hlediště už v posledních minutách stály a oslavovaly nové maximum svého klubu.

V klíčovém duelu sezony SLUNETU (bez Váni) potáhli Autrey (23), Martin (20), Pecka (18+8 doskoků) a Nichols (16+10 asistencí). Za Válečníky (bez Ogundirana) odpovídali Walton (16+7 asistencí), Matěj Svoboda (14), Šturanovič a Štěrba (po 11). Pandy si o výhru řekly z trojek (26/11 - 22/6) i menším počtem ztrát (10-18), když měly o 14 střel víc při nakonec vyrovnaném procentu z pole.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme si někdy v lednu dali interně za cíl postoupit do finále, a když se to pak povede, tak ty emoce jsou obrovské, já jsem šťastný a hrdý na kluky, jak to dneska zvládli, protože kdo zná v play-off Děčín, tak ví, že to je bestie, která se hrozně těžko poráží, a my jsme to zvládli.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „My jsme v poslední čtvrtině nabrali síly na naši hru, běhali jsme rychle dopředu, vytvořili jsme si volné střely a proměnili je, to nás samozřejmě dále motivovalo a dobře jsme bránili.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme se celou sérii trápili se ztrátami, a to nás dneska víceméně potopilo, protože na začátku druhé půle jsme si vytvořili nějaké momentum, kdy jsme se dostali do čtyřbodového vedení a našimi hloupými chybami jsme o to přišli a Ústí se povedl úsek 13-0, nám se pak ještě povedlo se do zápasu vrátit, ale ten druhý ústecký nápor jsme už neustáli a už to na nás bylo prostě moc. Nám moc chyběl ten jeden hráč v podobě Ogundirana. Hlavní bod v této sérii jsou naše ztráty.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Určitě jsem na kluky hrdý, protože jsme před sezonou nebyli favoriti, kteří by měli obhajovat postup do finále, a dotáhli jsme to vlastně až do semifinále. Těžko se to teď hodnotí, asi nám došly síly v poslední čtvrtině.”