10.0

#0
7.0

Děčín vynutil Game 7!

Severočeské derby v semifinále Kooperativa NBL dostane po zásluze Game 7! Válečníci z Děčína dokázali zareagovat na nepříznivý stav série s ústeckou SLUNETOU a v posledním domácím utkání této série zvítězili 79-66 a vynutili si rozhodující sedmý duel, který proběhne ve čtvrtek od 18 hodin znovu v Ústí.

S viditelnou nervozitou na obou stranách duel odstartoval téměř bez rychlých brejků a se složitými střelami v závěru limitů na útoky. První své motory alespoň částečně rozběhli domácí, když na ztrátu 2-6 odpověděli osmi body v řadě v čele s trojkou Matěje Svobody, na druhé straně ale okamžitě kontroval stejnou mincí Maverick Rowan, který si vysloužil od domácího kotle bučení za střet s Jordanem Ogundiranem z minulého zápasu. Druhý jmenovaný podle očekávání v zápase Válečníkům chyběl. Výrazněji se ale v první desetiminutovce od svého soupeře neodpoutal ani jeden z celků, a tak bylo po úvodním hracím období srovnáno.

Ve druhé čtvrtině se přeci jen uvolnily ruce střelcům a duel kromě tradičně skvělé atmosféry v hledišti začal připomínat semifinálový zápas číslo 6 i na palubovce. Po oddechovém čase za stavu mínus dva z pohledu domácích předvedl ostrostřelec Svoboda osobní minisérii sedmi bodů a v souhře s Tomášem Pomikálkem poslal svůj tým do vedení 36-28. Pak se ale domácí na dvě a půl minuty odmlčeli a SLUNETA vlastní sérií deseti bodů v řadě otočila skóre. Vedení pro domácí tým pojistil až v poslední sekundě poločasu šikovným ziskem a nájezdem Svoboda.

Po poločasové pauze se ještě utáhly defenzivní šrouby na obou stranách a každý koš měl v těchto chvílích cenu zlata. Rozdíl stále nebyl nějak výrazný, ale opticky měli přeci jen o něco víc navrch domácí Válečníci. To se pak projevilo i na skóre, když nejprve třetí čtvrtinu zavřel velkou trojkou Anthony Walton a pak třetí čtvrtinu odstartoval košem s faulem Pomikálek, dostal svůj tým poprvé do dvouciferného vedení a halu do varu. Nichols s Rowanem se pokoušeli kontrovat, Ústí ale srážela neefektivní střelba za tři body, na kterou hosté v tomto šestém duelu spoléhali extrémně. Domácí v důležitých chvílích vždy dokázali zareagovat klíčovým košem nebo šestkami a odrazili každý pokus o nápor, který SLUNETA vyprodukovala.

Domácí sice spáchali sedmnáct ztrát, ale zase svého soupeře přeskákali 50-42 a na šest trefených trojek potřebovali jen 22 pokusů, zatímco Ústí na sedm přesných střel spotřebovalo 37 pokusů zpoza perimetru. Domácí hrdina Svoboda dodal k 19 bodům (střelba 20/6) i deset doskoků, Walton doručil 13 bodů, osm doskoků a šest asistencí. Dvanáct bodů dal Pomikálek. Hosty táhl vybučený Rowan s 15 body a 10 doskoky, na čtrnácti se shodli Ty Nichols (13/3 z pole) a Ladislav Pecka.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme stáli zády ke zdi, neměli jsme kam uhnout a museli jsme jít na krev. A myslím, že to bylo vidět. Byli jsme také nervózní, kdy jsme neproměnili spoustu šancí z pod koše nebo částečně také z trestných hodů. V těchto zápasech totiž rozhoduje každá šestka. Dnes rozhodlo to, že jsme prostě celých čtyřicet minut dřeli, Kdybychom prohráli, nemohl bych hráčům nic vytknout, protože přesně takhle by to mělo vypadat. V zápasech, které jsme nezvládli, jsme celých čtyřicet minut nebojovali a to rozhodlo. Takže stejný přístup jako dnes, musíme zopakovat také ve čtvrtek.”

Tadeáš Slowiak (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Ze začátku to bylo určitě nervózní, protože jsme věděli, o co hrajeme. Ale to se dalo čekat. Dlouho nám trvalo, než nám padl první koš, netrefovali jsme otevřené střely z pod koše. Pak jsme to trošku zlomili, pomohli jsme si zónovou obranou a soupeř mi také přišel trošku nervózní. Myslím si ale, že jsme to nakonec zvládli docela dobře. V koncovce to bylo z mé strany docela dobré, ale pokazily mi to ty šestky a trojka, takže to mohlo samozřejmě být ještě lepší. Ale jsem moc vděčný, že mi trenér Tomáš Grepl dává tyhle šance a je to už několikátý zápas v play-off, kdy jsem si zahrál koncovku. Dnes to bylo poctivě odmakané utkání a většinu času jsme tahali za delší konec provazu. Přišlo mi, že jsme dnes chtěli víc, než soupeř, byli jsme bojovnější, a to rozhodlo.”

Ladislav Pecka (pivot SLUNETA Ústí): „Z dnešního zápasu se rozhodně musíme poučit, protože jsme nedali ani sedmdesát bodů. Musíme se na to podívat, říct si, kde byla chyba a připravit se na sedmý zápas. Věděl jsem, že když dnes budeme chtít vyhrát, musíme předvést nadprůměrný výkon, což se bohužel nestalo. Ale poslední zápas hrajeme doma, před vlastními diváky, takže tam to urveme.”

Odehraná utkání série: 78-88, 88-78, 69-83, 102-73, 75-86

Absence Děčína: guard Ogundiran (zranění v obličeji v pátém utkání, start nejistý)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 1,62 - 2,54

Vypjaté severní semifinále dospělo ke svému šestému duelu a tím i k prvnímu mečbolu na ukončení série. Ten si v páté bitvě doma vybojovala třetí výhrou SLUNETA, která tak stojí jedno jediné vítězství od historického milníku - prvního postupu do finále NBL a získání premiérové ligové medaile.

Zvládne tlak dějinné příležitosti? Anebo se v dnešním Zápase 6 na děčínské palubovce dočkají i třetího vyrovnání série domácí Válečníci? Sledovat vše můžete na webu ČT sport plus od 18 hodin.

V sérii zatím bezvýhradně platí, že vítězí ten, kdo dává do utkání víc energie, agrese, úsilí, ve zkratce kdo se víc vyždímá. Ač třeba v pátém utkání bylo skore až téměř do konce vyrovnané, hosté z Děčína po kvalitní první čtvrtině prohospodařili druhé i třetí dějství a v koncovce je domácí setnuli pěti trojkami. Tam už byl děčínský tým dlouho bez svého vyloučeného kouče a několik minut také bez vyfaulovaného ústředního režiséra Waltona.

A právě tohle bude v šestém souboji ještě důležitější - aby oba týmy měly své klíčové muže k dispozici až do závěru, a proto bude naprosto zásadní disciplína, udržení nervů a dobrý faulový management.

Děčín potřebuje zastavit zejména všechny ostatní Pandy kromě takřka nezastavitelných guardů Nicholse a Autreyho. Ústí naopak větší příspěvky aspoň od dalších dvou hráčů nutně potřebuje.

Válečníci v sérii mnohem víc zápolí se ztrátami a na to se v šesté bitvě musí zaměřit přímo extrémně. Pokud by jim navíc chyběl guard Ogundiran, musí nahradit jeho rychlost i minuty někdo jiný.

Po divokých emocích, v nichž končil pátý zápas, bude také faktorem dunivá atmosféra utkání, se kterou se dopředu musí počítat, a která bude klást ještě větší nároky na všechny aktéry včetně arbitrů.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Za stavu 2-3 potřebujeme předvést dobrý výkon, jak na obranné, tak na útočné polovině , abychom mohli sérii vyrovnat.”

Martin Mach (pivot BK ARMEX Děčín): „V úterý se vrací série opět k nám a my uděláme vše pro to, aby se ve čtvrtek pokračovalo v Ústí. Na poslední zápas, který byl emočně velmi vypjatý, musíme rychle zapomenout a soustředit se jen a jen na náš výkon. Pokud si pohlídáme lépe nájezdy Nicholse a doskok, věřím v naši výhru.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Musíme hrát se stejnou energií jako druhou a třetí čtvrtinu pátého zápasu, o ničem jiném to není. Tým, který víc v sérii chce, tak vyhrává. My máme teď mečbol, ale víme, že série bude ještě těžká. V Děčíně to nebude nic jednoduchého, ale víme, že určitě máme ještě případně sedmý zápas doma.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Je to boj a nepochybně to bude tvrdé a těžké i v Děčíně. Po pátém zápase musí Děčín doma vyhrát a podle toho, jak je jejich stylem, k tomu přistoupí. My se musíme připravit na všechno a pokusit se zopakovat dobrý výkon v obraně, jako ve třetím utkání. To by nám mohlo přinést rozhodující bod v sérii.”