15
16

NH Ostrava

Na Tatranu bez napětí

Nymburk je poslední krok od splnění dalšího dílčího cíle, jímž je postup do ligového finále, na nějž si může sáhnout už v pátek večer. Dnes se ve třetím semifinálovém souboji v nabitém ostravském Tatranu na těsno přetahoval s oslabenou Novou hutí (bez Rhodese) jen několik minut, než se začal domácím vzdalovat až k jistému vítězství 69-92.

Oba týmy se v kulise tisícovky fanoušků od začátku tlačily úspěšně do koše, jen Nymburk (bez Svejcara, Finkeho) k tomu už v první čtvrtině přidal tři trojkové zásahy, 8 bodů vytěžil ze 7 útočných doskoků a nepohrdl ani šesti ostravskými ztrátami coby pohonu svého expresního protiútoku. V posledních třech minutách této části unikl z 13-15 na 17-25 a i dál pálil do brejků, byť ne vždy úspěšných. Domácí se ještě ve druhé čtvrtině drželi poblíž trojkami, rychlým přechodem, aktivitou na útočném doskoku či zónovou obranou, ale od stavu 31-37 už opět podřadili Polabané, kteří zpod koše a šestek vyšplhali k rozhodnému poločasovému trháku 35-47, pod nějž se nejvíc podepsalo 30 bodů nymburské lavičky a 11 ostravských ztrát.

Ve druhé půli už NH marně bušila na nymburská vrata, když hned na startu třetí čtvrtiny hosté zavřením závory v obraně a přidáním další dávky podkošové palby vystoupali až na dvacetibodový rozdíl (35-55). Necelých pět minut z přelomu poločasů tak vyhráli 4-18. Zbytek utkání už pak drželi bezpečný rozdíl.

Opřeli se o Gordona (15), Stephense (14+8 doskoků a 7 asistencí), Kříže (14) a Sanderse (11+7 doskoků). Jejich tým byl napřed zpod koše (36-48), v produkci laviček (23-51), v daných šestkách (12-20) a o parník i na doskoku (34-53). Za NH výrazněji odporovali jen Majerčák (16) a Elyjah Williams (11).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Chtěli jsme do toho vstoupit s úplně opačnou agresivitou, než v posledním zápase v Nymburce, a to se nám, myslím, povedlo. Nebylo to až tak jednoznačné, bohužel nám to uteklo na začátku třetí čtvrtiny, tam to narostlo na 20 bodů a nám se pak hrálo těžce. Ale prostřídali jsme sestavu, byl tam svěží vítr, dokázali jsme s nimi běhat... Soupeř asi cítil polštář, polevil, ale mám z toho mnohem lepší pocit než v Nymburce.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Čekali jsme, že se domácí zvednou. Po té těžké porážce, poprvé doma, před zdejší skvělou kulisou... A skutečně hráli velice dobře a nebylo to z počátku pro nás lehké, ale když jsme přistoupili na způsob jejich hry, už jsme si vedli dobře.”

Odehrané zápasy série: 69-92, 60-112

Absence Ostravy: křídlo Rhodes (zlomenina ruky)

Absence Nymburka: křídla Svejcar (po operaci kolena) a zřejmě Finke (zranění v obličeji)

Kurzy Chance na výhru: 12,40 - 1,03

Ač byl Nymburk před sérií jasným favoritem, přece jen tak velké bodové rozdíly v obou prvních zápasech v Polabí se nečekaly. Hodně k nim ale napomohly zásadní ostravské křídelní absence (Michala Svobody v prvním utkání a ve druhém navíc i Rhodese) a o zbytek se postaral evropský mód hry, který Nymburk na soupeře použil. Jen se po dvou týdnech pauzy rozjel, byl k nezastavení a z posledních 55 zápasů v lize tak s NH vyhrál 54.

Nová huť, která ve čtvrtfinále ve své pevnosti vyhrála všechny tři duely a má před sebou první domácí zápas semifinále za 11 let, ale bude chtít v televizním duelu opět nabitému Tatranu ukázat, že tvář, kterou se tým prezentoval v Nymburce, není ta pravá a dá do nadcházejících 40 minut vše, co jí zbylo v nádrži. Otázkou samozřejmě bude, jakou formu obrany na favorita zvolit, nebo jak týmu bude padat střelba, ale v každém případě tým musí být silný na doskoku a v limitaci ztrát, neboť v těchto segmentech hry v prvních dvou utkáních často propadal.

Nihat Gürbüz (asistent NH Ostrava): „Oba zápasy s Nymburkem jsme prohráli naší špatnou hrou. Teď hrajeme třetí utkání a doma chceme předvést stejný výkon jako ve čtvrtfinále. Nebudeme mít sice k dispozici kompletní sestavu, ale ukážeme, čeho můžeme jako tým dosáhnout. S podporou všech našich skvělých fanoušků si myslím, že proti Nymburku uspějeme.”

Ben Stevens (pivot NH Ostrava): „Těším se na zápas, protože chceme odčinit náš poslední výkon proti Nymburku. Musíme držet pohromadě, tvrdě pracovat na defenzivě a věřit, že na konci budeme šťastni.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nebude pro nás jednoduché po vysoké výhře ve druhém utkání najít to správné naladění, ale nesmíme nic podcenit. Víme, že před jejími fanoušky se Ostrava bude chtít ukázat s úplně odlišnou tváří. A my musíme mít tu správnou koncentraci, abychom opět hráli náš nejlepší basketbal a byli schopni uspět i v kompletně odlišném prostředí a situaci, než jaká byla v předchozím duelu. Vysoká výhra je hezká, ale jelikož jsme všichni jen lidi, je tam vždy risk, že po takové výhře přijde uspokojení a pocit, že se nic nemůže stát. My si ale musíme být vědomi toho, že teď bude všechno jinak a že soupeř bude chtít všem dokázat, že rozdíl mezi našimi týmy není tak velký jako ve druhém utkání.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Čekám, že Tatran bude úplně zaplněný. Už se těším na několik řad stojících fanoušků. To tam bylo vždycky, když „enháčko” hrálo alespoň trochu dobrý basketbal. Pak tam lidi chodí. A teď přijdou určitě a budou se nám to snažit znepříjemnit. Uvidíme, jestli přijde i můj bratr Petr, který tam nechodí pravidelně, ale troufnu si říci, že na nás přijde. Pro nás bude hlavní, bychom udrželi maximální koncentraci a navázali na to, co nám dosud v sérii vycházelo.”