10.0
#15
10.0

Válečnické změny zatím nepomohly

ARMEX i proti silným Sovám uhrál nečekaně vyrovnaný poločas (37-39), když dokonce na nule udržel snajpra Mangase a celý tým hostů na 31 procentech z pole. Avšak třetí čtvrtina (18-30) mu zcela srazila vaz a hosté si na polštáři celkem 17 děčínských ztrát došli už ke třetí venkovní výhře (80-89).

Domácí přežili útočně hluchých úvodních šest minut (6-15), i přes bolestivé ztráty se vydrápali zpět a vedeni 13 body Svobody i prací nového amerického guarda Nicholse udrželi poločasovou naději. Sebrali tu 12 útočných doskoků a 24 bodů zpod koše a zamaskovali tak i pouhou jednu trefenou trojku.

V úvodu druhé půle však pro domácí nastala pětiminutovka děsu a hrůzy s řadou ztrát i tref soupeře z druhých šancí a po úprku USK na 41-58 bylo v mžiku po zápase. Domácí se ještě 2 a půl minuty do konce díky enormnímu úsilí dostali z původně 21bodové díry až na 7 bodů, ale pak už jim došel čas.

USK sytili West (24, trojky 12/5), Kyzlink (17), Štěrba (13+10 doskoků), Vyroubal a Švec (po 10). Na jeho straně byly trojky (20/3 - 36/9), body z brejků (8-20) i z druhých šancí (11-18 při útočných doskocích 18-17). Za Děčín (bez Pomikálka a už bez propuštěných Kotáska a Skaličky) čněli Šiška (20+9 asistencí), Nichols (14), Svoboda (13+10 doskoků), Žikla (11) a Dodd (10+10 doskoků). Tým předčil Pražany především zpod koše (52-38).

Joshua King (trenér USK Praha): ”Dobře jsme začali, dobře se připravili a nahecovali, ale v první půli nás domácí přebojovali. O poločase jsme si neříkali nic velkého, jen to, že musíme hrát s větším úsilím. Děčín je těžké místo na výhru, trenér i hráči zde bojují a jsme šťastni, že jsme vyhráli. Myslím, že nejpodstatnější bylo, jak jsme vstoupili do třetí čtvrtiny, a pak jak jsme odrazili děčínský nápor.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Rozhodl opět začátek třetí čtvrtiny a náš klasický výpadek, který nás stál zápas. Něco jsme si řekli v poločase v kabině, ale pak dostaneme šňůru 0-9, máme nula faulů, chyběla nám agresivita a vlastně jsme se nezúčastnili obrany našeho koše. A USK má šikovné hráče, kteří umí toto potrestat. My jsme dnes odvedli relativně bojovný výkon, chvílemi to vypadalo tak, jak by to mělo vypadat pokaždé, ale nejsme bohužel odměněni za tvrdou práci vítězstvím. A to proto, že jsme nepracovali celých čtyřicet minut. Bez toho to nepůjde a budeme vyhrávat jen velmi těžko. Hrajeme oslabení, teď se zase sehráváme s novým hráčem, ale pořád nějakou kvalitu máme a musíme to už konečně prodat. Věřím, že když budeme pracovat tak jako dnes, brzy to zlomíme.”

David Žikla (power forward BK ARMEX Děčín): ”První poločas byl z naší strany lepší než v minulém zápase, ale opět se nám nepovedl nástup do třetí čtvrtiny. V poločase to bylo jen minus dva, pak ale dostaneme devět bodů v řadě a následně se rozdíl vyšplhá na dvacet bodů. Pak zabereme, začneme to dohánět, ale už nám chybí síla na otočení. V příštím zápase si musíme dát pozor na třetí čtvrtinu a nenechat si soupeře takhle utéct. Myslím, že kdyby nám vstup do třetí čtvrtky neutekl, hráli bychom s USK vyrovnanou partii a porazili bychom jej. Musíme se vyvarovat těchto blackoutů.”

Jan Štěrba (forward USK Praha): ”Řekl bych, že my jsme byli lepší v první a třetí čtvrtině, naopak domácí ve druhé a poslední, kde se nám přiblížili. O výhře rozhodlo to, že jsme si ve třetí čtvrtce udělali veliký náskok, který už pak domácí nedokázali stáhnout. Celou sezonu se chceme prezentovat celoplošným presinkem, chceme točit všechny hráče a tlačit na soupeře, protože tohle vydrží jen málokdo.”

• široká rotace

USK v posledních třech zápasech nabral první dvě porážky, ale bronzovému Kolínu i stříbrné Opavě dal pokaždé velký boj. A nejinak tomu bude i na severu, kde budou Sovy chtít navázat na těsnou výhru z Federálního poháru v přípravném období. 90bodový útok, 41 doskoků i hra bez mnoha ztrát při trvalém presinku k tomu Pražany předurčuje.

Děčín nevykročil do sezony pravou nohou, aktuálně navíc zásadně hýbe svým kádrem. Po příchodu power forwarda Gregga nově přidal na soupisku i čtyřiadvacetiletého amerického guarda Ty Nicholse z třetidivizní univerzity Keene State, kde se stal historicky nejlepším střelcem školy. Ve své poslední sezoně dosahoval průměrů 27 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí, následně na dva roky zamířil do kosovského KB Ponte Prizren (během druhé sezony stihl ještě devět duelů za konkurenční Vellaznimi Gjakove) a v aktuálním ročníku se i přes námluvy v Albánii vrátil do Prizrenu (v úvodu ligy měl průměry 22 bodů, 5 doskoků a 6 asistencí), avšak s otevřeným kontraktem, který nyní využil pro příchod do Děčína. Stihnou-li se všechny formality, měl by 190 čísel vysoký Američan nastoupit už proti USK Praha. Jeho akvizice by ovšem neměla být v tomto období pro Děčín poslední.

Válečníci se ale také se dvěma hráči rozloučili. Jsou jimi rozehrávač Kotásek (aktuálně 5,2 bodu a 3,7 asistence za 25 minut) a power forward Skalička (1,5 bodu a 2 doskoky za 6 minut).

”Od zranění kapitána Pomikálka jsme v permanentním procesu vybírání možných posil. V tuto chvíli se podařilo realizovat příchod Tye a věříme, že na středu už bude připraven do hry. Je v tréninkovém i herním rytmu, je rád za příležitost nastoupit v lepší lize, než doposud působil, a reference na něj máme velmi slušné. Po konci kariéry našich bývalých klíčových a dlouholetých hráčů jsme se při přestavbě týmu rozhodli pro mladé hráče a dlouhodobou práci. Současná situace nás však nutí udělat změny. Určitě se nechceme odklánět od naší filozofie, ale v tuto chvíli potřebuje tým okysličit a to beze změn prostě nejde,” uvedl k aktuálním transferům generální manažer Děčína Lukáš Houser.

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”USK Praha hraje celoplošný nátlakový basketbal. Marek Vyroubal bude tlačit naše rozehrávače po celém hřišti. Musíme si dát pozor na Američany Westa a obzvláště Mangase, který nám v přípravě nastřílel dvacet osm bodů. Z perimetru bude velkým problémem Tomáš Kyzlink, který svou herní kvalitou přesahuje českou ligu. Chceme se poprat o co nejlepší výsledek.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Situace je, jaká je, to už nezměníme. Jediné, co můžeme a chceme změnit, jsou naše výkony v dalších zápasech. Ve středu nás čeká dobře hrající tým USK Praha, se kterým jsme se už utkali v přípravě v rámci Federálního poháru. Tehdy jsme prohráli nešťastně o dva body, takže mu máme co vracet. Podpora našich fanoušků je ohromná a já bych si moc přál, abychom jim to byli schopní oplatit.”

Josh King (trenér USK Praha): ”Děčín není místem, kde se soupeřům hraje komfortně. Na úvod sezony se domácí trochu hledají a tomu odpovídá i pohyb na jejich soupisce. Mají ve svém středu zkušené hráče o čemž jsme se přesvědčili v poháru, který jsme hráli před začátkem sezony. Šiška nám ukázal, že musíme pořád vědět, kde se zrovna na hřišti nachází, a odvést na něm dobrou práci. Musíme hrát organizovaně a odvést kvalitní práci v obraně, abychom je porazili. Musíme se také vyvarovat pomalého startu, což se nám v posledních utkáních ne úplně dařilo, o to důležitější je to na půdě soupeře.“

Marcel Bátovský (guard USK Praha): ”Po prohraném zápase s Opavou se budeme chtít znovu naladit na vítěznou vlnu. Nebude to však jednoduché, protože víme, že Děčín má kvalitu i bojovnost. Z naší strany to bude hlavně o zodpovědnosti v obraně a rychlé hře.“