38.0

#24
12.0

Přestřelku v Brně rozhodlo velké soví trio

Po prvních kolech je zřejmé jedno - pokud chcete porazit Sovy z pražských Nuslí, musíte tak učinit skrze komplexní 40minutový výkon. Třicet, možná ani 35 dobrých minut nestačí. Brňané to poznali na domácí půdě v televizní přestřelce velmi bolestným způsobem, podtrženým porážkou 90-99.

Dokud nadále oslabeným domácím (bez Puršla a Maddena) nescházela energie a body jejich lídrů, dokud létali do brejků i po obdrženém koši a řádil jejich guard Bálint, získali nejprve úvodní náskok 19-9 a po dotažení USK z rukou mikrovlnných Pražanů Mangase s Kyzlinkem i nový trhák 43-27 šest minut před půlí.

Brňané však zároveň soupeři pouštěli spoustu útočných doskoků a zejména nechávali dokořán otevřené dveře pod svůj koš, kam si non stop najíždějící Sovy často chodily, kudy chtěly. Udržely se tak v zápase ještě do půle a v té druhé už se na domácí dotáhly, když soupeře ve své širší rotaci unavovaly svým celoplošným presinkem. Brno pak až překvapivě často spoléhalo na svého zelenáče Nečase a při zkušenosti své podkošové vozby odbývalo velkou část své hry odpalováním jumpů z větších dálek, což byla voda na pražský mlýn. USK pak dovršil svůj obrat v poslední pětiminutovce utkání, již ovládl 6-16 zejména díky třem trojkám.

Jeho šiky vedlo ultraproduktivní trio Mangas (27+12 doskoků za 26 minut, trojky 7/4), West (24 za 25 minut, trojky 10/6), Kyzlink (23 za 25 minut, trojky 8/4), doplněné o Štěrbu (11). Hosté byli vpředu v trojkách (24/10 - 31/15) a v útočných doskocích (11-14, body z nich 8-16). Domácí se opírali o kvintet Bálint (19, trojky 9/4), Marko (16+9 asistencí), Mickelson (13), Půlpán (13+9 asistencí) a Nečas (11).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Tohle je pro nás dobré poučení do zbytku sezony, že nám nikdo zadarmo nic nedá. Vedli jsme o 16, na našich tvářích byly úsměvy, USK do poločasu stáhl na 7, do druhého poločasu šel s dobrou mentalitou, byl hladovější, patří mu gratulace, trefoval velké střely. Rozhodl konec prvního a začátek druhého poločasu. V hlavě nám začalo hlodat, že bychom to mohli ztratit, no a ztratili jsme celý zápas. Věřím tomu, že se poučíme a že se dáme zdravotně do kupy.“

Jakub Nečas (forward Basket Brno):
”Dnes nás hosté přehrávali, neubránili jsme 1 na 1. Rozťukali si nás, trefili trojku. Obrana by nás měla zdobit. Nekoncentrovali jsme se, USK bojoval a přiklonil si vítězství na svoji stranu.“

Joshua King (trenér USK Praha): ”Brno má dobrý tým, takže musím svým hráčům dát kredit. Bojovali jsme, dobře jsme stříleli. Kyzlink trefoval ve čtvrté čtvrtině důležité střely, které rozhodly zápas.“

Tomáš Kyzlink (křídlo USK Praha): ”Zápas jsme nezačali dobře, špatně jsme bránili, ale byli jsme schopni se prosazovat v útoku proti jejich obraně, kde nás domácí přebírali. Místy to nevypadalo jako organizovaný basketbal, my hrajeme stylem, že presujeme po celém hřišti a snažíme se soupeře unavit. To se nám dnes povedlo a jsme rádi za výhru.“

• silný perimetr

V televizním duelu se utkají dva celky s bilancí 3-1, které prožívají povedený vstup do sezony. V případě Brna je vše umocněné tím, že dokáže vítězit i při řadě důležitých absencí, jimž se nevyhne ani na Folimance. Křídelník Madden i reprezentační pivot Puršl by chyběli lecjakému týmu, ale Brno letos sestavilo kvalitní soupisku, kde i jednoho dva chybějící opěrné hráče dokáže zastoupit, což tým dokázal i naposledy v Děčíně, kde se opřel o stále lepší obranu.

USK naposledy v Kolíně zapsal první porážku, když nezachytil nápor soupeře v první půli a v té druhé už ani přes zlepšení manko nevymazal. Pokud však jede naplno od prvních minut, může při svém celoplošném presinku hrát vyrovnanou bitvu s každým.

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla), pivot Puršl (zranění ve spodní části těla), křídelník Madden (zranění ve spodní části těla)

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): ”Ve středu nás čeká soupeř, který změnil trenéra i jádro hráčů. Perimetrové hráče Sehnala a Mareše nehradili Američané, zůstali odchovanci klubu. Akvizice Kyzlinka zvýšila kvalitu hry na perimetru. Určitě musíme být důslední v obraně a na doskoku a dostat se do vyššího rytmu v útoku. My se budeme opírat o osu zkušených hráčů Marko – Půlpán – Mickelson – Korner, a doufám, že naši mladí hráči budou nadále využívat jejich příležitosti.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Čeká nás jeden z týmů, který začal sezonu velice slušně. Má pár nových hráčů, i trenéra, takže to bude trochu jiný USK, než jsme byli zvyklí z posledních sezon. Ale my hrajeme doma a věřím, že když budeme pokračovat v kvalitních výkonech ze zápasů s Děčínem a s Opavou, dokážeme vyhrát.“

Josh King (trenér USK Praha): ”Brno je vedeno dvěma zkušenými rozehrávači Markem a Půlpánem. Aktuálně hrají skvělý basket, což potvrdili v sobotu v Děčíně. Byli i blízko k tomu porazit Opavu. Hrají sebevědomě a týmově. Budeme mít hodně práce, ale je to pro nás skvělá výzva. Je ještě začátek sezony a my se musíme posouvat herně v každém utkání kupředu. Bude zajímavé sledovat, jak tým zareaguje na naši první porážku, a jak se z ní poučíme.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): ”Čeká nás nelehký úkol, tentokrát se představíme na palubovce Brna, které i přes problémy s absencemi některých hráčů prožívá podařený začátek sezony. Jedná se o dva týmy, které spolu bojovaly minulý rok o semifinále, proto jsem rad, že se jedná o televizní utkání, a doufám, že budeme hrát před zaplněnou halou. Očekáváme tvrdé a vyrovnané utkání, které bude rozhodovat obrana. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, musíme zlepšit náš výkon z první čtvrtiny a naši obranu z minulého zápasu.“