17.0

#6
12.0

Kouzelník Čurovič hrdinou Hané! Série porážek zesnula

Že prý fotbal nemá logiku. A co basketbal? Vicemistr jednu sobotu setne doma takřka neporazitelného multišampiona, aby týden nato padl na palubovce posledního, zatíženého 14 porážkami v řadě. Ano, i takové události se dějí v letošní NBL. A blahořečit této prazvláštní ”logice” musí Hanáci, kteří zřejmě angažovali kouče s magickými schopnostmi. Srb Miljan Čurovič ještě ve středu v Nymburce šetřil některé opory, ale na Opavu, jež ve středu v noci hrála v neúplném složení (bez Šiřiny, Slavíka, Dragouna) až v Lisabonu, už vrhnul všechny své šelmy, včetně nového forwarda Nikoliče, který se v premiéře uvedl 16 body a vedl svůj nový tým k senzačnímu vítězství 79-74. Jde o teprve druhý úspěch týmu v této sezoně a první po více než dvou měsících.

Opava (nadále bez křídelníků Slavíka s Dragoounem) sice zvládla lépe první půli, kterou s jen třemi trojkami vyhrála 38-42, jenže ve třetí čtvrtině netrefila téměř nic, ztratila ji 20-10, a domácí se zpod koše a z trojek probili do vedení 58-52. V posledním dějství jej zuby nehty drželi, až přišla dramatická koncovka. V té byla klíčová trojka domácího křídla Halady i dvě dvojky nového spoluhráče Nikoliče. Hosté se drželi nablízku jen díky šestkám a trojka Kouřila na 78-74 už pro Opavu přišla příliš pozdě.

V dresu domácích (bez Štěpána) se za Nikoličem seřadili Feštr (13), Erik Klepač (13 za 12 minut) a Vučkovič (10+7 doskoků). Marek Sehnal se s Kněževičem složili na 23 doskoků. Za z pole jen 36procentní Slezany, kterým skončila série pěti výher, odpovídali Markusson (15+15 doskoků), Šiřina (15), Kouřil (11+7 asistencí) a Kvapil (10). Olomoucku patřily body z brejků (20-7) a trojky (28/9 - 39/6), Opavě body zpod koše (28-40), útočné doskoky a body z nich (10-16).

Petr Czudek (kouč BK Opava): ”Olomoucko je nový tým pod novým trenérem. Udělali tlustou čáru za sérií porážek. Bylo vidět, že jsou hladoví, do zápasu vlétli s velkou energií. My jsme se na to připravovali, ale nemohli jsme se trefit. Naši střelci končí zápas s nulou. Kromě bojovnosti, kterou klukům nemůžu upřít, jsme neměli co nabídnout. Pokud se ale chceme posouvat, musíme zápasy na palubovce posledního týmu vyhrávat, i když máme za sebou zápas v evropském poháru.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava):
”Bylo to z naší strany otřesné. Netrefili jsme nic zvenku, nepomohli si v obraně. Byl to den blbec. Vše se setkalo v negativním slova smyslu. Byla to trápená od začátku do konce. Nebyli jsme zřejmě úplně koncentrovaní, dohnalo nás cestování v pohárové soutěži, na což se ale nevymlouváme. Domácím je třeba pogratulovat.”

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Soupeř byl velkým favoritem, ale my jsme se semkli a měli herní plán. Toho jsme se drželi a velkou bojovností utkání zvládli. Mám radost, protože tady jsou dobří kluci a zasloužili si to. Nebyl to žádný hezký basketbal. Kdybychom ale hráli na krásu, byla by z toho porážka o třicet bodů. Skvěle zahrál kapitán Lukáš Feštr, ten tým parádně vedl a odvedl opravdu skvělou práci.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Bylo to hodně těžké, protože Opava má svoji kvalitu. My jsme do zápasu dobře vstoupili a řekli si, že do toho dáme všechno. Basketbal je v tomto spravedlivý a vrátí vám to. Přes nějaké mezírky se nám dařilo v obraně. V koncovce jsme byli lepší, výhra je proto zasloužená. Tentokrát jsme nebyli hloupí a nenechali si úspěch vzít. Nezalekli jsme se a přišla odměna.”

• evropské zkušenosti

S novou posilou vyrazí do duelu s Opavou Hanáci, kteří angažovali univerzálního srbského forwarda Milana Nikoliče, schopného nastupovat hned na čtyřech pozicích. Devětadvacetiletá 201 vysoká posila v minulé sezoně pomohla Spišské Nové Vsi ke slovenskému titulu (průměry 14 bodů a 6 doskoků za 26 minut). V této sezoně Nikolič hrál za Zlatibor Cajetina v srbské nejvyšší soutěži.

”Má rychlé nohy a velký přehled. Umí zakončit z dálky, nebojí se najet pod koš a okamžitě se vrací do obrany. Nemá problém udělat krok navíc a vypomoci spoluhráčům v defenzivě,“ uvedl šéf klubu Michal Pekárek.

Jde o první posilu přivedenou za vlády nového kouče Čuroviče. Ten v NBL premiéroval zápasem v Nymburce a pokračovat bude proti další těžké váze. Tým ve středu v Nymburce zřejmě šetřil opory Kněževiče a Haladu, kteří už nejspíš doma nastoupí. Opava je po čtvrtečním návratu z Lisabonu, navíc na perimetru počítá několik důležitých absencí, což by domácí mohli zkusit využít.

První vzájemné utkání sezony: 93-101

Absence Olomoucka: power forward Štěpán

Absence Opavy: guard Dragoun, křídlo Slavík (oba nemoc), forwardi Jurečka, Štěpánek (podvrtnutý kotník)

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Stejně jako při předchozím utkání s Nymburkem platí, že je to v této situaci dobrý soupeř, který je favorit. Je to ale lepší, než kdybychom nastoupili proti týmu, který bychom měli porazit.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Čeká nás poslední utkání před reprezentační přestávkou. Olomoucko má nového trenéra, což je určitě pro hráče nová motivace, jak se ukázat. Pro nás bude zásadní, jak dokážeme setřást únavu z náročného cestování do Lisabonu. Samozřejmě chceme potvrdit roli favorita, ale víme, že jednoduché to nebude.”

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): ”Jsme unavení, ale odhodlaní předvést výkony z minulých utkání. V Lisabonu jsme nebyli daleko od vítězství nad lídrem naší skupiny v Europe Cupu. Víme, že nás čeká soupeř, který hodně posílil a má i nového trenéra. Nezříkáme se role favorita a před reprezentační přestávkou chceme potvrdit naše postavení v tabulce NBL.”

Charitativní akce: polovina výtěžku ze vstupného půjde na konto Obecně prospěšné společnosti Šance Olomouc, což je nezisková organizace, která již od roku 1991 pomáhá hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem. V průběhu utkání proběhne také dražba tří adventních věnců, i takto získanou částku převezme ředitelka Šance Olomouc Herta Mihálová.