12.0
#11
10.0

Sokoli letí domů s další výhrou

Ve středních dvou čtvrtinách, ovládnutých 33-50, si Sokoli v Děčíně řekli o už třetí venkovní výhru (68-82) za šest dosavadních kol a s bilancí 4-2 se tak dělí o čtvrtou bilanci ligy.

Válečníci (bez Pomikálka) si mohli hýčkat naději na lepší výsledek zejména v prvním dějství (16-11), kde byli hosté v útoku neefektivní. Ve druhé čtvrtině se ale 27 body radikálně zvedli a domácí tu z 12 bodů jen dva dosáhli z pole.

Trojky, Šiška a Svoboda v úvodu třetí části dali ještě jeden obrat ARMEXU, ale zkušení hosté nezpanikařili a Pešakovič se Sedmákem při vyprahnutí útoku domácích vyhnali Sokoly do vedení 43-53 a po trojkách Ondřeje Peterky se Škrancem už hosté za stavu 45-61 založili na rozhodný únik utkání.

Lídry Hradce byli Pešakovič (28+7 doskoků, TH 11/9), Škranc (12+10 doskoků), Sedmák (12) a Vujovič (11). Jejich tým měl víc trojek (7-9), bodů zpod koše (28-38) a z druhých šancí (10-16). Za z pole 33procentní domácí, kterým zásadně nepomohlo ani vítězství z brejků (27-12), byli dvojciferní Matěj Svoboda (24+8 doskoků), Šiška a Kotásek (po 11).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Chtěli jsme odčinit ostudnou prohru v Opavě a věděli jsme, že Děčín je momentálně pod tlakem. Jenže do zápasu jsme nevstoupili dobře, na druhou stranu jsem viděl, že dobře bráníme a jen neproměňujeme své šance. Postupem času jsme získávali nějaký rytmus také v útoku, a jakmile jsme se přes Děčínské dostali, měli jsme to pod kontrolou. Ve druhé půli vyšplhal náš náskok na dvacet bodů a závěr byl už jen o dohrání. Byla to myslím zasloužená výhra.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Začali jsme velice dobře. Vstup se nám opravdu povedl, což v minulých zápasech nebylo pravidlem. První čtvrtku jsme vyhráli 16:11, ale Hradec se pak zvednul, protože má zkušenou sestavu a my si nemůžeme myslet, že ho ubráníme na pětadvaceti bodech v prvním poločase. To se také naplnilo a Hradec nám trochu odskočil. Ve třetí čtvrtce jsme se však vrátili do zápasu a vedli jsme 43:40. Jenže hosté mají velmi dobrou útočnou kvalitu, udělali šňůru 0-13, a to nakonec rozhodlo o naší porážce. Pro nás to je veliké zklamání, protože na Hradec jsme si věřili a chtěli jsme ho zvládnout. Snažíme se hráče nabudit jak nejvíce to jde, protože umíme hrát agresivně, ale bohužel těch hluchých pasáží máme v utkání stále moc, a to nás stojí lepší výsledky.”

David Škranc (křídlo Královští sokoli): ”Začali jsme blbě, domácí měli šňůru 7:0 a museli jsme se z toho oklepat. Také jsme se museli přizpůsobit hře domácích, protože Děčín hraje hodně fyzickou a tvrdou hru. V tomhle se se jim vyrovnali, a ve druhém poločase jsme šli přes ně. Na konci pak domácí hodně zkoušeli hrát jeden na jednoho, což byla voda na náš mlýn, protože stříleli těžké střely a nedávali je. To nám na konci pomohlo, že jsme je dokázali ubránit. Také nám pomohlo to, že máme zkušený tým, zkušené třicátníky, kteří umí uklidnit naši hru. Zbytečně jsme neplašili, hráli jsme svoji hru.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Strašně těžce se mi dnes hodnotí, protože je to stále stejný příběh. Máme dobrý nástup, vypadá to dobře, ale druhá čtvrtina je úplně tragická - spousta zbytečných ztrát, lehkých útočných doskoků soupeře a obdržených košů. Pak si něco v poločase řekneme, ale nevím jestli jsme to ve třetí čtvrtině všechno splnili. V poslední čtvrtině už jsme byli v úzkých, protože náskok soupeře vyrostl na dvacet bodů. Je fajn, že jsme se v posledních pěti minutách pokusili o tlak, ale pokud chceme něco vyhrát, musíme tohle předvádět celých čtyřicet minut. Nechápu, proč takhle nehrajeme celý zápas, proč jen poslední minuty. Štve mě to a spoustu chyb beru na sebe. Musíme trénovat, trénovat a trénovat, zvednout hlavu a začít vyhrávat, pokud chceme v této sezoně něčeho dosáhnout.”

• vyrovnaný kádr

Duel, ve kterém musí Válečníci na svém kurtu udělat první i poslední pro vítězství. Po domácím ofenzivním výbuchu s Brnem budou ale potřebovat hodně seřídit mušku, a to včetně té šestkové. Nadále musí pracovat i na zúžení propasti ve svém průměrném skore, kde 85bodovou obranu ani zdaleka nepokrývá jen 73bodový útok.

Velezkušení Sokoli sice naposledy dostali naloženo v Opavě, ta je však pro ně zatím ještě jinou ligou. To Děčín je mnohem řešitelnější zápas, a pokud tým bude kompletní a polepší se v obraně a na doskoku, budou při chytré hře jeho šance nemalé.

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Hradec Kralové má velmi zkušené družstvo, kde hrají prim zahraniční hráči. Celý projev řídí především Stamenkovič a Pešakovič. Na křídle ožil bývalý hráč Pardubic, Chorvat Pavlovič. A pod košem se umí skvěle doplňovat dvojice Sedmák s Vujovičem. Zahraniční kostru týmu doplňují Škranc, Goga a syn úspěšného trenéra, Ondřej Peterka. Sedm hráčů Hradce má střelecký průměr nad nebo kolem deseti bodů na utkání. Musíme hrát mnohem lepší týmovou obranu, abychom mohli myslet na úspěch v tomto utkání.”

Jakub Skalička (pivot BK ARMEX Děčín): ”Do zápasu chceme vkročit s Děčínu pověstnou bojovností a týmovou hrou a dopřát tak fanouškům zaslouženou výhru na domácí palubovce.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Na velmi špatný výkon v Opavě jsme museli rychle zapomenout. Pomohla nám týdenní pauza, kdy jsme začali směřovat pozornost k Děčínu. Ve válečnickém domácím prostředí není nikdy jednoduché zvítězit. Ale víme, že pokud budeme hrát svoji hru, máme na to přivézt další venkovní výhru. Důležité bude ubránit Svobodu se Šiškou. Hrát týmový basketbal a využít našich silných stránek.“