Zápas sezony pro NH! Na Tatranu chceme oba!

Je to téměř jistota. Že dnes od sedmi večer bude ostravský stánek praskat ve švech. Televizní derby s Opavou si po nečekaném srovnání NH na 1-1 v chrámu mistra jen tak někdo nenechá ujít, protože třetí mač čtvrtfinále může být navíc naprosto klíčový pro další vývoj série.

„Doufám, že bude plný dům a Tatran bude bouřit. Očekáváme i příjezd opavských fandů a věřím, že naši fanoušci vytvoří skvělou atmosférou a za mě to bude nejdůležitější zápas této série a asi i celé sezony. Pokud bysme teď doma vyhráli, dýchalo by se nám zase o trochu líp a uvidíme, kam až to půjde dotáhnout,” rozdmýchává dál ostravskou euforii klíčový křídelník Nové huti Michal Svoboda.

Michale, jak velké překvapení jste srovnáním na 1-1 v hale Opavy způsobili?
Nevím, jestli u nás to bylo nějaké překvapení. Asi se to nečekalo, ale my jsme hráli dobře i v prvním zápase, tedy až na menší výpadek ve druhé čtvrtině. Ve druhém utkání už jsme si dali pozor na některé detaily a povedlo se to. Já si myslím, že jsme se o vítězství mohli poprat i v tom prvním zápase, ale jsem rád, že jsme to urvali aspoň v tom druhém.

Jeli jste tedy do Opavy s odhodláním, že v jejím „žlutém pekle” se něco urvat dá, i pro vás jako devátý tým po nadstavbě?
Jo. Řekli jsme si, že v průběhu sezony jsme proti Opavě odehráli dobré zápasy, první doma jsme prohráli až v prodloužení a i ten venku byl vyrovnaný. Věřili jsme si tak, že jedno vítězství bysme přivézt mohli.

Změnil stav 1-1 po prvních dvou zápasech vaše vyhlídky?
Řekl bych, že úplně ne. I před těmi dvěma zápasy jsme to měli nastavené tak, že na Tatranu budeme chtít vyhrát obě utkání a na tom se nic nezměnilo.

Začali jste po prvním dobytí Opavy věřit naplno i v postup?
Ještě to bude dlouhá série, ale abysme postoupili, tak si věřit musíme a doufám, že teď si budeme věřit ještě víc. Dokázali jsme si, že se dá vyhrát i v Opavě a že s nimi můžeme hrát a věřím, že na to první vítězství teď doma navážeme.

Pochroumalo, nebo spíš zničilo vaše šance na úspěch v prvním duelu 13 ztrát z první půle?
Myslím, že to byl hlavní problém. Ke konci poločasu jsme Opavu nechali utéct na asi deset bodů po dvou trojkách, což udělalo ten rozdíl, který se pak držel po zbytek zápasu.

Den nato už ztráty takový problém nebyly a rázem jste zůstávali ve hře, nebo i vedli.
To určitě platí. Ve druhé čtvrtině jsme naopak zabrali my, bylo to úplně obráceně, udělali jsme si bodový polštář, který jsme pak i přes nějaké zádrhely udrželi a na konci to pak stačilo.

V obou zápasech jste byli lepší v produkci zpod koše, v tom druhém dokonce o parník. Dostáváte se k této hře podle plánu, nebo i snadněji, než byste čekali?
Hodně tam toho odvede Elyjah Williams, dokáže přes opavské pivoty najet a prosadit se zevnitř. A pak i Ben Stevens na útočném doskoku nebo Dom Heinzl se s opavskými pivoty perou hodně slušně. Musíme v tom jen pokračovat. Všichni naši pivoti zaslouží ocenit, jak statečně se perou s opavskou podkošovou silou, protože to stojí hodně sil. Kredit si ale zaslouží úplně všichni. Taky už po pár minutách hry v Opavě jsme zjistili, že to moc nerozstřílíme z dálky, tak jsme se snažili víc najíždět, což docela fungovalo, tak v tom budeme chtít pokračovat. Teď budeme mít i výhodu domácí haly, kde nám, doufám, spadne i víc trojek. A pak to snad bude ještě lepší.

Nájezdnická hra se na perimetru vedle kolegy Maddena ovšem už dost týká i vás, který pomalu vyskakujete z té kolonky „ryzí střelec”.
Jako starší a zkušenější hráč už taky poznám, kdy je lepší vystřelit, a kdy najet. A spíš je to tak, že když nedám první dvě střely, tak se musím víc snažit najíždět a chtěl jsem to i víc zapracovat do své hry. Přišlo mi, že v těch dřívějších měsících jsem se víc opíral o střelbu z dálky a chtěl jsem to tedy víc namixovat, abych byl míň čitelný.

Možná trochu pod radar zapadlo i to, že jste byli v dlouhodobé části čtvrtý nejlépe bránící tým s 80 inkasovanými body. Ukázali jste tedy i na startu čtvrtfinále, že bránit umíte?
Doufám, že jo. A že jsme se dobře připravili na útočné akce Opavy. Věděli jsme, do čeho jdeme, měli jsme dobrý skauting a máme pasáže, kdy bráníme opravdu dobře, a dokážeme i účinně komunikovat. Občas nám to tedy pokulhává, když Opavu necháme útočně doskočit, a na tom ještě musíme zapracovat.