20.0

#4
9.0

Kritická třetí čtvrtina zlomila děčínské bojovníky

Dokud domácím Válečníkům (bez forwarda Pomikálka) prvních 16 minut pršely trojky a prosazovaly se obvyklé opory, držel se ARMEX mistrovi v zádech. Za stavu 32-36 však Palyza s Hardingem trojkami vyvezli z útočných doskoků poháněné Polabany do 11bodovbého poločasového vedení (38-49). A když favorit, operující nadále bez Gibbse a Kříže, v prvních pěti minutách třetí čtvrtky přitopil dalšími pěti trojkami (čtyři Palyza), za 27bodového rozdílu nebyl na dohled ani jediný stín jakéhokoli dramatu.

Pod loupež 74-92 se na vítězné straně dvojciferně podepsali Palyza (24, trojky 10/7), Harding (21), Hruban (12) a Rivers (10). U domácích téhož milníku dosáhli Matěj Svoboda (20), Šiška (19, trojky 8/4) a Dodd (10), nový americký power forward Gregg stihl dva body za 18 minut. Pro hosty hovořily trojky (8-13), útočné doskoky (10-13) a body z nich (11-22), Válečníci naopak soupeře zaskočili z brejků (25-10).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Nymburk má dlouhodobě skvělou třetí čtvrtinu, v níž dotahuje nebo rozhoduje své zápasy. A to nejen proti nám, ale proti všem týmům z ligy. Mají na tom založený svůj systém a třetí čtvrtka po návratu ze šatny je klíčová. Když se podaří jejich nástup zachytit, je šance s nimi hrát. Nám se to tolik nepovedlo a soupeř utekl na dvacetibodový rozdíl. My jsme bojovali až do konce a závěr byl v podání našich mladších hráčů mnohem povedenější, než třeba při duelu v Pardubicích. Teď nás čeká důležitý duel s Olomouckem a musíme zopakovat dnešní výkon.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Pro nás je důležité, abychom dávali prostor našim mladým českým hráčům, obzvlášť v takovém těžkém zápase jako v Děčíně. Učí se, získávají zkušenosti. V jeden okamžik se ale domácí přiblížili, museli jsme reagovat a nastoupil Harding. Je to skvělý hráč, který uklidnil tým.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Samozřejmě, že jsme dnes nechtěli prohrát, ale především jsme chtěli odevzdat své maximum, a to se myslím povedlo. Makali jsme celých čtyřicet minut a nemáme se zač stydět. Na to, v jaké momentálně situaci jsme, to byl dobrý zápas a diváci to ocenili potleskem. Rozhodla nejen třetí čtvrtka, ale celkově síla Nymburku. Svou kvalitou a širší rotací nás přejeli.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Bylo to náročné, protože Děčín dobře bojoval od prvních minut, hrál velmi fyzicky a s velikou energií. Už ale na konci první půle a především pak ve druhém poločase se projevila naše větší herní kvalita. Přesto Děčín nesložil zbraně, stáhl to na dvanáct, čtrnáct bodů a my se museli potit až do konce. Soupeř si zkrátka zasloužil dnes respekt. Po prvních dvou kolech a těsných výhrách jsem rád, že jsme vyhráli přesvědčivěji. Pomohli jsme si střelbou z dálky. Cvičíme speciální signály a pomalu se do toho dostáváme. Na mě dnes vycházely volné střely a jsem rád, že jsem je proměňoval.”

• podkošová převaha

Devět let a už 35 utkání se Děčín nedočkal vítězství nad Nymburkem. A ukončit tuto šňůru v sobotním duelu pro něj bude více než těžké. Týmu chybí důležitý forward Pomikálek, padl doma s Novou hutí a jasně i v Pardubicích a víc než jiné statistiky zatím v létě počítal marody. Světlem na konci tunelu může být nový americký power forward Jamaure Gregg, který by měl pomoci i s doskokem. Dalším plusem jsou pak úvodní výkony nové křídelní posily Matěje Svobody, který je s průměrem 23,5 bodu čtvrtým střelcem ligy.

Oslabený Nymburk má za sebou úvodní dva těžké duely s úřadujícími medailisty, kdy s Kolínem i s Opavou musel v koncovce horko těžko otáčet skore, se Slezany až v posledních sekundách prodloužení. Opřít se ale zatím může o produktivní perimetrové duo Harding  -Hruban, jež doručuje 42 bodů.

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky, absence osm týdnů)

Absence Nymburka: power forward Kříž (rekonvalescence), rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Nymburk je mistr ligy, hrává úspěšně v Lize mistrů a pro nás je takový zápas svátkem. Nymburský tým má každou hráčskou pozici skvěle zdvojenou. Chceme se držet soupeře co nejdéle a pokusit se ho překvapit, i když víme, že nás čeká nejtěžší možný protivník.”

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Čeká nás veletěžký souboj s mistrem, který ale v posledním zápase vyhrál rozdílem pouhého jednoho koše. Právě tento zápas nám poslouží jako skvělá příprava, jelikož Opava ukázala nedostatky a slabá místa Nymburku, která se pokusíme využít i my.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”V Děčíne se vždy hraje těžce, i když to bylo bez diváků. Teď budou mít určitě velkou podporu fanoušků. Proto čekáme těžký zápas. Hrají tvrdě a musíme na to být připraveni. Prošli určitou změnou, mají nové tváře. Pro nás je ale klíčové, jak budeme hrát my. Chceme se soustředit na svou hru, na zlepšování obrany i útoku. To je náš cíl pro tento zápas.“

František Váňa (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Musíme čekat fyzický zápas, domácí budou hrát tvrdě. Mají teď ale trochu obměněný tým. Chybí jim Tomáš Pomikálek, nemají už Šimona Ježka, teď přivedli novou zahraniční posilu. Takže těžko odhadovat, co od nich očekávat. Je to teprve začátek sezony a ještě jsme je neviděli. Nesmí nás tedy překvapit a musíme do toho jít od začátku na sto procent a nic nepodcenit. Jejich fanoušci si určitě budou chtít vynahradit, že dlouho nemohli na zápasy chodit, tak se můžeme těšit, že v hale určitě bude hukot. Bude to zajímavé utkání.“