9.0

#23
3.0

Infarktový konec pro Brno

Brňané se doma s NH nadřeli, víc než by čekali, ale to důležité nakonec získali. Ač stále bez křídla Maddena, už s pivotem Puršlem zvítězili v dramatické koncovce 87-82.

Úderný power forward Mickelson nakopl deseti body úvodní vedení Brna 24-12, jenže Bohačík se Šmídem ještě do konce první čtvrtiny ostravské krvácení zastavili (31-27) a při zeslábnutí domácího útoku se NH probila až k vítěznému poločasu. Ve druhé půli už se běželo celou dobu prsa na prsa, a to až do cílové rovinky.

Poslední minuta startovala za stavu 81-79, načež po dvou úspěšných šestkách domácího dirigenta Marka snížil za hosty Radukič trojkou na bod, aby Marko znovu z trestné linie upravil na 85-82 a trojka ostravského křídelníka Vanna na prodloužení už v posledních vteřinách minula cíl.

Vítěze tlačili za výhrou Mickelson (20+7 doskoků), Půlpán (18), Nečas (12) a Bálint (10), za NH produkovali Radukič (20, trojky 6/4), Vann (16+9 doskoků a 9 asistencí), Šmíd (16) a Petr Bohačík (12). Domácí si víc pomohli trojkami (9-7), šestkami (18-9) a body z brejků (21-7), hosté byli lepší zpod koše (30-44) a na doskoku (36-41, útočné 8-13, body z nich 7-13).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Jsme rádi za vítězství. Proti Opavě jsme hráli výborně a prohráli, dnes jsme podali náš nejhorší výkon v sezoně a vyhráli jsme, to jsou paradoxy. Mrzí mě, že po dobrém vstupu přijde propad. Byli jsme šťastnější, ne lepší. Nicméně výhra se počítá, my se musíme zlepšit v obraně i v útoku, připravit se dobře na středu.“

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, s dobrou energií, vytvořili jsme si náskok. Po prostřídání se náš výkon změnil, nebránili jsme, nedoskakovali. V druhé půlce jsme se semkli a zvítězili.“

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „My jsme hráli tak, jak očekáváme v každém zápase, bojovali jsme, dobře jsme bránili. Řekli jsme si, že necháme střílet jejich dlouhé hráče, ze začátku se trefoval Mickelson. Myslím, že rozhodla jedna situace.“

Dominik Lukáč (křídlo NH Ostrava): „Do Brna jsme jeli vyhrát a být vyrovnaným soupeřem. I bez našeho ústředního rozehrávače jsme podali dobrý výkon. Bojovali jsme o každý míč, kromě první čtvrtiny, kdy jsme dostali 31 bodů. Rozhodovaly chyby, ztráty, maličkosti.

• úderný křídelník Vann

Brno i při trvajících absencích musí v domácím prostředí uspět, aby smazalo pachuť z nepovedeného středečního domácího duelu s USK, kde mu ve velkém vynechávala obrana, jež při nefungujících výpomocích pouštěla soupeře ke snadným vnikům a zakončením. Brňané navíc nedokázali využít síly svých podkošových mužů a příliš ostřelovali koš z dálky.

NH se naposledy zvedla výhrou nad Hanáky a v Brně nemá co ztratit. Musí ale pozvednout svůj doskok, obranu i trojkovou palbu. Alfou a omegou bude opět výkon veterána Ubilly na rozehře.

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla), pivot Puršl (zranění ve spodní části těla), křídelník Madden (zranění ve spodní části těla)

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Čeká nás náročný zápas proti velmi kvalitnímu týmu z Brna, který má tuto sezonu vysoké cíle. Hraje rychlý a atraktivní basketbal. Věřím, že jsme se celý týden dobře připravili a jdeme bojovat o vítězství!”

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): ”Ostrava před sezonou výrazně obměnila sestavu a vyměnil se i trenér. Odehrála dobré zápasy v Děčíne a doma s Olomouckem. My se musíme oklepat ze středeční porážky s USK a hrát koncentrovaně po celou dobu utkání. Klíčem k úspěchu bude agresivní obrana a doskok.“

Richard Bálint (křídlo Basket Brno): ”Proti Ostravě to bude těžký zápas. Od minulé sezony udělala pár změn a sezonu zahájila docela slušně. My ale hrajeme doma a bude záležet z vetší části na naší hře. Doufám, že se z utkaní proti USK rychle oklepeme a v sobotu si půjdeme pro vítězství.“