10.0

#1
12.0

Čížův první triple i osobák Novotného!

Nikdy není pozdě začít s novými a dosud nepoznanými kousky. Úřadující MVP NBL Adam Číž se až po srpnovém překonání věkové kóty 30 dočkal prvního kariérního triple doublu v NBL. Ve své třinácté sezoně. V Děčíně byl díky svým 15 bodům, 12 asistencím a 10 doskokům klíčovým strůjcem těžce vydřeného vítězství kolínských Medvědů (91-97), jež by ale nikdy nepřišlo, nebýt kariérního střeleckého osobáku spoluhráče Filipa Novotného, autora 33 bodů při trojkách 13/7.

V dlouho vyrovnané první půli se z trojek a na doskoku lepší hosté začali lehce trhat v její poslední pětiminutovce, po níž díky třem trojkám odskočili do kabin s náskokem 44-51. Válečníci se však vzápětí nadechli k silné třetí čtvrtce (29-19) a tím i k obratu. Rozhodovalo se ale až v závěru, kdy si GEOSAN pomohl zónou i útočnými doskoky a po dvou trojkách Novotného a jedné Jelínka vystoupal do vedení 83-90. Domácí se ještě několikrát dostali na čtyři body, ale poslední desítky sekund už si Kolín došestkoval.

Jeho dalšími nosnými muži byli Jelínek (19) s Marešem (11). Tým vládl z trojek (10-16), produkcí laviček (11-40) i doskokem (37-47). Za ARMEX (bez Pomikálka), který měl převahu zpod koše (46-32) a ve ztrátách (5-10), zářili Šiška (27, trojky 10/4), Nichols (24), Matěj Svoboda (14+8 doskoků) a Prahl (11+7 doskoků).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”V závěru utkání rozhodla naše zónová obrana. Děčín jsme díky ní zastavili a byli jsme schopni bodovat v útoku. Před tím jsme však měli slabou třetí čtvrtinu, kterou Děčín vyhrál o deset bodů a skore otočil. Nepokračovali jsme v ní v tom, jak jsme vstoupili do prvního poločasu. Oba týmy dnes bojovaly na samé hraně basketbalové tvrdosti.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
”Věděli jsme, že Kolín je velmi dobře střílející mužstvo, což dnes potvrdili. V útoku si to umí dobře podat a hrají to velmi zkušeně. Prohra nás hrozně mrzí, protože jsme cítili, že bychom to dnes mohli zvládnout, ale bohužel nás zradilo obranné doskakování ve druhém poločase. A když Kolínu dovolíte sedmnáct útočných doskoků, ze kterých má druhé, třetí šance, má natolik kvalitní střelce, aby naše chyby potrestali. A to se stalo. Měli jsme poměrně kvalitní útok, přes bodové výpadky několika hráčů, ale na výhru to nestačilo. Dodd dnes absolutně vyhořel, nemůže skončit zápas s žádným bodem. To nám pak chybí v celkovém skóre. Druhý pivot Prahl se snažil, ale není to typ, který by sám vyhrával utkání. Potřebuje pomoc spoluhráčů.”

Jiří Jelínek (pivot BC GEOSAN Kolín): ”Loni jsme z trojkové střelby těžili hodně, letos se budeme samozřejmě pokoušet se opírat o ni znovu. Dnes nám hodně pomohla právě trojková střelba Filipa Novotného a celkově si myslím, že nemáme špatné procento střelby z tříbodové vzdálenosti. Z mého pohledu to musel být velmi pěkný basketbal, bylo to vyrovnané, Děčín dokonce před poslední čtvrtinou vedl a divákům se to muselo líbit. Bylo to napínavé, mělo to šťávu.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Chyběla nám dnes trochu lepší obrana, protože dostat doma devadesát sedm bodů je strašně moc. Také nám chyběly obranné doskoky, když jsme zkoušeli zónovou obranu. Doufám, že se to už brzy zlomí a konečně doma vyhrajeme.”

• trojková palba

Děčín od duelu s mistrem už pětkrát neinkasoval 90 bodů a svou obranu stlačil na průměr 82, což bude jeho základní deviza i pro zápas s Medvědy. Po dvojitém americkém posílení o guarda Nicholse a power forwarda Prahla tým po třech ligových porážkách zabral na jihu a ve středu nebyl daleko ani od venkovního úspěchu v Alpe Adria Cupu proti Interu Bratislava. Válečníci v lize už čtyřikrát zapsali nejméně 42 doskoků, ale stále je trápí ztráty a malá produktivita z oblouku.

Kolín se výhrou nad Opavou nejspíš definitivně nastartoval a počítá už tři výhry ze čtyř posledních zápasů. Tým pochopil, že i jako obhájce bronzu si bude muset každé vítězství tvrdě odpracovat a výkony na 90 procent mu nebudou stačit. Totéž bude platit i pro nadcházející bitvu v okresu na severu.

Absence Děčína: forward Pomikálek (po zlomeninách ruky)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Kolín byl v minulé sezoně největším překvapením soutěže. Medvědi nejvíce spoléhají na nejužitečnějšího hráče minulého ročníku, Adama Číže, jehož zastavení pro nás bude největší výzvou. Nicméně Kolín není jen Číž, i hráči jako Mareš, Novotný, Lošonský nebo Petráš mají svou nespornou kvalitu. My máme drobné zdravotní problémy, ale doufám, že budeme hrát v co nejsilnější sestavě.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Naším cílem bude navázat na skvělý výkon proti Jindřichovu Hradci, a to jak v útoku, tak v obraně. Důležité bude pohlídat si obranný doskok, a tím pádem nedovolit soupeři druhé střely. Také musíme snížit počet ztrát, a tím pádem snížit počet rychlých protiútoků Kolína.”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”Děčín udělal výrazné změny, uvidíme, jak velký to bude mít pro tým přínos. Očekáváme velmi náročné utkání, už ve středečním utkání Alpe Adria Cupu se herní projev našeho soupeře jevil mnohem lépe. Naším cílem je každopádně zvítězit a navázat na povedené utkání s Opavou.”