Tohle už není o taktice. Je to jako před brankou v hokeji

Olomoucko i v sedmi mužích a jako až desátý tým po nadstavbě dokázalo v prvních dvou duelech čtvrtfinále v Nymburce řádně zatopit vítězi dlouhodobé části. Nakonec ale stejně odjíždělo s prázdnou. Dnes večer pro Hanáky přijde na domácí půdě další šance a tu budou chtít využít ještě výrazněji.

„My už do Nymburka určitě nejeli s poraženeckou náladou, že tam dostaneme dvakrát bídu a budeme spokjojení, že jsme v play-off. Jasně jsme si řekli, že v téhle sérii budeme bojovat, nebudeme se vzdávat a podle toho vypadaly ty první dva zápasy,” hlásí před třetí bitvou rozehrávač REDSTONU Lukáš Feštr.

Lukáši, do jaké míry o vašich šancích hned v prvním utkání rozhodlo vyloučení spoluhráče McBrayera, který patřil k vašim klíčovým skórerům, ale už po 25 minutách za dvě slepené technické chyby musel hřiště opustit?
Nebudu zastírat, že to zápas ovlivnilo hodně. Když hrajete v sedmi lidech, a zúží se ta rotace na šest a do toho jsou nějaké problémy s fauly, je to pak těžké. To je ale náš problém, se kterým se musíme vypořádat.

Byli byste bývali bez toho vyloučení přitlačili Nymburk ještě víc ke zdi?
To je dost hypotetická otázka. Viděli jsme teď v sérii Děčína s Brnem, kdy Děčínu chyběli dva důležití hráči, že ten tým se semknul a povedlo se mu vyhrát i tak třetí zápas. Nám se to mohlo povést taky, teď už je ale zbytečné tohle řešit.

Co Dupreeho McBrayera tak vytočilo a bylo to poprvé v sezoně, kdy se mu něco takového stalo?
Dupree je dost impulzivní člověk a asi dokáže vylítnout, ale už bych se v tom nehrabal. Je to za námi a přešel bych to. Kolikrát jako hráči můžeme mít pocit, že jsme v právu, že tam byl nějaký faul, ale od toho jsou sudí, aby to rozhodli. Nemá cenu to řešit.

Ne že byste měli špatné hráče jeden na jednoho, ale na poměry jeho defenzivních výkonů v Europe Cupu byla obrana Nymburka v prvním utkání dost propustná. Jak jste to viděl ze hřiště vy?
My jsme věděli, že nás budou chtít bránit agresivně po celém hřišti a my máme hráče na to, aby tu obranu napichovali, a kdo sleduje naše zápasy, je to tam jasně vidět. Víme, že Nymburk hraje proti pick-and-rollu soupeře lehký předskok pivota a je na nás, abysme byli dobře rozmístění a dali si dvě tři rychlé přihrávky a dokázali tuhle agresivní obranu potrestat. Ono to vypadá, že nám dovolili moc, ale my zase měli dvě minuty do konce druhého zápasu 49 bodů, takže je na místě dát kredit i obraně Nymburka za dobře odvedenou práci.

Pokud ale obrana Nymburka byla agresivní v prvním zápase, a vy jste přesto poměrně snadno skórovali a dali 71 bodů za 30 minut, co byste pak řekl o druhém utkání, kdy jste házeli 40 šestek?
My právě měli hodně, hodně špatnou střelbu z pole, a to jsem ještě mírný. Za poločas jsme měli pět tref z pole a spíš díky dvěma trojkám na konci zápasu to skore nakonec vypadalo přívětivě (69-61). Na druhou stranu je jedno, jestli se prohraje o třicet, nebo o osm, což platí i pro nás.

V tomhle zápase to ale z pole vůbec nepadalo ani soupeři, navíc mu chyběl i klíčový rozehrávač Gordon a vy jste měli jakous takous šanci i podruhé.
Určitě tam byla. Nám v tom zápase trochu trvalo, než jsme se rozběhli, dostávali jsme hrozně jednoduché koše z protiútoků a myslím, že jsme neřešili od začátku vůbec dobře naše zakončení, volili jsme těžké střely a hráli jsme tam hodně individualisticky. Potom se to zlepšilo. Jak jsem řekl, my bojujeme, nevzdáváme se. Nymburk nás drtil hlavně v tom druhém zápase na doskoku, hlavně na tom útočném. Měl celkem přes 60 doskoků, přes dvacet v útoku a to je strašně moc. Musíme se s tím ve třetím a čtvrtém zápase popasovat líp. Tohle už není ani o taktice. Když jsme v obraně v zóně, Nymburk to tam hrne, na útočný doskok a tam už to je o fyzičnu, morálu a touze získat ten míč. To už není o nějaké taktické přípravě, je to jako v hokejovém play-off před brankou, prostě kdo víc chce.

Pokud vás i doma Nymburk bude drtit v obraně tolika fauly jako ve druhém duelu, z šestek vám body nejspíš nebudou přibývat tak rychle, že?
Jasně, ale možná by to přibývalo rychleji než po minutých střelách z pole. Šestky jsou o hlavě a vy na ně musíte přijít s tím, že chcete toho soupeře potrestat za ten faul a ne že jsou za trest pro vás. Celkově doufám, že doma budeme mít střelbu v lepších procentech a hlavně oproti druhému zápasu. V prvním to tři čtvrtiny bylo vynikající. Víme, že Nymburk přijede se stejným agresivním nastavením, honit to po celém hřišti a my musíme mít mentalitu, že je budeme chtít trestat.

Za předpokladu další absence vašeho rozehrávače Townsenda se zřejmě nezvýší vaše sedmičlenná rotace. Jak v ní bolí zvlášť ty druhé zápasy během 24 hodin?
Ten druhý v Nymburce byl těžký, hraje se naplno a v tom je to ještě těžší. Ať se první zápas povede, nebo ne, musíte se rychle zkoncentrovat na ten další za 24 hodin, což není nic jednoduchého. Pro to ale basket hrajeme, proto hrajeme play-off, všichni chtějí vyhrávat medaile a tituly a řešit, jak to bylo těžké... Jestli chcete něco vyhrát, lehké to nebude nikdy.

Bude pro vás doma větší šance, pokud by soupeři dál chyběl rozehrávač Gordon, nebo v tomhle nehraje roli dějiště utkání?
Jak jsem říkal, tohle jsou hypotetické diskuse. Někdo vyhraje o 20, a když mu pak chybí nejlepší střelec, který před tím dal dvacet, tak myslet si, že to v takovém případě půjde do prodloužení, je úplně zcestné. Každý zápas je jiný a já se nechci soustředit na to, jestli Nymburk bude kompletní, nebo mu někdo bude chybět. My se musíme soustředit na sebe. Myslím, že jsme v Nymburce podali dobré výkony, ale pořád máme na víc a to je v play-off důležité - zabývat se svým týmem a ne okolními vlivy.