16.0

#8
20.0

Jubilant Czudek zažil poločas hrůzy, pak velel k obratu

Málokdo v opavské hale nejspíš chápal, co se v první půli na hřišti dělo. Domácí hráči, kterým chyběli podkošoví pracanti Kvapil se Zbránkem, však při poločasovém sebezpytu jedno věděli jistě - pokud něco zásadního neprovedou s šokujícím skore 29-41, nebudou moct další dny jen tak vyrazit do města, aniž by se vyhnuli otázce skalních fanoušků: Jak jste to mohli trenérovi udělat?

Kouč vicemistra a jedna z nejpopulárnějších opavských figur Petr Czudek právě v den souboje s Děčínem, následujícím po trudně ztracené eurokoncovce s Benfikou Lisabon, slavil půlstoletí života na této planetě a jistě by na něj jen velmi nerad vzpomínal jako na ten den, kdy doma padl s desátým celkem tabulky.

Válečníci, nadopovaní velkým triumfem v derby severu, však v první dvacetiminutovce naplno využili aktuálního rozpoložení obou celků, a taženi Nicholsonem (13) i body z brejků (5-13) a zpod koše (14-28) zakládali na senzaci. Zejména pak v posledních minutách druhé čtvrtiny, již ovládli 9-20. Jenže poté jako by trochu pozapomněli, že v Opavě se nedá zvítězit jen tak.

A to se ukázalo po změně stran, kdy se ze šatny vrátil docela jiný opavský tým, který třetí čtvrtinou se skore 35-13 (hosté tu nabrali 10 ztrát a dvě technické chyby) zcela obrátil vývoj zápasu a druhou půlí vyhranou 63-23 jej zcela opanoval. Až k drtivé výhře 92-64.

Králem utkání byl veterán Luděk Jurečka, autor 27 bodů při trojkách 8/6. Až za ním se v dresu domácích seřadili Šiřina se Slavíkem se 13 body. Za hosty odpovídali Nichols (16), Matěj Svoboda a Kroutil (po 10). Opava čněla z trojek (36/10 - 19/3), šestek (22-11), na doskoku (50-30, útočné 18-6, body z nich 14-5), produkcí lavičky (50-17) i menším počtem ztrát (15-20).

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Začali jsme špatně, kluci měli těžké nohy a v hlavách nešťastnou koncovku s Benfikou. Zřejmě i to, že mám dnes narozeniny, jim trochu svazovalo ruce a nohy. Po poločasové přestávce se nám podařilo utkání otočit a jsem za to šťastný. Čeká nás náročný týden se třemi zápasy a tato výhra nám pomůže lépe vstřebat únavu. Děkuji hráčům a fanouškům za krásný dárek k padesátinám.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava):
”Děčín přijel nahecovaný pod dojmem výhry s Ústím a v prvním poločase nás přehrával. Naštěstí máme nestárnoucího Luďka Jurečku, který nás dnes hodně podržel svým excelentním výkonem. Druhý poločas už byl jasně v naší režii.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): ”Gratuluji domácím k výhře a Petrovi Czudkovi k padesátinám. My jsme velmi dobře začali a do poločasu si vytvořili náskok dvanácti bodů. Žel ve třetí čtvrtině nás Opava doslova seřezala a náskok byl pryč. Čtvrtá čtvrtina, to už byla frustrace z naší strany."

• enormní bojovnost

V diametrálně odlišném rozpoložení míří do řežby 10. kola oba soupeři. Opava sice počítá už 6 výher ze 7 ligových zápasů, ale momentálně ji tíží ohromný baťoh ze zcela nezvládnuté koncovky prvního domácího duelu v Europe Cupu, kde po prodloužení zůstala na štítě Benfiky Lisabon. Zatím se zdá, že pohár bere Slezanům více sil, než by čekali, ale dva po sobě jdoucí výjezdy ven s těžkým utkáním v Kolíně mezitím udělaly své a v koncovce duelu s lídrem portugalské ligy týmu už výrazně scházela energie, byť oba celky hrály v podobně úzké rotaci.

To Děčín přijíždí po 2 výhrách ze 3 posledních kol nažhaven, doma nyní skolil silné Pandy a navíc psychologicky nakopávacím momentem byl pro mužstvo návrat kapitána Pomikálka. Válečníci tak budou kousat asi nejvíc z této sezony a bude na domácích (včetně jejich fanoušků), jak si jejich psychika a lídři s nastalou situací poradí.

Absence Opavy: power forward Kvapil (viróza

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”My se musíme oklepat z prohry v Europe Cupu. Vedli jsme 35 minut, ale nakonec jsme padli v prodloužení. Děčín naopak ve středu dokázal zvítězit v prestižním derby s Ústím. Utkání s Děčínem jsou vždy hlavně o fyzičnu a ne jinak to bude i v sobotu.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): ”S Děčínem to je vždycky boj. Tentokrát přijede po výhře s Ústím dobře naladěný a bude chtít využít náš splín po prohře s Benfikou. V domácím prostředí, před našimi diváky si však nemůžeme dovolit zaváhat.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Opava je přetěžký soupeř, obzvláště v domácím prostředí. Už tak zkušený a silný tým posílil před sezonou pivot Markusson, který je na svoji výšku 220 centimetrů nesmírně pohyblivý a obratný. Tým Opavy táhne reprezentační rozehrávač Šiřina, který je jedním z nejlepších, ne-li nejlepší playmaker v celé soutěži. V celém kádru opavského týmu je plno hráčů, kteří mohou kdykoli zazářit. Pokud chceme uhrát dobrý výsledek, potřebujeme hrát dobrou týmovou obranu. Máme drobné zdravotní potíže, ale věřím, že v sobotu budeme hrát v co nejsilnější sestavě.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Po skvělém domácí zápase proti Ústí nás čeká Opava. Tým, který si drží dlouhodobě svoji hráčskou osu a letos je posílený o výborně hrajícího Markussona pod košem. Pokud chceme pomýšlet na úspěch, budeme muset udržet čtyřicet minut koncentraci hlavně na obranné polovině, protože chvilkový výpadek bývá proti Opavě rozhodující.”

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.