23.0

#1
10.0

Koncovka pro loupeživé Medvědy

Až v dramatické koncovce si Medvědi uzmuli výhru u Vajgaru (79-84), kde čelili stále se lepšící GBA, která ale nakonec i posedmé v sezoně vyšla naprázdno.

Hosté se prvních 14 minut opřeli především o svou slovenskou divizi, jež je vytáhla až do trháku 18-28. Náskok zhruba v této výši dovezli Medvědi až do poločasové přestávky. Domácí ale mocně kousali a nenechávali ani dál soupeře výrazněji utéct, když se jim celý zápas dařilo dělat z kolínského lídra Číže muže v pozadí (9+10 asistencí).

Rozhodovalo až čtvrté dějství, v němž se nejdřív hosté třemi slepenými trojkami dostali tři minuty do konce na 72-81, ale Gregorym a útočnými doskoky tažení domácí se stále odmítali vzdát a Linhart trojkou minutu do konce snížil na 79-81. Za Kolín ale vzápětí kontroval zpod koše Petráš a GBA z následného útoku ani nadvakrát neuspěla, čímž její naděje vyhasly docela.

Domácí šiky (bez Bzonka, Ngatseho, Smithe) vedli Gregory (23+13 doskoků), Dorn (23) a Stegbauer (13). Kolín se opřel o slovenské trio Petráš (17+9 doskoků), Lošonský (15+10 doskoků, 6 ztrát), Rožánek (14), doplněné o Novotného (10). Hostům patřily zejména trojky (25/5 - 26/11), přičemž domácím nakonec nestačila ani převaha z brejků (30-9), zpod koše (48-36) a ve ztrátách (10-15).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru v Jindřichově Hradci jsme velice rádi. Hradec se zlepšuje zápas od zápasu, což je vidět a na domácí palubovce bude určitě nebezpečný. Hraje klasický, rychlý basketbal, založený na individuálních dovednostech. Pokud si na to některý tým nedá pozor, mohou ho překvapit. Jsem rád, že jsme to v nějaké podobě zvládli, hrálo se nám proti nim těžko a nesmírně si této výhry vážíme.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín):
”Do Jindřichova Hradce jsme přijeli jako favoriti, ale věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého, což se potvrdilo. Nehráli jsme moc dobře, Hradec se naštěstí také celý zápas trápil. V koncovce jsme to dokázali urvat a důležité vítězství je naše.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Zlepšujeme se v obraně. Musíme na hřišti předvést maximum po celý zápas. Náš výkon se velmi zlepšil, ale pořád nejsme na úrovni, se kterou bych mohl být spokojený. Musíme se dál zlepšovat, abychom se dostali na vyšší úroveň a musíme začít proměňovat naše volné střely.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Bohužel jsme proti Kolínu prohráli o 5 bodů, ale myslím si, že jsme předvedli solidní výkon a máme na čem stavět. Věřím, že v dalších zápasech budeme lepší a dotáhneme to do vítězného konce.”

• trojková údernost

Ve stále nelichotivější situaci se topící Jihočeši už musí zabrat, ale proti zkušenému Kolínu to budou mít i doma více než těžké. Tým nově zapsal na soupisku polského power forwarda Jakuba Coulibalyho, který sezonu zahájil v prvoligovém Pelhřimově, a zřejmě by měl pomoct se zatím stále nedostatečným doskokem. GBA nadále hoří i obrana (průměr 95) a také potřebuje vydržet s plným výkonem celé utkání, což se týkalo i obou posledních porážek s Ústím a v Opavě.

Medvědi se nadechli vydřeným domácím vítězstvím nad Sovami a nebudou chtít být prvním týmem, na který si vyšlápne nováček. Týmu sice nakonec nedorazila avizovaná posila na pozici forwarda Malik Ellison, na jihu Čech by si však GEOSAN měl umět poradit i ve stávající sestavě, jež se opírá o solidní doskok, minimální ztrátovost, trojkovou palbu a svého dirigenta Číže, který se jako střelecké číslo 3 utká s top skórerem ligy Dornem z týmu domácích. Tomu však ze sestavy bankéřů zatím nikdo výrazně nepomáhá.

Absence GBA: centr Bzonek (koleno), guard Ngatse (koleno) a rozehrávač Smith (zdravotní problémy)

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Na náš první vzájemný zápas proti Kolínu se těšíme. Kolín má kvalitu jak na perimetru, tak pod košem, a je veden MVP minulé sezony Adamem Čížem. Náš tým se postupně zlepšuje a budeme hrát ze všech sil tak, aby byl náš výkon co nejlepší.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): “Utkání na palubovce GBA nebude určitě jednoduché, i když náš soupeř zatím v této sezoně nezvítězil. Tým soupeře táhne, zejména bodově, rozehrávač Dorn, na kterého si musíme dát pozor a nepustit ho do snadných pozic pro skórování.”