23

#98
3.0

Demolice oslabené Nové huti zesílila

Na křídlech ještě oslabenější NH, které vedle Michala Svobody nově chyběl i Rhodes, působila ve druhém duelu semifinále na nymburské palubovce jako bezbranná oběť a po 40 minutách demoliční práce v podání domácího favorita padla astronomickým 52bodovým rozdílem (112-60), takže za stavu 0-2 bude mít v nadcházejících domácích zápasech co napravovat. První utkání série prohrála rozdílem 23 bodů.

Nymburku stačily útočné doskoky pivota Mathona a tři trojky, aby už za tři a půl minuty museli hosté brát timeout za stavu 13-4. Domácí pak navázali seriálem ledabylostí, který naposledy nabídl Nové huti hratelné skore, ale jelikož hosté nebyli s to se prosazovat v útoku proti brutální agresi soupeře, dvě asistence Sehnala a šest bodů dalšího rozehrávače Gordona určily jednoznačné skore úvodní čtvrtiny (26-13) bez ohledu na obranný systém Ostravanů.

Nadále neprostupná obrana Nymburka ve druhé čtvrtině založila na trhák 47-19 s už 13 ztrátami hostů a dál už byl ve hře jen rozdíl ve skore. Poločas skončil 55-27.

Vítěze (bez Svejcara, Finkeho) tlačili jako dvojciferní střelci Gordon (22), Stephens, Tůma (po 14) a Bell (12+7 doskoků). NH měla takového muže jen v Elyjahu Williamsovi (11). Z pole výrazně lepší domácí (v procentech 57-38) byli napřed i zpod koše (54-28), z brejků (24-8), z trojek (34/16 - 27/5), na doskoku (44-33, útočné 14-12, body z nich 16-4) a ve ztrátách (11-23), takže měli také o 17 střel víc.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Máme radost z výhry i výsledku. Hráli jsme dobrý zápas. Ostravě chyběli někteří hráči, další se rozhodli v průběhu zápasu šetřit, takže ve druhé půli už tam moc soutěživosti nebylo. Očekávám, že v dalších zápasech v Ostravě ale před svými fanoušky bude Ostrava klást odpor celý zápas. Tento výsledek by neměl házet stín na to, čeho zatím dosáhli. My ale můžeme být spokojeni, všichni se na výhře podíleli dobrým výkonem. Musíme takto tlačit na soupeře i v dalších zápasech.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Jsme spokojeni s výkonem. plnili jsme, co jsme si řekli, v útoku i v obraně. Fungovalo to, o čemž svědčí, že jsme vyhráli takovým rozdílem. Bylo tam pár momentů, kdy jsme nebyli koncentrovaní v obraně, ale jinak to byl velmi dobrý zápas. Víme, že v Ostravě to bude těžší. Snad se jim vrátí nějací hráči do sestavy, že se zmobilizují a že to bude úplně jiný zápas než tady.”

Štěpán Svoboda (křídlo NH Ostrava): „Výsledek mluví za všechno. Nymburk byl ve všem lepší o dvě tři třídy. my jsme nezvládali nic, ani běhat. zaslouženě nás přejeli. Byli jsme oslabeni o dva hráče, ale my v této menší rotaci hrajeme pořád. Dnes dostali šanci jiní, ale včetně mě jsme se s tím nepopasovali dobře. Musíme na to okamžitě zapomenout. My jsme tým dvou odlišných tváří, doma hrajeme jinak, věřím, že nám publikum pomůže a vzpamatujeme se a že to bude lepší.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Takových proher v Nymburce už jsme zažili. Naše sestava je teď oslabená, ještě se nám v průběhu zápasu zranil Dominik Heinzl. Kluci z lavičky bojovali, to jim nemohu upřít, ale ta šíře kádru Nymburka a kvalita se projevila. Jsme malí, přeskákali nás. Je z toho ten hrozný výsledek. Ale je to play off a v něm se nehledí na skóre, ale na počet vítězství. Teď je to 0:2, uvidíme, jak to bude u nás doma. Musíme ale aktivovat někoho z těch zraněných hráčů. Hráči museli často zaskakovat na jiných pozicích. Nymburk navíc dal 16 trojek s padesátiprocentní úspěšností, což jsme mu ulehčili. To se všechno projevilo.”

Odehraný zápas série: 92-69

Absence Nymburka: křídlo Svejcar a nejspíš pivot Sanders (kvůli kvótě pěti cizinců v zápase)

Absence Ostravy: zřejmě nadále křídlo Michal Svoboda (nemoc)

Kurzy Chance na výhru: 1,04 - 11,20

Nová huť po euforii ze čtvrtfinálového vyřazení mistra na úvod semifinále v Nymburce tvrdě narazila, když se její hlavní opory téměř neprosadily, a obrana inkasovala 92 bodů. Je toho tak hodně, co musí Popelka letošního play-off do dnešního druhého televizního duelu (od 18:50 na ČT sport) opět v Polabí zlepšit, aby její pohádkový příběh mohl pokračovat.

Favorit v prvním utkání dělal, co musel, a i když se mu poločas příliš nedařila po dvoutýdenní zápasové pauze střelba, drtil soupeře zesilováním krytí klíčových ostravských nájezdníků v obraně a ještě víc na útočném doskoku, kde si vzal 25 druhých šancí a NH musela být ještě ráda, že z nich vzniklo jen 21 bodů, protože o 27 střel víc ve prospěch týmu ERA je nejen v play-off pro protivníka za hranicemi přijatelna.

Obranný doskok tak musí Ostravané pronikavě zlepšit. Už jen to sníží počet střel a bodů soupeře, který pak bude muset zpřesnit svou mušku, nebo se probíjet na trestnou linii. NH také musí zvednout úspěšnost svých šestek, neboť minout 13 z 26 pokusů jako v neděli je na zápasy o všechno příliš.

Na úvod se projevila i tradiční ostravská bolest, a to ztráty, za něž se Nymburk namnoze poděkoval 23 body z protiútoků, které naopak jako bezpodmínečný zdroj produkce chyběly hostům. A poslední úkol budou mít doprovodní hráči NH, neboť na Maddenovi, Williamsovi či Majerčákovi Nymburk doslova visí, a další se tak nesmí bát hrát a střílet a strhávat na sebe pozornost, zejména pokud týmu bude nadále chybět úderný křídelník Michal Svoboda.

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V prvním utkáním jsme nebyli herně moc konzistentní, ale ve druhém budeme lepší. Výzvou bude emoční stránka. V prvním zápase jsme byli natěšeni po 12 dnech bez zápasu a také přišlo hodně lidí, kteří nám pomohli se nabudit. Moc jim děkuju, uvidíme, kolik jich přijde v pondělí v pozdějším čase. Ale doufám, že budeme mít zase velkou podporu, která hráče nabudí. Od zápasu očekávám, že Ostrava bude hrát ještě agresivněji a tvrději. Už v neděli se v závěru snažila nasadit tón tvrdými fauly. Já to plně respektuju a beru to jako jasnou zprávu o tom, jak to bude v pondělí vypadat. Bude to tvrdý zápas, ale my na to budeme připraveni.”

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „První zápas semifinále jsme prohráli a uvědomili si, že do druhého utkání musíme jít s agresivnější obranou. Budeme hrát rychlejším útočným stylem a budeme se snažit dělat méně chyb a získat více doskoků. Chtěl bych taky poděkovat fanouškům, kteří nás přišli podpořit.”