8.0

#12
3.0

”Neuctivá” posila šampiona ničila okamžitě

Nový dirigent mistra Colbey Ross neprojevil ani tu nejmenší úctu ke slavnostnímu dni sportovního ředitele pardubického klubu Radka Nečase, s drobným opožděním oficiálně zavírajícího svou nekonečnou kariéru. Jen co americký čipera naskočil po čtyřech minutách poprvé do hry, začal rozesílat parádní asistence, sem tam i skóroval a už za osm minut z toho bylo po čtyřech trojkách, 8 bodech z druhých šancí a 15 doskocích vedení hostů 10-28, a to Beksa (bez křídel Potočka a Michala Svobody) za první čtvrtinu zapsala jen jedinou ztrátu.

Už tady očekávaný duel ztratil šanci na zápletku a nymburský buldozer už pak bez problémů hrnul zápas k jasné výhře 65-102, a to stále bez dua Gibbs - Kříž. Nový dirigent Ross ovšem v debutu zazářil a 16 body i 8 asistencemi za 24 minut ukázal svůj nemalý potenciál lecjakého druhu. V týmu hostů jej dvojciferně doprovodili neomylný obloukový snajpr Hruban (20, trojky 6/6), dále Harding (18), Gak (14+12 doskoků), Palyza (12) a Rivers (11). Za domácí podobně reagovali jen Vyoral (14+6 asistencí), Walton (14) a Pekárek (12). Mistr dramaticky dominoval přesností z pole (v procentech 30-60, trojky 27/7 - 28/14), dále i body zpod koše (24-36) a doskoky (32-48).

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Pro Nymburk to dnes byl jednodušší zápas. Začali jsme špatně v obraně a dostali jsme hodně bodů v první čtvrtině a takhle se s Nymburkem nedá hrát. V druhém poločase už neměl Nymburk takový tlak na míč a nám se dařilo víc než v prvním poločase. Chyběli nám dva důležití hráči, Pepa Potoček a Michal Svoboda, a já jen doufám, že se vrátí co nejdřív.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice):
”Do zápasu jsme vstupovali tak, že jsme chtěli Nymburk minimálně potrápit, ne-li porazit. V prvním poločase jsme byli všude, ne o krok, ale o pět kroků pozdě. Nechali jsme Nymburk rozjet a když se chytnou všichni hráči, tak to už nezastavíte. Nastoupili na nás s obrovskou energií, rozstříleli se a když jsme v poločase prohrávali o 30, tak už bylo skoro hotovo a druhý poločas už se jenom tak dohrávalo.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Chtěl bych říct, že pardubický tým velmi respektujeme, víme o jeho kvalitách a o tom, že letos ještě neprohrál, a proto jsme se také poctivě připravovali. Splnili jsme plán, který jsme měli, za což jsem moc rád. Klíčovým faktorem pro nás byla obrana, s tou jsem spokojen, útok nám pak šel mnohem snadněji. Určitě si cením i toho, že si mohli zahrát i naši mladí hráči."

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): ”Řekl bych, že z naší strany bylo od první minuty vidět velké soustředění. Blíží se nám Liga mistrů a my chceme v české lize předvádět dominantní a výborné výkony. Dobrá obrana a velké soustředění rozhodlo celý zápas. Všichni jsme byli na jedné vlně, náskok jsme si vlastně vybudovali už v první čtvrtině a potom jsme ho už jen drželi a kontrolovali hru.”

• hra ve vysokém tempu

Velké lákadlo sobotního programu, včetně slavnostního ceremoniálu, při němž se oficiálně rozloučí s kariérou současný sportovní ředitel pardubického klubu Radek Nečas. Pro mistra půjde už o generálku na první duel Ligy mistrů, v níž se chystá poprvé zažehnout motory nový americký rozehrávač Ross.

Pardubice naposledy doma vyhrály nad Nymburkem v březnu 2018. Posledních 12 soutěžních vzájemných zápasů vyhrál Nymburk, který nyní drží v lize 36 zápasů neporazitelnost. Zatím i přes některé dílčí potíže nezaváhal, ale stále mu vázne přechodová hra, což v Pardubicích při absenci možná i více rozehrávačů může pokračovat.

Beksa pod novým koučem Repešou zatím soupeř kosí, když dobře doskakuje a brání zatím na 75 bodů. Zápasy s Děčínem a Ostravou ovšem ještě nebyly tou největší prověrkou. Tým může těšit, že v přípravě prohrál v Nymburce až v koncovce, ale to nemusí být pro nadcházející souboj nijak směrodatné.

Absence Pardubic: guard Šafarčík (start nejistý, zranění), rozehrávač Burda (start nejistý, zranění)

Absence Nymburka: forward Kříž (rekonvalescence po zranění kolena, vrátit by se měl v polovině října), rozehrávači Gibbs (poraněné koleno, odjel na vyšetření do USA) a Tůma (nejistý start)

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): ”V posledním přípravném utkání, které jsme odehráli v Nymburce, jsme si dodali sebevědomí do začátku soutěže. Dokázali jsme si, že když se budeme držet pravidel, která máme, když budeme hrát zodpovědně a agresivně, tak jsme konkurenceschopní. Zároveň nám středeční zápas Alpe Adria Cupu s Welsem názorně ukázal, že když trošku pohneme kormidlem naší hry mimo nastavený směr, můžeme naopak s kýmkoli prohrát, takže je jasné, že sobotní zápas bude hodně o nás, o naší hře, o našem nastavení. Nymburk přijede kvalitně připravený a nepochybně odvede svůj standardní výkon, takže to, jestli mu dokážeme vzdorovat, bude čistě o nás. Co se týká zápasů s Nymburkem, vždy je to o agresivitě jak na balon, tak v osobních soubojích. Velice důležitý bude doskok, aby se nám podařilo soupeře udržet, nebo ještě lépe přeskákat. A posledním důležitým faktorem budou ztráty míče. Musíme najít dobrý balanc mezi rychlou, ale ne zbrklou hrou.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”S Nymburkem jsme se utkali v posledním přípravném utkání a ověřili jsme si, že s ním určitě jde hrát. V první řadě k tomu potřebujeme být zdraví, abychom měli dostatečně širokou rotaci a mohli s ním udržovat vysoké tempo hry. Také musíme podat mnohem lepší výkon než ve středu v aréně proti Welsu. Z klíčových faktorů bych zmínil dodržování našeho herního plánu, udržení vysoké energie v obraně i v útoku a nemít ztráty, to je v posledních letech proti Nymburku nejdůležitější. Pokud budeme ztrácet, oni budou mít rychlé protiútoky a dávat jednoduché koše, což je pro nás ubíjející. Jestli ale budeme schopni předvádět dobrou ofenzívu, tak věřím, že můžeme hrát dobrý zápas, který bude zajímavý pro všechny fanoušky, kteří přijdou do haly.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Hráli jsme spolu v přípravě, ale teď je to odlišný zápas. V přípravě jsme si zkoušeli věci, teď chceme hlavně vyhrát. Museli jsme udělat změny v týmu a teď je potřeba se na to adaptovat, co nejrychleji to půjde. Potřebujeme zapracovat nového rozehrávače. Zároveň nás ale čekají Pardubice, které mají dobrý tým a také ještě neprohrály. Hrají dobrý basket, mají kvalitní hráče a musíme si na ně dát pozor. Rozhodně ještě nemyslíme na Ligu mistrů. Teď se plně koncentrujeme na Pardubice.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): ”Pardubice pro nás budou dobrým testem toho, jak jsme připraveni na Ligu mistrů. Už v přípravě nás hodně prověřily. Bude to pro nás hodně důležitý zápas. Máme nového hráče Colbeyho Rosse a bude třeba, aby se s námi co nejrychleji sehrál. Mě osobně se v Pardubicích v minulé sezoně dařilo, ale nechtěl bych to zakřiknout. Zápasy s Pardubicemi mě baví, protože je to rychlý basketbal nahoru dolů, takže se opět těším.“

Atrakce utkání: rozlučka Radka Nečase s hráčskou kariérou