11

#24
23.0

Slezané se s Hanáky i doma zapotili

I nabitá Opava už zjistila, že může být zranitelná, pokud ztratí ostražitost. Bez ohledu na to, že ve středu málem setnula mistra v jeho nedobytné tvrzi. A stačila k tomu jediná čtvrtina. Po prvním dějství jí přitom nic nenaznačovalo. Hanáci v něm ztratili čtyřikrát míč a Slezané se pěti trojkami i spoustou snadných zakončení prostříleli do zdánlivě jednoznačného náskoku 32-15.

Jenže pak podřadil olomoucký podkošový chlapík Vučkovič, a jakmile domácím vyschlo obloukové zřídlo, dotlačil hosty k poločasovému obratu na 47-49. Ještě prvních osm minut třetí části dokázaly zejména nové hanácké opory odolávat tlaku vicemistra, ten pak ale ještě do konce dějství zadělal dvěma trojkami i útočnými doskoky na tuctový trhák a na ten už REDSTONE i přes závěrečný nápor nedokázal účinně odpovědět.

Výhru 101-93 pro Opavu řídil olympionik Šiřina (23+8 asistencí a 8 doskoků) za asistence Gniadka (17, trojky 8/4), Klečky (16, trojky 10/4), Markussona (13+19 doskoků, TH 12/7) a Slavíka (12). Za hosty byli vidět Vučkovič (26+7 doskoků), Wiggins (22+10 doskoků a 12f+, TH 18/12), Carpenter (19+6 asistencí) a Feštr (14). Slezané si nejvíc pomohli trojkami (14-6), body z brejků (23-14), útočnými doskoky (13-9) a body z nich (22-15).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Po první čtvrtině jednoznačná záležitost, která se do poločasu obrátila ve prospěch Olomoucka. Po rychlém vedení jsme polevili v koncentraci a soupeř se dostal přes nás. Zejména zásluhou Jakuba Šiřiny jsme přeci jen odskočili  na konci třetí čtvrtiny na dvouciferný náskok, který se v podstatě dohrál do konce. Olomoucko má výborné cizince a zřejmě bude zlobit všechny soupeře.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
”Jsme rádi, že jsme zvítězili. Olomoucko předvedlo výborný výkon. Tahouny byli všichni tři zahraniční hráči. Nám příliš nepomohl rychlý náskok v začátku utkání, po kterém jsme polevili v koncentraci, zejména v obraně. Nakonec to dobře dopadlo. Přišlo dost diváku, kteří nás hnali dopředu.”

Robert Skibniewski (trenér BK REDSTONE Olomoucko): ”Utkání se muselo divákům líbit, bylo velmi zajímavé Trenér Czudek má výborný, kompletní tým. Škoda, byli jsme blízko, ale poločasové vedení jsme rychle ztratili a to rozhodlo.”

Kenneth Carpenter (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Těžké utkání, ve kterém jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. Opava nás překonala o čtyři doskoky a to asi rozhodlo. Doskok byl náš problém zejména ve třetí čtvrtině.”

• úderný křídelník Halada

Z pohledu dosavadního dění letošního léta by měli být Slezané jasným favoritem. To naznačili jak v přípravě, tak ve svém prvním zápase NBL, kdy sahali po triumfu v Nymburce. Aktuálně mají prakticky nekonečnou rotaci a obrovskou sílu pod košem díky centru Markussonovi, což jim dává ještě větší možnosti, neboť jeho prezence uvolňuje ještě větší prostor střelcům na perimetru.

Pro Olomoucko bude alfou a omegou vylepšení obrany, což ale pro zcela nově složený tým není na startu sezony vůbec snadné. A neméně důležité bude vydat se na maximum při obranném doskoku, v čemž na úvod hodně selhal i mistr, neboť Slezané si řekli o 25 druhých šancí.

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”V minulém kole jsme prohráli v Nymburce, ale nepodali jsme špatný výkon. Teď hrajeme poprvé doma. Chceme přejít na vítěznou vlnu a předvést vítězný výkon. Doufáme, že nás přijde podpořit hodně diváků, kteří by měli být hladoví po basketu.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): ”Těšíme se na první soutěžní utkání v domácím prostředí. Víme, že soupeř posílil, ale pokud předvedeme to, co v Nymburce, vyhrajeme. Zveme diváky a doufáme, že přijdou.”

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Opava patří mezi nejlepší týmy v soutěži, čeká nás hodně těžký zápas. Náš soupeř je ještě lepší než v minulé sezoně, protože udržel poslední sestavu a navíc výborně doplnil tým pod košem. Je to výběr plný špičkových střelců z dálky a na to musíme být připravení. V předchozích zápasech jsme nebyli dostatečně dobří v obraně, to potřebujeme zlepšit. Jedině tak máme šanci na solidní výsledek.“