1.0
#21
1.0

Zabiják Zbránek v kůži Sergia Llulla!

Jakub Šiřina se jako správný kapitán rozhodl vzít osud dramatického druhého finále do svých rukou. V nájezdu byl však uvězněn rukama až tří děčínských soupeřů a jen s velkými obtížemi stihl odeslat pas na otevřenou trojku Filipa Zbránka. A ten v takových situacích nezná strach. Na rozdíl od podobného momentu ve čtvrtfinále s Brnem měl tentokrát jen jednu ránu, tu však chladnokrevně - tak jako je zvyklý mág Realu Madrid Sergio Llull - proměnil sekundu před koncem a v odezvě byl ohlušen největším rachotem své kariéry v opavské hale.

Čtvrtým obloukovým zásahem z pátého pokusu a celkem 24. bodem uzavřel své skvostné představení a hlavně Slezanům vystřelil výhru 85-82. Rekordní návštěva sezony (3218) se v ten moment propadla do hlukového pandemonia a nadšení armády žlutých tifosi neznalo mezí. Jejich tým nyní stojí jednu jedinou výhru od vysněného pátého titulu, který by dal zlaté razidlo na éru této skvadry pod vedením kouče Czudka.

Na zásadní události bohatý první poločas odpálila už polovina třetí minuty, kdy během jednoho zakončení hostů zůstaly na palubovce ležet hned dvě děčínské opory. Rozehrávač Walton se zraněným kotníkem a forward Pomikálek s pochroumaným pravým kolenem. Oba skončili na lavičce v rukou fyzioterapeutky, a ač se oba po několika minutách dokázali vrátit, hráli s viditelnými limity a zejména Walton se prakticky nepouštěl do nájezdů, ani do svých typických rychlovývozů míče.

ARMEX se ale i v tak vážné situaci na horké půdě soupeře zvládl probít k víc než hratelnému poločasu, kdy skore 44-43 při o 13 procent lepší palbě z pole bylo pro něj nad očekávání. Tým si stejně jako doma pomohl skvělými trojkami, když do půle měl bilanci 20/8 proti 18/5 Opavy. Naopak málo se dostával do zóny k podkošovým zakončením i trestným hodům, kdy domácí se snažili zdvojováním dostávat míč z rukou guarda Nicholse, který si navíc už v 15. minutě připsal třetí faul.

Slezané na trojky, které jim navíc nepadaly, jak by potřebovali, tolik spoléhat nechtěli a lídr Šiřina od startu úspěšně napadal koš nájezdy. Jeho tým už do půle získal 10 útočných doskoků, ale využil je jen ke 4 bodům, musel tak být rád za výbornou trestnou bilanci 20/15.

Děčín v první čtvrtině vedl až 10-19, domácí se ale trpělivou hrou protlačili k obratu (25-24), když trefili i nějakou trojku. V tomto úseku vzbudila velkou opavskou bouři nevole situace, kdy byl při zakončení atakovanému Šiřinovi v následné poloze ležmo odpískán nesportovní faul (potvrzený videem), když přes něj soupeř přepadl. Vzápětí se fanoušci žlutomodrých dožadovali vyššího trestu i za dva ostřejší kontakty děčínského kapitána Pomikálka a na hutnou atmosféru tak bylo zaděláno.

Ve třetí čtvrtině domácí dál hledali svou mušku z jakýchkoli pozic mimo vymezené území, ale Zbránek přesto začal budovat jejich náskok. Po něm mocně převzal štafetu pod košem nekompromisně úřadující Mokráň s doprovodem kolegy Carla a non stop najíždějící Děčín získával body většinou jen po troškách z trestných hodů. Pak rozburácel halu snajpr Jurečka trojkou na 62-54, když hostům chyběl ve hře Walton, a těsně před koncem čtvrtiny už Opava vedla o deset.

Když se však Válečníci už zdánlivě zmítali v provazech, rozlícený křídelník Svoboda inkasoval technickou chybu a domácí 5 minut před koncem vedli až o jedenáct a halou se rozléhalo hromové „To je vono!” doprovázené mexickou vlnou, Slezané vzápětí nabídli hlavní scénu nepravděpodobné závěrečné show nečekaného hrdiny. Prášky na bolest nadopovaný forward Pomikálek na několik minut zapomněl na své utrpení a začal sázet do obruče jednu trojku za druhou. Domácí ani po prvních trefách nezvýšili jeho ostrahu, a když se málo prosazovali v útoku, kapitán hostů šesti tříbodovými akcemi srovnal na 80-80, aby minutu do konce dvěma šestkami dokonce poslal Děčín do vedení.

Rozehrávač Kouřil však vzpamatoval domácí tým odvážným nájezdem a po minuté trojce Nicholse už přišel čas epického kouzelnictví v podání top skórera vítězů. Toho střelecky doprovodili Mokráň (18+14 doskoků), Šiřina (15) a Jurečka (14). Za hosty odpovídali Pomikálek (26, trojky 10/7), Matěj Svoboda (14) a Kroutil (12), Walton s Nicholsem skončili na 6 a 9 bodech. Domácí byli lepší zpod koše (32-22), z brejků (14-8), v produkci laviček (46-23), v šestkách (23-18) i ve ztrátách (7-11). Hosté i přes poměr útočných doskoků 15-11 víc bodovali z druhých šancí (13-15) a hlavně přestříleli Opavu z  trojek (35/10 - 36/14).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Jsem za to rád, protože vedeme ve finále 2-0. V tomto autobusovém finále bude rozhodovat mentální síla týmů. Dnes na straně Děčína exceloval Tomáš Pomikálek, který nebyl fyzicky úplně fit, ale trefil sedm trojek a utkání hodně zdramatizoval. Na naší straně mu konkuroval Filip Zbránek, jehož poslední trojková střela rozhodla o vítězi.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Dnes zase vyšla poslední střela na mne, nebylo to plánované, ale dopadlo to dobře a trefil jsem se.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Jsem zklamaný, protože dnes jsme měli vyhrát. Série ještě není u konce a my budeme bojovat.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Bylo to pro nás dnes nešťastné utkání. Ani mých sedm trojek nám nepomohlo k vítězství. Zranil se nám rozehrávač Walton, ale dokázali jsme Opavě vzdorovat až do závěru. V Děčíně čeká na Opavu bílé peklo.”

• útočný doskok

Už na dosah vysněného titulu se dnes večer ve vyprodaném domácím stánku může přiblížit domácí opavský tým (přenos v 17:10 na ČT sport), který v pátek v Děčíně ukořistil možná klíčovou výhru celé finálové série.

Válečníci jsou ale pověstní tím, že se nevzdávají za žádných okolností, a i když v této sezoně ještě na palubovce Slezanů neuspěli, udělají první poslední pro srovnání série. Budou se však muset potýkat s hromovou kulisou duelu a také budou muset najít konzistentnější cestu do zóny soupeře. Vzhledem k tomu, že v pátek Opavě osobní krytí příliš nefungovalo, když oba američtí guardi Děčína do něj pronikali poměrně snadno, dá se očekávat, že domácí vsadí ještě víc než v Děčíně, kde jim to v závěru pomohlo k výhře, na zónu, kde se může nájezdníkům do cesty nastavit více těl.

ARMEX ovšem doma dokázal vsítit deset trojek, a pokud by se mu podobně dařilo i venku, musel by se opavský celek přizpůsobit.

Slezané opět budou mít výhodu širší rotace, což se ukázalo v pátek při vyfaulování Zbránka s Mokráněm, a také při brzkých dvou faulech děčínských Waltona s Nicholsem, kteří pak museli poněkud ubrat na agresivním bránění.

Děčín bude také potřebovat, aby se mu ve druhém utkání víc rozjel křídelník Matěj Svoboda, také by se mu hodilo, kdyby se soupeři víc odpoutal v brejkových bodech, a zejména aby se domácí příliš nerozvášnili z oblouku.

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

První zápas série: 80-76

Kurzy Chance na výhru: 1,42 - 3,19

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „V pátek jsme hráli třicet minut do zóny, a k tomu si potřebujeme míč lépe podat. Vůbec jsme nehráli ve spodním postavení, takže naši podkošoví hráči, kteří by měli mít více prostoru, se k míči vůbec nedostali. Tohle musíme změnit."

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Jsem rád za první výhru, protože první krok je hrozně důležitý i kvůli regeneraci. Bude to takové autobusové finále, budeme jezdit sem a tam, takže potřebujeme na druhý zápas zregenerovat.”