4.0

#1
8.0

Sovy v pěkné rovině poprvé narazily

Medvědi nalezli bronzovou odrůdu své formy z minulé sezony a taženi svými rozehrávači i přes stále nedostatečně pevnou defenzivu dospěli k domácí výhře 95-88 nad dosud neporaženými Pražany, produkujícími skutečně neortodoxní styl.

Kolín měl skvělý nástup do bitvy, když zejména posledními třemi minutami prvního dějství se třemi trojkami si řekl o výrazné vedení 34-18 (při střelbě 17/13). Šest minut před půlí navýšil trhák na dvacet a Sovám začal hrozit debakl. Pak ale začaly krvácení zastavovat, snížily na 9 a až dvě kolínské trojky vrátily domácím ještě do poločasu 15bodový náskok.

Druhá půle se nesla ve znamení sovího stahování místy až 20bodového manka, přičemž USK nadále presoval domácí po celém hřišti, ponejvíce s malou pětkou, kde domácího power forwarda Lošonského nechal kouč-kaskadér King bránit bez mrknutí oka mnohem lehčím a zejména o decimetr nižším guardem Kyzlinkem. Domácí však tento zásadní mismatch buď nedokázali, nebo nechtěli těžit ve větší míře, jak se nabízelo, a hosté se tak k této variantě stále vraceli. A v útoku pak využívali svých čtyř pohyblivých guardů k non stop nájezdům do koše, s nimiž si Medvědi často nevěděli vůbec rady.

90 sekund do konce tak jejich vedení spadlo až na 93-88 a až trefa playmakera Rožánka z útočného doskoku kolegy z rozehry Číže dala týmu větší klid do koncovky.

Vítěze (ještě bez nové posily Ellisona) sytili Lošonský (21+9 doskoků), Rožánek (19), Číž (16+8 asistencí), Mareš (12) a Petráš (11). Sovy se opíraly o Mangase (26), Kyzlinka (16, spolu trojky jen 13/3), Štěrbu (12) a Vyroubala (11). Zatímco domácím víc vyšla palba trojek (trefené 11-5), hosté si víc pomohli z šestek (10-19).

Josh King (kouč USK Praha): ”Od úvodního rozskoku se nám nedařilo, dostali jsme 34 bodů v první čtvrtině, celý zápas jsme museli dotahovat. Klukům jsem v šatně říkal, že kdyby hráli v první půlce jako v té druhé, tak mohl být výsledek jiný. Musíme být připraveni všechny čtyři čtvrtiny a pustit se do toho naplno už od začátku. Kolín byl připravený a hrál jako tým. Očividně byl dnes Kolín lepším týmem.”

Kyle Mangas (křídlo USK Praha):
”Těžká prohra dneska, vůbec první v letošní sezóně. Náš vstup do zápasu se nám nevydařil, nedařilo se nám zastavovat protihráče, nešla nám také střelba. Musíme zůstat spolu jako tým a podpořit se. Dobrá věc je, že ve středu máme další zápas a budeme mít šanci to napravit.”

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Bylo to velice vyrovnané utkání. Bylo až příliš tvrdé, věděli jsme, že USK bude hrát na hranici agresivity. Já jsem rád, že jsme se s tím dokázali vypořádat. Statistická čísla ukazují zasloužené vítězství. Celou dobu jsme vedli a udržovali si náskok, takže si myslím, že zasloužená výhra. Věřím tomu, že od tohoto výkonu se odpíchneme dál. Budeme tyto výkony předvádět i v průběhu sezony. Kdybychom takto hráli v jiných zápasech, řeknu v Hradci, tak věřím že jsme i tam měli zvítězit.”

Róbert Rožánek (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): ”I když jsme věděli, že hosté jsou zatím neporažení a mají kvalitní tým, mladé a běhavé hráče, tak jsme tento zápas chtěli určitě zvládnout a po horším týdnu, který jsme měli s dvěma prohrami, jsme se chtěli dostat zpátky na vítěznou vlnu, což se nám podařilo. Jsem velmi rád, dali jsme 95 bodů a myslím, že dnes můžeme být všichni spokojení.”

• vysoké tempo

Pražané zatím překvapují, jak se s novým koučem a pozměněným kádrem vypořádávají se startem do ligy, kde zatím ničí jednoho soupeře za druhým. Těží z ohromné frekvence střídání, udržují vysoké tempo a hrají velmi rychle, když většinu hry obstarávají guardi na perimetru. Tým navíc výborně brání i doskakuje a k tomu má průměr přes deset 10 trojek.

Kolín je zatím poněkud za očekáváním, když padl doma s oslabeným Brnem a naposledy i v Hradci Králové. Statistiky vyjma obrany má velmi dobré, ale i tak přicházejí těsné porážky, a to musí obhájce bronzu co nejdřív změnit. V sobotu k tomu už může přispět i nový forward Ellison.

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): “Začátek sezony nás nezastihl v nejlepší formě, ale teď nás čeká další utkání na domácí palubovce, kde si nemůžeme dovolit prohrávat. USK poskládal velmi zajímavý tým, musíme zastavit jeho přechodovou fázi a donutit ho do hry 5 na 5. Pokud se nám to povede, věřím, že utkání zvládneme.”

Josh King (trenér USK Praha): ”Kolín je velmi zkušeným týmem, který má ve svém středu hned několik hráčů, kteří hrají NBL již delší dobu. Díky tomu mají hodně zbraní, které mohou použít. Samozřejmě tou největší je Adam Číž, který je jedním z nejlepších hráčů celé soutěže. Dává přes dvacet bodů na utkání, ale mají i Mareše, Jelínka nebo Lošonského, kteří skórují. Budou hladoví po výhře, po vývoji jejich utkání, ale to musíme být i my.“

František Fuxa (power forward USK Praha): ”Čeká nás nelehké utkání v Kolíně. Kvalitní soupeř s velkou ofenzivní silou, dokázal na domácí palubovce potrápit i Nymburk. My musíme navázat na dobré úseky v naší hře a udržet koncentraci, hlavně v obraně, po celé utkání. Pokud přinutíme Kolín hrát naši hru, můžeme pomýšlet na další výhru.“

Atrakce utkání: soutěž ve střelbě trestných hodů o elektrospotřebiče věnované OC Futurum Kolín, soutěž o poukazy na pizzu zdarma od Pizza na Královský, soutěž o poukazy do KFC v hodnotě 150 korun.