42

14
11

GBA v Opavě zatížila šestá porážka v řadě

I přes dílčí zaváhání ve druhé půli si Opava na domácí půdě došla pro jednoznačnou čtvrtou výhru v řadě, když složila nováčka z Jindřichova Hradce (95-71), který tak zaknihoval už šestou porážku za sebou a dál čeká na první úspěch.

Už prvních 11 minut utkání ukázalo, kde Jihočechy často a zásadně tlačí bota. Za vedení Slezanů 28-19 dosáhli domácí 14 bodů z útočných doskoků. Během dalších čtyř minut navýšili převážně zpod koše náskok až na 46-25 a už tady jasně vykročili za výhrou. Hosté sice po poločase 53-35, kdy zaostávali ve dvojkové střelbě o 24 procent a z druhých šancí o 13 bodů, ve třetí čtvrtině z útočných doskoků, zisků a zlepšenou obranou snížili manko z 24 na 12, a tento odstup drželi ještě 3:30 do konce, ale na víc jejich síly nestačily.

Opavu vedli Šiřina (22+7 doskoků), Jurečka (18, trojky 7/4), Slavík (14), Markusson (13+18 doskoků) a Kouřil (10+8 asistencí a 6 doskoků). Za bankéře (bez Smithe, Ngatseho, Bzonka) se snažili vzdorovat Dorn (14+10 doskoků), Welsch (13), Steere (10+8 doskoků) a Gregory (10). Domácí soupeře předčili především z trojek (10-4), z pole jen 37procentní hosté ze 17 útočných doskoků vytěžili jen 14 bodů z druhých šancí.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Získali jsme v prvním poločase rychlý náskok a vypadalo to na jasný výsledek. Soupeř však ve třetí čtvrtině proměňoval úspěšně střelbu a před poslední části hry snížil na rozdíl dvanácti bodů. Naštěstí nás ve čtvrté čtvrtině podržel střelecky Radek Kouřil a tak jsme se nemuseli bát o výsledek. Celý zápas odmakali velmi dobře Šiřina, Markusson a Jurečka.”

Filip Zbránek (forward BK Opava):
”Jindřichův Hradec je mladý tým, o kterém jsme věděli, že utkání nepoloží, ani když vysoko prohrává. To se přesně potvrdilo ve třetí čtvrtině, kdy soupeř využil našeho polevení v obraně a střeleckého výpadku. Ale doma jsme drama nepovolili a nakonec s přehledem vyhráli.”

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio banka J. Hradec): ”Jeli jsme do Opavy s velkým respektem, jelikož víme, že Opava je silný tým. My máme nový tým, který se teprve sehrává, a myslím, že děláme pokroky. Konečný výsledek utkání je výsledkem toho, že Opava nás přeskákala a přestřílela. Díváme se dopředu a věříme, že úspěchy přijdou.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Naše postavení v tabulce a bilance 0-5 před dnešním utkáním proti silné Opavě nám trochu roztřepala kolena. Ale dnes můžeme být s výkonem spokojeni a myslím, že děláme pokroky. Vzdorovali jsme domácím do konce třetí čtvrtiny.”

• rychlá hra

Nováček od Vajgaru nevstoupil do ligy pravou nohou a na palubovce vicemistra, ladícího formu na start FIBA Europe Cupu, nemá valné vyhlídky na zlepšení své situace. Opavané zejména doma drtí své soupeře hromovou silou a s průměry 45 doskoků, více než 11 trojek a 96 bodů v útoku půjdou za jasným vítězstvím.

GBA se rozrůstá marodka, hlavně ale musí zjistit, jak vydržet ve vysokém tempu celých 40 minut, což se týmu zatím vůbec nedaří. Výsledkům nepomáhá ani obrana inkasující 95 bodů či 26procentní palba z trojkového oblouku.

Absence Opavy: křídlo Dragoun (prst pravé ruky)

Absence Jindřichova Hradce: centr Bzonek (podvrtnuté koleno z přípravného zápasu), guard Ngatse (po operaci kolena), rozehrávač Smith

Petr Czudek (trenér BK Opava):  ”Jindřichův Hradec je mladý tým, který hraje s velkou energií jak v útoku, tak v obraně. Jsme favorité a bude to jenom na nás, jak k utkání přistoupíme, a jestli svou roli splníme. Máme několik lehčích zranění, určitě nebudeme kompletní. O sestavě se rozhodne po zítřejším tréninku.”

Filip Zbránek (forward BK Opava): ”Soupeř je zatím bez vítězství po svém návratu do NBL. Je to však výbušný tým, který určitě bude chtít překvapit. Musíme k utkání přistoupit koncentrovaně a nedovolit, aby hosté překvapili na náš účet.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Opava je jedním z nejzkušenějších týmu ligy a je velmi dobře trénována. Mají skvělého rozehrávače Jakuba Šiřinu a dominantního podkošového hráče Mattiase Markussona. Opava má také velmi dobrý rychlý protiútok. Těšíme se na příležitost změřit s naším protivníkem síly.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky