Zkusí Brno v boji proti konci zreplikovat Třinec?

Nečekaně už ve čtvrtém zápase papírově nejvyrovnanější čtvrtfinálové série bude dnes hrát Brno doma proti konci sezony (18:00 na ČT sport plus), neboť po sobotě ztrácí s Děčínem 0-3. To pardubická Beksa bude od 17:30 na domácí půdě cílit už na srovnání série s Ústím.

17:30
(6) BK KVIS PARDUBICE - (3) SLUNETA ÚSTÍ

Stav série: 1-2

Odehrané zápasy série: 64-84, 68-78, 78-72

Absence Pardubic: forward Chatman (po operaci kolena), guard Svojanovský (zranění ruky)

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky)

Kurzy Chance na výhru: 2,39 - 1,69

Obratové sobotní vítězství by Beksu mohlo z psychologického pohledu hodně nakopnout, a to díky několika faktorům. Dosáhla jej v oslabení už bez forwarda Chatmana, velkolepě se jí (21 body) vrátil ze zranění střelecký lídr Šafarčík, otočila průběh v poslední čtvrtině a zvládla i koncovku, pod deseti body udržela ligového top skórera Nicholse a navíc vládla produkcí zpod koše a na doskoku. Pokud tohle dokáže ve větší míře zopakovat, budou to mít Pandy hodně těžké. Otázkou však je, co čtvrtý zápas v šesti dnech v play-off intenzitě udělá s užší rotací týmu.

V ústeckém táboře lze očekávat, že podruhé za sebou nezůstane tak tichý lídr Nichols, který hře týmu musí udávat tón. Jeho celek by měl těžit z o něco širší rotace, ale zabrat musí na doskoku a také nepouštět domácí celek k tolika zakončením zpod koše.

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Hodně důležitá pro nás bude kvalitní regenerace, protože máme vinou zranění a dalších problémů užší rotaci. V nedělním utkání budeme chtít po hráčích, kteří třeba v sobotu neodehráli vyšší minutáž, aby ukázali své kvality, protože zřejmě dostanou více minut. Pevně věřím, že první výhra v sérii nám hodně mentálně pomůže, protože jsme si dokázali, že Ústí můžeme porazit. Soupeř hlásil, že chce v Pardubicích sérii o víkendu ukončit, ale teď už je jasné, že tahle série v neděli neskončí! My si teď musíme jít za vyrovnáním. Potřeba k tomu bude stejná bojovnost jako v sobotu. Ukázali jsme, jak můžeme hrát, jak musíme bojovat. Chceme být i dál dominantní na doskoku, což nejenže dodává týmu druhé šance, ale zároveň to ukazuje soupeři, že pořád máme energii a touhu! Myslím, že první výhrou v sérii jsme nalomili vítěznou mentalitu SLUNETY a naopak, naši hráči vědí, že když se budou rvát minimálně tak jako ve třetím utkání, máme velkou šanci získat druhý bod.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „V sobotním zápase jsme se dostali z minus 12 bodů ve třetí čtvrtině až k vítězství. Utkání jsme otočili dobrou obranou, v útoku jsme si dokázali lépe posouvat míč a lépe vyhodnocovat určité situace. V neděli je ale nový zápas, na který se musíme připravit ještě lépe. Přenést si do něj musíme bojovnost a kvalitní obranu z druhého poločasu. Ústí je útočně laděný tým, ale v obraně má své mezery a když si budeme dobře posouvat míč, jsou k poražení. Očekávám, že hosté do toho budou šlapat ještě víc, ale to samé i my! Hrajeme doma a chceme tady srovnat sérii na 2-2.”

Jan Gabriel (guard SLUNETA Ústí): „Myslím si, že výsledek třetího utkání pro celou sérii neznamená vůbec nic zásadního. Očividně bude dlouhá. Pardubice poprvé vyhrály, ale myslím, že v neděli vyhrajeme my a pojedeme to domů ukončit.”

18:00 na ČT sport plus
(5) BASKET BRNO - (4) BK ARMEX DĚČÍN

Stav série: 0-3

Odehrané zápasy série: 64-69, 92-94, 78-91

Absence Brna: power forwardi Kubín a Stráněl (oba zraněný kotník)

Kurzy Chance na výhru: 1,88 - 2,10

Křídelník Matěj Svoboda opět ukázal, že děčínský tým už je pro něj nějakou dobu malý a má jistě na víc, než může ukazovat za přítomnosti všech opor týmu. Jakmile ale musí zásadně převzít skórerské kompetence, dokáže to ve větších než malých číslech a třicetibodová představení pro něj nejsou problém, ač soupeř ví, že právě on bude tím hlavním mužem útoku soupeře. Svoboda to demonstroval v loňském finále proti Opavě a nyní i na venkovní palubovce v Brně, kde navíc přidal ve třetím čtvrtfinále 10 doskoků a zasadil soupeři rozhodující úder.

Nečekaným kariérním výkonem (13 bodů i dosud nejvyšší užitečnost) mu ovšem velmi zdatně sekundoval mladík Slowiak, který při absenci lídra Waltona musel převzít část rozehrávačských povinností. Při návratu potrestaných Waltona s Kroutilem už v neděli Válečníci mohou a také budou cílit na postup v nejkratším možném čase (duel vysílá web ČT sport plus).

Brňany jako tým svázala tíha zodpovědnosti v zápase, který museli zejména při velkém oslabení soupeře zvládnout, což se po útočné stránce paradoxně víc týkalo opor než mladíků bez zkušeností. Ještě horší to ale bylo v obraně, kde Děčín i bez obvyklých 25 bodů Waltona s Kroutilem nasypal domácím 91 bodů, což je průšvih, jaký si třetí obrana letošní ligy nesmí dovolit, zejména v play-off. Teď tak tým čeká už hra o život v situaci, z níž se umí vysekat jen velezkušení hokejisté Třince. Zkusí je basketbalové Brno napodobit?

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): ,,Škoda třetího zápasu, ještě to ale nevzdáme, v neděli máme další utkání, dáme do toho všechno, nemáme co ztratit.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): ,,Jsme rádi, že jsme urvali třetí výhru a soustředíme se na neděli.”