17

#0
8.0

Sokoli se bez opor propadli brzy

Východočeši mistrovi výrazně usnadnili ”generálku” na první domácí duel v letošní Lize mistrů, když zřejmě pošetřili dvě opory Pešakoviče a Sedmáka, a domů tak vezou jasnou porážku 91-70. Tento výsledek zároveň vyznačil 41. ligovou výhru Nymburka v řadě a také už 219. ligový úspěch za sebou na domácí půdě.

Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban vyšůtil všech svých 14 bodů už v první čtvrtině a favorit už tady díky pěti trojkám, bodům z dunků, útočných doskoků i ze zisků vylétl po úseku 26-2 až do trháku 33-11, k němuž pomohli i hosté svými šesti ztrátami.

Sokoli ve druhé části dokázali skore kosmeticky upravit, a když mistr ve střední části třetí čtvrtky zapomněl zapnout tlačítko ”Koncentrace”, Šoula, Škranc a trojkující Pavlovič přilepili hosty na 60-51, jenže pak domácí zaúřadovali čtyřmi trojkami a rázem bylo po napětí definitivně.

Vítěze (bez Kříže, Gibbse, naopak už s Tůmou) vedli Harding, Hruban (po 14) a Palyza (11),  poražené Pavlovič (28, trojky 9/4), Stamenkovič (12+7 asistencí) a Šoula (11). Mistři dominovali z brejků (30-10), zpod koše (40-28), z trojek (13-8), z útočných doskoků (13-8) a bodů z nich (17-10).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Dnes jsme jen splnili to, co se od nás očekává, a to je vítězství. Jinak to moc povedené nebylo. Nebyli jsme koncentrovaní, jak bychom měli být. nebyl to náš level hry, který bychom měli předvádět bez ohledu na to, proti komu zrovna hrajete. od druhé čtvrtiny už jsme si jen hlídali skóre a nehráli jsme naší hru. Jakoby už to chtěli mít hráči za sebou a nezranit se.”

Demetre Rivers (forward ERA Basketball Nymburk):
”Výhra je nejdůležitější. V první čtvrtině jsme hráli naší rychlou hru, dobře jsme bránili, doskakovali a byl z toho velmi pozitivní výsledek. Ukázali jsme, jak rychle dokážeme zápas rozhodnout. Pak už to bylo horší, ale hlavní je, že jsme v klidu vyhráli. Teď už se musíme soustředit na Ligu mistrů, snažit se napravit chyby a nadále se zlepšovat.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”My měli docela dobrý vstup do utkání, jenže pak stačily dvě tři minuty a Nymburk utekl na dvacet. Pak jsme se ale oklepali a byl k vidění slušný basket. Druhou čtvrtinu jsme dokonce vyhráli. Pro nás to pak byl dobrý zápas až do konce. Já se po první čtvrtině snažil změnit mentalitu hráčů. My prohrávali o 20 bodů a měli jediný faul. Stalo se přesně to,c o jsme nechtěli, aby soupeř dával snadné koše. Pavlovič je rozený útočník a dnes hrál v útoku velmi dobře. Stejně tak Jirka Šoula. Je z toho solidní výsledek a dokázali jsme si, že se dá hrát s každým.“

Ozren Pavlovič (forward Královští sokoli): ”Ani jsem netušil, že to je pro Hradec nejlepší výsledek v zápasech s Nymburkem. Domácí ale ukázali, proč jsou tým evropského formátu. Hrají úplně jiné tempo než zbytek ligy. Stačí jedna čtvrtina a je hotovo. Nám trvalo, než jsme si na to tempo zvykli, pak už to byl od nás celkem slušný zápas. Nymburk ale po zásluze vyhrál a ukázal, proč je českou jedničkou. Pro mě to byl jen další zápas. Kluci mi vytvořili několik dobrých pozic, které jsem proměňoval.“

• rozšířená rotace

Po měsíční pauze už i s rozehrávačem Tůmou, který dobře reaguje na léčbu nedávno diagnostikované roztroušené sklerózy, nastoupí mistr doma proti Sokolům, jež zatím skolil ve všech sedmi vzájemných zápasech, přičemž nejnižší rozdíl byl 29 bodů. Nymburk drží už 40 zápasů ligovou neporazitelnost, v domácím prostředí už je to dokonce 218 utkání.

Sokoli po výtečném startu do ligy počítají už 3 porážky ze 4 posledních zápasů a nyní už jim hrozí i propad do záporné bilance. Prohry v Ostravě a doma s Pardubicemi přitom vůbec nemusely přijít a tým to dobře ví. Na palubovce mistra mu půjde zejména o kvalitní herní projev a potrápení domácích v co nejdelším časovém úseku.

Absence Nymburka: forward Kříž (rekonvalescence), rozehrávač Gibbs (poraněné koleno)

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Hradec je nevyzpytatelný soupeř, kterého nesmíme podcenit. Naposledy trápil Pardubice. Má tam zkušené hráče. My budeme chtít zlepšit obranu oproti poslednímu zápasu s Ostravou a hrát naši hru. Na Ligu mistrů ještě rozhodně nemyslíme, soustředíme se plně na Hradec.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): ”Už jsem připravený zase hrát. Zapojil jsem se do tréninků a teď bych chtěl zkusit vyběhnout. Uvidíme, kolik mi dají trenéři minut a kolik zvládnu. Hrajeme s Hradcem, což je teď tak trochu ”jugošská banda”, ale já mám ”Jugoše” rád, hrával jsem s nimi na USK. Nejsou vůbec špatní. Mají pořád zkušeného Stamenkoviče na rozehrávce. Pod košem je pak doplňuje další hodně zkušený hráč Sedmák. Pro nás je to poslední zápas před prvním domácím startem v Lize mistrů, takže určitě budeme chtít předvést co nejlepší výkon a zkusit si nějaké nové věci.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Čeká nás nejtěžší soupeř. Naším hlavním cílem je odehrát důstojné utkání se silným týmem. Chceme se soustředit na svou týmovou hru. Plnit, co jsme si řekli. Zaměřit se na doskok a obranu. Ať bude výsledek jakýkoli, musíme vědět, že jsme zápas odmakali.“

David Škranc (křídlo Královští sokoli): ”V těžkém zápase v Nymburce budeme chtít předvést dobrý a sympatický výkon. Budeme se soustředit na naši hru. Abychom zlepšili některé prvky v obraně a něco si i vyzkoušeli. Do zápasu půjdeme s respektem, ale i se sebevědomím.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o tiskárnu dodanou firmou Flamy Pardubice.