51

11
15

Sokoli překazili u Vajgaru comeback párty pro 700

Hradec Králové je zatím velmi štědrý hostitel a o to nezdvořilejší host. Zatímco doma si nechal nasypat sto bodů od mladých Sov, venku vyloupil Ústí a nyní také Jindřichův Hradec, byť ani u nováčka to nebyla právě snadná práce. Nakonec se ale Sokoli radovali z výhry 75-82, z níž naopak nemělo žádnou radost téměř sedm set fanoušků domácí Fio banky, kteří se těšili na první zápas NBL u Vajgaru po dlouhých třech letech.

Na doskoku dominující hosté si z druhých šancí řekli o brzké vedení, jež před poločasem díky trojkopalbě narostlo až na 21 bodů. O půli však zřejmě v domácí kabině proběhl důrazný pohovor a trio Dorn, Gregory, Stegbauer přitáhlo GBA už za čtyři minuty na pět bodů. Hosté se ale vzpamatovali a do konce třetí části udrželi náskok na úrovni deseti bodů. Pak ale začala úřadovat domácí cizinecká legie a Dorn mocným finišem přitáhl tým ve 40. minutě až na 75-76. Za Sokoly ale okamžitě odpověděl trojkou Stamenkovič a po ztrátě Dorna už se naděje domácích blížily k vyhasnutí.

Lídry vítězů byli Pavlovič (18+12 doskoků), Sedmák (14+8 doskoků), Stamenkovič (13+10 doskoků a 7 asistencí) a Pešakovič (10). Rozhodnou disciplínou zápasu byly doskoky 39-52, z nichž útočné byly 10-15 (body z nich 10-16). Za GBA (bez Bzonka, Ngatseho) se nejvíc prosadili Dorn (26+7 doskoků), Gregory (14) a Stegbauer (13).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Jsem hrozně rád, že jsme to nakonec vyválčili. V poločase jsme měli celkem pohodlné vedení o 17 bodů, ale domácí se vzchopili a zle nám zatápěli. My jsme úplně propadli jak v útoku, tak v obraně a nakonec horko těžko zvítězili. Jsem moc rád, že jsme to zvládli a nebude to tu pro hostující týmy vůbec jednoduché. Gratulace našim klukům a domácím ať se daří.”

Jiří Šoula (guard Královští sokoli)
: ”Do zápasu jsme vstoupili s tím, že jsme nechtěli podcenit soupeře, který je aktuálně nováčkem v KNBL. V prvním poločase se nám to dařilo, nedělali jsme tolik chyb, ale co se týče druhého poločasu, tak to byla úplně obracená situace, kdy J.Hradec převzal kontrolu nad zápasem. Díky tomu, že jsme si vybudovali velké vedení, tak jsme zápas i s trochou štěstí dotáhli do konce.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Do zápasu jsme vstoupili velmi špatně. Spoustu věcí, na kterých denně pracujeme jsme v první půli nedokázali úspěšně provést. Ve druhé půli jsme dokázali odpovědět dobrou obranou. Zápas tak byl mnohem napínavější, protože jsme předvedli smršť a hráli jsme tak, jak musíme hrát. Nejdůležitější věc pro mladý tým je umět dokončit zápas proti zkušeným týmům. Náš protivník má velmi zkušený tým a my jsme v konci neodvedli dobrou práci a vítězně jsme neuzavřeli zápas, i když jsme k tomu měli příležitost. Respektujeme našeho soupeře a to, jak hrál.”

Torin Dorn (guard GBA Fio banka J. Hradec): ”Zápas jsme začali velmi špatně. Což se nám nesmí stávat, musíme zápasy začínat mnohem lépe, protože návrat z 20 bodové díry je náročný. Ale jsem hrdý na to, jak jsme se v druhé půli vzepřeli. Zkrátka jsme nepředvedli dost, abychom dnes vyhráli. V zápase jsem viděl dobré momenty, díky nimž se můžeme zlepšovat. Prostě musíme dál dřít.”

• produktivní posily

U Vajgaru se v sobotu dá čekat velmi slušná návštěva, neboť NBL se sem vrátí poprvé po třech letech, a to už je důvod mít hotové očkování, nebo nějaký ten test. Mladí a málo zkušení Lions se však zatím teprve sžívají s úrovní nejvyšší soutěže, což je u řady hráčů, kteří v Evropě na této úrovni ještě nepůsobili, znát zejména v defenzivě, kde GBA inkasovala nejméně sto bodů v Olomouci i v Brně. V útoku má tým slibné hráče, ale bez zlepšení obrany budou výhry přicházet jen ztěžka.

Sokoli se po dobytí Ústí snesli zpátky na zem, když doma schytali nečekanou stovku od perimetrových a bleskově hrajících Sov. Své obranné úsilí tak budou muset zásadně pozvednout, stejně jako doskok, který s USK i při jeho podkošové nevýraznosti poměrně jasně prohráli.

Absence Jindřichova Hradce: centr Bzonek (lehce podvrtnuté koleno z přípravného zápasu, měl by se vrátit během dvou týdnů, guard Ngatse (před začátkem přípravy podstoupil operaci kolena, měl by být k dispozici rovněž do dvou týdnů)

Absence Královských sokolů: rozehrávač Kantůrek (nemoc)

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Na náš první vzájemný zápas proti Hradci Králové se těšíme. První dvě utkání sezony nedopadla podle našich představ, ale máme na čem stavět. Jsme nejmladší, nejnovější a nejméně zkušený tým ligy. Musíme dokázat, že do ní patříme. Hradečtí Stamenkovič a Pešakovič jsou dva velmi dobří guardi, dokážou tvořit hru na velmi vysoké úrovni a my budeme muset odvést velmi dobrou práci v jejich bránění. Hradec je velmi zkušený tým, který hraje pohledný basketbal a celý tým si dobře půjčuje míč. Našemu týmu pravidelně posílám citáty a jeden z těch nedávných zní: ”Mít silné protivníky je požehnání”. Našim protivníkům jsme vděční, protože jsme se díky jejich pomoci hodně naučili ohledně ligy, a také jsme se díky nim zlepšili.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Čeká nás velmi těžký a zkušený tým z Hradce Králové. Po dvou úvodních porážkách venku máme konečně možnost hrát na domácí palubovce. Všichni se těšíme a věříme, že nás domácí hala a fanoušci poženou dopředu a pomohou nám získat naše první vítězství.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Po USK Praha nás čeká další mladý a běhavý tým. Máme zkušenější družstvo, které by mělo diktovat tempo zápasu. Musíme se poučit ze svých chyb v obraně, kterých bylo v minulém utkání příliš mnoho. Očekáváme v Jindřichově Hradci bouřlivou atmosféru, která oslaví návrat ligového basketbalu na jih Čech. Nicméně si chceme odvézt další venkovní vítězství.“