11.0

#1
7.0

Číž velel zničení Opavy

Medvědi naplno využili dalekého výjezdu Slezanů do východní výspy evropského kontinentu a v pravý čas tak ukázali tvář, kterou se chtěli prezentovat už od začátku sezony. Domácím triumfem jako by navázali na květnovou semifinálovou sérii, kdy právě Opavě nedovolili dobýt svůj speciální stánek. Jejich klíčovým mužem byl playmaker Číž, který zapsal svou nejvyšší užitečnost této sezony, když při výhře 92-81 shromáždil 28 bodů a 7 asistencí (trojky 11/5).

Za ním se v šiku seřadili spoluhráči Lošonský (15), Mareš (12) a Jelínek (11+10 doskoků). Hosté napočítali jen tři dvojcifery - Klečku (17), Gniadka (13, byl oproti původním zprávám do zápasu uschopněn) a Zbránka (12). Slezané z pole stříleli jen za 36 procent, jejich základ vsítil pouze 37 bodů (Šiřina 8, Markusson 6+7 doskoků), tým zaostal zpod koše 30-20 a na doskoku 49-35 (útočné 16-11, body z nich 19-6).

Kolín vyrazil z bloků jako střela a po pěti trojkách vedl 25-13. V závěru poločasu odskočil až na 16 bodů, ale hosté se ještě před odchodem do kabin přitáhli na 54-45. Ve druhé půli ale soupeře dlouho naháněli ze vzdálenosti zhruba deseti bodů a pět minut před koncem se propadli až na 21. Opava ještě zkusila finišovat, ale už jí nezbýval čas.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru proti velice silné Opavě, kterou považuji za téměř jasného favorita na finále, jsme rádi. Této výhry si opravdu nesmírně vážíme, po minulém zpackaném utkání proti Ústí jsme ukázali, že jsme basketbal nezapomněli hrát, kluci hráli výborně, plni energii jak v útoku, tak v obraně, zastavili jsme jasně nejlepšího doskakovače soutěže, který má průměr 16 doskoků. My jsme ho udrželi na 7 doskocích. Podle mě zajímavé utkání. První poločas byl určitě hezčí basketbalově, druhý byl více bojem na obou stranách. Ale i tak se hraje a my jsme ten boj nakonec  vyhráli.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín):
”My jsme do dnešního zápasu šli s tím, že potřebujeme zastavit Kubu Šiřinu, a odstavit Markussona na doskoku, což se nám, doufám, povedlo. Markuson doskoků neměl moc. Věděli jsme, že to dnes bude tvrdé, že bude potřeba více běhat a chtěli jsme více využít toho, že jsme si mysleli, že hosté budou unavení po dlouhé cestě z Ruska. Přesto dávali těžké trojky, ale myslím si, že jsme se drželi našeho  taktického plánu a povedlo se nám to.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Kolín se otřepal ze středeční prohry s Ústím. Dneska předvedl velmi koncentrovaný výkon. Vedený byl  Adam Čížem, který si dělal, co chtěl. Byl nejlepší na hřišti. Myslím, že problém ve všem byla hlavně naše hlava, protože jsme podali nejhloupější výkon pode mnou, co zde trénuju. Nebyli jsme schopni reagovat na nic, nebyli jsme schopni doskočit balon, i když jsme byli ve vysoké sestavě. Soupeř hrál velice chytře. My jsme na to nemohli zareagovat. Buďme rádi, že ten rozdíl je, jaký je. Holt jdeme dál, je to poučné, zatím je ta hala tady pro nás prokletá a doufám, že to časem prolomíme.”

Radim Klečka (guard BK Opava): ”Měli jsme špatný vstup do zápasu, celý první poločas jsme hořeli v obraně. Dostali jsme přes 50 bodů, což je strašně moc. A ve druhé půli jsme se možná drželi půlku času na dostřel, ale stejně jako v prvním poločase nás trápila obrana a nejvíc doskok, kdy měli domácí druhé šance, dávali jednoduché koše a ten závěr už jsme hráli buď a nebo. Nějaké pozice jsme měli, ale k naší špatné obraně se přidala smůla a Kolín bohužel zaslouženě vyhrál.”

• široká rotace

Hitový sobotní duel bude velkou reprízou posledního semifinále, během nějž Slezané nedokázali v kolínském stánku zvítězit. Oba týmy jsou ale nyní v jiné situaci, přičemž opavský celek má za sebou náročné cestování z dalekého Permu, což je pro něj po čase nová zkušenost. Slezané však jedou na vlně už pěti ligových vítězství v řadě a při výborném útoku, obraně i doskoku a velké síle pivota Markussona budou i bez zraněného Gniadka cílit na výhru.

Při střídavé úspěšnosti výsledků nadále kolísavý obhájce bronzových medailí zatím nemůže najít svou herní jistotu ze závěru minulé sezony, což naposledy potvrdil domácí duel s Ústím, které nadělilo Medvědům stovku a bylo už třetím celkem, který v pěkné rovině za nemnoho odehraných zápasů uspěl.

Absence Opavy: power forward Gniadek (koleno)

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Čeká nás další náročné utkání, Opava je dlouhodobě skvěle fungující tým, navíc nabírá další zkušenosti ve FIBA Europe Cupu. My se v současné chvíli musíme soustředit na zlepšení našeho herního projevu, zejména na obranné polovině.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”S Kolínem jsme v závěru minulé sezony odehráli velmi vyrovnanou semifinálovou sérií. Na jeho palubovce jsme nedokázali zvítězit. Máme za sebou náročné cestování v poháru, když jsme absolvovali utkání v Permu. Pokud dokážeme setřást únavu, tak bychom měli v Kolíně po delší době uspět. K soupeři máme respekt, ale chceme prokletí jeho palubovky překonat.”

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): ”Jsme unaveni, ale snad to do sobota přejde. Víme, že Kolín je doma silný, ale už letos dokázal prohrát. Jedeme se pokusit zvítězit.”